Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ???ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ-ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ


sofiab

Ερώτηση

Δουλεύω σε μια επιχείρηση σαν υπάλληλος γραφείου, πενθήμερος.

Με έχει όμως προσλάβει με κάρτα ανεργίας και τον επιδοτεί για μένα ο

ΟΑΕΔ. (επιδότηση επιχειρήσεων για ανέργους)

Η πρόσληψη έγινε 5 Ιουνίου 2005. Δικαιούμαι ταμείο μόλις τελειώσει η επιδότηση του εργοδότη από τον ΟΑΕΔ? Η επιδότηση είναι για ένα χρόνο.

(Σημειωτέον είχα μπει στο ταμείο ανεργίας από Μάιο 2004 έως Δεκέμβριο 2004.

Από το 2004 έχω ένσημα μόνο 10 ημερών).

Πόσα ένσημα χρειάζομαι για να μπω στο ταμείο? Και πως τα μετράω?

(22 ή 25 για κάθε μήνα?)

Μπορεί κάποιος να μου το αναλύσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 385
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη dimsisk

οι 80 μερες κατ ετος οταν επειδοτησαι για 1η φορα ,οπως το διατυπωνει ο νομος , και οπως το εχω εφαρμοσει στην πραξη ,υπολογιζονται απο την ημερα που θα βγαλης καρτα ανεργειας ,και θα ζητησης επιδοτηση και 2 χρονια προς τα πισω, χωρις να αφαιρουνται οι δυο τελευταιοι μηνες, οι οποιοι αφαιρουνται μονο, για την συμπληρωση του συνολικου αριθμου ημερων.

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε FAZEXA..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

δούλευα για έναν χρόνο από τον Γενάρη του 2009 μέχρι τον Γενάρη του 2010 εφόσον έληξε η σύμβαση ενός χρόνου.Από τον Γενάρη μέχρι τέλος Απριλίου ήμουν άνεργος..Από 3 Μαίου μέχρι και σήμερα δουλέυω σε μια εταιρία στην οποία όπως με ενημέρωσαν σήμερα ήταν η τελευταία μέρα. Διάβασα τις προυποθέσεις στο oaed.gr.

Πιο συγκεκριμένα,έχω : τουλάχιστον 80 ένσημα την περίοδο 18/5/2008 - 17/5/2009

τουλάχιστον 80 ένσημα την περίοδο 18/5/2009 - 17/5/2010

τουλάχιστον 125 ένσημα τους τελευταίους 14 μήνες χωρίς να υπολογίσω τους τελευταίους 2 μήνες..

Θα ήθελα να με ενημερώσετε: α) Σύμφωνα με τα παραπάνω παίρνω επίδομα ανεργίας;

β) Χρειάζεται κάτι περισσότερο από τα παραπάνω;

γ) Θα έχω πρόβλημα επειδή το διάστημα που ξανάεργάστηκα ( τέλος Γενάρη έληξε η σύμβαση στην προηγούμενη δουλειά,αρχές Μέρτη ξαναδούλεψα) είναι πολύ μεγάλο?

Επίσης στην τελευταία εργασία δούλεψα 2 εβδομάδες,είναι κι αυτό κόλλημα για να μην επιδοτηθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρια

Οι δυο μηνες αφαιρουνται απο τα συνολικα ενσυμα των 2 χρονων η και απο το 8μηνο που απαιτειται για καθε χρονο; Εγω τα 2 τελευταια χρονια εχω πανω απο 250. Αλλα τον τελευταιο χρονο χωρις να αφαιρεθουν δυο μηνες ξεπερνω οριακα τα 80. Δηλ. 1ος χρονος 190 και 2ος 90(μεχρι τελος). Δικαιουμαι επιδομα; Αν ξερει καποιος ας μου πει, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι δυο μηνες αφαιρουνται απο τα συνολικα ενσυμα των 2 χρονων η και απο το 8μηνο που απαιτειται για καθε χρονο; Εγω τα 2 τελευταια χρονια εχω πανω απο 250. Αλλα τον τελευταιο χρονο χωρις να αφαιρεθουν δυο μηνες ξεπερνω οριακα τα 80. Δηλ. 1ος χρονος 190 και 2ος 90(μεχρι τελος). Δικαιουμαι επιδομα; Αν ξερει καποιος ας μου πει, ευχαριστω

ΑΠ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΣΟΥ ΠΧ 31/05/2010 ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΑ ΟΙ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΔΗΛ. 01/04/2009 ΕΩΣ 31/03/2010 Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 125 ΕΝΣΗΜΑ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ ΑΝΕΡΓΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 80 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓ/ΝΑ ΔΥΟ ΕΤΗ.ΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜ/ΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ (ΕΧΕΙΣ 60 ΗΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ). ΠΧ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓ/ΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ 10/06/2010

ΘΕΛΕΙΣ 80 ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ 10/06/2008 ΕΩΣ 09/06/2009 ΚΑΙ ΑΛΛΑ 80 ΑΠΟ 10/06/2009 ΕΩΣ 09/06/2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

kalispera!simera apoluthika apo tin douleia mou.douleua apo 1/10/09 ews 31/5/2010.exw kai 150 ensima apo to 2008.mporw na vgw sto tameio?prwti fora einai!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη κατερινα

καλησπέρα!!!δουλευα σε μια επιχειρηση για 2 χρονια αλλα μου κολλουσε ενσημα τον 1μιση χρονο.απολυθηκα στις 31/12/09 με οικιοθελη απολυση.μεχρι τωρα δεν δουλευα.αν παω σε μια αλλη επιχειρηση ποσα ενσημα χρειαζετε να μου κολλησει για να παρω την απολυση κ να μπω στο ταμειο?δικαιουμε μετα απο τοσους μηνες αποχης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη konstantinos69

ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΤΑΞΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ?ΤΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΤΑΞΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ?ΤΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ?

Αν δουλεύουν ως μισθωτοί οδηγοί Ταξί σε καποιον ιδιοκτήτη Ταξι, ασφαλίζονται με ένσημα στο ΙΚΑ (ΟΧΙ στο ΤΣΑ) και απολύθουν με καταγγελία σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου, τότε αντιμετωπίζονται ως κοίνοι άνεργοι και είναι θέμα αριθμου ενσήμων αν πλήρουν τις προυποθέσεις για το επίδομα ανεργίας,ανάλογα την καθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Απολύθηκα πριν από λίγες μέρες και θα πάω στον ΟΑΕΔ για να κάνω τα χαρτιά μου ώστε να πάρω το επίδομα για δεύτερη φορά.Όταν είχα πάει πέρσι για πρώτη φορά και κατέθεσα τα δικαιολογητικά,μου είχαν δώσει ένα χαρτί που έλεγε να πάω στον ΟΑΕΔ για την πρώτη πληρωμή ενάμιση μήνα μετά όπως και έγινε. Ας υποθέσουμε ότι θα πάω αυτή τη βδομάδα για να καταθέσω τα χαρτιά μου,πότε θα μου πουν να πάω για την πρώτη πληρωμή;Το ρωτώ αυτό γιατί τον Αύγουστο θα λείπω σε διακοπές,αν η πρώτη πληρωμή είναι τον Αύγουστο τι γίνεται;Αν δεν πάω στον ΟΑΕΔ την ημερομηνία που πρέπει,χάνεται το επίδομα; Υπάρχει δυνατότητα να πάω μερικές μέρες αργότερα;Ευχαριστώ.

Έχεις μήνα διορία για είσπραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία ακόμα ερώτηση: Αν δεν κάνω την πρώτη ανανέωση της κάρτας ανεργίας,γιατί π.χ. λείπω εκείνες τις μέρες,πόσες μέρες διορία έχω για να κάνω την ανανέωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή για την πρώτη πληρωμή και για κάθε πληρωμή κάθε μήνα έχω διορία 1 μήνα για να πάω στον ΟΑΕΔ;

Οχι ,λαθος ,δεν εχεις 1 μηνα, εχεις 60 ΜΕΡΕΣ μπορεις να πας στην ημερομηνια του 2ου μηνα και να πληρωθης και τον προηγουμενο.οσο για την καρτα ανεργιας που ειδα οτι ρωτας πιο κατω σου απαντω οτι,οσο παιρνεις ταμειο ανεργιας ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ανανεωνεις την καρτα σου καθε μηνα .οταν ομως τελειωσει το ταμειο ανεργιας, και παραμενεις ανεργος, ΤΟΤΕ πηγαινεις υποχρεωτικα καθε μηνα και την ανανεωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι ,λαθος ,δεν εχεις 1 μηνα, εχεις 60 ΜΕΡΕΣ μπορεις να πας στην ημερομηνια του 2ου μηνα και να πληρωθης και τον προηγουμενο.οσο για την καρτα ανεργιας που ειδα οτι ρωτας πιο κατω σου απαντω οτι,οσο παιρνεις ταμειο ανεργιας ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ανανεωνεις την καρτα σου καθε μηνα .οταν ομως τελειωσει το ταμειο ανεργιας, και παραμενεις ανεργος, ΤΟΤΕ πηγαινεις υποχρεωτικα καθε μηνα και την ανανεωνεις.

Σ'ευχαριστώ fazexa για την απάντηση.Για να μιλήσουμε με παράδειγμα: τρίτη πληρωμή 20/9/2010,τέταρτη πληρωμή 20/10/2010.Μπορώ να πάω για την τρίτη πληρωμή οποιαδήποτε μέρα από τις 20/9/2010 μέχρι τις 20/10/2010;

Για την κάρτα ανεργίας:αναφερόμουν στην πρώτη ανανέωση.Δηλαδή:βγάζω κάρτα ανεργίας και καταθέτω τα χαρτιά για το επίδομα 20/7/2010 .Πρέπει να κάνω ανανέωση της κάρτας στις 20/8/2010,δηλ. πριν πάω για την πρώτη πληρωμή.Αν δεν πάω τη συγκεκριμένη μέρα τι γίνεται;Μπορώ να πάω μερικές μέρες αργότερα;Αν δεν ανανεωθεί η κάρτα τότε,χάνεται το επίδομα;

Και με την ευκαιρία:Ας υποθέσουμε ότι θα πάω αυτή τη βδομάδα για να καταθέσω τα χαρτιά μου,πότε θα μου πουν να πάω για την πρώτη πληρωμή;Ισχύει ότι πρέπει να περάσει ενάμιση μήνας;Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι ,λαθος ,δεν εχεις 1 μηνα, εχεις 60 ΜΕΡΕΣ μπορεις να πας στην ημερομηνια του 2ου μηνα και να πληρωθης και τον προηγουμενο.οσο για την καρτα ανεργιας που ειδα οτι ρωτας πιο κατω σου απαντω οτι,οσο παιρνεις ταμειο ανεργιας ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ανανεωνεις την καρτα σου καθε μηνα .οταν ομως τελειωσει το ταμειο ανεργιας, και παραμενεις ανεργος, ΤΟΤΕ πηγαινεις υποχρεωτικα καθε μηνα και την ανανεωνεις.

Σ'ευχαριστώ fazexa για την απάντηση.Για να μιλήσουμε με παράδειγμα: τρίτη πληρωμή 20/9/2010,τέταρτη πληρωμή 20/10/2010.Μπορώ να πάω για την τρίτη πληρωμή οποιαδήποτε μέρα από τις 20/9/2010 μέχρι τις 20/10/2010; ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟΠΕΣ

Για την κάρτα ανεργίας:αναφερόμουν στην πρώτη ανανέωση.Δηλαδή:βγάζω κάρτα ανεργίας και καταθέτω τα χαρτιά για το επίδομα 20/7/2010 .Πρέπει να κάνω ανανέωση της κάρτας στις 20/8/2010, ΟΧΙ ΕΙΠΑΜΕ δηλ. πριν πάω για την πρώτη πληρωμή.Αν δεν πάω τη συγκεκριμένη μέρα τι γίνεται;Μπορώ να πάω μερικές μέρες αργότερα;ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΕΝΤΟΣ 60 ΗΜΕΡΩΝ,ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ 1η ΠΛΗΡΩΜΗ ,ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΣ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΜΗΝ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ, ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΑΣ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΠΗΡΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ 1η ΠΛΗΡΩΜΗ .ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ...ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ........ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ:o Αν δεν ανανεωθεί η κάρτα τότε,χάνεται το επίδομα; ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ :rolleyes: Και με την ευκαιρία:Ας υποθέσουμε ότι θα πάω αυτή τη βδομάδα για να καταθέσω τα χαρτιά μου,πότε θα μου πουν να πάω για την πρώτη πληρωμή;Ισχύει ότι πρέπει να περάσει ενάμιση μήνας; ΝΑΙ Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη μαριος

καλημερα κ απο μενα ! δουλευω απο τον δεκεμβριο του 2008 ! μεχρι τωρα εχω συμπληρωσει 298 ενσημα (δουλευα ως 4ωρος) ! δικαιουμαι επιδομα ? (ειναι η 1η φορα) ευχαριστω για τον χρονο σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Μια ερώτηση έχω κι εγώ. Πρόσληψη ώς απλός εμποροϋπάλληλος 10/11/2009 και απόλυση 31/07/2010. Δικαιούμαι ταμείο ανεργείας??

Τα ένσημά μου είναι κανονικά στις παραπάνω ημερομηνίες.

(Συγνώμη, αλλά με τόσα που έχω διαβάσει στο internet το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι και άκρη δεν έχω βγάλει)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα κ απο μενα ! δουλευω απο τον δεκεμβριο του 2008 ! μεχρι τωρα εχω συμπληρωσει 298 ενσημα (δουλευα ως 4ωρος) ! δικαιουμαι επιδομα ? (ειναι η 1η φορα) ευχαριστω για τον χρονο σας !

ΝΑΙ δικαιουσαι ενα χρονο. ως προς το ποσο δες αυτο

α) Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν ίσες ή μικρότερες από το εξαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη,(έως198,04ευρω) καταβάλλεται το 50% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

β) Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το εξαπλάσιο και μικρότερες ή ίσες με το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη,(198,05-396,48ευρω ) καταβάλλεται το 75% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

γ) Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη,(μεγαλύτερες απο 396,48 ευρω)καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

ολοκληρο(100%) το ποσο ανεργιας ειναι 454,25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Μια ερώτηση έχω κι εγώ. Πρόσληψη ώς απλός εμποροϋπάλληλος 10/11/2009 και απόλυση 31/07/2010. Δικαιούμαι ταμείο ανεργείας??

Τα ένσημά μου είναι κανονικά στις παραπάνω ημερομηνίες.

(Συγνώμη, αλλά με τόσα που έχω διαβάσει στο internet το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι και άκρη δεν έχω βγάλει)

Ευχαριστώ

οταν ρωτας κατι να δινεις πληρη στοιχεια ασφαλησης διοτι ολα εξαρτωνται πεσμας λοιπον

α)θα παρης για 1η φορα?

β)αν ισχυει το α, πριν την 10/11/2009 εχεις ενσημα> ποτε? ποσα?

γ) εργαζοσουν με πληρη απασχοληση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής. Μετά από 8 χρόνια και τέσσερις μήνες δουλειάς επιδοτήθηκα πριν από δύο μήνες με το επίδομα ανεργίας. Τώρα με καλούν σε μία δουλειά όμως με σύμβαση ορισμένου χρόνου για ένα ή δύο μήνες, μερική απασχόληση. Σε αυτή την περίπτωση διακόπτεται η επιδότηση μου από τον ΟΑΕΔ μόνο για το χρονικό διάστημα της σύμβασης και συνεχίζεται με τη λήξη της ή θα χάσω τους υπόλοιπους δέκα μήνες μου δικαιούμουν αρχικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής. Μετά από 8 χρόνια και τέσσερις μήνες δουλειάς επιδοτήθηκα πριν από δύο μήνες με το επίδομα ανεργίας. Τώρα με καλούν σε μία δουλειά όμως με σύμβαση ορισμένου χρόνου για ένα ή δύο μήνες, μερική απασχόληση. Σε αυτή την περίπτωση διακόπτεται η επιδότηση μου από τον ΟΑΕΔ μόνο για το χρονικό διάστημα της σύμβασης και συνεχίζεται με τη λήξη της ή θα χάσω τους υπόλοιπους δέκα μήνες μου δικαιούμουν αρχικά;

Με την συμβαση οριαμενου χρονου που θα υπογραψης,και με την καρτα ανεργιας σου ,θα πας στον ΟΑΕΔ και θα δηλωσης<<Αναστολη.> της επιδοτησης για τους μηνες που θα διρκεση η συμβαση ορισμενου χρονου,ετσι μετα την ληξη της, θα μπορεσης να συνεχισης απο εκει που σταματησες για τους υπολοιπους μηνες μεχρι να συμπληρωσης το ενα ετος που δικαιουσουν αρχικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την συμβαση οριαμενου χρονου που θα υπογραψης,και με την καρτα ανεργιας σου ,θα πας στον ΟΑΕΔ και θα δηλωσης<<Αναστολη.> της επιδοτησης για τους μηνες που θα διρκεση η συμβαση ορισμενου χρονου,ετσι μετα την ληξη της, θα μπορεσης να συνεχισης απο εκει που σταματησες για τους υπολοιπους μηνες μεχρι να συμπληρωσης το ενα ετος που δικαιουσουν αρχικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ' ευχαριστώ πολύ... Πήγα σήμερα από την εταιρία και το μόνο που μου έδωσαν για τον ΟΑΕΔ ήταν η αναγγελία πρόσληψης που δεν αναφέρει τίποτα για ορισμένο χρόνο και μου είπαν ότι θα δώσω αυτή μαζί με την κάρτα για να μου κάνουν διακοπή. Και ότι στο τέλος θα μου δώσουν τη λήξη της σύμβασης για να την πάω στον ΟΑΕΔ και να συνεχίσει το ταμείο. Κάτι όμως δε μου κάθεται σωστό σε όλο αυτό. Μήπως πρέπει να μου δώσουν και κάποιο χαρτί που να αναφέρει τον προσυμφωνημένο ορισμένο χρόνο, για τον οποίο μέχρι στιγμής έχω μόνο προφορική ενημέρωση και καμία γραπτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκτος απο την καρτα προσληψης επρεπε να σου εχουν δωσει να υπογραψεις και φυσικα να σου δωσουν και αντιγραφο της απο την συμβαση εργασιας ( ορισμενου χρονου )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΡΗΓΟΡΑΤΟΥ ΖΑΦΕΙΡΩ

Δουλεύω σε μια επιχείρηση σαν υπάλληλος γραφείου, πενθήμερος.

Με έχει όμως προσλάβει με κάρτα ανεργίας και τον επιδοτεί για μένα ο

ΟΑΕΔ. (επιδότηση επιχειρήσεων για ανέργους)

Η πρόσληψη έγινε 5 Ιουνίου 2005. Δικαιούμαι ταμείο μόλις τελειώσει η επιδότηση του εργοδότη από τον ΟΑΕΔ? Η επιδότηση είναι για ένα χρόνο.

(Σημειωτέον είχα μπει στο ταμείο ανεργίας από Μάιο 2004 έως Δεκέμβριο 2004.

Από το 2004 έχω ένσημα μόνο 10 ημερών).

Πόσα ένσημα χρειάζομαι για να μπω στο ταμείο? Και πως τα μετράω?

(22 ή 25 για κάθε μήνα?)

Μπορεί κάποιος να μου το αναλύσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...