Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΔΟΣΗ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΤΟ ΙΚΑ


επισκέπτη ΓΙΟΛΑΝΤΑ

Ερώτηση

επισκέπτη ΓΙΟΛΑΝΤΑ

Ποιές είναι οι προυποθέσεις για την έκδοση βιβλιαρίου ασθενειας στο ΙΚΑ. Εργάζομαι από 01/04/2006.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το ατομικό βιβλιάριο υγείας είναι η ασφαλιστική ταυτότητα για παροχές σε είδος και σε χρήμα του άμεσα ασφαλισμένου. Το οικογενειακό βιβλιάριο εκδίδεται για τα μέλη της οικογένειάς του.

Ατομικό:

Για την έκδοση του ατομικού βιβλιαρίου απαιτείται η πραγματοποίηση 50 τουλάχιστον ημερών ασφάλισης μέσα στον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο. Όταν ο υπολογισμός γίνεται με το 15μηνο δεν λογαριάζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες.

Για τη συμπλήρωση των παραπάνω προϋποθέσεων συνυπολογίζονται τόσο οι ημέρες για επιδότηση λόγω ασθενείας ή ατυχήματος όσο και οι ημέρες για επιδότηση λόγω ανεργίας.

Επίσης, χορηγείται ασφαλιστική ικανότητα λόγω συνεχιζόμενης θεραπείας άρθρο 31 § 3 του Α. Ν. 1846/51.

Δικαιούνται ατομικό βιβλιάριο οι άμεσα ασφαλισμένοι, οι συνταξιούχοι γήρατος και αναπηρίας του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και οι ασφαλισμένοι άλλων ασφαλιστικών ταμείων που καλύπτονται από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για παροχές σε είδος

Δικαιολογητικά για την έκδοση βιβλιαρίου ασθενείας

Αμεσα ασφ/νοι

Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης ή Βεβαίωση Εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ που ελέγχει την έδρα ή απογεγραμμένο στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ παράρτημα του εργοδότη, όπου θα εμφαίνονται πενήντα (50) τουλάχιστον ημέρες ασφάλισης, το προηγούμενο έτος ή 15μηνο. Το έντυπο αυτό, μπορεί να το προμηθευτεί ο ασφ/νος από τον εργοδότη του.

Μία φωτογραφία ταυτότητας

Αστυνομική ταυτότητα ή άλλο ισοδύναμο έγγραφο (Διαβατήριο κλπ).

Εγγραφο που να αποδεικνύει με ασφάλεια την διεύθυνση κατοικίας του ασφ/νου (Λογαριασμος ΔΕΗ, ΟΤΕ, Εκκαθαριστικό Εφορίας κλπ).

Υπεύθυνη δήλωση του N. 1599/86.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα, επιδοτηθηκα απο τον οαεδ ως ανεργη απο 06-03-8 εως 06-03-09. εχω ανανεωσει μια φορα το βιβλιαριο μου (εως 28-02-09) μεσω οαεδ. το διαστημα 01-01-09 εως 06-03-09 που ημουν επιδοτουμενη απο τον οαεδ ειναι αρκετο για την ανανεωση του βιβλιαριου μου για το 2010? επισης ειμαι γραμμενη στον οαεδ σαν ανεργη απο 01-12-09(δεν ειχα ανανεωσει την καρτα ανεργιας εως τοτε και την ξαναεβγαλα). ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΒΙΒΛΙΑΡΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟς 22-8-1984.....ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΒΙΒΛΙΑΡΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟς 22-8-1984.....ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ;;;;;;;

Εμμεσα ασφ/νοι (Προστατευόμενα μέλη)

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από Δημοτική Αρχή ή Ληξιαρχική Πράξη Γάμου για σύζυγο ή ταυτότητα και Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης όσον αφορά τα τέκνα.

Φωτογραφία (πρόσφατη).

Για τέκνα άνω των 18 ετών που είναι άνεργα, Υ.Δ., με δυνατότητα κάλυψης μέχρι την ηλικία των 24 ετών.

Για τέκνα άνω των 24 ετών που είναι άνεργα και σπουδάζουν, βεβαίωση της οικείας σχολής, με δυνατότητα κάλυψης μέχρι της ηλικίας των 26 ετών.

Για τέκνα που είναι άνεργα και έληξαν οι σπουδές τους, το πτυχίο, με δυνατότητα κάλυψης για δύο χρόνια μετά τη λήξη των σπουδών και όχι πέραν του 26ου έτους της ηλικίας τους.

Για την απόδειξη των προϋποθέσεων της συγκατοίκησης και συντήρησης, εκκαθαριστικές φορολογικές δηλώσεις του άμεσα ασφαλισμένου και του μέλους οικογένειας ή οποιοδήποτε άλλο στοιχείο αποδεικνύει αυτές τις προϋποθέσεις.

Σημ.: Για την θεώρηση του βιβλιαρίου ασθενείας των προστατευομένων μελών πρέπει να υπάρχει ασφ/κή ικανότητα για παροχή περίθαλψης στο πρόσωπο του άμεσα ασφ/νου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη απωλεια

καλησπέρα σε ολους. εχω χασει το βιβλιαριο ικα. τι πρεπει να κανω για να το επανεκδώσω? σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σε ολους. εχω χασει το βιβλιαριο ικα. τι πρεπει να κανω για να το επανεκδώσω? σας ευχαριστω

ΝΑΙ πηγαινε στο ΙΚΑ. νομιζω μπορεις και στο ΚΕΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμμεσα ασφ/νοι (Προστατευόμενα μέλη)

....... Για τέκνα άνω των 24 ετών που είναι άνεργα και σπουδάζουν, βεβαίωση της οικείας σχολής, με δυνατότητα κάλυψης μέχρι της ηλικίας των 26 ετών.

Τέκνα που σπουδάζουν στο εξωτερικό μπορούν να συμπεριλιφθούν στο ασφαλιστικό βιβλιάριο ως προστατευόμενα μέλη? Εάν Ναι υπαρχει διαφορά εάν η σχολή ειναι εντός ή εκτός Ε.Ε?

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τέκνα που σπουδάζουν στο εξωτερικό μπορούν να συμπεριλιφθούν στο ασφαλιστικό βιβλιάριο ως προστατευόμενα μέλη? Εάν Ναι υπαρχει διαφορά εάν η σχολή ειναι εντός ή εκτός Ε.Ε? Σας ευχαριστώ

Tα ενήλικα άγαμα τέκνα τα οποία δεν έχουν υπερβεί το 25 έτος της ηλικίας τους και σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες σχολές ή σχολεία του εσωτερικού ή εξωτερικού, καθώς και εκείνα τα οποία παρακολουθούν δημόσια ή ιδιωτικά ινστιτούτα επαγγελματικής κατάρτισης στο εσωτερικό,θεωρούνται προστατευόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...