Προς το περιεχόμενο

Επίδομα κατανάλωσης πετρελαίου θέρμανσης 2012-2013. Ηλεκτρονική υπηρεσία χορήγησης, κριτήρια, διαδικασίες κ.λ.π.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ειπανε οτι χρειαζεται καποιον κωδικο που μου στελνουν.

Επισης οτι δηλωνω καποιον συγκεκριμενο αριθμο απο εκει που θα παρω πετρελαιο και μου δινει το τιμολογιο το οποιο στελνω ή κρατω για 5 χρονια στα χρονοντουλαπα μου. Τί ισχυει.

Εγω εκανα του παππου μου και δεν του ηρθε τιποτα. Aπλα την αιτηση εκανα. Τι να περιμενω τωρα να ερθει?

Δεν θα σου έρθει κάποιος κωδικός!

Τα στοιχεία που δίνεις στην αγορά πετρελαίου έιναι

 

1) ΑΦΜ (Ιδιοκτήτη ή Διαχειριστή... Ανάλογα την περίπτωση)

 

2) Αρ. Παροχής Ρεύματος (Ιδιοκτήτη ή Πολκατοικίας... Ανάλογα την περίπτωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σήμερα το πρόγραμμα του υπουργείου αναβαθμίστηκε και πλέον επιτρέπει συμπληρωματικές δηλώσεις και αναίρεση των αιτήσεων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοκατοικία. Αγοράστηκε πετρέλαιο στις 20/11/2012 και έγινε αίτηση 10/12/2012. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Στο τιμολόγιο αναγράφεται ΑΦΜ και αριθμός παροχής ρεύματος. Θα πάρει επιστροφή; Με ποιόν τρόπο; Έχει τύχει σε κάποιο συνάδελφο; Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ισχυει  οσον αφορα τους εγγαμους δικαιουχους για το επιδομα θερμανσης?.Εγω ηξερα εισοδημα 35000 ευρω (συν παιδια αναλογα) και ακινητη περιουσια 200000 ευρω.Στα κεπ δινουν εντυπο πληροφορησης για το επιδομα θερμανσης και γραφει για τους εγγαμους ακινητη περιουσια 250000. Τι ισχυει τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ισχυει  οσον αφορα τους εγγαμους δικαιουχους για το επιδομα θερμανσης?.Εγω ηξερα εισοδημα 35000 ευρω (συν παιδια αναλογα) και ακινητη περιουσια 200000 ευρω.Στα κεπ δινουν εντυπο πληροφορησης για το επιδομα θερμανσης και γραφει για τους εγγαμους ακινητη περιουσια 250000. Τι ισχυει τελικα?

 

 

β. Ακίνητης Περιουσίας:

Η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας υπόχρεου, συζύγου και προστατευόμενων, κατά τον ΚΦΕ τέκνων, που αναγράφονται στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος του οικονομικού έτους, που ταυτίζεται με το έτος έναρξης της περιόδου χορήγησης του πετρελαίου θέρμανσης, όπως αυτή προκύπτει από τα δεδομένα του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Περιουσιολογίου – Ε.Τ.ΑΚ. έτους 2009, να μην υπερβαίνει τις 150.000 ευρώ για τους άγαμους και τις 200.000 ευρώ για τους έγγαμους και τις μονογονεϊκές οικογένειες.

 

 

από την Αριθμ. Δ33 5042999 ΕΞ 16-11-12 Χορήγηση επιδόματος πετρελαίου θέρμανσης και καθορισμός του ύψους, των δικαιούχων, των προϋποθέσεων και της διαδικασίας χορήγησης αυτού.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την Αριθμ. Δ33 5042999 ΕΞ 16-11-12 Χορήγηση επιδόματος πετρελαίου θέρμανσης και καθορισμός του ύψους, των δικαιούχων, των προϋποθέσεων και της διαδικασίας χορήγησης αυτού.

Καλημέρα

Tο ΚΕΠ τοτε γιατι δινει ενυπο πληροφορησης που γραφει 250000 ευρω.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο ΚΕΠ τοτε γιατι δινει ενυπο πληροφορησης που γραφει 250000 ευρω.?

ΚΡΙΤΗΡΙΑ:

Το επίδομα χορηγείται στα φυσικά πρόσωπα, για την κατανάλωση  πετρελαίου εσωτερικής καύσης θέρμανσης, για τα ακίνητα  που  χρησιμοποιούν ως κύρια κατοικία κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης, είτε αυτά μισθώνονται είτε είναι δωρεάν παραχωρούμενα ή ιδιοκατοικούνται

 

  • Εξαιρούνται από τη χορήγηση του επιδόματος:

 

α) Τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία  δηλώνονται στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ως προστατευόμενα μέλη του υπόχρεου κατά το άρθρο 7 του Κ.Φ.Ε..

 

β) Τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία  δηλώνουν στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ότι φιλοξενούνται.

 

γ)Τα φυσικά πρόσωπα που διαθέτουν Ε.Ι.Χ. αυτοκίνητα άνω των 2000 κυβικών εκατοστών ή σκάφη άνω των οχτώ μέτρων ή αεροσκάφη ή δεξαμενές κολύμβησης ,  όπως αυτά δηλώνονται.

 

δ) Η επαγγελματική στέγη.

 

ε) Τα ιδρύματα, οι οργανισμοί και κάθε είδους νομικά πρόσωπα κερδοσκοπικού ή μη χαρακτήρα.

 

στ) Οι κάτοικοι εξωτερικού.

 

ζ) Το ετήσιο συνολικό οικογενειακό εισόδημά τους, που λαμβάνεται υπόψη για την επιβολή της έκτακτης εισφοράς του άρθρου 29 του ν.3986/2011, ανεξάρτητα από την πηγή  προέλευσής του, να ανέρχεται έως 25.000 ευρώ για άγαμο υπόχρεο, 35.000 ευρώ για έγγαμο υπόχρεο χωρίς τέκνα, το οποίο προσαυξάνεται κατά 3.000 ευρώ για κάθε τέκνο.

Στις περιπτώσεις μη υποχρέωσης σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, απαιτείται Υπεύθυνη Δήλωση από τον αιτούντα κατά τη διαδικασία υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης για την κάλυψη των εισοδηματικών κριτηρίων.

 

η) Η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας υπόχρεου, συζύγου και προστατευόμενων κατά τον ΚΦΕ τέκνων, που αναγράφονται στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος του οικονομικού έτους που ταυτίζεται με το έτος  έναρξης της περιόδου χορήγησης του πετρελαίου θέρμανσης, όπως αυτή προκύπτει από τα δεδομένα του  Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Περιουσιολογίου – Ε.Τ.ΑΚ. έτους 2009,  να μην υπερβαίνει  τις 150.000 ευρώ για τους άγαμους και τις 200.000 ευρώ για τους έγγαμους και τις μονογονεϊκές οικογένειες.

 

Για κάθε κατοικία, ανεξαρτήτως ζώνης, χορηγείται επίδομα για τα πρώτα 120 τετραγωνικά, με ανώτατη κατανάλωση λίτρων πετρελαίου εσωτερικής καύσης θέρμανσης, ανά κλιματική ζώνη και ανά τετραγωνικό μέτρο της κατοικίας, ως ακολούθως:

 

ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΖΩΝΗ

Ανώτατη κατανάλωση λίτρων πετρελαίου θέρμανσης ανά τετραγωνικό.

Ανώτατη συνολική κατανάλωση λίτρων πετρελαίου θέρμανσης ανά κατοικία.

Α΄ ΖΩΝΗ

25

3.000

Β΄ΖΩΝΗ

15

1.800

Γ΄ ΖΩΝΗ

8

960

Δ΄ΖΩΝΗ*

5

600

 

Για κάθε λίτρο κατανάλωσης πετρελαίου εσωτερικής καύσης θέρμανσης, χορηγείται ποσό επιδόματος 0,28 ευρώ.

 

Για να ξαναπάνε ....

Σε δουλειά να βρισκόμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας λεω τα εχω διαβασει ολα αυτα και τα ξερω. Οι πελατες ομως ερχονται απο τα ΚΕΠ με ενα χαρτι  που γραφει αλλα.Γραφει 250000 ευρω και μου λενε οτι κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας λεω τα εχω διαβασει ολα αυτα και τα ξερω. Οι πελατες ομως ερχονται απο τα ΚΕΠ με ενα χαρτι  που γραφει αλλα.Γραφει 250000 ευρω και μου λενε οτι κανω λαθος

εκτύπωσε την διάταξη και ας κόψουν το λαιμό τους!!

Αν θέλουν να πάνε στα ΚΕΠ να διαμαρτηρηθούν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Papadopoulos str

Καλησπέρα σε όλους.

Έκανα την αίτηση, βγήκαν τα επιδοτούμενα λίτρα (αυτά προ 10 ημερών) και χτες γυναικα έφερε πετρελαιο. Πήρε κανονική από δειξη αλλά ο βυτιάς δεν ζήτεισε ΑΦΜ - παροχή δεη κλπ,κλπ.

Ερώτηση: Καταχωρούμε εμείς την απόδειξη σε κάποια εφαρμογή του gsis  ή πάω στο γραφείο της εταιρείας πετρελαιωειδών??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχουμε 2 οροφοδιαμερισματα, το κτιριο εχει κοινοχρηστο ρευμα, τα διαμερισματα εχουν κοινο λεβητα, ο ενασ εκανε το ρολο του διαχειριστη, δημιουργησε τη πολυκατοικια, με τον αριθμο παροχης και εκανε μετα αιτημα για το δικο του διαμερισμα, ο πετρελαιασ ομως θα κοψει αποδειξη στο ατομικο αφμ κ αριμο παροχης σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πετρελαιάς θα κόψει ΑΛΠ με ΑΦΜ αυτού που έκανε την αίτηση ως διαχειριστής και αριθμό παροχής αυτόν που έβαλε όταν δημιούργησε την πολυκατοικία(τον κοινόχρηστο υποθέτω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, τα χρήματα πότε τα βάζουν;

Αφού έχει γίνει διασταύρωση ότι όντως το πετρέλαιο αγοράστηκε;

Με άλλα λόγια πρέπει να γίνει η αγορά πρώτα και μετά η αίτηση;

ή

Κάνουμε την αίτηση και μετά αγοράζουμε πετρέλαιο. Και αν ναι, μετά από πόσο διάστημα βάζουν τα χρήματα;

 

Όχι τίποτα άλλο, αλλά ο κάθε πρατηριούχος, λογιστής, καταναλωτής, λέει και τα δικά του.

 

Τι ισχύει τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε την αιτηση και κανε αργοτερα την αγορα! το διαστημα απο πιστευω εξαρταται απο το ποτε θα εχουν τη διαθεση να δωσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω εβαλα πετρελαιο στις 8/11 και εκανα την αιτηση στις 19/11 και εγινε αποδεκτη.Ακομα δεν εχω παρει φραγκο τους εστειλα μηνυμα  πριν μια βδομαδα ακομα δεν απαντησαν,παιρνω τηλεφωνο συνεχεια δεν απανταει κανενας τι εγινε το κλεισαν το μαγαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 διαμερισματα σε ενα κτιριο, ενασ αποφασισε αφου συννενοηθηκε με τους υπολοιπους να βαλει πετρελαιο μονο για τον εαυτο του, τωρα θα κανει μονο την αιτηση για αυτον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα την αίτηση μόλις αγόρασα 500 λτ και μου βγάζει ότι απορρίφθηκε λόγω τεκμηρίων.Είμαι άνεργος με τεκμαρτο εισόδημα 15000 η συζυγός μου δουλεύει με 14000 κανονικό εισόδημα. Έχουμε 2 παιδιά και η αξία του σπιτιού μας σύμφωνα με το ΕΤΑΚ είναι 120.000 . Τι δεν ΒΛΕΠΩ σωστά και μου το απορρίπτει; Που μπορώ παρακαλώ να κάνω ένσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

έκανα την αίτηση μόλις αγόρασα 500 λτ και μου βγάζει ότι απορρίφθηκε λόγω τεκμηρίων.Είμαι άνεργος με τεκμαρτο εισόδημα 15000 η συζυγός μου δουλεύει με 14000 κανονικό εισόδημα. Έχουμε 2 παιδιά και η αξία του σπιτιού μας σύμφωνα με το ΕΤΑΚ είναι 120.000 . Τι δεν ΒΛΕΠΩ σωστά και μου το απορρίπτει; Που μπορώ παρακαλώ να κάνω ένσταση;

έχεις αμάξι άνω των 2000 κυβικών ή σκάφος άνω των 8 μέτρων ή αεροσκάφος ή πισίνα; αν ναι, τότε γι'αυτό θα απορρίφθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη πετρελαιο κρυωματος.

Νομιζω οτι τα χρηματα θα μπουν αφου :

1. τα βρουν γιατι δεν τα εχουν.

2. πληρωθουν κατα προτεραιοτητα οσοι εχουν καιρο να λαβουν απο το δημοσιο.

3. παρουν τα δικα τους οι πρατηριουχοι.

4. εισπραξουν ισοδυναμα.

5. Αποστειλουν οι πρατηριουχοι τα δικαολογητικα στον...Ηφαιστο

6. Ξενοπηδηξει ο ΔΙΑΣ και ειναι κεφατος..

7. Δεν κρεμασει το συστημα απο τις πολλες αιτησεις.

8. Πουλησεις οτι εχει τεκμηριο.

9. Χρησιμοποιησεις εναλλακτικες μορφες θερμανσης ή

10. Σε βρουν κοκκαλομενο απο το κρυο.

Καλες γιοαρτες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα την αίτηση μόλις αγόρασα 500 λτ και μου βγάζει ότι απορρίφθηκε λόγω τεκμηρίων.Είμαι άνεργος με τεκμαρτο εισόδημα 15000 η συζυγός μου δουλεύει με 14000 κανονικό εισόδημα. Έχουμε 2 παιδιά και η αξία του σπιτιού μας σύμφωνα με το ΕΤΑΚ είναι 120.000 . Τι δεν ΒΛΕΠΩ σωστά και μου το απορρίπτει; Που μπορώ παρακαλώ να κάνω ένσταση;

ή έχεις 2000cc αμάξι κλπ,  όπως είπε κι ο συνάδελφος ή δεν υπολογίζεις σωστά τα εισοδήματα! Υπολογίζονται και τα αφορολόγητα ποσά που δεν απαλλάσονται από την εκτακτη εισφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις αμάξι άνω των 2000 κυβικών ή σκάφος άνω των 8 μέτρων ή αεροσκάφος ή πισίνα; αν ναι, τότε γι'αυτό θα απορρίφθηκε

μου απέρριψε την αίτηση λόγω τεκμηρίων ενώ και εισοδήματα δεν έχω και ακίνητη περιουσία κάτω από 150 000 διαθέτω

είχα αμάξι το 2010 οπότε και το μεταβίβασα. Οπότε δεν έχω κάτι από τα παραπάνω. Μάλλον πρέπει να κάνω ένσταση .... αλλά πως γίνεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΟΛΟΓΊΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ, ΞΑΝΑ ΛΕΩ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...