Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΔΕΗ


manageraccount

Ερώτηση

Συναδελφοι,

εχω μια απορια την οποια την συζητησα με συναδελφο πριν απο λιγο και ειναι η εξης.

Οικια στην οποια ο λογαριασμος ερχεται στο ονομα του ενοικιαστη ο οποιος ειναι ανεργος, αλλα η οικια κατοικειται απο τον ιδιοκτητη ο οποιος εργαζεται... τι ακριβως γινεται εδω?

Επειδη δεν υπαρχει μισθωτηριο και στο Ε9 ο ιδιοκτητης πιστοποιειται οτι ειναι αυτος το τελος το πληρωνει ο ιδιοκτητης?

Εχει ληξη το μισθωτηριο διοτι ο ενοικιαστης εχει συγγενεια με τον ιδιοκτητη και απεκτησε αλλη κατοικια στο μεταξυ.

τι γινεται εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε κάθε περίπτωση το τέλος βαρύνει τον ιδιοκτήτη.

απλά πράγματα.

μην μπλέκετε στην περιπτωσιολογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε κάθε περίπτωση το τέλος βαρύνει τον ιδιοκτήτη.

απλά πράγματα.

μην μπλέκετε στην περιπτωσιολογία

αυτο εδωσα και εγω ως απαντηση. ωστοσο ηταν καπως περιεργο να εχει αφησει ακομα τον πρωην ενοικιαστη να φαινεται στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δύο ερωτησούλες κ από μένα αγοράστηκε διαμέρισμα φέτος αλλά δεν έχει γίνει ακόμα αίτηση στην Δ.Ε.Η.Υπάρχει περίπτωση να έρθει τέλος ακινήτων(με κάνα άλλο τρόπο που μόνο το κράτος ξέρει)?

Και το συγκεκριμένο τέλος θα αποσταλλεί και το 2012?Δεν πρόλαβα να ενημερωθώ καθόλου γι αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δύο ερωτησούλες κ από μένα αγοράστηκε διαμέρισμα φέτος αλλά δεν έχει γίνει ακόμα αίτηση στην Δ.Ε.Η.Υπάρχει περίπτωση να έρθει τέλος ακινήτων(με κάνα άλλο τρόπο που μόνο το κράτος ξέρει)?

Και το συγκεκριμένο τέλος θα αποσταλλεί και το 2012?Δεν πρόλαβα να ενημερωθώ καθόλου γι αυτό ρωτάω.

αρχιζει το σοου... :D

αν εχω μεταφρασει σωστα... η δεη θα πληρωθει το τελος αυτο στα τετραγωνικα εκεινα στα οποια δινει ρευμα... εδω δεν υπαρχει αιτηση ακομα. αρα η δεη δεν δινει ρευμα πουθενα.

το ακινητο μαλλον θα επιβαρυνει το εισοδημα σου για το 2012. ειναι για 2 ετη. απο οτι ειπανε τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτο εδωσα και εγω ως απαντηση. ωστοσο ηταν καπως περιεργο να εχει αφησει ακομα τον πρωην ενοικιαστη να φαινεται στη ΔΕΗ.

Δεν είναι καθόλου περίεργο αν η ΔΕΗ του ζητά σχέδιο ηλεκτρολόγου, και θέλει να γλιτώσει το σαραντάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρχιζει το σοου... :D

αν εχω μεταφρασει σωστα... η δεη θα πληρωθει το τελος αυτο στα τετραγωνικα εκεινα στα οποια δινει ρευμα... εδω δεν υπαρχει αιτηση ακομα. αρα η δεη δεν δινει ρευμα πουθενα.

το ακινητο μαλλον θα επιβαρυνει το εισοδημα σου για το 2012. ειναι για 2 ετη. απο οτι ειπανε τουλαχιστον.

Σ'ευχαριστώ, θα τρενάρω όσο πάει την αίτηση:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα κατάλαβα γιατί σε ΔΟΥ της Αθήνας, κατά την αυτοψία για μεταφορά έδρας, ζήτησαν να υπάρχει τηλέφωνο και ηλεκτρικό ρεύμα. Και εάν ακόμη δεν έχει γίνει σύνδεση να προσκομισθούν οιαιτήσεις.

Για την ΔΕΗ καταλαβαίνω, ότι χωρίς ΔΕΗ που θα χρεώσουν το τέλος;

Για τηλέφωνο όμως; Μήπως έχουν στο μυαλό τους και κάτι για τα τηλέφωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη Βουλή κατατέθηκε η τροπολογία για το ειδικό τέλος των ακινήτων

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 16 Σεπτεμβρίου 2011, 16:29

Κατατέθηκε στη Βουλή η τροπολογία για το ειδικό τέλος των ακινήτων στην οποία προβλέπεται η επιβολή προστίμου στη ΔΕΗ και στους άλλους εναλλακτικούς παρόχους ρεύματος αν δεν κόβουν το ρεύμα στους φορολογούμενους που δεν πληρώνουν το τέλος.

Το πρόστιμο όπως προβλέπεται στην τροπολογία θα ισούται με το τέλος προσαυξημένο κατά 25% και θα υποχρεούται να καταβάλει η ΔΕΗ ή ο εναλλακτικός πάροχος. Παράλληλα η εταιρία θα ενημερώνει το δημόσιο για τους οφειλέτες αυτούς προκειμένου να κινηθούν τα αναγκαστικά μέτρα είσπραξης της οφειλής

Για την Εκκλησία ορίζεται ότι από το ειδικό τέλος ακινήτων εξαιρούνται τα ακίνητα που ανήκουν στα θρησκευτικά νομικά πρόσωπα και χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για να επιτελούν λατρευτικό, εκπαιδευτικό, θρησκευτικό και κοινωφελές έργο.

Επίσης σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες η κυβερνηση ετοιμαζεται να επιβαλλει και νέο τέλος αυτή τη φορά στις τηλεφωνικές κλήσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δοκιμάσανε τη βάση δεδομένων του Οικονομικών και τώρα θέλουν να δοκιμάσουν και της ΔΕΗ.

Η ΔΕΗ δεν μπορεί να εισπράξει τα δικά της θα εισπράξει τους φόρους. :)

Όλοι λοιπόν στη πράσινη ανάπτυξη, κόφτε το ρεύμα και βάλτε ανεμογεννήτριες και φωτοβολταϊκά. :)

Ρε ένας άνθρωπος δεν θα πάει μέσα?

Ένας για το γαμώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Συγνώμη αυτό για το τέλος στις τηλεφωνικές κλήσεις από ποια πηγή το βρήκατε και το αναφέρατε ? Ή το αναφέρατε μόνος σας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες που λέει έχει γίνει κάποια διευκρίνηση πώς θα γνωρίζει η ΔΕΗ ποιοί ανήκουν σ αυτή τη κατηγορία? και ποιούς θεωρεί ανάπηρους. Προβλέπω να γίνεται ένα μπάχαλο με τέτοιες περιπτώσεις.

Δε βαριέσαι θα μου πείτε τώρα πρώτη φορά θα είναι ή μήπως η τελευταία :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τους βλέπω στα τέλη τηλεφώνου να μας χρεώνουν με την διαφορά της εξίσωσης πετρελαίου θέρμανσης και κίνησης!:(

για την ύδρευση έμεινε τίποτα??? ααα, ο αέρας που αναπνέουμε!!! νομίζω ταιριάζει μια χαρά με το νεράκι!:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες που λέει έχει γίνει κάποια διευκρίνηση πώς θα γνωρίζει η ΔΕΗ ποιοί ανήκουν σ αυτή τη κατηγορία? και ποιούς θεωρεί ανάπηρους.

Αυτοί που δεν έχουν να πληρώσουν το ρεύμα είναι οι ευπαθείς κοινωνικές ομάδες. :)

Απλά τα πράγματα.

Πόσο άχρηστος πρέπει να είναι κάποιος για να γίνει πολιτικός?

Το οτι όλοι αυτοί δεν ζούσαν στην Ελλάδα το ξέραμε, αυτοί ακόμη δεν έχουν ξυπνήσει για να αντιληφθούν τί τέρας έχουν φτιάξει όλα αυτά τα χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες που λέει έχει γίνει κάποια διευκρίνηση πώς θα γνωρίζει η ΔΕΗ ποιοί ανήκουν σ αυτή τη κατηγορία?

εννοεί αυτούς που έχουν ενταχθεί στο μειωμένο τιμολόγιο της δεή, εάν δεν κάνω λάθος λέγεται κοινωνικό τιμολόγιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απορια σε περιπτωση που ο ιδιοκτητης ενος σπιτιου ειναι ανεργος ο ενοικιαστης πληρωνει κανονικα το χαρατσι η με 0.5ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη DIMITRIS DOULAMIS

Μια ερώτηση και από εμένα σε υπόγειο πολυκατοικίας μη ηλεκτροδοτούμενο ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει τίποτα??? Και αν ναι πως αφού δεν έχει λογαριασμό ΔΕΗ!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απορια σε περιπτωση που ο ιδιοκτητης ενος σπιτιου ειναι ανεργος ο ενοικιαστης πληρωνει κανονικα το χαρατσι η με 0.5ε?

ο ιδιοκτητης δεν ειναι ανεργος... ειναι εισοδηματιας... καλο ε???????

ειναι μελετημενο το συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες που λέει έχει γίνει κάποια διευκρίνηση πώς θα γνωρίζει η ΔΕΗ ποιοί ανήκουν σ αυτή τη κατηγορία?

εννοεί αυτούς που έχουν ενταχθεί στο μειωμένο τιμολόγιο της δεή, εάν δεν κάνω λάθος λέγεται κοινωνικό τιμολόγιο..

λίγο χλωμό να εξαρτάται από το κοινωνικό τιμολόγιο, καθώς μπορεί να υπάρχουν ανάπηροι οι οποίοι λόγω αντικειμενικών κριτηρίων δεν μπόρεσαν να ενταχθούν σε αυτό. Τέσπα θα βγάλουν ότι να ναι και μετά θα πηγαίνει ο κόσμος να στοιβιάζεται σε ουρές για διορθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λίγο χλωμό να εξαρτάται από το κοινωνικό τιμολόγιο, καθώς μπορεί να υπάρχουν ανάπηροι οι οποίοι λόγω αντικειμενικών κριτηρίων δεν μπόρεσαν να ενταχθούν σε αυτό. Τέσπα θα βγάλουν ότι να ναι και μετά θα πηγαίνει ο κόσμος να στοιβιάζεται σε ουρές για διορθώσεις.

Τι λίγο χλωμό αφού το διευκρίνισαν...

Έχεις κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ = 0,5 ευρώ.

Δεν έχεις = δεν είσαι ειδική κοινωνική ομάδα...

Απλά τα πράγματα (για αυτούς)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι να κάνω μία ερώτηση για μένα προσωπικά;

Η μητέρα μου έχει ένα σπίτι το οποίο μέχρι πριν ένα χρόνο το νοίκιαζε. Τώρα είναι άδειο και δε μένει κανείς.

Παρότι εδώ και καιρό της έλεγα να κόψει το ρεύμα να μη πληρώνει τζάμπα πάγια, το πήρε απόφαση μόλις πριν από καμιά εικοσαριά μέρες και έκανε αίτηση διακοπής, ανυποψίαστη για το τέλος ακινήτων.

Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; άδειο σπίτι= δε το χρησιμοποιεί κανείς= δεν υπάρχει χρήστης ακινήτου και έχει ήδη γίνει αίτηση διακοπής. Θα κληθεί να πληρώσει το τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι λίγο χλωμό αφού το διευκρίνισαν...

Έχεις κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ = 0,5 ευρώ.

Δεν έχεις = δεν είσαι ειδική κοινωνική ομάδα...

Απλά τα πράγματα (για αυτούς)....

έχω διαβάσει μόνο τις 2 ανακοινώσεις του κόμβου, ΠΟΛ κλπ δεν έχω δει να έχει βγεί, βάση αυτών δεν έχω δεί αυτό που λέτε. Τώρα αν έχουν πεί κάτι από τηλεοράσεως ή κάτι άλλο δεν το γνωρίζω. Πάντως κι αυτό να ισχύσει πάλι άδικο θα είναι, υπάρχουν περιπτώσεις που δεν εντάχθηκαν στο κοινωνικό τιμολόγιο από αμέλεια, από μη πληροφόρηση, απο βαρεμάρα από όποιο λόγο θελετε. Πάντως το κοινωνικό τιμολόγιο είχε κι αυτό τις παγίδες του και το λέω αυτό από προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι να κάνω μία ερώτηση για μένα προσωπικά;

Η μητέρα μου έχει ένα σπίτι το οποίο μέχρι πριν ένα χρόνο το νοίκιαζε. Τώρα είναι άδειο και δε μένει κανείς.

Παρότι εδώ και καιρό της έλεγα να κόψει το ρεύμα να μη πληρώνει τζάμπα πάγια, το πήρε απόφαση μόλις πριν από καμιά εικοσαριά μέρες και έκανε αίτηση διακοπής, ανυποψίαστη για το τέλος ακινήτων.

Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; άδειο σπίτι= δε το χρησιμοποιεί κανείς= δεν υπάρχει χρήστης ακινήτου και έχει ήδη γίνει αίτηση διακοπής. Θα κληθεί να πληρώσει το τέλος;

απο τη στιγμή που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει λογαριασμός ΔΕΗ απορίας άξιον είναι πώς θα πληρωθεί.

Προσωπική άποψη: θα πληρωθεί με την πρώτη επανασύνδεση του ρεύματος(σιγά μη χάσουν κανα ευρώ). Είδωμεν εν αναμονή διευκρινήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Κοινωνικά τιμολόγια και κουραφέξαλα.

Το δικό μου σπίτι που είναι πολύ παλαιό και με πεπαλαιωμένη ηλεκτρική εγκατάσταση με φθορές και χωρίς γείωση ο λογαριασμός είναι στο όνομα του πατέρα μου που δεν ζεί και κατά πάσα πιθανότητα δεν μπορούμε να αλλάξουμε και το όνομα του λογαριασμού στο δικό μου που είμαι ιδιοκτήτης διότι ζητάνε υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου για έλεγχο εγκατάστασης κτλπ

Για αυτόν τον λόγο αποφύγαμε να βάλουμε κοινωνικό τιμολόγιο, φανταστείτε τώρα να τους πάω τα δικαιολογητικά από τον ΟΑΕΔ επειδή είμαι επιδοτούμενος άνεργος και να μου πούνε αααα πρέπει να αλλάξετε το όνομα στον λογαριασμό γιατί δεν είναι το δικό σας αλλιώς δεν μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία. Αφήστε που ο ηλεκτρολόγος θα το πάει ανάλογα το τετραγωνικό για να βγάλει την ΥΔΕ και θα ζητήσει κανένα 250άρι ευρώ.

Τρέχα γυρευόπουλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάρμπα Γιώργος

Και για να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, μιας και όλα γίνονται στο πόδι …

Αν ο ενοικιαστής στου οποίου το όνομα έρχεται ο λογ/σμός είναι πχ άνεργος και έχει ενταχθεί στο κοινωνικό κλπ τιμολόγιο το ακίνητο θα επιβαρυνθεί με το 0,5 και όχι το κανονικό ? αν ναι, τότε γιατί ο ιδιοκτήτης αφού δεν εμπίπτει σε κοινωνικά κριτήρια να πληρώσει 0,5 και όχι ότι του αναλογεί ??? :angry:

Πως θα λυθεί αυτό ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...