Προς το περιεχόμενο

Χρόνος παρακράτησης φόρου ελευθέρων επαγγελματιών και όριο 300,00 ευρώ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει με σαφήνεια τι γίνεται επιτέλους με αυτό το θέμα της μη παρακράτησης φόρου για ΑΠΥ <300 ευρώ: Έκοψα πριν κανα μήνα (σαν συνεργάτης) προς την ΑΤΕΒΑΝΚ απόδειξη <300 ευρώ. Έψαξαν τα χαρτιά τους με τις διαταγές και βρήκαν ότι είχαν διαταγή από 23/4/2010 να μην παρακρατούν πλέον φόρο στα μικρά δελτία. Περνάνε 15 μέρες, βλέπω στο λογαριασμό μου πιστωμένο το ποσό ελαττωμένο κατά την παρακράτηση! Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι τελικά έλαβαν μεταγενέστερη διαταγή που ανακαλούσε την πρώτη και ανάφερε ότι το μέτρο αυτό θα ισχύσει από 1/1/2011 και όχι από την δημοσίευση του φορολογικού νομοσχεδίου (23/4/2010). Τι γίνεται επιτέλους με αυτό το ζήτημα; Από που προκύπτει αυτή η αλλαγή και τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<BR>Ισχύει το από 01/01/2011..<BR>Αυτό προβλέπει ο Νόμος απ'την αρχή.<BR>

Καλά το ότι δεν ήταν ξεκάθαρο από την αρχή, είναι δεδομένο. Αν ήταν ξεκάθαρο, δε θα έκανε τέτοιο λάθος η ΑΤΕ το οποίο αναγκάστηκε στη συνέχεια να διορθώσει με νέα διαταγή. Και εγώ όπως είπα έτσι ήξερα από πριν και πήγα υποψιασμένος (τώρα από που το είχα ακούσει δε θυμάμαι). 'Εριξα μια ματιά δε μετά το σχόλιό σου στο Ν. 3842 αλλά και στον ΚΦΕ και είδα το εξής: "<FONT size=1 face=MgHelveticaUCPol><FONT size=1 face=MgHelveticaUCPol>

<P align=left>11. Στο τέλος του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1</P>

<P align=left>του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. προστίθενται οι λέξεις «εφόσον</P>

<P>η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ»."</P></FONT></FONT>

και συνεχίζω να μη βλέπω που γίνεται μνεία ότι η μη παρακράτηση ισχύει από 1/1/2011 και όχι από την δημοσίευση στο ΦΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το ότι δεν ήταν ξεκάθαρο από την αρχή, είναι δεδομένο. Αν ήταν ξεκάθαρο, δε θα έκανε τέτοιο λάθος η ΑΤΕ το οποίο αναγκάστηκε στη συνέχεια να διορθώσει με νέα διαταγή. Και εγώ όπως είπα έτσι ήξερα από πριν και πήγα υποψιασμένος (τώρα από που το είχα ακούσει δε θυμάμαι). 'Εριξα μια ματιά δε μετά το σχόλιό σου στο Ν. 3842 αλλά και στον ΚΦΕ και είδα το εξής: "<FONT size=1 face=MgHelveticaUCPol><FONT size=1 face=MgHelveticaUCPol>

<P align=left>11. Στο τέλος του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1</P>

<P align=left>του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. προστίθενται οι λέξεις «εφόσον</P>

<P>η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ»."</P></FONT></FONT>

και συνεχίζω να μη βλέπω που γίνεται μνεία ότι η μη παρακράτηση ισχύει από 1/1/2011 και όχι από την δημοσίευση στο ΦΕΚ.

Γιατί δεν ήταν ξεκάθαρο από την αρχή...?????????????

Και τι είναι η ΑΤΕ δλδ, κριτήριο μπερδέματος...????????? Αν τα κάνει μαντάρα ή αν δεν ξέρουν να διαβάζουν, πρέπει το κείμενο να είναι μπερδεμένο....??????????

Ξεκάθαρο ήταν από την αρχή, όπως λέει ο αρχηγός. Και συζητήσεις έχουν γίνει εδώ στο forum που το έχουν ήδη τονίσει από νωρίς.

Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις για να σταματήσεις να μην βλέπεις ότι ισχύει από 1/1/11 είναι να διαβάσεις τη τελευταία παράγραφο του 3842....

ΝΟΜΟΣ ΥΠ'ΑΡΙΘ. 3842 Αποκατάσταση φορολογικής δικαιοσύνης, αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις

Αρθρο 6. Φορολογία εμπορικών επιχειρήσεων

11. Στο τέλος του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. προστίθενται οι λέξεις «εφό¬σον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ».

Αρθρο 92. Έναρξη ισχύος

η) Οι διατάξεις του άρθρου 6 παράγραφος 11 και του άρθρου 19 παράγραφοι 4, 6 έως και 9 από 1ης Ιανουαρίου 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι είναι η ΑΤΕ δλδ, κριτήριο μπερδέματος...?????????

Η απορία μου δημιουργήθηκε γιατί κι εγώ είχα την ίδια πληροφόρηση. Προφανώς ούτε οι πηγές μου, ούτε οι αρμόδιοι της ΑΤΕ έφτασαν να διαβάσουν ως και το άρθρο 92. Το έκαναν αργότερα για αυτό και εκδόθηκε νέα διαταγή αφού πρώτα είχαν κάνει την "πατάτα".

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία μου δημιουργήθηκε γιατί κι εγώ είχα την ίδια πληροφόρηση. Προφανώς ούτε οι πηγές μου, ούτε οι αρμόδιοι της ΑΤΕ έφτασαν να διαβάσουν ως και το άρθρο 92. Το έκαναν αργότερα για αυτό και εκδόθηκε νέα διαταγή αφού πρώτα είχαν κάνει την "πατάτα".

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Άσε, θυμήθηκα πριν καιρό που είχαν αλλάξει τα όρια πληρωμής με μετρητά στη ΔΟΥ........ Έστειλα πελάτη στην ΑΤΕ να φτιάξει επιταγή, και τον γυρίσανε πίσω γιατί λέει δεν χρειαζόταν..... 15 λεπτά εξηγήσεις, ένα φαξ την απόφαση μέχρι να ξεμπλοκάρουνε και να κάνουν το αυτονόητο.............

Αλλά θα μου πεις, ποια δημόσια επιχείρηση ή οργανισμός δουλεύει έγκαιρα για να δουλεύει και η ΑΤΕ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε, θυμήθηκα πριν καιρό που είχαν αλλάξει τα όρια πληρωμής με μετρητά στη ΔΟΥ........ Έστειλα πελάτη στην ΑΤΕ να φτιάξει επιταγή, και τον γυρίσανε πίσω γιατί λέει δεν χρειαζόταν..... 15 λεπτά εξηγήσεις, ένα φαξ την απόφαση μέχρι να ξεμπλοκάρουνε και να κάνουν το αυτονόητο.............

Αλλά θα μου πεις, ποια δημόσια επιχείρηση ή οργανισμός δουλεύει έγκαιρα για να δουλεύει και η ΑΤΕ....:blink::P

Εδώ επί χρόνια ολόκληρα γιά τις εισπράξεις που κάναν γιά λογαριασμό της Multichoice εξέδιδαν παραστατικό στο οποίο δεν περιελάμβαναν ΦΠΑ!! λες και η πράξη αυτή ήταν τραπεζική εργασία απαλλασόμενη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

[Αν έχεις συμφωνητικό που αναφέρει μηνιαία αμοιβή και όσο πάει.. π.χ. 200,00 δεν θα έχεις παρακράτηση.Αν έχεις συμφωνητικό που αναφέρει ετήσια αμοιβή π.χ. 2400,00 άσχετα με την υποχρέωση για έκδοση στοιχείου ανά μήνα (είσπραξη) .. θα πρέπει να γίνει παρακράτηση αφού το ποσό της συμφωνίας είναι μεγαλύτερο των 300,00..] Παιδιά, μη μπερδευόμαστε. Το 300,00€ ειναι αμοιβή για όλο το έτος και όχι ανα απόδειξη. Αν έχουμε απο πελάτη έσοδα πάνω από 300 ετησίως τότε υποχρεούμαστε σε παρακράτηση του 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Τελικά με το θέμα της παρακράτησης βγήκαμε σε κάποιο συμπέρασμα ή ακόμη περιμένουμε...?

Το θέμα είναι επαγγέλματα τύπου ιατροι,ασφαλιστές κ.λ.π για εμένα με την μηνιαια εκτύπωση των βιβλίων τους καθίσταται απαιτητό ένα μ'ερος της αμοιβής μου.Τί να κάνω τελικά ,θέλω να τους εκτυπώσω τα βιβλια και δεν ξέρω αν θα κάνω παρακράατηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα, επειδή έχουμε μπερδευτεί στο τι γίνεται με την παρακράτηση ..κυρίως οι νέοι συνάδελφοι (δεν ξέρω πως το βλέπουν οι παλαιότεροι)...

Έστω ότι δεν υπάρχει συμφωνητικό και εκδίδεται απόδειξη κάθε μήνα ή τρίμηνο΄. Από αυτές τις αποδείξεις η αμοιβή του έτους συνολικά θα ξεπερνάει τα 300,00€, τότε θα πρέπει να γίνεται και στις μηνιαίες-3μηνιαίες ΑΠΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Τα πράγματα είναι απλά.

Εφόσον ξεκαθαρίζει ότι όταν υπάρχει συμφωνητικό μεταξύ λογιστή - πελάτη (όπου πλέον είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε συμφωνητικό)........όλα είναι θέμα διατύπωσης του συμφωνητικού.

α) Αν διατυπώσεις στο συμφωνητικό ετήσια αμοιβή π.χ. 3000 ευρώ έναντι τριμηνιαίας ή μηναίας αμοιβής/συναλλαγής, έστω κι αν κόβεις κάθε μήνα ή τρίμηνο το ΤΠΥ(μικρότερο των 300 ευρώ) πρέπει να κάνεις παρακράτηση φόρου 20 %

διότι ----> 12.Επίσης, το όριο των τριακοσίων ευρώ ανά συναλλαγή,συνδέεται με την αξία της πράξης ή των παρεχόμενων υπηρεσιών, όπως προκύπτειαπό την τυχόν υπογραφείσα σύμβαση ή οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο στοιχείο(Υπουργικές αποφάσεις περί ελαχίστων αμοιβών κλπ.) και όχι με την τμηματικήεξόφληση της συναλλαγής

β) Ενώ αν διατυπώσεις στη σύμβαση ότι η παροχή υπηρεσιών συμφωνείτε (σε ποσό κάτω των 300 €) μηναίως ή τριμηνιαίως τότε δε χρειάζετε να κάνεις παρακράτηση όποτε κόβεις ΤΠΥ. Διότι πολύ απλα η συναλλαγή/παροχή υπηρεσιών συνδεέτε με το μοναδικο ποσο της συμβασης το οποιο δε ξεπερνα τα 300 ευρω.....και πουθενα δεν αναφερετε ότι το χρόνο θα παρεις συνολικό ποσό άνω των 300 ευρώ.

Γενικώς στη σύμβαση δε πρέπει να υπάρχει κανένα ποσό γραμμένο άνω των 300 ευρω. Ποσό άνω των 300 ευρώ = εισόδημα = παρακρατηθέν φόρος!

Να βάζετε μηνιαίες ή τριμηναιές συναλλαγές μόνο και όχι συνολικά ποσά όσο διαρκεί η σύμβαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

ΑΝ ΚΟΒΩ ΑΠΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 300€ Η ΑΜΟΙΒΗ , ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΣΩΣΤΑ??? Π.Χ. 30*6=180€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποιόν;

ΕΣΕΙΣ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ?????

ΜΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ Η ΟΧΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακρατουμε φορο σε καθε αποδειξη παροχης που κοβεται απο ελευθερο επαγγελματια ή απο 300 ευρω και πανω?

Από 300,00 ευρώ και πάνω.

Δεν προβλέπεται από κανένα νόμο η υπογραφή συμφωνητικού.

Μπορείς να κάνεις παρακράτηση 20% και σε αμοιβή κάτω των τριακοσίων (300,00) ευρώ.

Κανένας δεν στο απαγορεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 300,00 ευρώ και πάνω.

Δεν προβλέπεται από κανένα νόμο η υπογραφή συμφωνητικού.

Μπορείς να κάνεις παρακράτηση 20% και σε αμοιβή κάτω των τριακοσίων (300,00) ευρώ.

Κανένας δεν στο απαγορεύει.

Αλλα για κατω των 300 ευρω δεν ειναι υποχρεωτικο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισημαίνεται ότι, η παρακράτηση του φόρου στο εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα θα εξακολουθήσει να γίνεται κατά την καταβολή (μετρητά, επιταγή, συναλλαγματική) της αμοιβής και θα συμψηφίζεται κατά τη χρήση αυτή, ανεξάρτητα από τη χρήση φορολόγησης του εισοδήματος

δηλαδη ετσι οπως το καταλαβαινω αν κοπει επι πιστωσει και δεν εχει πληρωθει η ΑΠΥ δεν εχει παρακρατηση???

Επανέρχομαι .. διότι μάλλον πολλοί το είδατε αλλά λίγοι δώσατε σημασία...

Επιχείρηση λαμβάνει ΑΠΥ ελεύθερου επαγγελματία την 31/10/2010 ύψους 1000 ευρώ.

Την οφειλή αυτή την εξοφλεί στις 28/02/2011 με μετρητά.

Ερώτηση :

Με ποιο δίμηνο ΦΜΥ θα αποδοθεί ο παρακρατηθείς φόρος?

Στην δήλωση ποιου οικ.έτους του ελεύθερου επαγγελματία θα συμπεριληφθεί η βεβαίωση.

Στην οριστική φόρου ελευθέρων επαγγελματιών ποιου έτους θα την συμπεριλάβει η επιχείρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 300,00 ευρώ και πάνω.

Δεν προβλέπεται από κανένα νόμο η υπογραφή συμφωνητικού.

Μπορείς να κάνεις παρακράτηση 20% και σε αμοιβή κάτω των τριακοσίων (300,00) ευρώ.

Κανένας δεν στο απαγορεύει.

Χτες σε μια συναντηση με δυο λογιστές(με πολυ περισσότερα χρόνια εμπειριας από εμενα) μου είπαν ότι επρεπε να κάνω παρακράτηση 20% ανεξάρτητα που έκοβα ΑΠΥ καθε μήνα κάτω από 300 ευρω γιατι το συνολικό ποσό για το ετος θα είναι σιγουρα πάνω από 300,00 ευρώ.

Ισχύει αυτό???

Πρέπει να κάνω εκπρόθεσμες ΦΜΥ από την αρχή της χρονιά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες σε μια συναντηση με δυο λογιστές(με πολυ περισσότερα χρόνια εμπειριας από εμενα) μου είπαν ότι επρεπε να κάνω παρακράτηση 20% ανεξάρτητα που έκοβα ΑΠΥ καθε μήνα κάτω από 300 ευρω γιατι το συνολικό ποσό για το ετος θα είναι σιγουρα πάνω από 300,00 ευρώ.

Ισχύει αυτό???

Πρέπει να κάνω εκπρόθεσμες ΦΜΥ από την αρχή της χρονιά??

Όχι δεν ισχύει αυτό.smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ?

Δεν Γιάννη μου , γιατί ο νόμος μιλάει για συναλλαγή (να το ξαναπιάσουμε από την αρχή ...?????) :):D

Όταν η κάθε συναλλαγή είναι κάτω των 300,00 και ας είναι και επαναλμβανόμενη δεν είναι υποχρεωτικό να παρακρατείτε ΦΜΥ .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...