Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΛΗΡΩΜΗ ΦΠΑ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ BANKING


a_drag

Ερώτηση

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την πληρωμή του ΦΠΑ ή ενσήμων ΙΚΑ μέσω Ίντερνετ Banking. Πιστεύετε πως θα υπάρχει πρόβλημα αν για λόγους εξυπηρέτησης των πελατών μου πληρώνονται οι δηλώσεις ΦΠΑ και τα ένσημα του ΙΚΑ (των πελατών) μέσω του δικού μου Ίντερνετ Banking όπου φαίνονται οι δικοί μου τραπεζικοί λογαριασμοί από τους οποίους και θα πληρώνονται τα ποσά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Λοιπόν εταιρεια συντασσει τη δήλωση  Μαίου  με ΧΥ 100000 ευρω. Θελει να την υποβαλλει με καταβολή -οπως δικαιουται- ως εξεις εφαπαξ 19/6 10 ευρω κ 99990 την 29/6. Αλλαι αι βουλαί του χρήστη και άλλαι του προγραμματιστή όμως.....

Το συστημα  ...δεν το δεχετε κ βγαζει προασυξηση στο όλο 1% !!!! Τοχετε δει ... καμια ιδεα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν εταιρεια συντασσει τη δήλωση  Μαίου  με ΧΥ 100000 ευρω. Θελει να την υποβαλλει με καταβολή -οπως δικαιουται- ως εξεις εφαπαξ 19/6 10 ευρω κ 99990 την 29/6. Αλλαι αι βουλαί του χρήστη και άλλαι του προγραμματιστή όμως.....

Το συστημα  ...δεν το δεχετε κ βγαζει προασυξηση στο όλο 1% !!!! Τοχετε δει ... καμια ιδεα ?

 

Λοιπόν εταιρεια συντασσει τη δήλωση  Μαίου  με ΧΥ 100000 ευρω. Θελει να την υποβαλλει με καταβολή -οπως δικαιουται- ως εξεις εφαπαξ 19/6 10 ευρω κ 99990 την 29/6. Αλλαι αι βουλαί του χρήστη και άλλαι του προγραμματιστή όμως.....

Το συστημα  ...δεν το δεχετε κ βγαζει προασυξηση στο όλο 1% !!!! Τοχετε δει ... καμια ιδεα ?

απο την στιγμη που στις 20 του μηνα δεν το πληρωνεις ολο, σημαινει επιλεγεις δοσεις. αυτο σημαινει 10 ευρω με την καταθεση ,τα μισα στο τελος του μηνα και τα αλλα μισα στο τελος του επομενου μηνα με προσαυξηση 2%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Νίκος έχει δίκοιο, η εφαρμογή έχει πρόβλημα. Βγάζει προσαύξηση 1% σε όλο το ποσό. Μίλησα με το ΤΑXIS θα προσπαθήσουν να το φτιάξουν αύριο. Μάλλον πάμε για παράταση. Μην στέλνετε αν έχετε προκαταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν εταιρεια συντασσει τη δήλωση  Μαίου  με ΧΥ 100000 ευρω. Θελει να την υποβαλλει με καταβολή -οπως δικαιουται- ως εξεις εφαπαξ 19/6 10 ευρω κ 99990 την 29/6. Αλλαι αι βουλαί του χρήστη και άλλαι του προγραμματιστή όμως.....

Το συστημα  ...δεν το δεχετε κ βγαζει προασυξηση στο όλο 1% !!!! Τοχετε δει ... καμια ιδεα ?

 

Νίκο καλησπέρα.

Αυτός ο τρόπος πληρωμής που λες, δεν μπορεί να επιλεγεί.

Με βάση την υποπαράγραφο Α6 του ν.4152/2013 (τροπ. παρ.2 άρθρου 38 ν.2859/2000) οι επιλογές για την πληρωμή είναι:

 

α) όλο το ποσό έως τις 20/6

ή

β) τουλάχιστον 10,00€ έως τις 20/06 και

όχι προαιρετικά αλλά υποχρεωτικά, αφού η μη καταβολή όλου του ποσού έως τις 20/06 σε εντάσσει αυτόματα στο σύστημα δόσεων

ποσό ίσο με 49990,00€ (για το παράδειγμα) έως τις 29/06 και ποσό 50000,00€ με προσαύξηση 1000,00€ (2%), δηλαδή σύνολο 51000,00€ έως τις 31/07 (χωρίς δυνατότητα άλλης επιλογής).

Τα 1000,00€ προσαύξησης, θα βεβαιωθούν με την υποβολή της δήλωσης, εφόσον ταυτόχρονα, γίνει πληρωμή οποιουδήποτε ποσού, πλην του ολικού !!!

ή

γ) ποσό τουλάχιστον ίσο με το 50% της συνολικής οφειλής έως τις 20/06 και όχι προαιρετικά αλλά υποχρεωτικά και εδώ, του υπόλοιπου ποσού έως 31/07 με προσαύξηση 2%.

 

Δεν έχεις επιλογή για πληρωμή του υπολοίπου ποσού (εδώ 99990,00€) έως τις 29/06, εφόσον πληρώσεις με την υποβολή ποσό διαφορετικό από το σύνολο της δήλωσης (εδώ 10,00€).

 

Για το 1% προσαύξησης που εμφανίζει το σύστημα, όντως πρέπει να είναι λάθος, καθώς δεν προβλέπεται από κάποια διάταξη.

 

Παρακαλώ για τις απόψεις - διορθώσεις σας, στην τοποθέτησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Θα λύνουμε έναν γρίφο για να στείλουμε ένα φπα.

Κύριε Μπάμπη εγώ συμφωνώ στις τοποθετήσεις σας απλά θα έπρεπε αυτά να είχαν δοθεί από το υπουργείο κατά λέξη τι γίνεται σε κάθε περίπτωση. 

Μίλησα με συνάδελφο στην Αθήνα το απόγευμα και σε χρεωστικό 6000 ευρώ έβαλε ως δόση για τις 20 του μηνός 2000,00 ευρώ.Δεν του έβγαλε καθόλου προσαύξηση.Να υποθέσω ότι θα περιμένει να δει στις 28/6 ότι θα πληρωθεί και το υπόλοιπο χιλιάρικο και μετά θα βγεί η προσαύξηση? Χλωμό το βλέπω πάντως.

 

Μία παρατήρηση μόνο που ίσως να είναι και χαζομάρα λόγω του κουρασμένου μυαλού.Το 1% επί όλου του ποσού συμπίπτει με το 2% της μισής δόσης που θα πληρωθεί τον άλλο μήνα.Μήπως εδώ γίνεται κανένα μπέρδεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Θα λύνουμε έναν γρίφο για να στείλουμε ένα φπα.

Κύριε Μπάμπη εγώ συμφωνώ στις τοποθετήσεις σας απλά θα έπρεπε αυτά να είχαν δοθεί από το υπουργείο κατά λέξη τι γίνεται σε κάθε περίπτωση. 

Μίλησα με συνάδελφο στην Αθήνα το απόγευμα και σε χρεωστικό 6000 ευρώ έβαλε ως δόση για τις 20 του μηνός 2000,00 ευρώ.Δεν του έβγαλε καθόλου προσαύξηση.Να υποθέσω ότι θα περιμένει να δει στις 28/6 ότι θα πληρωθεί και το υπόλοιπο χιλιάρικο και μετά θα βγεί η προσαύξηση? Χλωμό το βλέπω πάντως.

 

Μία παρατήρηση μόνο που ίσως να είναι και χαζομάρα λόγω του κουρασμένου μυαλού.Το 1% επί όλου του ποσού συμπίπτει με το 2% της μισής δόσης που θα πληρωθεί τον άλλο μήνα.Μήπως εδώ γίνεται κανένα μπέρδεμα?

 

Παναγιώτη καλησπέρα.

Όσον αφορά το ότι ο συνάδελφος έβαλε ως δόση για τις 20 του μηνός, 2000,00€ και όχι όλο το ποσό, τον εντάσσει αυτόματα σε δόσεις. Έτσι με βάση αυτό :

...

Το ποσό που βεβαιώνεται για καταβολή στον επόμενο μήνα προσαυξάνεται κατά δύο τοις εκατό (2%) και η προσαύξηση αυτή βεβαιώνεται με την υποβολή της δήλωσης

...

θα έπρεπε να του βγάλει τις προσαυξήσεις (εδώ 3000,00 Χ 2%), όπως έκανε με την υποβολή και στην προηγούμενη διαδικασία (του τουλάχιστον 40%). Τι να πω ... <_< Ίσως κάνουν αλλαγές ...

 

Τώρα για το 1% επί όλου του ποσού, που είναι το ίδιο με το 2% του μισού, το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά θα πρέπει να μας το διευκρινίσει ο Νίκος αυτό. Να μας πει δηλαδή πόση ακριβώς προσαύξηση του έβγαλε. Γιατί δεν μπορεί, όπως λέει, να αποδώσει στις 29/06 όλο το υπόλοιπο ποσό (στην περίπτωσή του 99990,00€). Έτσι εδώ η προσαύξηση θα είναι στο 50% δηλαδή 1000,00€ και όχι σε όλο το ποσό που λέει, προφανώς χωρίς την προκαταβολή των 10,00€ (100000,00 - 10,00 = 99990,00 Χ 1% = 999,90€).

 

Δυστυχώς, συμφωνώ μαζί σου, γρίφος η υπόθεση και απαιτεί μεγάλη προσοχή.

 

Αλλά τώρα άρχισα να κουράζομαι λίγο, :P μου φαίνεται ότι δεν μπορώ να γράψω άλλο και λέω να πάω να δω τα παιδιά μου και την κερά Μάρω. :)

Καληνύχτααααααααααααα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  1. @agamemnon_st δυστυχώς έκανα λάθος. Το ποσό βεβαιωνεται με την προσαύξηση. Μόνο αν πληρώσετε όλο το ποσό δεν έχετε προσαύξηση.

     

  2. @htheoharis @agamemnon_st "Το ποσό που βεβαιώνεται για καταβολή στον επόμενο μήνα προσαυξάνεται κατά δύο τοις εκατό (2%) και η προσαύξηση

     

    Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή το δοκίμασα και εγώ...Δεν είναι το ίδιο. Γιατί οι δόσεις δεν είναι υποχρεωτικά ισόποσες, έχω τη δυνατότητα να πληρώσω παραπάνω στην Α δόση η να εξοφλήσω όλο το ποσό.Η προσαύξηση του 2% υπολογίζεται μόνο στη Β δόση.

 

Ένα μικρό παράδειγμα

 

ΦΠΑ πληρωτέο 10.000,00

Προκαταβολή 10,00

Προσαύξηση 10.000,00 χ 1% = 100,00

 

Σύμφωνα με τον νόμο

 

α)ΦΠΑ πληρωτέο 10.000,00

Προκαταβολή 10,00

Α δόση 6990 ,00

Προσαύξηση 400,00 χ 2% = 80,00

 

 

β)ΦΠΑ πληρωτέο 10.000,00

Προκαταβολή 10,00

Α δόση 9990 ,00

Προσαύξηση 0 χ 2% =0,00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή το δοκίμασα και εγώ...Δεν είναι το ίδιο. Γιατί οι δόσεις δεν είναι υποχρεωτικά ισόποσες, έχω τη δυνατότητα να πληρώσω παραπάνω στην Α δόση η να εξοφλήσω όλο το ποσό.Η προσαύξηση του 2% υπολογίζεται μόνο στη Β δόση.

 

Ένα μικρό παράδειγμα

 

ΦΠΑ πληρωτέο 10.000,00

Προκαταβολή 10,00

Προσαύξηση 10.000,00 χ 1% = 100,00

 

Σύμφωνα με τον νόμο

 

α)ΦΠΑ πληρωτέο 10.000,00

Προκαταβολή 10,00

Α δόση 6990 ,00

Προσαύξηση 400,00 χ 2% = 80,00

 

 

β)ΦΠΑ πληρωτέο 10.000,00

Προκαταβολή 10,00

Α δόση 9990 ,00

Προσαύξηση 0 χ 2% =0,00

 

Ειρήνη καλημέρα

Κάτι δεν καταλαβαίνω. Το 1% προσαύξηση από που προβλέπεται ; Εκτός αν λέμε το υπόλοιπο 50% Χ 2%. Όμως σε αυτή την περίπτωση, η πρώτη δόση θα πρέπει να είναι το υπόλοιπο από τα 10,00€ έως το 50% του συνόλου (εδώ 4990,00€).

Στο α) που γράφεις, πως βγαίνει το 400,00€ ;

 

Επίσης κατά την άποψή μου ο νόμος λέει άλλα.

 

...

Με την υποβολή περιοδικής ή εκκαθαριστικής δήλωσης καταβάλλεται το συνολικά οφειλόμενο ποσό.

Η περιοδική δήλωση, είναι αποδεκτή, και εφόσον με την υποβολή της καταβάλλεται ποσό τουλάχιστον δέκα (10) ευρώ. Στην περίπτωση αυτή ο οφειλόμενος φόρος βεβαιώνεται με την υποβολή της δήλωσης. Το υπόλοιπο οφειλόμενο ποσό καταβάλλεται ως εξής:

α) Στην περίπτωση εμπρόθεσμης δήλωσης σε δύο (2) δόσεις, η πρώτη των οποίων καθίσταται ληξιπρόθεσμη την τελευταία εργάσιμη για τις δημόσιες υπηρεσίες ημέρα του μήνα κατά τον οποίο υποβάλλεται η δήλωση και η οποία ισούται με το ποσό που υπολείπεται για τη συμπλήρωση του πενήντα τοις εκατό (50%) του οφειλόμενου φόρου, και η δεύτερη δόση καθίσταται ληξιπρόθεσμη την τελευταία εργάσιμη για τις δημόσιες υπηρεσίες ημέρα του επόμενου μήνα. Στην περίπτωση που το σύνολο του οφειλόμενου φόρου δεν υπερβαίνει το ποσό των εκατό (100) ευρώ, το υπόλοιπο του μη καταβληθέντος με τη δήλωση φόρου καθίσταται ληξιπρόθεσμο, στο σύνολό του, την τελευταία εργάσιμη για τις δημόσιες υπηρεσίες ημέρα του μήνα κατά τον οποίο υποβάλλεται η δήλωση. Το ποσό που βεβαιώνεται για καταβολή στον επόμενο μήνα προσαυξάνεται κατά δύο τοις εκατό (2%) και η προσαύξηση αυτή βεβαιώνεται με την υποβολή της δήλωσης. Στην περίπτωση που με την υποβολή της δήλωσης καταβάλλεται τουλάχιστον πενήντα τοις εκατό (50%) του οφειλόμενου φόρου, δεν βεβαιώνεται προς καταβολή ποσό στο τέλος του μήνα που υποβάλλεται η δήλωση.

...

 

Δεν λέει ότι η δόση έως την τελευταία εργάσιμη του μήνα της υποβολής, μπορεί να είναι τουλάχιστον στο υπολειπόμενο έως του 50% ποσού, αλλά "ισούται με το ποσό που υπολείπεται για τη συμπλήρωση του πενήντα τοις εκατό".

Τι να πω ; Θα δείξει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειρήνη καλημέρα

Κάτι δεν καταλαβαίνω. Το 1% προσαύξηση από που προβλέπεται ; Εκτός αν λέμε το υπόλοιπο 50% Χ 2%. Όμως σε αυτή την περίπτωση, η πρώτη δόση θα πρέπει να είναι το υπόλοιπο από τα 10,00€ έως το 50% του συνόλου (εδώ 4990,00€).

Στο α) που γράφεις, πως βγαίνει το 400,00€ ;

 

Επίσης κατά την άποψή μου ο νόμος λέει άλλα.

 

 

Δεν λέει ότι η δόση έως την τελευταία εργάσιμη του μήνα της υποβολής, μπορεί να είναι τουλάχιστον στο υπολειπόμενο έως του 50% ποσού, αλλά "ισούται με το ποσό που υπολείπεται για τη συμπλήρωση του πενήντα τοις εκατό".

Τι να πω ; Θα δείξει ...

 

Το 1% το βγάζει το σύστημα όταν πας να υποβάλλεις τη δήλωση και επιλέξεις δόσεις.... :wacko:

Δεν προβλέπεται πουθενά. Είναι λάθος της εφαρμογής στο TAXIS.

Τώρα όσον αφορά το 50%, προφανώς ξεχάσανε να προσθέσουνε τη λέξη "τουλάχιστον". :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 1% το βγάζει το σύστημα όταν πας να υποβάλλεις τη δήλωση και επιλέξεις δόσεις.... :wacko:

Δεν προβλέπεται πουθενά. Είναι λάθος της εφαρμογής στο TAXIS.

Τώρα όσον αφορά το 50%, προφανώς ξεχάσανε να προσθέσουνε τη λέξη "τουλάχιστον". :huh:

 

Ίσως το 1% να είναι αυτό που λέμε, 2% του 50% ... <_<

Το "τουλάχιστον" όμως, μπορεί να μην "ξεχάστηκε" στον νόμο !!!, αλλά να αποτελεί και αυτό λάθος του TAXIS.

Εκεί να δεις γλέντια !!! :wacko:

 

Και σ' αυτό, ίσως συνηγορεί και η αιτιολογική έκθεση του νόμου, που δεν φαίνεται να δίνει δυνατότητα με εξόφληση πχ όλου του ποσού στο τέλος του μήνα της βεβαίωσης του φόρου εφόσον καταβληθεί ποσό τουλάχιστον 10,00€, αλλά αναφέρει πληρωμή σε δύο δόσεις ... :huh:

 

...

Υποπαράγραφος Α.6. : Τροποποίηση των διατάξεων του Κώδικα Φ.Π.Α.

Με τις προτεινόμενες διατάξεις της υποπαραγράφου αυτής επιδιώκεται η προώθηση της οικειοθελούς συμμόρφωσης των υποκείμενων στο Φόρο Προστιθέμενης Αξίας (ΦΠΑ). Για το σκοπό αυτό ορίζεται ότι οι επιχειρήσεις μπορούν να υποβάλλουν ορθές περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ, ακόμη και στην περίπτωση που αδυνατούν να καταβάλλουν το σύνολο του οφειλόμενου φόρου, καταβάλλοντας μόνο το συμβολικό ποσό των δέκα (10) ευρώ. Το υπόλοιπο οφειλόμενο ποσό στην περίπτωση της εμπρόθεσμης δήλωσης θα βεβαιώνεται και θα καταβάλλεται σε δύο δόσεις στο τέλος του ίδιου και επόμενου αντίστοιχα μήνα κατά τον οποίο υποβάλλεται η δήλωση. Το ποσό της δεύτερης δόσης επιβαρύνεται κατά δύο τοις εκατό (2%). Για την καταβολή του ποσού αυτού θα ακολουθούνται οι υφιστάμενες διαδικασίες για την είσπραξη ληξιπρόθεσμων οφειλών. Στην περίπτωση της εκπρόθεσμης δήλωσης το υπόλοιπο οφειλόμενο ποσό καταβάλλεται στο τέλος του μήνα για τον οποίο υπολογίζεται ο πρόσθετος φόρος.

...

 

( δεν λέει το υπολειπόμενο ποσό δύναται να πληρωθεί σε δύο δόσεις (δηλαδή και ολόκληρο έως τέλος του μήνα υποβολής) αλλά, "καταβάλλεται σε δύο δόσεις" ... ) <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο δήλωση που υποβλήθη χθές:

 

χρεωστικό ποσό = 5.049,84

 

ποσό με την δήλωση = 10,00€

έως 30/6 = (5049,84/2)= 2524,92-10,00 = 2.514,92 €

έως 31/7 = 2.524,92 * 2% = 2524,92+50,50 = 2.575,41€

 

η προσαύξηση που μου γράφει στην δήλωση είναι μόνο το 2% της δόσης ιουλίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο δήλωση που υποβλήθη χθές:

 

χρεωστικό ποσό = 5.049,84

 

ποσό με την δήλωση = 10,00€

έως 30/6 = (5049,84/2)= 2524,92-10,00 = 2.514,92 €

έως 31/7 = 2.524,92 * 2% = 2524,92+50,50 = 2.575,41€

 

η προσαύξηση που μου γράφει στην δήλωση είναι μόνο το 2% της δόσης ιουλίου

 

Αυτό συνάδελφε ακριβώς λέει και ο νόμος.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεδομένα:

 

α = ποσό ΦΠΑ πρός καταβολή βάσει βιβλίων

 

χ= ποσό που καταβάλλεται μαζί με τη δήλωση

 

ψ=  ποσό που καταβάλλεται έως το τέλος του ίδιου μήνα

 

ω= ποσό που καταβάλλεται έως το τέλος του επομένου

 

Υπόθεση 1 (χ < α/2)

ψ = α/2 –χ

ω = (α – χ- ψ ) Χ 102%

 

Υπόθεση 2 (χ => α/2)

ψ = 0

ω = (α – χ ) Χ 102%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεδομένα:

 

α = ποσό ΦΠΑ πρός καταβολή βάσει βιβλίων

 

χ= ποσό που καταβάλεται μαζί με τη δήλωση

 

ψ=  ποσό που καταβάλλεται έως το τέλος του ίδιου μήνα

 

ω= ποσό που καταβάλλεται έως το τέλος του επομένου

 

Υπόθεση 1 (χ < α/2)

ψ = α/2 –χ

ω = (α – χ- ψ ) Χ 102%

 

Υπόθεση 2 (χ => α/2)

ψ = 0

ω = (α – χ ) Χ 102%

 

... Μήπως μπορεί να το κάνεις με διαφορικές εξισώσεις για να το καταλάβουμε ?!  :lol:  :D  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Με μια πρώτη ματιά συνάδελφε, βλέπω ότι είναι ακριβώς ότι προβλέπεται από το νόμο.

Ευχαριστούμε. :)

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι.Και για να επιστέψω στην αρχική δημοσίευση αυτού του topic. Έχω πει στους πελάτες μου να φτιάξουν λογαριασμό σε τράπεζα και όταν είναι για πληρωμή ΦΠΑ ή ένσημα να μπαίνω στο e-banking τους και να τα στέλνω..Δεν ξέρω όμως την διαδικασία αριθμούς λογαριασμών του ΙΚΑ και του ΦΠΑ. ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eκτος τους λογαριασμους που θα ανοιξουν στις τραπεζες θα πρεπει να καταθεσης καποια δικαιολογητικα που ζητουν (οι τραπεζες)για να σου δωσουν καποιους κωδικους.Απο εκει και περα να μπαινεις στο e-banking του καθε ενα πελατη σου θα πηγαινεις στις πληρωμες και σου βγαζει ενα κατεβατω -ασφαλιλιστικες εισφορες-φπα-δεη-οτε-φμυ και δεν συμμαζευετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά για το δ' τρίηνο του 13 που το πληρώνουμε τώρα τί ισχύει?

Δεκάρικο και 2 δόσεις ή εφάπαξ όλο το ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορείς και με 10ρικο..

Είσαι σίγουρος γιατί από 01/01/2014 όλα πληρώνονται στους βεβαιωμένους φόρους και όχι τμηματικά ΦΠΑ,ΦΜΥ,Φ.ΕΙΣ. ΚΛΠ. έστειλα φπα πελάτη μου δ τριμήνου 2013 ήθελε να πληρώσει όλο το ποσόν και το σημείωμαπληρωμής γράφει (τύπος πληρωμής) Πληρωμή βεβαιωμένων Οφειλών εκτός Ρύθμισης και όχι πληρωμή ΦΠΑ.Οπότε δεν έχει νόημα τα 10 ευρω.Η δήλωση δεν απόρίπτεται αν δεν πληρωθή αλλά βεβαιώνεται στα ληξιπρόθεσμα το ποσό που δεν θα πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...