Προς το περιεχόμενο

δελτιο αποστολης


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε την καλοσυνη, ειμαι γραφιστας διαφημιστης, τι γινεται οταν σε πελατη μου εχoυν σταλθει δισκακια cd με ΔΑ απο τον προμηθευτη μου απ ευθειας. εγω πρεπει να ξανακόψω ΔΑ για να κοψω και το τιμολογιο η πρεπει να κοψω μονο το τιμολογιο πωλησης. και στα χαρτια μου εγω τι θα εχω για συνοδευτικο του ΤΠ ; ο λογιστης μου ειχε βαρυ τροχαιο και δεν θελω ουτε να ενοχλησω αλλα ουτε και να τον αλλαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, περαστικά στο συνάδελφο. Τις ευχές μας για να πάνε όλα καλά. Τώρα με τα Δ.Α. : Το Δ.Α. που εκδόθηκε, σαν σκοπό αποστολής τι έγραφε ; Πώληση ; Αν ναί, από την ώρα που ο προμηθευτής σου "Χ" εκδίδει Δ.Α. πρός τον πελάτη σου "Ψ", θα πρέπει και το ΤΙΜ να εκδοθεί από τον "Χ" πρός τον "Ψ".

Εσύ που μπλέκεις στη μέση ; Δεν κατάλαβα. Αν θέλεις δώσε μας περισσότερα στοιχεία, και σίγουρα θα σε βοηθήσουμε. Όχι μόνο στο ζήτημα αυτό, αλλά και σε ότι άλλο θελήσεις. Είναι αυτονόητο. Και είναι προς τιμή σου που δεν θέλεις να τελειώσει ο Λογιστής σου με την περιπέτειά του, και να βρεί το γραφείο του σκορποχώρι....

(Έχω πολύ κοντινή και πρόσφατη και παρόμοια περίπτωση, που τον συνάδελφο δεν τον φτάνανε τα Νοσοκομεία, είχε να αντιμετωπίσει και την ανεργία μετά 8 μήνες νοσηλίας... Τέσπα, είπαμε, το καλύτερο επάγγελμα είναι του Λογιστή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για τριγωνική παράδοση.

Πρώτα απ΄όλα ο προμηθευτής πρέπει να αναγράψει στο ΔΑ κατά εντολή και λογαριασμό του ...Χ....(δηλαδή εσένα) με πλήρη στοιχεία ΑΦΜ κτλ. Οπότε ο προμηθευτής σου κόβει το τιμολόγιο σε εσένα. Σου στέλνει και ένα αντίγραφο γνήσιο του ΔΑ και συ με την σειρά σου μπορείς να τιμολογήσεις τον πελάτη σου, επισυνάπτοντας στο δικό σου αντίγραφο τιμολογίου το ΔΑ του προμηθευτή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΓΩΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ. Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΣΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ ΔΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΤ ΕΝΤΟΛΗ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΠ ΣΕ ΣΕΝΑ. ΕΣΥ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΤΠ-ΔΑ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΣΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΓΩΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ. Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΣΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ ΔΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΤ ΕΝΤΟΛΗ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΠ ΣΕ ΣΕΝΑ. ΕΣΥ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΤΠ-ΔΑ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΣΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επετρεψε μου Πάνο να διαφωνήσω. Ο προμηθευτής του έχει παραδόσει απευθείας τα cd στον πελάτη του.

Συμφωνώ με την τριγωνική παράδοση

Κ.Β.Σ. ΑΡΘΡΟ 11 Θ.`45-47`Α

Με τον τρόπο αυτό που ενέκρινε η Διοίκηση με την Σ384/17 ΠΟΛ 31/`30-01`-87 εγκύκλιο, κατ'αρχήν για την αποστολή αγαθών σε τρίτο κατά εντολή του πελάτη δεν είναι υποχρεωμένοι οι επιτηδευματίες "να κάνουν βόλτα τα αγαθά" ή να εκδίδουν ψεύτικα στοιχεία διακίνησης. Τα τιμολόγια εκδίδονται κανονικά μόνο που αναγράφεται σε αυτά ο αριθμός ή οι αριθμοί των αντίστοιχων δελτίων αποστολής που Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Ι συνόδευσαν τα αγαθά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επετρεψε μου Πάνο να διαφωνήσω. Ο προμηθευτής του έχει παραδόσει απευθείας τα cd στον πελάτη του.

Συμφωνώ με την τριγωνική παράδοση

Κ.Β.Σ. ΑΡΘΡΟ 11 Θ.`45-47`Α

Με τον τρόπο αυτό που ενέκρινε η Διοίκηση με την Σ384/17 ΠΟΛ 31/`30-01`-87 εγκύκλιο, κατ'αρχήν για την αποστολή αγαθών σε τρίτο κατά εντολή του πελάτη δεν είναι υποχρεωμένοι οι επιτηδευματίες "να κάνουν βόλτα τα αγαθά" ή να εκδίδουν ψεύτικα στοιχεία διακίνησης. Τα τιμολόγια εκδίδονται κανονικά μόνο που αναγράφεται σε αυτά ο αριθμός ή οι αριθμοί των αντίστοιχων δελτίων αποστολής που Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Ι συνόδευσαν τα αγαθά.

ΕΠΙΜΕΝΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΓΩΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΠΕΛΑΤΗ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΟΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΔΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΨΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ. ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΝΑ ΕΚΔΟΘΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Νέος Συνάδελφος

... σε πελατη μου εχoυν σταλθει δισκακια cd με ΔΑ απο τον προμηθευτη μου απ ευθειας ...

Είναι τριγωνική πώληση.

Ο προμηθευτής τιμολογεί εσένα και εσύ κόβεις ΤΠ προς τον πελάτη σου με σχετικό το αρχικό ΔΑ, το οποίο καλό είναι να το έχεις φωτοτυπημένο στο αρχείο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ πρόσεξε τι λέει ο Σταμάτης. Ο προμηθευτής του έκοψε ΔΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ. Πως να κόψει ΔΑ χωρίς να έχει παραλάβει τα αγαθά? Αν εκδόσει ΔΑ νομίζεις ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αφού τελικά δεν έχει παραλάβει αγαθά για να τα διακινήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον νέο συνάδελφο αρκεί βέβαια ο Σταμάτης να μας αναφέρει αν τελικά εκδόθηκε σε αυτόν από τον Προμηθευτή του το Τιμολόγιο Πώλησης.

mariava72 θα πρέπει ένας από τους δυό μας να αλλάξει τον Νέμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον νέο συνάδελφο αρκεί βέβαια ο Σταμάτης να μας αναφέρει αν τελικά εκδόθηκε σε αυτόν από τον Προμηθευτή του το Τιμολόγιο Πώλησης.

mariava72 θα πρέπει ένας από τους δυό μας να αλλάξει τον Νέμο

Αχ ο Νεμο μου θυμίζει την κορούλα μου.....αν βρω τον Siba που είναι ο δεύτερος αγαπημένος της θα το αλλάξω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΟΝΔΡΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΔΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΚΒΣ ΑΡ11 ΠΑΡ 1. ΑΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ 2 ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΟΘΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΔΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ. ΣΤΗΝ ΤΡΙΓΩΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ, ΑΛΛΑ Ο ΕΝΑΣ ΠΟΥΛΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΕΚΔΙΔΕΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ Η ΕΚΔΙΔΕΙ ΔΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΠ ΚΑΙ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΠΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ ο Νεμο μου θυμίζει την κορούλα μου.....αν βρω τον Siba που είναι ο δεύτερος αγαπημένος της θα το αλλάξω :lol:

Πλάκα κάνω δεν χρειάζεται να το αλλάξει κανένας μας, ας μας θυμίζουν τα μωρά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε την καλοσυνη, ειμαι γραφιστας διαφημιστης, τι γινεται οταν σε πελατη μου εχoυν σταλθει δισκακια cd με ΔΑ απο τον προμηθευτη μου απ ευθειας. εγω πρεπει να ξανακόψω ΔΑ για να κοψω και το τιμολογιο η πρεπει να κοψω μονο το τιμολογιο πωλησης. και στα χαρτια μου εγω τι θα εχω για συνοδευτικο του ΤΠ ; ο λογιστης μου ειχε βαρυ τροχαιο και δεν θελω ουτε να ενοχλησω αλλα ουτε και να τον αλλαξω

Για να μη μπερδεύεστε με ορισμούς της τριγωνικής συναλλαγής και πράγματα που σε εσάς μάλλον φαίνονται ως διαμάχη πόσοι άγγελοι χωράνε στο κεφάλι της καρφίτσας.

Το ΔΑ του προμηθευτή σας, έπρεπε να έχει εκδοθεί στο όνομά σας με παραλήπτη το πελάτη σας (πλήρη στοιχεία, ονόματα, διευθύνσεις, ΑΦΜ ). Εσείς με αναφορά του ΔΑ ως σχετικού παραστατικού, θα τιμολογήσετε το πελάτη σας με απλό Τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Lands. Σωστή παρατήρηση.....Ευχαριστούμε και ελπίζω τουλάχιστον ο Σταμάτης να έβγαλε άκρη και να μη χρειάστηκε να ενοχλήσει τον λογιστή του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε την καλοσυνη, ειμαι γραφιστας διαφημιστης, τι γινεται οταν σε πελατη μου εχoυν σταλθει δισκακια cd με ΔΑ απο τον προμηθευτη μου απ ευθειας. εγω πρεπει να ξανακόψω ΔΑ για να κοψω και το τιμολογιο η πρεπει να κοψω μονο το τιμολογιο πωλησης. και στα χαρτια μου εγω τι θα εχω για συνοδευτικο του ΤΠ ; ο λογιστης μου ειχε βαρυ τροχαιο και δεν θελω ουτε να ενοχλησω αλλα ουτε και να τον αλλαξω

Για να μη μπερδεύεστε με ορισμούς της τριγωνικής συναλλαγής και πράγματα που σε εσάς μάλλον φαίνονται ως διαμάχη πόσοι άγγελοι χωράνε στο κεφάλι της καρφίτσας.

Το ΔΑ του προμηθευτή σας, έπρεπε να έχει εκδοθεί στο όνομά σας με παραλήπτη το πελάτη σας (πλήρη στοιχεία, ονόματα, διευθύνσεις, ΑΦΜ ). Εσείς με αναφορά του ΔΑ ως σχετικού παραστατικού, θα τιμολογήσετε το πελάτη σας με απλό Τιμολόγιο.

Ο ΑΡΧΙΚΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ?

ΑΝ ΕΚΔΟΣΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΞΑΝΑΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΓΩΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ 2 ΔΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα καλα ο προμηθευτης μου, με δελτιο αποστολης με δικα μου στοιχεια και με παραδοση στην εδρα του πελατη μου στελνει τα πραγματα εκει κι εγω τιμολογω με τπ και κρατω στα φορολογικα μου ,αντιγραφο του δα του προμηθευτη μου.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κι ισως να σας ξαναχρειαστω.σας ευχομαι παντως να εισαστε παντα καλοι επαγγελματιες γιατι αυτη την εντυπωση μου δωσατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΣΤΑΜΑΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΓΩΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ. Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΣΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ ΔΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΤ ΕΝΤΟΛΗ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΠ ΣΕ ΣΕΝΑ. ΕΣΥ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΤΠ-ΔΑ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΣΟΥ
Τα τιμολόγια εκδίδονται κανονικά μόνο που αναγράφεται σε αυτά ο αριθμός ή οι αριθμοί των αντίστοιχων δελτίων αποστολής που Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Ι συνόδευσαν τα αγαθά
Ο προμηθευτής τιμολογεί εσένα και εσύ κόβεις ΤΠ προς τον πελάτη σου με σχετικό το αρχικό ΔΑ, το οποίο καλό είναι να το έχεις φωτοτυπημένο στο αρχείο σου
Το ΔΑ του προμηθευτή σας, έπρεπε να έχει εκδοθεί στο όνομά σας με παραλήπτη το πελάτη σας (πλήρη στοιχεία, ονόματα, διευθύνσεις, ΑΦΜ ). Εσείς με αναφορά του ΔΑ ως σχετικού παραστατικού, θα τιμολογήσετε το πελάτη σας με απλό Τιμολόγιο

Τέσσερις Έλληνες => Τέσσερις Γνώμες

ή

Τέσσερις Άνθρωποι => Μία (κατ' ουσίαν) Γνώμη με Τέσσερις Διατυπώσεις (πλ&π)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΛΛΟΝ 4 ΑΝΘΡΩΠΟΙ 2 ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΛΕΕΙ 2 ΠΩΛΗΣΕΙΣ 2 ΔΑ

Για το λόγο αυτό θέσαμε το " ( πλ&π )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...