Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΦΠΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ??


DANAIE

Ερώτηση

Τεχνική εταιρεία Α.Ε με έδρα την Αθήνα και εργοτάξιο στην Σαντορίνη, αγοράζει υλικά από Αθήνα με παράδοση στο εργοτάξιο (Σαντορίνη). Στα τιμολόγια αγορών τι ποσοστό Φ.Π.Α. θα χρεωθεί??? Κανονικός συντελεστής ή μειωμένος ??? Μας ενδιαφερει η έδρα της επιχείρησης ή ο προορισμός της εκτέλεσης του έργου??/

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΓιώργοςΚ

Καλημέρα και πάλι!

Αν μπορείτε, πείτε μου αν κάνω σωστά στην περίπτωση που περιγράφω παραπάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓιώργοςΚ

Καλημέρα!

Αν μπορούσε κάποιος να δει λίγο την περίπτωσή μου; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΕΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ:

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ(23% ΦΠΑ) ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΡΓΟ ΣΕ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΚΥΚΛΑΔΩΝ(16% ΦΠΑ)

ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΚΔΟΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΦΩΤΟΤΥΠΙΩΝ, ΤΟΥ ΕΚΟΨΑΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΩΛΗΣΗΣ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 16% ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΕΛΑΤΗ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ...

ΕΦΟΣΟΝ ΟΜΩΣ Η ΕΔΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΔΗΛΑΔΗ 23%?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι άποψη να σου πει κανείς

Δηλαδή αν πήγαιναν τα στελέχη της εταιρείας σε ένα σουβλατζίδικο να φάνε και ζητούσαν τιμολόγιο ο σουβλατζής θα τους έκοβε με 13% και 23% τις μπύρες γιατί η εταιρεία έχει έδρα στην Αθήνα ?

Απλή λογική είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ:

ΟΤΑΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ, ΣΕ ΝΗΣΙ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ, ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΝΗΣΙ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ??????

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΧΑΖΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σημασια εχει ο τοπος και ο χρονος παραδοσης των αγαθων και της παροχης υπηρεσιων.δηλαδη πωληση απο επιχειρηση εγκατεστημενη στα νησια, ανεξαρτητα απο την εδρα της επιχειρησης του ληπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σημασια εχει ο τοπος και ο χρονος παραδοσης των αγαθων και της παροχης υπηρεσιων.δηλαδη πωληση απο επιχειρηση εγκατεστημενη στα νησια, ανεξαρτητα απο την εδρα της επιχειρησης του ληπτη.

ΠΟΛ 1282/1992.

Οι μειωμένοι συντελεστές εφαρμόζονται στις παραδόσεις που πληρούν τις δύο αναφερόμενες παραπάνω προϋποθέσεις (το χρόνο που ο φόρος γίνεται απαιτητός τα αγαθά βρίσκονται στα νησιά αυτά και παραδίδονται από υποκείμενο εγκαταστημένο στα νησιά αυτά) ανεξάρτητα από την ιδιότητα και τον τόπο εγκατάστασης του αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ENTERPRISE

ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ ΤΟΣΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ....

ΕΑΝ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΝΗΣΙ (ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΦΠΑ) ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΑΝ ΔΩΣΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΟΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΕ ΜΕΙΒΜΕΝΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΦΠΑ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΕ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΦΠΑ

ΕΑΝ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΑΠΛΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΙΑΝΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΦΠΑ ΦΥΣΙΚΑ.

ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΠΧ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΠΙΠΛΩΝ ΕΡΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΝΗΣΙΑ (ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΦΠΑ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΛΕΩ) ΜΕ ΕΔΡΑ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ .

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΟΣΟΥΜΕ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΦΠΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΑΔΟΘΟΥΝ ΣΕ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΜΕ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ .....

ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΣΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΛΛΑΖΑΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ... ΜΕ 23% ΦΠΑ ΦΥΣΙΚΑ.

ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Ο ΤΟΠΟΣ (Η ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ)ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ

ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ (ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑ 1982

Πωληση παγιου μηχανηματος εργου (μπολντοζας)

Απο επιχειρηση στη Μυκονο σε επιχειρηση στα Τρικαλα με τι συντελεστη φπα θα πωληθει??

23??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑ 1982

Απο το υπουργειο μου ειπαν πως πρεπει να πουληθει με υψηλο συντελεστη 23 % εφοσον η εδρα του αγοραστη ειναι σε περιοχη με τον υψηλο συντελεστη φπα...

Θα πουλιοταν με μειωμενο 16 % αν ειχε ο αγοραστης υποκαταστημα σε περιοχη με μειωμενο συντελεστη...

Βλακεια μου ειπαν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ή έπεσες σε άσχετο, ή δεν έκανες σωστά την ερώτηση. Πάντα με την προϋπόθεση ότι πρόκειται για αγαθό που βρίσκεται στο νησί και παραδίδεται από υποκείμενο στο φόρο που είναι εγκατεστημένος στο νησί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι τελικά μετα από πάρα πολλά χρόνια ξεκαθαρίστηκε το θέμα του μειωμένου συντελεστή.

(τουλάχιστον για μένα)

 

Οπως αρκετοί από εσάς,έτσι και εγώ πίστευα ότι η αποστολή αγαθών από περιοχές με μειωμένο συντελεστή

ΦΠΑ προς περιοχές με ΚΑΝΟΝΙΚΟ συντελεστή επιβαρύνονταν με ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΦΠΑ (π.χ 23%).

 

Τελικά δεν ντρέπομαι να το παραδεχτώ ότι συμβαίνει το ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Δηλαδή εάν έμπορος της Ρόδου π.χ,πωλή-

σει αγαθά σε έμπορο εγκατεστημένο στην ΑΘΗΝΑ,θα βάλει μειωμένο ΦΠΑ στο τιμολόγιο (16% και όχι 23%).

 

Δεν συζητάω τις άλλες περιπτώσεις αγοραπωλησιών,που ισχύουν (αποστολή εμπορευμάτων από Αθήνα προς

Ρόδο ή Π.Υ από Αθήνα προς Ρόδο),αλλά μόνο γιαυτή την περίπτωση.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δικηγορος με εδρα την αθηνα παρειχε υπηρεσιες στην Κω που εχει μειωμενο συντελεστη 16% φπα

 

Εκοψε απυ με μειωμενο συντελεστη 16%...

 

Εγω ειπα στον πελατη μου πως εφοσον ο δικηγορος εχει εδρα στην αθηνα ΔΕΝ δικαιουτε να κοψει μειωμενο συντελεστη, παρολο που παρειχε την υπηρεσια του εδω(Κως) και πως επρεπε να κοψει με 23%

 

Επραξα σωστα??/

 

*ο πελατης ειναι ιδιωτης και οχι επιχειρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι τελικά μετα από πάρα πολλά χρόνια ξεκαθαρίστηκε το θέμα του μειωμένου συντελεστή.

(τουλάχιστον για μένα)

 

Οπως αρκετοί από εσάς,έτσι και εγώ πίστευα ότι η αποστολή αγαθών από περιοχές με μειωμένο συντελεστή

ΦΠΑ προς περιοχές με ΚΑΝΟΝΙΚΟ συντελεστή επιβαρύνονταν με ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΦΠΑ (π.χ 23%).

 

Τελικά δεν ντρέπομαι να το παραδεχτώ ότι συμβαίνει το ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Δηλαδή εάν έμπορος της Ρόδου π.χ,πωλή-

σει αγαθά σε έμπορο εγκατεστημένο στην ΑΘΗΝΑ,θα βάλει μειωμένο ΦΠΑ στο τιμολόγιο (16% και όχι 23%).

 

Δεν συζητάω τις άλλες περιπτώσεις αγοραπωλησιών,που ισχύουν (αποστολή εμπορευμάτων από Αθήνα προς

Ρόδο ή Π.Υ από Αθήνα προς Ρόδο),αλλά μόνο γιαυτή την περίπτωση.

 

Φιλικά

 

Καλά βρε Βαγγέλη.. τόσα χρόνια.. τόσα θέματα.. τώρα το κατάλαβες?

 

 

Δικηγορος με εδρα την αθηνα παρειχε υπηρεσιες στην Κω που εχει μειωμενο συντελεστη 16% φπα

 

Εκοψε απυ με μειωμενο συντελεστη 16%...

 

Εγω ειπα στον πελατη μου πως εφοσον ο δικηγορος εχει εδρα στην αθηνα ΔΕΝ δικαιουτε να κοψει μειωμενο συντελεστη, παρολο που παρειχε την υπηρεσια του εδω(Κως) και πως επρεπε να κοψει με 23%

 

Επραξα σωστα??/

 

*ο πελατης ειναι ιδιωτης και οχι επιχειρηση...

 

Καλά του είπες.. είτε ιδιώτης.. είτε επιχείρηση 23% θα έπρεπε να του χρεώσει.. 

εκτός και αν έχει (ο δικηγόρος) υποκατάστημα στην Κω ή άλλη περιοχή με μειωμένο συντελεστή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά βρε Βαγγέλη.. τόσα χρόνια.. τόσα θέματα.. τώρα το κατάλαβες?

 

 

Είχα την εντύπωση ότι μόνο συνδιαστικά,μπορεί να λειτουργήσουν οι προυποθέσεις του άρθρου 22 αφενός και αφετέρου δεν είχα

αντιμετωπίσει την περίπτωση ποτέ σε πελάτη μου.

 

Όταν λοιπόν προμηθευτής από την Ρόδο έστειλε σε πελάτη μου εμπορεύματα,τότε ξύπνησα και παραέψαξα το θέμα,το οποίο

παρεπιπτόντως παρατήρησα,πολλοί συνάδελφοι το μπέρδευαν.

 

Ας είναι γηράσκω (τρόπος του λέγειν) αεί διδασκόμενος.

 

Καλή δύναμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...