Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ


Επισκέπτης

Ερώτηση

ΞΕΡΕΙΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ;

ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ;

ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα,

είμαι κάτοχος πτυχίου Πληροφορικής και δουλεύω σε μία εταιρία με μισθό 500 ευρώ το μήνα χωρίς ένσημα. Αν βγάλω κάρτα ανεργίας ποια τα οφέλη της εταιρίας και ποια τα δικά μου?? Γνωρίζει κάποιος???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πας στο Τοπικό Γραφείο του ΟΑΕΔ τις περιοχής σου, Παρκάρεις απο έξω, αν δεν βρείς παρκάρεις στο απάνου στενό.

Έχεις ανά χείρας το ΔΤ σου, το ΑΦΜ σου, τον ΑΜ ΙΚΑ σου και πας σε ένα από τα τραπεζάκια των "συμβούλων εργασίας" (αν θυμάμαι καλά έτσι τους λένε), και σε 5 λεπτά την έχεις στην κατοχή σου.

Α....πρέπει να πηγαίνεις και κάθε μήνα να την ανανεώνεις.

Δεν παίζει ρόλο πόσα χρόνια ένσημα είχε κάποιος για να βγάλει κάρτα ανεργίας αν δεν εργάζεται μπορεί να βγάλει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Καλημέρα ......

Μήπως γνωρίζετε αν, για να γραφτείς στο Μητρώο Ανέργων του ΟΑΕΔ , θα πρέπει να ΜΗΝ είσαι εγεγγραμμένος σε καμία σχολή Α.Ε.Ι. ή ΤΕΙ?

Φοιτητής, ο οποίος πήρε το πτυχίο του από ΤΕΙ, γράφτηκε πριν 4 μήνες στον ΟΑΕΔ και στη συνέχεια με μετατακτήριες περνάει σε σχολή ΑΕΙ, έχει υποχρέωση να το δηλώσει στον ΟΑΕΔ και να διαγραφεί από τα Μητρώα Ανέργων????

Ευχαριστώ πολύ.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποχρέωση δεν υπάρχει.. άλλωστε αν δεν την ανανεώσει την κάρτα παύει να ισχύει.

Παράνομο είναι να διεκδικήσει το επίδομα του ΟΑΕΔ για νέους ανέργους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποχρέωση δεν υπάρχει.. άλλωστε αν δεν την ανανεώσει την κάρτα παύει να ισχύει.

Παράνομο είναι να διεκδικήσει το επίδομα του ΟΑΕΔ για νέους ανέργους.

Ευχαριστώ SOULIS για τη γρήγορη απάντησή σου.

Άρα, δεν διαγράφεται από τους Ανέργους, ανανεώνει την κάρτα κάθε μήνα κανονικά, αλλά να μην διεκδικήσει το επίδομα που του είπαν ότι μπορεί να πάρει με τη συμπλήρωση ενός έτους στο Ταμείο.

Καλά να περάσεις.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ SOULIS για τη γρήγορη απάντησή σου.

Άρα, δεν διαγράφεται από τους Ανέργους, ανανεώνει την κάρτα κάθε μήνα κανονικά, αλλά να μην διεκδικήσει το επίδομα που του είπαν ότι μπορεί να πάρει με τη συμπλήρωση ενός έτους στο Ταμείο.

Καλά να περάσεις.......

Όπως με την αντιγραφή, παράνομο είναι άμα σε πιάσουν.........

Τώρα, αν θες, μπορείς να κάνεις κάποια διερεύνηση για το αν ενημερώνεται ο ΟΑΕΔ και διενεργεί διασταυρώσεις με τα μητρώα των ΑΕΙ-ΑΤΕΙ...... Και αν βγάλεις άκρη, σφύρα μου...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ποιές είναι οι προυποθέσεις για να πάρει κάποιος το επιδομα ανέργου?

Για παραδειγμα ποσο καιρο πρεπει να είναι ανεργος?

Ποσα ενσημα πρεπει να εχει δουλεψει κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

snapback.pngΕπισκέπτης, on 08 May 2007 - 03:01 PM, said:

ποιές είναι οι προυποθέσεις για να πάρει κάποιος το επιδομα ανέργου?

Για παραδειγμα ποσο καιρο πρεπει να είναι ανεργος?

Ποσα ενσημα πρεπει να εχει δουλεψει κτλ

εδω θα δης και τις προυποθεσεις και θα μαθης συμπληρωνοντας τα αναλογα πεδια αν παιρνεις και εσυ

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=30786

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.....................................

εδω θα δης και τις προυποθεσεις και θα μαθης συμπληρωνοντας τα αναλογα πεδια αν παιρνεις και εσυ

http://www.enet.gr/?...rticle&id=30786

Καλό...

Αν και βγάζει λιγότερο το ποσό επιδόματος ανεργίας (σήμερα είναι 454 ευρώ και κάτι ψιλά και το δείχνει 430,75 - μάλλον δεν έχει ενημερωθεί από πέρυσι), φαντάζομαι ότι ελέγχει τις προϋποθέσεις ορθά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας! Για να βγαλεις καρτα ανεργιας χρειαζονται επικυρωμενα αντιγραφα αυτών που αναφέρθηκαν ή πας με τα πρωτοτυπα και απλά τα βλέπουν και στα γυρίζουν πισω?? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Μπορώ να βγάλω κάρτα ανεργίας σε άλλη πόλη από αυτή που μένω?

οχι πρεπει να πας στον τοπο κατοικιας σου διοτι ενα απο τα δικαιολογητικα για να βγαλης καρτα ανεργιας ειναι και αποδεικτικο κατοικιας (λογαριασμοι ΔΕΚΟ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας... μου είπαν οτι θα με απολύσουν σε 15 ημέρες...

Εν το μεταξύ ο σύζυγός μου δουλεύει στην επαρχία και θα μείνει εκεί τουλάχιστον ένα εξάμηνο, οπότε θα πάω να μείνω μαζί του. Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να εισπράτω το επίδομα ανεργίας από εκεί που θα βρίσκομαι, δεδομένου ότι τα έξοδα να πηγαινοέρχομαι Αθήνα για το επίδομα ανεγίας θα μου κοστίζουν τα μισά αυτού!

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Με όλα τα δικαιολογητικα για το επίδομα ανεργιας και ένα λογ/μο ΔΕΗ η το μισθωτηριο συμβολαιο του συζυγου σας θα κάνετε αίτηση για το επίδομα ανεργίας στον ΟΑΕΔ της περιοχής που θα μείνετε για να πληρώνεστε απο εκεί.Οταν μετακομίσετε αλλού θα κάνετε μεταφορά της κάρτας ανεργίας σας στον ΟΑΕΔ της περιόχης που θα πάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Λευτέρης

Σκοπεύω να ζητήσω πρόσληψη σε μια εταιρία και μου είπαν πως χρειάζεται να έχω κάρτα ανεργίας. Να υποθέσω πως ένα μέρος των χρημάτων θα τους το πληρώνει ο ΟΑΕΔ;

Το πρόβλημα είναι πως είμαι ακόμα φοιτητής και τυπικά δε μπορώ να βγάλω κάρτα. Αν και έχω ακούσει πως μπορώ να το αποκρύψω όταν κανω τα χαρτιά, πόσο πιθανό είναι να με ανακαλύψουν και να έχω συνέπειες αν τελικά προσληφθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να γραφτώ στο μητρώο ανέργων.. Είχα ακούσει ότι θέλει ταυτότητα και αποδεικτικό ότι δεν κάνω φορολογική δήλωση.. Χρειάζεται και κάτι άλλο; Στο τηλ. που έχει ο ΟΑΕΔ για πληροφορίες δεν απαντάει κανείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να γραφτώ στο μητρώο ανέργων.. Είχα ακούσει ότι θέλει ταυτότητα και αποδεικτικό ότι δεν κάνω φορολογική δήλωση.. Χρειάζεται και κάτι άλλο; Στο τηλ. που έχει ο ΟΑΕΔ για πληροφορίες δεν απαντάει κανείς..

Αν κοιτουσες..... σε αυτη την ενοτητα λιγο πιο πισω, θα εβλεπες τι χρειαζεται.μην επαναλαμβανουμε τα ιδια και τα ιδια.:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για έκδοση κάρτας ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ χρειάζεται μόνο η ταυτότητα.

oxi xreiazetai kai to afm kai ena antigrafo katoikia (ote p.x)ayta mono

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειμαι απο Ασπροβαλτα και παω Θεσσαλονικη για το ταμειο ανεργειας,την υπογραφη...Φευγω για λιγες μερες στην Κω απο καταγομαι για 2μηνες...Ρωτησα στον ΟΑΕΔ και αφου κλασικα με στελνανε απο οροφο σε οροφο στο τελος μου ειπανε οτι η μεταφορα θα γινει απο τον ΟΑΕΔ στην Κω οταν παω να πληρωθω απο εκει..Πηρα και τηλεφωνο στον ΟΑΕΔ στην Κω και μου ειπανε οτι μπορει να το κανουνε και απο εκει..

Αληθευει;;Πρεπει να κανω κατι αλλο;;Και κατι ακομα,μπορω να δηλωσω να τα περνω μετα απο καπου πιο κοντα για να μην καταιβαινω στο κεντρο της Θεσσαλονικης γιατι εχω δυο κλησεις μεχρι τωρα,Ασε που τρωω 30λεπτα μεχρι Δερβενη και μια ωρα μεχρι Δωδεκανησου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

Καλησπερα ειμαι ασφαλισμένος ΟΓΑ από τους γονείς μου όμως, και όχι ανεξάρτητα. Δικαιούμαι να βγάλω κάρτα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ; Σας είμαι ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: έχασα την κάρτα ανεργίας. Στις 3/5/2011 έβγαλα κάρτα ανεργίας και θα επιδοτούμαι από το ταμείο ανεργίας. Ωστόσο, προχθές έχασα το πορτοφόλι μου και μέσα σε αυτό, εκτός των άλλων, υπήρχε και η κάρτα ανεργίας. Σήμερα επικοινώνησα τηλεφωνικώς με μια υπάλληλο του γραφείου που είμαι εγγεγραμμένη, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Μάλιστα της φάνηκε πολύ περίεργο και, ίσως, απαράδεκτο. Η ερώτηση μου είναι η παρακάτω:

Μιας και δε μου φαίνεται και τόσο σπάνιο φαινόμενο η απώλεια διαφόρων εγγράφων, όπως είναι η κάρτα ανεργίας, για οποιονδήποτε λόγο κι αν συμβαίνει,

αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτό το ζήτημα και τι έκανε, τι απαιτείται για την επανέκδοση της κάρτας ανεργίας (να σημειώσω ότι η απόφαση του ΟΑΕΔ για την επιδότηση θα την πάρω το πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου), αν υπάρχουν μετέπειτα συνέπειες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας

Έχω αποχωρήσει οικειοθελώς από την εταιρία που εργαζόμουν απο τον ιουνιο και έχω κάρτα ανεργειας χωρίς να λαμβάνω το επίδομα.

Η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να πληρώσω το πολυεκαθαριστικο (ν3986/2011)που μου ήρθε 160€

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας

Τα τελευταία μου ένσημα ήταν πριν 5 χρόνια. Για διάφορους λόγους δεν έβγαλα κάρτα ανεργίας στο ενδιάμεσο διάστημα. Υπάρχει τρόπος να βεβαιώσω πως αυτή την πενταετία ήμουν άνεργος?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...