Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ???ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ-ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ


sofiab

Ερώτηση

Δουλεύω σε μια επιχείρηση σαν υπάλληλος γραφείου, πενθήμερος.

Με έχει όμως προσλάβει με κάρτα ανεργίας και τον επιδοτεί για μένα ο

ΟΑΕΔ. (επιδότηση επιχειρήσεων για ανέργους)

Η πρόσληψη έγινε 5 Ιουνίου 2005. Δικαιούμαι ταμείο μόλις τελειώσει η επιδότηση του εργοδότη από τον ΟΑΕΔ? Η επιδότηση είναι για ένα χρόνο.

(Σημειωτέον είχα μπει στο ταμείο ανεργίας από Μάιο 2004 έως Δεκέμβριο 2004.

Από το 2004 έχω ένσημα μόνο 10 ημερών).

Πόσα ένσημα χρειάζομαι για να μπω στο ταμείο? Και πως τα μετράω?

(22 ή 25 για κάθε μήνα?)

Μπορεί κάποιος να μου το αναλύσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 385
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

θα παρη τους υπολοιπους 3 μηνες διοτι τα ενσημα μετρανε απο το τελευταιο ταμειο και επειτα, και ουτως ή αλλως τα 141 ενσημα δεν φτανουν να παρη 5 μηνες που ειναι η πρωτη κλιμακα του ταμειου οταν ξεκινας απο την αρχη.ηθελε ακομη αλλα 34.(175-50=125)

Αυτό το γνωρίζω, αλλά εαν αυτός πάρει τους τρις μηνες και οταν τελειωσουν αυτοί τον και προσληφθει για καποιο διαστημα πχ 5 μερες και απολυθει θα μετρανε και τα 141 ενσημα απο πριν? (12 μηνες πισω ) ή οταν λες τα ενσημα μετρανε απο το τελευταιο ταμειο και επειτα εννοεις πως τα χανει τα 141 ενσημα γιατι πειρε τους υπολοιπους μήνες. Σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό το γνωρίζω, αλλά εαν αυτός πάρει τους τρις μηνες και οταν τελειωσουν αυτοί τον και προσληφθει για καποιο διαστημα πχ 5 μερες και απολυθει θα μετρανε και τα 141 ενσημα απο πριν? (12 μηνες πισω ) ή οταν λες τα ενσημα μετρανε απο το τελευταιο ταμειο και επειτα εννοεις πως τα χανει τα 141 ενσημα γιατι πειρε τους υπολοιπους μήνες. Σε ευχαριστω.

Οπως το ρωτησες αλλο...καταλαβα εγω τελος παντων.Ενοειται οτι αν παρει αυτους τους τρεις μηνες και επαναπροσληφθη και ξανα απολυθει, τοτε βεβαια και θα μετρησουν τα 141 ενσημα τα οποια δεν ειχαν μετρησει για να παρη την προηγουμενη επιδοτηση την οποια θα συνεχιση.

παντα μετρανε τα ενσημα απο την ληξη της προηγουμενης επιδοτησης και επειτα και λογικο ειναι να μην σου ξανα μετρησουν τα ενσημα που πηρες την προηγουμενη επιδοτηση διοτι τοτε με μια βδομαδα δουλεια θα ξεκιναγες παλι απο την αρχη΄και οχι μονο εσυ αλλα ολοι.πραγμα αδυνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

 

Είμαι 38 χρονών και έπαιρνα επίδομα ανεργίας για 1 χρόνο από Μάιο του 2011 έως και Μάιο του 2012.

Δικαιούμαι κάποια αναλογία από το δώρο χριστουγέννων του 2012;

 

Και επίσης δούλεψα τον Σεπτέμβριο του 2012 για 15 εργάσιμες ημέρες οπότε έκανα διακοπή στον ΟΑΕΔ και γράφτηκα ξανά στον ΟΑΕΔ 24 Σεπτεμβρίου. Δικαιούμαι το "ειδικό βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ" ή κάποιο άλλο βοήθημα;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

 

Είμαι 38 χρονών και έπαιρνα επίδομα ανεργίας για 1 χρόνο από Μάιο του 2011 έως και Μάιο του 2012.

Δικαιούμαι κάποια αναλογία από το δώρο χριστουγέννων του 2012;

 

Και επίσης δούλεψα τον Σεπτέμβριο του 2012 για 15 εργάσιμες ημέρες οπότε έκανα διακοπή στον ΟΑΕΔ και γράφτηκα ξανά στον ΟΑΕΔ 24 Σεπτεμβρίου. Δικαιούμαι το "ειδικό βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ" ή κάποιο άλλο βοήθημα;

 

Ευχαριστώ!

 

Για να δικαιουσαι το βοηθημα θελεις 60 ενσημα το προυγουμενο ετος απο την εναρξη του τριμηνου που εμεινες ανεργος  και οχι πανω απο 9685 εισοδημα  .εσυ μπορει...να ειχες  τα ενσημα ,αλλα στα μετρησαν για την ανεργεια που πηρες για αυτο δεν νομιζω..να δικαιουσαι. δεν χανεις ομως κατι  να ρωτησης στον ΟΑΕΔ.

δωρο χριστουγεννων  ΑΝ   επαιρνες ταμειο  απο 1/5-31/12 δικαιουσαι  3 ημερομισθια το μηνα. εσυ  αν διεκοψες το Μαϊο δικαιουσαι καποια αναλογια απο 0,5-3 ημερομισθια αναλογως ποτε τελειωσε η επιδοτηση.

Χαρουμενες  γιορτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Στον ΟΑΕΔ είχα γραφτεί 20 Μαίου 2011 και πήρα την πρώτη δόση 20 Ιουνίου 2011 και την τελευταία 20 Μαίου 2012( ένα χρόνο δηλαδή).

 

Διακοπή έκανα στον ΟΑΕΔ 03 Σεπτεμβρίου - 23 Σεπτεμβρίου 2012, οπότε και ξαναγράφτηκα 24 Σεπτεμβρίου 2012.

 

Αν δικαιούμαι δώρο Χριστουγέννων δεν θα έμπαινε αυτόματα στην τράπεζα στις 21 Δεκεμβρίου 2012 ή όχι;

 

Ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Στον ΟΑΕΔ είχα γραφτεί 20 Μαίου 2011 και πήρα την πρώτη δόση 20 Ιουνίου 2011 και την τελευταία 20 Μαίου 2012( ένα χρόνο δηλαδή).

 

Διακοπή έκανα στον ΟΑΕΔ 03 Σεπτεμβρίου - 23 Σεπτεμβρίου 2012, οπότε και ξαναγράφτηκα 24 Σεπτεμβρίου 2012.

 

Αν δικαιούμαι δώρο Χριστουγέννων δεν θα έμπαινε αυτόματα στην τράπεζα στις 21 Δεκεμβρίου 2012 ή όχι;

 

Ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές!

Δικαιουσαι δωρο  2 μεροκαματα(1/5-20/5) κανονικα ...θα επρεπε να μπη στην τραπεζα μαζι με τους υπολοιπους , αν δεν μπει  εως 27/12 , ενοχλησε τους εσυ.

Χρονια πολλα και με υγεια το νεο ετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα χτες μου ανακοινωσαν απο τον οαεδ οτι αποριφθηκε το ταμειο μου( γιατι  ενω περυσι πηρα ταμειο με 125 ενσημα συν 2 μηνες στο τελος εξω... φετος ειχα  μονο 101 ενσημα απο τουριστικη δουλεια) Τωρα τι κανω?????κολαω 2 μηνες απο λιγα ενσημα και ξανακαταθετω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα χτες μου ανακοινωσαν απο τον οαεδ οτι αποριφθηκε το ταμειο μου( γιατι  ενω περυσι πηρα ταμειο με 125 ενσημα συν 2 μηνες στο τελος εξω... φετος ειχα  μονο 101 ενσημα απο τουριστικη δουλεια) Τωρα τι κανω?????κολαω 2 μηνες απο λιγα ενσημα και ξανακαταθετω???

Τους δυο μηνες υποθετω ,οτι θα  τους κολλησης σε μη εποχιακη εργασια  απο την οποια τυπικα θα παρης και την καταγγελια συμβασης . σε αυτη την περιπτωση  ομως , ,δεν θα θελης ακομη +50 αλλα θα πας με τις περσινες διαταξεις και θα θελεις οσα ηθελες και περυσι ητοι  οπως τα λες εσυ,125  + 2 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τους δυο μηνες υποθετω ,οτι θα  τους κολλησης σε μη εποχιακη εργασια  απο την οποια τυπικα θα παρης και την καταγγελια συμβασης . σε αυτη την περιπτωση  ομως , ,δεν θα θελης ακομη +50 αλλα θα πας με τις περσινες διαταξεις και θα θελεις οσα ηθελες και περυσι ητοι  οπως τα λες εσυ,125  + 2 μηνες.

Το οτι εχω ξαναπαρει ταμειο ανεργειας απο εποχιακη δουλεια στο κοντινο παρελθον δεν βοηθαει την κατασταση????Γιατι στον οαεδ δεν ενημερωνουν καθολου (δουλεψε ξανακανε τα χαρτια σου και αν δικαιουσαι θα το παρεις ΛΕΝΕ)Ειναι κριμα να χανεις το ταμειο ετσι....Σε ευχαριστω παντος για την απαντηση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...