Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ ΣΕ ΑΓΟΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ


memos

Ερώτηση

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΚΑΦΟΣ 15 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΠΕΡΙΗΓΗΣΕΙΣ .ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ?ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΓΙ ΑΥΤΟ .ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλό είναι να διαβάσεις προσεκτικά το 2859/2000 ειδικές απαλλαγές αρθρο 27

Τα θαλάσσια TAXI ξέρω ότι απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ καθώς και ότι υλικά ή εργασίες γίνουν σε αυτά ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑXΙ

Εχω κάποιες αμφιβολίες για τα τουριστικά νομίζω ότι δεν εμπίπτουν σε αυτή τη λογική ( της απαλλαγής )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρθρο 27

Ειδικές Απαλλαγές

1. Απαλλάσσονται από το φόρο:

α) η παράδοση και η εισαγωγή πλοίων που προορίζονται να χρησιμοποιηθούν στην εμπορική ναυσιπλοϊα, την αλιεία από υποκείμενο στο φόρο του κανονικού καθεστώτος Φ.Π.Α. ή για άλλη εκμετάλλευση ή για διάλυση ή για χρήση από τις ένοπλες δυνάμεις και το Δημόσιο γενικά, η παράδοση και η εισαγωγή ναυαγοσωστικών και πλωτών μέσων επιθαλάσσιας αρωγής, καθώς και αντικειμένων και υλικών, εφόσον προορίζονται να ενσωματωθούν ή να χρησιμοποιηθούν στα πλοία, ναυαγοσωστικά και πλωτά μέσα της περίπτωσης αυτής.

Εξαιρούνται τα σκάφη ιδιωτικής χρήσης, που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό,

Πέρα από αυτό που ρωτάει ο συνάδελφος έχω και εγώ μια ερώτηση σχετική:

Έχω μια πληροφορία (ανεπιβεβαίωτη) ότι στα έσοσα από ενοικιάσεις σκαφών αναψυχής υπολογίζεται ΦΠΑ με ποσοστό 4,5%!!!

Γνωρίζεται κάτι σχετικό;

Πως βγαίνει το 4,5%;

Πως συντάσσεται μια τέτοια δήλωση ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΚΑΦΟΣ 15 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΠΕΡΙΗΓΗΣΕΙΣ .ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ?ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΓΙ ΑΥΤΟ .ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ?

Καλησπέρα ,

τα σκάφη που προορίζονται για επαγγελματικά απαλλάσονται του ΦΠΑ , την ίδια απαλλαγή έχει και η μεταβίβαση επαγγελματικου σκάφους με επαγγελματικη άδεια εν ισχύ (μη αποχαρακτηρισμένο ).

Δεν υπάρχει υποχρέωση χαρτοσήμου .

Ο νόμος είναι αυτός που σας αναφέρει ο συνάδελφςο omiros και ειδικότερα η παράγραφος α) του αρθρου 27 με τις σχετικές ερμηνείες της .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αρθρο 27

Ειδικές Απαλλαγές

1. Απαλλάσσονται από το φόρο:

α) η παράδοση και η εισαγωγή πλοίων που προορίζονται να χρησιμοποιηθούν στην εμπορική ναυσιπλοϊα, την αλιεία από υποκείμενο στο φόρο του κανονικού καθεστώτος Φ.Π.Α. ή για άλλη εκμετάλλευση ή για διάλυση ή για χρήση από τις ένοπλες δυνάμεις και το Δημόσιο γενικά, η παράδοση και η εισαγωγή ναυαγοσωστικών και πλωτών μέσων επιθαλάσσιας αρωγής, καθώς και αντικειμένων και υλικών, εφόσον προορίζονται να ενσωματωθούν ή να χρησιμοποιηθούν στα πλοία, ναυαγοσωστικά και πλωτά μέσα της περίπτωσης αυτής.

Εξαιρούνται τα σκάφη ιδιωτικής χρήσης, που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό,

Πέρα από αυτό που ρωτάει ο συνάδελφος έχω και εγώ μια ερώτηση σχετική:

Έχω μια πληροφορία (ανεπιβεβαίωτη) ότι στα έσοσα από ενοικιάσεις σκαφών αναψυχής υπολογίζεται ΦΠΑ με ποσοστό 4,5%!!!

Γνωρίζεται κάτι σχετικό;

Πως βγαίνει το 4,5%;

Πως συντάσσεται μια τέτοια δήλωση ΦΠΑ;

Δεν είχα δεί οτι δημοσιευσατε το άρθρο 27 και εκανα και εγω αναφορά .

Σχετικά με το θέμα του ΦΠΑ για την αγορά του σκάφους , στην ερμηνεία του σχετικου άρθρου γίνεται συγκεκριμένα ανφορά σε επαγγελματικα τουριστικά σκάφη του Ν.438/76 / 2743/99 .

Σχετικά με τον ΦΠΑ στους ναύλους των επαγγελματικών σκαφών , ο συντελεστής ΦΠΑ είναι 9%.

Ανάλογα όμως με την καταταξη του σκάφους βάσει του πρωτοκόλλου Γενικής Επιθεώρησης του ΥΕΝ ενεργείται απαλλαγη στα ακαθάριστα έσοδα απο ναυλους.

Στην κατηγορία ΙΙ που αφορά πλόες απο τοπικούς εως μεγάλης ακτοπλοϊας , υπάρχει ποσοστο έκπτωσης 50% και συνεπαγωγικά προκύπτει το 4,5 % στο σύνολο του ναυλου , ενω κανονικά θα πρεπει να αναφερουμε στις ΑΠΥ /ΤΠΥ , ναύλος με ΦΠΑ 9% ............ και ναύλος Ανευ ΦΠΑ ...........

Στην περιοδική δηλωση δεν αλλάζει κάτι , κανονικά οπως οι άλλες στον 301 οι ναυλοι στον 331 ο ΦΠΑ , στον 309 οι απαλλασόμενοι ναυλοι.

Σχετική ΠΟΛ 1156/97 άν θυμάμαι καλά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την απαλλαγή απο την πληρωμή του Φ πα κατά την αγορά (νεου σκάφους)

1. Την έναρξη του επιτηδευματία με το σχετικό ΚΑΔ

2. Το προτιμολόγιο

3. Υ.Δ. οτι τα σχετικά τιμολόγια και πιστοποιητικά θα προσκομιστούν εντός της προθεσμίας (εως 90 ημερες)

4. Αίτηση απαλλαγής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Για την απαλλαγή απο την πληρωμή του Φ πα κατά την αγορά (νεου σκάφους)

1. Την έναρξη του επιτηδευματία με το σχετικό ΚΑΔ

2. Το προτιμολόγιο

3. Υ.Δ. οτι τα σχετικά τιμολόγια και πιστοποιητικά θα προσκομιστούν εντός της προθεσμίας (εως 90 ημερες)

4. Αίτηση απαλλαγής

Χρήστο , μία μικρή διόρθωση ,

45 ημέρες για να υποβληθούν τα πιστοποιητικά .

Μόνο αυτο και πολλά φιλιά . :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικα με την απαλλαγη ΦΠΑ για την αγορα σκαφους και επισκευης αυτου,

που εκτελει περιηγητικες εκδρομες και γυρω απο νησια ως 30 Ν.Μ,

στη Δ.Ο.Υ ΠΛΟΙΩΝ μας ειπαν οτι δεν απαλλασεται.

Μονο τα θαλασσια ταξι απαλλασονται με την ΠΟΛ. 1087/2008.

Τους πηγαμε ολα τα δικαιολογητικα που αναφερεστε πιο πανω αλλα αρνηθηκαν την βεβαιωση απαλλαγης.

Μηπως γνωριζετε κατι για αυτο το θεμα?

Καποιοι μας ειπαν για ναυλωση αλλα ο νομος οριζει οτι πρεπει να κανει εκδρομες και κρουαζιερες

και εκτος χωρικων υδατων για να απαλλασεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικα με την απαλλαγη ΦΠΑ για την αγορα σκαφους και επισκευης αυτου,

που εκτελει περιηγητικες εκδρομες και γυρω απο νησια ως 30 Ν.Μ,

στη Δ.Ο.Υ ΠΛΟΙΩΝ μας ειπαν οτι δεν απαλλασεται.

Μονο τα θαλασσια ταξι απαλλασονται με την ΠΟΛ. 1087/2008.

Τους πηγαμε ολα τα δικαιολογητικα που αναφερεστε πιο πανω αλλα αρνηθηκαν την βεβαιωση απαλλαγης.

Μηπως γνωριζετε κατι για αυτο το θεμα?

Καποιοι μας ειπαν για ναυλωση αλλα ο νομος οριζει οτι πρεπει να κανει εκδρομες και κρουαζιερες

και εκτος χωρικων υδατων για να απαλλασεται.

ΠΟΛ.1087/23.5.2008

Εφαρμογή διατάξεων άρθρου 27 του Κώδικα ΦΠΑ (ν.2859/2000), όπως ισχύει, στα θαλάσσια ταξί

.............................

3. Κατόπιν των ανωτέρω, γίνεται δεκτό, οι διατάξεις του άρθρου 27 του Κώδικα ΦΠΑ (ν.2859/2000), περί ειδικών απαλλαγών από το ΦΠΑ, να ισχύουν και για τα συγκεκριμένα πλοία, που χαρακτηρίζονται ως θαλάσσια ταξί, από την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας.

Για τη χορήγηση της εν λόγω απαλλαγής εφαρμόζονται οι διατάξεις της Υπ. Απόφασης Π.8271/87, όπως ισχύει.

Τα ανωτέρω δεν ισχύουν για τα λοιπά θαλάσσια μέσα (πλοιάρια, ταχύπλοα, λέμβους ή καΐκια κ.λπ.), τα οποία πραγματοποιούν πράξεις για σκοπούς αναψυχής ή αθλητισμού (π.χ. θαλάσσια μπάνια, θαλάσσιες εκδρομές ή περιηγήσεις περιορισμένης ναυσιπλοΐας, όπως ο γύρος του νησιού ή θαλάσσιες διαδρομές κοντινών αποστάσεων μεταξύ νησιών, καταδύσεις, σκι κ.λπ.).

4. Κάθε άλλη ερμηνεία ή διοικητική λύση που έχει δοθεί μέχρι σήμερα για το παραπάνω θέμα από την υπηρεσία μας παύει να ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΠΩΛΕΙ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ(ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ) ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΑΦΟΥ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΥΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ.ΕΙΝΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΗ ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ PRORATA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΙΧΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΗ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ,ΟΧΙ ΦΠΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Επιχείρηση ενοικίασης τουριστικών σκαφών συνεργάζεται με επιχείρηση που αναλαμβάνει καθαρισμούς σκαφών,συνεργείο καθαρισμού στην ουσία (οχι απεντομώσεις,απολυμάνσεις κλπ). Ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης σκαφών επικαλούμενος την ΠΟΛ 366/1987 ζητάει απο το συνεργείο να μην χρεώσει ΦΠΑ για τις υπηρεσίες που του παρέχει. Είναι δυνατό αυτό? Γιατί στην παροχή υπηρεσιών βάζει επισκευή και συντήρηση των σκαφών αυτών, οχι καθαρισμό.Το μόνο σημείο που μπορεί να στηριχτεί είναι το άρθρο 38, παρ.1 περ, α. Κάποια άποψη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Στην πώληση ενός ιστιοφόρου σκάφους από συμπλοιοκτησία σε ιδιώτη το οποίο είχε ώς σκοπό την μεταφορά τουριστών σε διάφορα μέρη εντός Ελλάδας για ψυχαγωγία-τουρισμό κλπ ,υπολογιζόταν ΦΠΑ τα έτη 2007-2009?? Γιατί έχω 3 συμπλοιοκτησίες που θέλω να κλείσω με αναδρομική ημερομηνία(τα έτη που μεταβίβαστηκαν τα 3 σκάφη) και στα συμφωνητικά πώλησης που έγιναν τότε βλέπω ότι γράφουν μόνο ποιό ήταν το τίμημα και τίποτα άλλο . Στην περιοδική ΦΠΑ (αν υπάγεται)τότε το ποσό αυτό έμπαινε στον 309 έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Στην πώληση ενός ιστιοφόρου σκάφους από συμπλοιοκτησία σε ιδιώτη το οποίο είχε ώς σκοπό την μεταφορά τουριστών σε διάφορα μέρη εντός Ελλάδας για ψυχαγωγία-τουρισμό κλπ ,υπολογιζόταν ΦΠΑ τα έτη 2007-2009?? Γιατί έχω 3 συμπλοιοκτησίες που θέλω να κλείσω με αναδρομική ημερομηνία(τα έτη που μεταβίβαστηκαν τα 3 σκάφη) και στα συμφωνητικά πώλησης που έγιναν τότε βλέπω ότι γράφουν μόνο ποιό ήταν το τίμημα και τίποτα άλλο . Στην περιοδική ΦΠΑ (αν υπάγεται)τότε το ποσό αυτό έμπαινε στον 309 έτσι?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,

 

ΛΕΤΕ  ΟΤΙ  ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ   ΣΕ  ΙΔΙΩΤΗ,,  ΑΡΑ  ΓΙΑΤΙ   ΟΧΙ   ΦΠΑ ???   Η  ΑΠΑΛΛΑΓΗ  ΕΙΝΑΙ  ΜΟΝΟ  ΑΠΟ  ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ  ΣΕ 

 

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ.   ΤΩΡΑ  ΤΟ  ΣΚΑΦΟΣ  ΕΙΝΑΙ  ΙΔΙΩΤΙΚΟ   ΕΤΣΙ   ΔΕΝ  ΕΙΝΑΙ??    ΑΡΑ  ΣΤΗΝ  ΠΩΛΗΣΗ  ΦΠΑ  ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

ΑΥΤΟ  ΠΟΥ  ΚΑΝΕΙΣ (ΚΑΙ ΠΟΥ  ΖΗΤΑ  Η ΔΟΥ)   ΑΠΟ  ΤΗΝ ΤΙΜΗ  ΑΓΟΡΑΣ ΣΤΗ ΣΥΜΠΛΟΙΟΚΤΗΣΙΑ   ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ  ΓΙΑ  ΚΑΘΕ  ΕΤΟΣ

 

20%  ΜΕΙΟΝ  ΤΗΣ  ΑΞΙΑΣ  ΤΟΥ  ΣΚΑΦΟΥΣ  (ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ)  ΚΑΙ  ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ  ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΩΛΗΣΗΣ  ΜΕ  ΦΠΑ  ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

ΤΩΡΑ  ΑΝ   ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ  ΝΑ  ΤΟΥΣ  ΠΕΙΣΕΙΣ  ΟΤΙ ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ   ΜΕ   ΖΗΜΙΑ   ,,  ΑΛΛΟ  ΑΥΤΟ...

 

ΑΥΤΗ   ΕΙΝΑΙ   Η  ΓΝΩΜΗ  ΜΟΥ.      ΑΝ    ΚΑΠΟΙΟΣ  ΑΛΛΟΣ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ  ΕΧΕΙ   ΚΑΤΙ  ΑΛΛΟ.........

 

(ΣΥΓΝΩΜΗ   ΓΙΑ ΤΑ  ΚΕΦΑΛΑΙΑ , ΓΡΑΦΩ   ΠΙΟ  ΓΡΗΓΟΡΑ  ΕΤΣΙ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,

 

ΛΕΤΕ  ΟΤΙ  ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ   ΣΕ  ΙΔΙΩΤΗ,,  ΑΡΑ  ΓΙΑΤΙ   ΟΧΙ   ΦΠΑ ???   Η  ΑΠΑΛΛΑΓΗ  ΕΙΝΑΙ  ΜΟΝΟ  ΑΠΟ  ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ  ΣΕ 

 

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ.   ΤΩΡΑ  ΤΟ  ΣΚΑΦΟΣ  ΕΙΝΑΙ  ΙΔΙΩΤΙΚΟ   ΕΤΣΙ   ΔΕΝ  ΕΙΝΑΙ??    ΑΡΑ  ΣΤΗΝ  ΠΩΛΗΣΗ  ΦΠΑ  ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

ΑΥΤΟ  ΠΟΥ  ΚΑΝΕΙΣ (ΚΑΙ ΠΟΥ  ΖΗΤΑ  Η ΔΟΥ)   ΑΠΟ  ΤΗΝ ΤΙΜΗ  ΑΓΟΡΑΣ ΣΤΗ ΣΥΜΠΛΟΙΟΚΤΗΣΙΑ   ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ  ΓΙΑ  ΚΑΘΕ  ΕΤΟΣ

 

20%  ΜΕΙΟΝ  ΤΗΣ  ΑΞΙΑΣ  ΤΟΥ  ΣΚΑΦΟΥΣ  (ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ)  ΚΑΙ  ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ  ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΩΛΗΣΗΣ  ΜΕ  ΦΠΑ  ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

ΤΩΡΑ  ΑΝ   ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ  ΝΑ  ΤΟΥΣ  ΠΕΙΣΕΙΣ  ΟΤΙ ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ   ΜΕ   ΖΗΜΙΑ   ,,  ΑΛΛΟ  ΑΥΤΟ...

 

ΑΥΤΗ   ΕΙΝΑΙ   Η  ΓΝΩΜΗ  ΜΟΥ.      ΑΝ    ΚΑΠΟΙΟΣ  ΑΛΛΟΣ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ  ΕΧΕΙ   ΚΑΤΙ  ΑΛΛΟ.........

 

(ΣΥΓΝΩΜΗ   ΓΙΑ ΤΑ  ΚΕΦΑΛΑΙΑ , ΓΡΑΦΩ   ΠΙΟ  ΓΡΗΓΟΡΑ  ΕΤΣΙ)

Αν δεν υπάρχουν βιβλία και στοιχεία(απώλεια) τί κάνεις? πώς υπολογίζεις την απόσβεση του σκάφους και πόσο περισσότερο την ύπαρξη ή όχι ζημίας από την πώληση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν υπάρχουν βιβλία και στοιχεία(απώλεια) τί κάνεις? πώς υπολογίζεις την απόσβεση του σκάφους και πόσο περισσότερο την ύπαρξη ή όχι ζημίας από την πώληση?

ΟΥΤΕ   ΤΟ   ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΑΓΟΡΑΣ,  ΟΥΤΕ  ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ  ??    ΜΠΟΡΕΙΣ  ΝΑ  ΖΗΤΗΣΕΙΣ   ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ  ΑΠΟ  ΤΟ  ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ  ΣΤΟ 

 

ΦΑΚΕΛΟ  ΤΩΝ  ΣΚΑΦΩΝ,  ΟΤΑΝ  ΤΑ  ΠΗΓΑΝ  ΓΙΑ  ΝΑ  ΜΠΟΥΝ  ΣΤΗ  ΣΥΜΠΛΟΙΟΚΤΗΣΙΑ, ΕΧΟΥΝ   ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.

 

ΠΩΣ  ΕΓΙΝΕ  Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ  ΣΤΟ  ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ  ΧΩΡΙΣ  ΣΤΟΙΧΕΙΑ ??    ΜΗΠΩΣ  ΒΡΕΙΣ  ΑΠΟ   ΚΕΙ  ΑΚΡΗ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΥΤΕ   ΤΟ   ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΑΓΟΡΑΣ,  ΟΥΤΕ  ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ  ??    ΜΠΟΡΕΙΣ  ΝΑ  ΖΗΤΗΣΕΙΣ   ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ  ΑΠΟ  ΤΟ  ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ  ΣΤΟ 

 

ΦΑΚΕΛΟ  ΤΩΝ  ΣΚΑΦΩΝ,  ΟΤΑΝ  ΤΑ  ΠΗΓΑΝ  ΓΙΑ  ΝΑ  ΜΠΟΥΝ  ΣΤΗ  ΣΥΜΠΛΟΙΟΚΤΗΣΙΑ, ΕΧΟΥΝ   ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.

 

ΠΩΣ  ΕΓΙΝΕ  Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ  ΣΤΟ  ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ  ΧΩΡΙΣ  ΣΤΟΙΧΕΙΑ ??    ΜΗΠΩΣ  ΒΡΕΙΣ  ΑΠΟ   ΚΕΙ  ΑΚΡΗ :rolleyes:

Τίποτα δεν έχω σου λέω...έχω πάει ήδη 5 φορές στη ΔΟΥ ΠΛΟΙΩΝ και στο λιμεναρχείο για τα πιστοποιητικά νηολογίου για να ξεκινήσω να βγάλω μία άκρη. Θα δώ τι θα κάνω. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Τίποτα δεν έχω σου λέω...έχω πάει ήδη 5 φορές στη ΔΟΥ ΠΛΟΙΩΝ και στο λιμεναρχείο για τα πιστοποιητικά νηολογίου για να ξεκινήσω να βγάλω μία άκρη. Θα δώ τι θα κάνω. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον

Θα σου γράψω αργότερα σε ποιά υπηρεσία θα καλέσεις για να σου πούν το ιστορικό. Νομίζω είναι στο υπουργείο εμπορικής ναυτιλίας. μου έτυχε κάτι παρόμοιο και είχαν πληροφορίες. έχω τα τηλέφωνα και μάλλον και το όνομα της αρμόδιας στο γραφείο αλλά τώρα είναι λίγο δύσκολο να πάω. ετοιμάζομαι για σκορδαλιά-μπακαλιάρο-κρασί, οπότε προς το απογευματάκι θα σου τα στείλω (αν και πριν πιώ κρασί θα πιώ τσίπουρα για προθέρμανση, οπότε το αργότερο αύριο θα τα έχεις).   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναυτικό επιμελητήριο στον πειραιά, εκεί θα απευθυνθείς (όχι στο υπουργείο, λάθος σου είπα χθές). τηλέφωνο 2104293827. δεν έχω κρατήσει το όνομα της κυρίας. ζήτα το λογιστήριο ή το μητρώο. να έχεις το όνομα του σκάφους και τον αριθμό νηολογίου (νομίζω το λένε και αμυεν). με αυτά θα σου βρούν ότι έχουν λαι ότι τούς έχει γνωστοποιηθεί - κοινοποιηθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

ναυτικό επιμελητήριο στον πειραιά, εκεί θα απευθυνθείς (όχι στο υπουργείο, λάθος σου είπα χθές). τηλέφωνο 2104293827. δεν έχω κρατήσει το όνομα της κυρίας. ζήτα το λογιστήριο ή το μητρώο. να έχεις το όνομα του σκάφους και τον αριθμό νηολογίου (νομίζω το λένε και αμυεν). με αυτά θα σου βρούν ότι έχουν λαι ότι τούς έχει γνωστοποιηθεί - κοινοποιηθεί

σε ευχαριστώ. Τα έχω ήδη βρεί τα μονοπάτια...μή φοβάσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Σε επιχείρηση με αντικείμενο εργασιών ναυλώσεις ιστιοφόρων, εκτός από τα έσοδα ναυλοσυμφώνου, η επιχείρηση εισπράτει και ένα μικρό ποσό για έξοδα καθαρισμού σκαφών από τον πελάτη και κόβει ξεχωριστή απόδειξη υπηρεσιών. Το έσοδο αυτό υπόκειται σε φπα 24%?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα!

Σχετικά με την μεταβίβαση επαγγελματικού σκάφους απο εταιρεία (ΝΕΠΑ) σε ατομική επιχείρηση (δραστηριότητα τις θαλάσσιες περιηγήσεις) όσο αφορά το ΦΠΑ υπάρχει απαλλαγή? 

Ψάχνω και βρίσκω μόνο την ΠΟΛ.1087/23.5.2008, οπότε βάση αυτής ΔΕΝ απαλλάσσεται.

Μήπως μου διαφεύγει κάτι? κάποια απαλλαγή βάση νεότερου νόμου? 

Αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί ας με διαφωτίσει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...