Προς το περιεχόμενο

ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΑΠΟ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΕΓΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανδρόγυνο έχει την πλήρη κυριότητα από επαγγελματικό χώρο με 50% κυριότητα ο καθένας. Ο σύζυγος είναι συνταξιούχος και η σύζυγος ελεύθερη επαγγελματίας. Αν υποθέσουμε ότι το τεκμαρτό ενοίκιο είναι 1000 ευρώ, τότε θα καταχωρήσει 500 ευρώ στα έξοδα της επιχείρησης, 500 ευρώ στο Ε2 το δικό της ως ιδιόχρηση, και 500 ευρώ στο Ε2 του συζύγου ως δωρεά παραχώρηση. Είναι σωστή η σκέψη μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδρόγυνο έχει την πλήρη κυριότητα από επαγγελματικό χώρο με 50% κυριότητα ο καθένας. Ο σύζυγος είναι συνταξιούχος και η σύζυγος ελεύθερη επαγγελματίας. Αν υποθέσουμε ότι το τεκμαρτό ενοίκιο είναι 1000 ευρώ, τότε θα καταχωρήσει 500 ευρώ στα έξοδα της επιχείρησης, 500 ευρώ στο Ε2 το δικό της ως ιδιόχρηση, και 500 ευρώ στο Ε2 του συζύγου ως δωρεά παραχώρηση. Είναι σωστή η σκέψη μου?

Νομιζω 1000 στα εξοδα επιχειρησης για να υπαρχει αναλογικοτητα τεκμαρτου ενοικιου με τα Ε2 του ανδρογυνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω 1000 στα εξοδα επιχειρησης για να υπαρχει αναλογικοτητα τεκμαρτου ενοικιου με τα Ε2 του ανδρογυνου

εχεις δικιο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα τεκμαρτό έξοδο απο ιδιοχρησιμοποίηση ακινήτου θα καταχωρήσει το 500...απ τη στιγμή που τις ανήκει το 50%...

Γιατί να καταχωρήσει το 1000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύζυγος του υπόχρεου έχει την πλήρη κυριότητα 100% σε επαγγελματικό χώρο(ατομική επιχ/ση).

Μπορεί κάποιος να μου πει πώς προκύπτει το τεκμαρτό ενοίκιο λόγω ιδιοχρησιμοποίησης του ακινήτου?

ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τ.μ * τιμή ζώνης *διοθωτικός συντελεστής * συντελεστής παλαιότητας * 3,5 %

Αν και πολλοί πολλαπλασιάζουν απευθείας Αντικειμενική αξία * 3,5 %

Θα με ενδιέφρε ποιον θεωρείται σωστό τρόπο υπολογισμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο !

όταν έχουμε δωρεά παραχώρηση, τότε το τεκμαρτό ενοίκιο δεν καταχωρείται στα έξοδα της επιχείρησης, παρά μόνο στο Ε2 του προσώπου που παραχωρεί.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τ.μ * τιμή ζώνης *διοθωτικός συντελεστής * συντελεστής παλαιότητας * 3,5 %

Αν και πολλοί πολλαπλασιάζουν απευθείας Αντικειμενική αξία * 3,5 %

Θα με ενδιέφρε ποιον θεωρείται σωστό τρόπο υπολογισμου...

Ευχαριστώ..

να σου πω την αλήθεια,γι'αυτό ρώτησα επειδή εγώ ήξερα τον 1ο τρόπο,αλλά κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι χρησιμοποιεί τον 2ο....τελικά ποιο είναι το σωστό????

Κάτι άλλο τώρα:

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1174/2000 (δεν γνωρίζω αν έχει βγει νεότερη)

δεν υπολογίζουμε ιδιόχρηση για τα ενοικιαζόμενα δωμάτια,διαμερίσματα,κάμπινγκ που κατέβαλλαν έως και πέρυσι κατ'αποκοπήν φόρο.

Φέτος που ο κατ'αποκοπήν φόρος έχει καταργηθεί τί γίνεται?

Υπολογίζω ιδιόχρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τον πρώτο χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα εδώ και καιρό.....

Τεκμαρτά κανονικότατα απο φέτος....

Οκ! thanks..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έχουμε δωρεά παραχώρηση, τότε το τεκμαρτό ενοίκιο δεν καταχωρείται στα έξοδα της επιχείρησης, παρά μόνο στο Ε2 του προσώπου που παραχωρεί.....

Δεν είναι σπίτι , επαγγελματικός χώρος είναΙ άρα καταχωρείται στα έξοδα και από 50% στο Ε2 έκαστως και ομοίως σαν εισόδημα από ακίνητα στο Ε1 ..

YΠOIK 1089345/1443/A0012/ΠOΛ. 1224/25.9.2001 Εκπτωση ως δαπάνης του τεκμαρτού ενοικίου από ιδιοχρησιμοποίηση ακινήτου επιχείρησης που τηρεί βιβλία B κατηγορίας του K.B.Σ.

Με αφορμή ερωτήματα που μας υποβλήθηκαν, σχετικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε τα εξής:

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 20 του N. 2238/1994, εισόδημα από ακίνητα είναι αυτό που προκύπτει κάθε οικονομικό ή κατά περίπτωση γεωργικό έτος, είτε από εκμίσθωση ή επίταξη ή έμμεσα από ιδιοκατοίκηση ή ιδιοχρησιμοποίηση ή από παραχώρηση της χρήσης σε τρίτο χωρίς αντάλλαγμα, μιας ή περισσότερων οικοδομών είτε από εκμίσθωση γαιών.

2. Επίσης, σύμφωνα με τις διατάξεις της υποπερίπτωσης ββ της περίπτωσης α της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του ν. 2238/1994, στα γενικά έξοδα διαχείρισης περιλαμβάνεται και το τεκμαρτό ενοίκιο των ακινήτων που ανήκουν στον επιχειρηματία και χρησιμοποιούνται από την επιχείρηση, εφόσον αυτό υπολογίστηκε στο εισόδημα από ακίνητα.

3. Εξάλλου, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 14 του άρθρου 31 του ν. 2238/1994, οι εκπτώσεις των προηγούμενων παραγράφων (περιλαμβάνεται και το γενικό έξοδο διαχείρισης του τεκμαρτού ενοικίου από ακίνητα) ενεργούνται με την προϋπόθεση ότι τα ποσά αυτών έχουν αναγραφεί στα βιβλία της επιχείρησης.

4. Ακόμη, σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 6 του K.B.Σ. (π.δ. 186/1992) ο υπόχρεος στην τήρηση βιβλία B κατηγορίας καταχωρεί τα έσοδα και τις δαπάνες στο τηρούμενο βιβλίο εσόδων - εξόδων σύμφωνα με τις ανάγκες της φορολογίας εισοδήματος και του Φ.Π.A.

5. Τέλος, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 5 του άρθρου 6 του K.B.Σ. στις τελευταίες σελίδες του βιβλίου (εσόδων - εξόδων) και εντός του επόμενου μήνα από τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου, γίνεται ανάλυση των ακαθαρίστων εσόδων από πωλήσεις αγαθών και παροχή υπηρεσιών, με διάκριση λιανικών - χονδρικών, των εξόδων για αμοιβές προσωπικού και τρίτων, για ενοίκια, για τόκους και για λοιπά έξοδα. H ανάλυση αυτή δεν απαιτείται εάν προκύπτει από τον τρόπο τήρησης του βιβλίου εσόδων - εξόδων.

6. Ενόψει των ανωτέρω, στην περίπτωση ιδιοχρησιμοποίησης ακινήτου από ατομική επιχείρηση με βιβλία B κατηγορίας, το τεκμαρτό ενοίκιο από ιδιοχρησιμοποίηση αποτελεί σε κάθε περίπτωση εισόδημα από ακίνητα (A κατηγορίας) ανεξάρτητα από την καταχώρηση ή μη στα τηρούμενα βιβλία. Για την αναγνώριση, όμως, ως εξόδου του αντίστοιχου ποσού τεκμαρτού ενοικίου απαιτείται η εγγραφή στα τηρούμενα βιβλία (εσόδων - εξόδων) η οποία μπορεί να διενεργηθεί κατά την ανακεφαλαίωση εσόδων - εξόδων κατά τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου σύμφωνα με την παράγραφο 5 του παρόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδιόχρηση υπολογίζεται όπως αναφέρεται στο άρθρο 22 παρ.3 . Αυτός είναι ο σωστός , βέβαια πολλοί από εμάς για λόγους ευκολίας βρίσκουμε πολλούς άλλους τρόπους !!!!

Κατά τα λοιπά , ιδιόχρηση για τα ενοικιαζόμενα ΔΕΝ υπολογίζουμε και αυτό γιατί δεν άλλαξε κάτι άλλο με τον 3842 πλην της ένταξης στο λογιστικό προσδιορισμό και των κάτω των 7 , αυτό σημαίνει ότι εξακολουθεί να ισχύει ο υπολογισμός του τεκμαρτού εισοδήματος ΜΟΝΟ για τα ακίνητα που πραγματικά ιδιοχρησιμοποιήθηκαν ( κτίριο διοίκησης , προσωπικού κλπ) και όχι τα προς εκμετάλλευση ακίνητα (306/25.10.2005 γνώμη ειδικού γραφείου φορολογίας και 1103986/1935/6.10.2005 έγγραφο).

Παράλληλα δε , ακόμη και για τα κάτω των 7 που όμως είχαν προαιρετικά τήρηση βίβλιων υπήρχε η υποχρέωση συμπλήρωσης Ε3 για στατιστικούς λόγους και τεκμαρτός υπολογισμός φόρου ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδρόγυνο έχει την πλήρη κυριότητα από επαγγελματικό χώρο με 50% κυριότητα ο καθένας. Ο σύζυγος είναι συνταξιούχος και η σύζυγος ελεύθερη επαγγελματίας. Αν υποθέσουμε ότι το τεκμαρτό ενοίκιο είναι 1000 ευρώ, τότε θα καταχωρήσει 500 ευρώ στα έξοδα της επιχείρησης, 500 ευρώ στο Ε2 το δικό της ως ιδιόχρηση, και 500 ευρώ στο Ε2 του συζύγου ως δωρεά παραχώρηση. Είναι σωστή η σκέψη μου?

Αν δεν υπάρχει παραχωρητήριο ή συμφωνητικό τότε υπάρχει θέμα (βέβαια ποιός το τήρει είναι άλλο θέμα) και αυτό είναι το άρθρο 22 παρ.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδιόχρηση υπολογίζεται όπως αναφέρεται στο άρθρο 22 παρ.3 . Αυτός είναι ο σωστός , βέβαια πολλοί από εμάς για λόγους ευκολίας βρίσκουμε πολλούς άλλους τρόπους !!!!

Κατά τα λοιπά , ιδιόχρηση για τα ενοικιαζόμενα ΔΕΝ υπολογίζουμε και αυτό γιατί δεν άλλαξε κάτι άλλο με τον 3842 πλην της ένταξης στο λογιστικό προσδιορισμό και των κάτω των 7 , αυτό σημαίνει ότι εξακολουθεί να ισχύει ο υπολογισμός του τεκμαρτού εισοδήματος ΜΟΝΟ για τα ακίνητα που πραγματικά ιδιοχρησιμοποιήθηκαν ( κτίριο διοίκησης , προσωπικού κλπ) και όχι τα προς εκμετάλλευση ακίνητα (306/25.10.2005 γνώμη ειδικού γραφείου φορολογίας και 1103986/1935/6.10.2005 έγγραφο).

Παράλληλα δε , ακόμη και για τα κάτω των 7 που όμως είχαν προαιρετικά τήρηση βίβλιων υπήρχε η υποχρέωση συμπλήρωσης Ε3 για στατιστικούς λόγους και τεκμαρτός υπολογισμός φόρου ......

Επομένως broster ,σε επιχ/ση με 7 ενοικιαζόμενα δωμάτια η οποία τηρεί βιβλία Β'κατηγορίας κανονικά,

εξακολουθώ να ΜΗΝ υπολογίζω τεκμαρτό ποσό για τα ακίνητα που εκμεταλλεύεται,αυτό δεν λες?

Υ.Γ. Sorry που ξαναρωτάω ,αλλά με τον πυρετό σήμερα δεν ξέρω αν τα αντιλαμβάνομαι τα πράγματα σωστά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως broster ,σε επιχ/ση με 7 ενοικιαζόμενα δωμάτια η οποία τηρεί βιβλία Β'κατηγορίας κανονικά,

εξακολουθώ να ΜΗΝ υπολογίζω τεκμαρτό ποσό για τα ακίνητα που εκμεταλλεύεται,αυτό δεν λες?

Υ.Γ. Sorry που ξαναρωτάω ,αλλά με τον πυρετό σήμερα δεν ξέρω αν τα αντιλαμβάνομαι τα πράγματα σωστά....

Ναι .

Και μία επισήμανση στην αρχική σου δημοσίευση . από τη χρήση του 10 καταργήθηκε ο κατ'αποκοπήν φόρος , απλά διπλασιαζόταν για το α εξάμηνο . Άρα λοιπόν θα έπρεπε και πέρυσι να είχες βάλει τη μίση ιδιόχρηση στο λογιστικό προσδιορισμό (που όπως είδαμε δεν χρειάζεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι .

Και μία επισήμανση στην αρχική σου δημοσίευση . από τη χρήση του 10 καταργήθηκε ο κατ'αποκοπήν φόρος , απλά διπλασιαζόταν για το α εξάμηνο . Άρα λοιπόν θα έπρεπε και πέρυσι να είχες βάλει τη μίση ιδιόχρηση στο λογιστικό προσδιορισμό (που όπως είδαμε δεν χρειάζεται)

Σωστός! ευχαριστώ και πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει παραχωρητήριο ή συμφωνητικό τότε υπάρχει θέμα (βέβαια ποιός το τήρει είναι άλλο θέμα) και αυτό είναι το άρθρο 22 παρ.1

άρα στο παράδειγμά μου υπάρχει λάθος...η σύζυγος θα πρέπει να δηλώσει 1000 ευρώ σαν έξοδα στην επιχείρηση, και από 500 ο καθένας στο Ε2 του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα στο παράδειγμά μου υπάρχει λάθος...η σύζυγος θα πρέπει να δηλώσει 1000 ευρώ σαν έξοδα στην επιχείρηση, και από 500 ο καθένας στο Ε2 του.

Όχι δεν έγραψα αυτό .

Από τι στιγμή που υπάρχει δωρέαν παραχώρηση δεν δημιουργείτε έξοδο για την επιχείρηση όπως αντίστοιχα για την ιδιόχρηση που και πάλι αν δεν με απατά η μνήμη μου, υπάρχει ελευθεριότητα στο να μπει (εφόσον δεν γίνει αυτοέλεγχος) στα φορολογικά αποτελέσματα της επιχείρησης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Κωστας

Καλησπερα σας. Αν επιτρεπεται, θα ηθελα να κανω κ εγω μια σχετικη ερωτηση.

Η αρραβωνιαστικια μου προσφατα απεκτησε ενα διαμερισμα ως πρωτη κατοικια. Το διαμερισμα αυτο, αμεσως μετα το γαμο μας, θα μου το παραχωρησει για επαγγελματικη στεγη (ιατρειο).

Πως ακριβως πρεπει να γινει ωστε να ειμαστε νομιμοι?

1. Καταρχας δικαιουται να παραχωρησει / εκμισθωσει την 1η κατοικια της ως επαγγελματικη στεγη σε αλλον ? (ακομα κ αν αυτος ο αλλος ειναι ο συζυγος της).

2. προτεινετε να κανουμε ενα τυπικο μισθωτηριο συμβολαιο? πριν η μετα το γαμο?

και να δηλωνουμε το ετησιο τεκμαρτο εισοδημα, εγω ως εξοδο κ εκεινη ως εσοδο ? κ μετα το γαμο που θα κανουμε κοινη δηλωση ?

3. μηπως ειναι καλυτερα να κανουμε ενα συμφωνητικο δωρεαν παραχωρησης κ να δηλωνει εκεινη (στην κοινη μας δηλωση) το τεκμαρτο εισοδημα?

Ευπροσδεκτη καθε βοηθεια, μιας κ ο λογιστης που ρωτησα δεν ηξερε να μου απαντησει.

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τ.μ * τιμή ζώνης *διοθωτικός συντελεστής * συντελεστής παλαιότητας * 3,5 %

Αν και πολλοί πολλαπλασιάζουν απευθείας Αντικειμενική αξία * 3,5 %

Θα με ενδιέφρε ποιον θεωρείται σωστό τρόπο υπολογισμου...

ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ Κ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ?ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΔΕΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ..

να σου πω την αλήθεια,γι'αυτό ρώτησα επειδή εγώ ήξερα τον 1ο τρόπο,αλλά κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι χρησιμοποιεί τον 2ο....τελικά ποιο είναι το σωστό????

Κάτι άλλο τώρα:

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1174/2000 (δεν γνωρίζω αν έχει βγει νεότερη)

δεν υπολογίζουμε ιδιόχρηση για τα ενοικιαζόμενα δωμάτια,διαμερίσματα,κάμπινγκ που κατέβαλλαν έως και πέρυσι κατ'αποκοπήν φόρο.

Φέτος που ο κατ'αποκοπήν φόρος έχει καταργηθεί τί γίνεται?

Υπολογίζω ιδιόχρηση?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ?ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ :ΤΜ Χ ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Σύμφωνα με φορολογικό βιβλίο του Καραγιάννη:

τετραγ.μετρα Χ τιμη ζώνης Χ διορθ. συντελ. Χ συντ.παλαιοτ. Χ 3.5% = ετήσιο τεκμαρτό ενοίκιο

Σύμφωνα με αρθρο από το epixeirisi.gr :

τετραγ.μετρα Χ τιμη ζώνης Χ διορθ. συντελ. Χ συντ.παλαιοτ. Χ 3.5% = ετήσιο τεκμαρτό ενοίκιο X 2

γνωρίζει κάποιος πότε το πολλαπλασιάζουμε το ετήσιο τεκμαρτο ενοίκιο επι 2 και πότε όχι?

ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με φορολογικό βιβλίο του Καραγιάννη:

τετραγ.μετρα Χ τιμη ζώνης Χ διορθ. συντελ. Χ συντ.παλαιοτ. Χ 3.5% = ετήσιο τεκμαρτό ενοίκιο

Σύμφωνα με αρθρο από το epixeirisi.gr :

τετραγ.μετρα Χ τιμη ζώνης Χ διορθ. συντελ. Χ συντ.παλαιοτ. Χ 3.5% = ετήσιο τεκμαρτό ενοίκιο X 2

γνωρίζει κάποιος πότε το πολλαπλασιάζουμε το ετήσιο τεκμαρτο ενοίκιο επι 2 και πότε όχι?

ευχαριστώ...

Βάλε το link του άρθρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξεις, θα δεις ότι το άρθρο είναι του 2008 και αφορά τον υπολογισμό τεκμαρτού εισοδήματος ιδιοκατοίκησης του άρθρου 16 του ΚΦΕ. Πλέον το άρθρο 16 έχει αλλάξει και δεν ισχύουν τα γραφόμενα στο άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...