Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ -ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ- ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ


agelog

Ερώτηση

ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:

1)ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟ Ε1 ΚΩΔ.659 ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΞΟΔΩΝ ΚΙΝΗΣΗΣ 3000€ ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΡΑΒΑΣΑΚΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΥ , ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ - ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΙΝΗΣΗΣ

2)ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ,ΓΙΝΕΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΔΟΥ, ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΛΗΓΟΥΝ 30/09/11 ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ,ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ?

3)ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ-ΜΠΕΤΑΤΖΗΣ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΔΡΑΝΕΙΑ 26/11/10 , ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΗΚΕ ΤΑΜΕΙΟ ΩΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ 12/2010-05/2011,ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΕΑΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ,ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω εγω που διεκοψα την επιχειρηματικη μου δραστηριοτητα τον 6/2011

θα πληρωσω το τελος επιτηδεύματος

θα πλερωσεις 150 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάτοικος εξωτερικού με τεκμήρια+ εισόδημα 5000,00 έλαβε ειδοποίηση για εκτακτη εισφορα. Πρόκειται για λάθος?? Δεν ισχ΄θει για αυτούς το όριο των 12000,00 ευρω??

Σωστα ειναι. οι εξωτερικου δεν εχουν καμια απαλλαγή. τι του βάλανε; 50 ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα πλερωσεις 150 ευρω

Η διακοπή έγινε το 6/2011 .. νομίζω ότι πληρώνει ολόκληρο το 2010 δηλαδή 300,00 και του χρόνου για το 2011 που έκανε την διακοπή θα πληρώσει 200,00 (το μισό των 400,00)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα τελικα το πληρώνω ολο η το μισο και γιατι δεν μου ερθει ακομα Ειδοποίηση

Το τέλος επιτηδεύματος οικ.ετους 2011 αφορά την διαχειριστική περίοδο 2010 .Το 2010 είχες την επιχείρηση ολο το χρόνο,οπότε τώρα θα το πληρώσεις ολόκληρο.

Τοτ χρόνου θα πληρώσεις για τη διαχ.περίοδο 2011 οπότε τότε θα το πληρώσεις μισό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ?

Δηλαδή αν θέλω να μειώσω τον κωδ.659 θα κάνω ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ?

Θα συμπληρώσω μόνο τον συγκεκριμένο κωδικό με όλο το σωστό ποσό έτσι???? Τα υπόλοιπα ποσά δεν τα συμπληρώνω,σωστά;

Σημειώνεται ότι στην τροποποιητική δήλωση συμπληρώνονται μόνο τα ποσά - ενδείξεις που τροποποιούνται, μειώνονται ή αυξάνονται.

Στη συμπληρωματική δήλωση, συμπληρώνονται μόνο τα νέα ποσά ή οι νέες ενδείξεις. Διευκρινίζεται ότι στις δύο περιπτώσεις ανεξάρτητα από το χαρακτηρισμό που δίνεται στη δήλωση (Τροποποιητική - Συμπληρωματική) θα πρέπει στον Κωδικό που συμπληρώνεται να αναγράφεται το ολικό ποσό ή ο ειδικός αριθμός που απαιτείται κατά περίπτωση, όπως τελικά διαμορφώνεται και όχι το απόλυτο ποσό ή ο αριθμός που δεν είχει δηλωθεί ή είχε επιπλέον δηλωθεί στην ένδειξη της προηγούμενής του δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ?

Δηλαδή αν θέλω να μειώσω τον κωδ.659 θα κάνω ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ?

Θα συμπληρώσω μόνο τον συγκεκριμένο κωδικό με όλο το σωστό ποσό έτσι???? Τα υπόλοιπα ποσά δεν τα συμπληρώνω,σωστά;

Σημειώνεται ότι στην τροποποιητική δήλωση συμπληρώνονται μόνο τα ποσά - ενδείξεις που τροποποιούνται, μειώνονται ή αυξάνονται.

Στη συμπληρωματική δήλωση, συμπληρώνονται μόνο τα νέα ποσά ή οι νέες ενδείξεις. Διευκρινίζεται ότι στις δύο περιπτώσεις ανεξάρτητα από το χαρακτηρισμό που δίνεται στη δήλωση (Τροποποιητική - Συμπληρωματική) θα πρέπει στον Κωδικό που συμπληρώνεται να αναγράφεται το ολικό ποσό ή ο ειδικός αριθμός που απαιτείται κατά περίπτωση, όπως τελικά διαμορφώνεται και όχι το απόλυτο ποσό ή ο αριθμός που δεν είχει δηλωθεί ή είχε επιπλέον δηλωθεί στην ένδειξη της προηγούμενής του δήλωσης.

Ρωτάω επειδή αυτό είναι από την ΠΟΛ.1003/10.1.2001 και δεν ξέρω αν έχει βγει νεότερη....ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εντάξει το παίρνω πίσω...:lol:

Δεν καταλαβα...για ποιο λογο , να το παρης πισω?? χουντα εχουμε? μονο τοτε ....δεν μπορουσες να εκφρασης την αποψη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν καταλαβα...για ποιο λογο , να το παρης πισω?? χουντα εχουμε? μονο τοτε ....δεν μπορουσες να εκφρασης την αποψη σου...

Για το πράσινο,μην παίρνεις και όρκο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το πράσινο,μην παίρνεις και όρκο... ;)

Ως προς αυτο...ισως δεν εχεις και..αδικο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα ακομα δεν μου εχει ερθει το τελοσ επιτηδευματος τη γινετε σε αυτη τ περιπτωση να περιμενο ακομα η θα πρεπει να παω εφορια να ρωτησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλύτερα που δεν σου ήρθε ακόμη .

Μπες όμως με τους κωδικούς σου στο taxis να δεις αν έχει βγει κάτι και δεν ήρθε .Αν δεν έχεις κωδικούς τότε εφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλύτερα που δεν σου ήρθε ακόμη .

Μπες όμως με τους κωδικούς σου στο taxis να δεις αν έχει βγει κάτι και δεν ήρθε .Αν δεν έχεις κωδικούς τότε εφορία

να υποθέσω οτι κάποιος μπορεί να πληρώσει το χαρτί που εκτυπώνει από το taxis ε ? και να υποθέσω επίσης ότι η προσαύξηση είναι επι του συνολικού ποσού ή επι της δόσης ? οεο ??

ΚΑΛΗΜΕΡΑ :-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ν απαντήσω στο 2 ερώτημά μου : προσαύξηση επί της Δόσης ..... 1 % για κάθε μήνα καθυστέρησης...

να υποθέσω οτι κάποιος μπορεί να πληρώσει το χαρτί που εκτυπώνει από το taxis ε ? και να υποθέσω επίσης ότι η προσαύξηση είναι επι του συνολικού ποσού ή επι της δόσης ? οεο ??

ΚΑΛΗΜΕΡΑ :-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη χρηστος

Καλύτερα που δεν σου ήρθε ακόμη .

Μπες όμως με τους κωδικούς σου στο taxis να δεις αν έχει βγει κάτι και δεν ήρθε .Αν δεν έχεις κωδικούς τότε εφορία

δεν μπορω να θυμηθω τους κωδικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μπορω να θυμηθω τους κωδικους

www.gsis.gr

Υπηρεσίες προς πολίτες

Πάνω-πάνω ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΗ

Και στη ΔΟΥ για κλειδάριθμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

www.gsis.gr

Υπηρεσίες προς πολίτες

Πάνω-πάνω ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΗ

Και στη ΔΟΥ για κλειδάριθμο.

τελικά μπήκα στο ταχις βρήκα τούς κωδικούς

και μου λέει οτι δεν είμαι υπόχρεος για τον κεφαλικό φόρο αλλα ουτε και για το τέλος επιτηδεύματος πως γινετε αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά μπήκα στο ταχις βρήκα τούς κωδικούς

και μου λέει οτι δεν είμαι υπόχρεος για τον κεφαλικό φόρο αλλα ουτε και για το τέλος επιτηδεύματος πως γινετε αυτο ?

Σε συμπαθήσανε.Για αυτό δεν σου έβαλαν εσένα φόρο.biggrin.gif

Τι εισοδήματα είχες δηλωσει στο Ε1,πότε έκανες έναρξη και πότε διακοπή και θα σου λύσουμε την απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

MIA ΕΡΩΤΗΣΗ

Αν η δήλωση έχει σταλεί με το ταχυδρομείο και δεν έχει γίνει ακόμα η εκκαθάριση τι κάνουμε με την έκτακτη εισφορά πότε την πληρώνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε συμπαθήσανε.Για αυτό δεν σου έβαλαν εσένα φόρο.biggrin.gif

Τι εισοδήματα είχες δηλωσει στο Ε1,πότε έκανες έναρξη και πότε διακοπή και θα σου λύσουμε την απορία.

εκανα εναρξη 2006 και διακοπη 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η προσαύξηση είναι επί του συνολικού ποσού ή επί της δόσης ?

Στο συνολικό ποσό. Αν πληρώθηκε δόση εμπρόθεσμα, δεν υπάρχει πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...