Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας...

Θα χρειαστεί να υποβάλλω τροποποιητική δήλωση Ε1 για να βάλω ανάλωση κεφαλαίου.

Πήγα σήμερα από τήν ΔΟΥ και πήρα το απαραίτητο έντυπο.Επειδή όμως δεν το έχω ξανακάνει-ξέρω ωστόσο πάνω κάτω πως λειτουργεί βάσει του άρθρου 19- θα ήθελα παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει να με βοηθήσει.

Στην περίπτωσή μου είναι 2 σύζυγοι,που κάθε χρόνο δηλώνουν ένα αυτοκίνητο 1600 κυβ. (11 φορ. ίππους) το οποίο ανήκει στον σύζυγο,

και΄μία κύρια κατοικία 80 τετραγωνικών κύριας επιφάνειας η οποία ανήκει στην σύζυγο.

Στην ουσία θέλω να καλύψω τεκμήριο που βγήκε με την αρχική δήλωση στην σύζυγο.

Καταλαβαίνω οτι είναι κάτι εύκολο πάνω-κάτω αλλά θα το εκτιμούσα πραγματικά αν υπάρχει κάποιος να με κατατοπίσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας...

Θα χρειαστεί να υποβάλλω τροποποιητική δήλωση Ε1 για να βάλω ανάλωση κεφαλαίου.

Πήγα σήμερα από τήν ΔΟΥ και πήρα το απαραίτητο έντυπο.Επειδή όμως δεν το έχω ξανακάνει-ξέρω ωστόσο πάνω κάτω πως λειτουργεί βάσει του άρθρου 19- θα ήθελα παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει να με βοηθήσει.

Στην περίπτωσή μου είναι 2 σύζυγοι,που κάθε χρόνο δηλώνουν ένα αυτοκίνητο 1600 κυβ. (11 φορ. ίππους) το οποίο ανήκει στον σύζυγο,

και΄μία κύρια κατοικία 80 τετραγωνικών κύριας επιφάνειας η οποία ανήκει στην σύζυγο.

Στην ουσία θέλω να καλύψω τεκμήριο που βγήκε με την αρχική δήλωση στην σύζυγο.

Καταλαβαίνω οτι είναι κάτι εύκολο πάνω-κάτω αλλά θα το εκτιμούσα πραγματικά αν υπάρχει κάποιος να με κατατοπίσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

[/qu

Για την ανάλωση κεφαλαίου τα έτη (χρήσης) 2008 και 2009 δεν υπάρχουν τεκμήρια για το Ι.Χ. και το σπίτι αφαιρείς μόνο το κόστος διαβίωσης δηλαδή 2900,00 ευρώ.

Μπορείς βέβαια να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου και δέκα έτη πριν εκεί υπολογίζεις τεκμηρια για το αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω ανάλωση από τις χρήσεις 2007,2008 και 2009.

Στο 2008 και στο 2009 δηλαδή από το πραγματικό εισόδημα της συζύγου θα αφαιρέσω 2.900€ και τις δύο χρονιές?

Παρόλο που είναι έγγαμη?

Και με την χρήση 2007 τι γίνεται?

Τι αφαιρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμο excel TZABELAS όμως στην περίπτωσή μου δυστυχώς αν δεν καταλάβω τι ακριβώς θα πρέπει να αφαιρέσω δεν θα μπορώ να το συμπληρώσω...

Βάσει του άρθρου 19, από το πραγματικό εισόδημα θα πρέπει να αφαιρεθούν οι δαπάνες του άρθρου 16 (αντικειμενικές δαπάνες σπιτιού, αυτοκινητου κλπ) και οι δαπάνες του άρθρου 17 (δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων).

Όπως ισχύουν όμως για κάθε χρήση και όχι με τον 3842.

Σε περίπτωση όμως που οι παραπάνω δαπάνες είναι μικρότερες του ατομικού τεκμηρίου διαβίωσης (όπως αυτό ισχύει κάθε φορά) θα αφαιρεθεί το ατομικό τεκμήριο διαβίωσης.

Τα λέω καλά ως εδώ??

Επίσης, το τεκμήριο που θέλω να καλύψω είναι της συζύγου. Το έντυπο όμως αναφέρει ''συζύγου'' και ''ατομικά''.

Εγώ συμπληρώνω τα κελιά που λέει ''ατομικά'' με τα πραγματικά εισοδήματα της συζύγου και το τεκμήριο του σπιτιού (γιατί μόνο αυτό ανήκει στην σύζυγο), χωρίς να λάβω καθόλου υπόψην οτι αφορά στον σύζυγο?

Και επίσης τα έξοδα τα ιατρικά, τα νοσοκομειακά κλπ δεν αφαιρούνται?

Παρακαλώ μία βοήθεια κάποιος γιατί δεν ξέρω τι να συμπληρώσω, τι να αφαιρέσω και αύριο θέλω να καταθέσω την τροποποιητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε χρονιά αφαιρείς απο το σύνολο των εισοδημάτων τις δαπάνες των άρθρων 16 και 17,αν δεν έχεις τίποτα τότε αφαιρείς τα 2900

για κάθε έναν που έχει εισόδημα. Προσοχή δαπάνη άρθρου 16 για ειχ για χρήση 2008-2009 δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε χρονιά αφαιρείς απο το σύνολο των εισοδημάτων τις δαπάνες των άρθρων 16 και 17,αν δεν έχεις τίποτα τότε αφαιρείς τα 2900

για κάθε έναν που έχει εισόδημα. Προσοχή δαπάνη άρθρου 16 για ειχ για χρήση 2008-2009 δεν υπάρχει.

Ωραία.

Δεκτό και κατανοητό. Για το 08 και το 09 δεν υπάρχουν τεκμήρια ούτε για αυτοκίνητο ούτε για σπίτι (όπως ανέφερε και συνάδελφος πιο πάνω).

Αφαιρώ λοιπόν από το άθροισμα των 2 εισοδημάτων 5.800€ για κάθε χρήση.Για την χρήση 2007 όμως έχω πάλι και σπίτι και αμάξι.Και αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να αφαιρέσω τις δαπάνες του άρθρου 16 για αυτά τα 2 περιουσιακά στοιχεία όπως ίσχυαν τότε, και όχι με τον 3842.

Τι ακριβώς δηλαδή αφαιρώ?

Πώς ήταν τότε τα τεκμήρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι και ρωτάω το εξής:

Στις χρήσεις 2008 και 2009 γιατί να μην αφαιρέσω τεκμήρια?

Αφού βάσει αυτού που βρήκα,:

7. Από την παράθεση των νόμων παραπάνω προκύπτει ότι με τον ν.3296/2004 ρυθμίστηκε και νομοθετικά αυτό το οποίο ίσχυε μέχρι τότε διοικητικά ότι δηλαδή κατά τον προσδιορισμό κεφαλαίων προηγούμενων ετών στην ανάλωση, θα αφαιρούνται οι δαπάνες των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε. σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα από τον αν έχει εφαρμογή ή όχι το τεκμήριο για τις δαπάνες αυτές. Οι χρήσεις 2008 και 2009 αποτελούν την μοναδική εξαίρεση και συνεπώς κατά τις χρήσεις αυτές στον σχηματισμό κεφαλαίου προηγούμενων ετών οι δαπάνες των άρθρων 16 και 17 θα αφαιρούνται μόνο εφόσον εμπίπτουν στις διατάξεις περί εφαρμογής του τεκμηρίου. Τέλος, σε ό,τι αφορά τις τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης κύριων και δευτερευουσών κατοικιών, κατά την ανάλωση κεφαλαίου, προηγούμενων ετών αφαιρούνται μόνο αυτές που προβλέπονται από το άρθρο 16 του Κ.Φ.Ε. δηλαδή αυτές που προκύπτουν από κύρια κατοικία άνω των 200 τ.μ. και δευτερεύουσες κατοικίες άνω των 150 τ.μ. Αντίθετα, προκειμένου για απαλλασσόμενες τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης σκάφους αναψυχής μέχρι 10 μέτρα, αυτές θα αφαιρούνται κατά τον σχηματισμό κεφαλαίου προηγουμένων ετών (με εξαίρεση τις χρήσεις 2008 και 2009), δεδομένου ότι από το άρθρο 16 του Κ.Φ.Ε. προβλέπεται τεκμαρτή δαπάνη διαβίωσης για τα σκάφη αναψυχής. ,

νομίζω οτι πρέπει να αφαιρέσω τεκμήρια χρήσης 2008 και 2009, εφόσον εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 16 (όπως ίσχυε).

Το σπίτι δεν εμπίπτει (μικρότερο των 200 τ.μ.) ,αλλά το αυτοκίνητο γιατί όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα, 26 Αυγούστου 2008

Αρ.Πρωτ.: 1061640/1143/Α0012

ΘΕΜΑ: Προσδιορισμός κεφαλαίου προηγούμενων ετών.

1. Σύμφωνα με την περ. ζ΄ της παρ. 2 του άρθρου 19 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (Ν. 2238/1994), ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. κατά τον προσδιορισμό της διαφοράς μεταξύ του δηλούμενου εισοδήματος και της συνολικής ετήσιας τεκμαρτής δαπάνης των άρθρων 16 και 17 υποχρεούται να λάβει υπόψη του τα αναγραφόμενα στη δήλωση χρηματικά ποσά, τα οποία αποδεικνύονται από νόμιμα παραστατικά στοιχεία με τα οποία καλύπτεται ή περιορίζεται η διαφορά που προκύπτει. Τα ποσά αυτά είναι, μεταξύ άλλων, δάνεια και ανάλωση κεφαλαίου που αποδεδειγμένα έχει φορολογηθεί κατά τα προηγούμενα έτη ή νόμιμα έχει απαλλαγεί από το φόρο.

Για τον προσδιορισμό του κεφαλαίου κάθε έτους από τα πραγματικά εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί ή νόμιμα απαλλαγεί από το φόρο, τα οποία προκύπτουν από συμψηφισμό των θετικών και αρνητικών στοιχείων αυτών, τα χρηματικά ποσά, τα οριζόμενα στις περιπτώσεις β΄, γ΄, δ΄, ε΄ και στ΄ και οποιοδήποτε άλλο ποσό το οποίο αποδεδειγμένα έχει εισπραχθεί, εκπίπτουν οι δαπάνες που ο προσδιορισμός τους ορίζεται από τα άρθρα 16 και 17, ανεξάρτητα από το αν απαλλάσσονται της εφαρμογής του τεκμηρίου.

Στην περίπτωση που δεν υπάρχουν δαπάνες με βάση το άρθρο 16 ή αν το ποσό τους είναι μικρότερο από τα δύο χιλιάδες εννιακόσια (2.900) ευρώ, το ποσό που πρέπει να εκπέσει αντί αυτών προσδιορίζεται με βάση την κοινωνική, οικονομική και οικογενειακή κατάσταση των φορολογουμένων και των αποδεδειγμένων δαπανών διαβίωσης τους και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι κατώτερο των δύο χιλιάδων εννιακοσίων (2.900) ευρώ.

2. Προκειμένου για τον προσδιορισμό των κεφαλαίων οικον. ετών 1993 και επομένων (χρήσεις 1992 και επόμενες) εξευρίσκονται: α) τα εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί ή νόμιμα απαλλαγεί από το φόρο, τα οποία προκύπτουν από συμψηφισμό των θετικών και αρνητικών στοιχείων αυτών, β) τα χρηματικά ποσά τα οριζόμενα στις περ. β΄, γ΄, δ΄, ε΄ και στ΄ της παρ.2 του άρθρου 19 του Κ.Φ.Ε. και οποιοδήποτε άλλο ποσό το οποίο έχει αποδεδειγμένα εισπραχθεί.

Ο συμψηφισμός των θετικών και αρνητικών στοιχείων που περιγράφεται παραπάνω αναφέρεται στα ποσά των εισοδημάτων που έχουν αποκτηθεί κατά τα προηγούμενα έτη μετά τον συμψηφισμό των θετικών στοιχείων (κέρδους) με τα αρνητικά στοιχεία (ζημιές) που αποκτήθηκαν αυτά τα έτη (σχετ. η 1018050/189/Α0012/ΠΟΛ. 1042/8-2-93 διαταγή).

3. Όπως έχει γίνει δεκτό από τη Διοίκηση με τα 1052802/895/Α0012/4-6-1999 και 1005727/86/Α0012/17-1-2001 έγγραφά της, τα εισοδήματα που φορολογούνται αυτοτελώς με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης λαμβάνονται υπόψη για την κάλυψη της τεκμαρτής δαπάνης μετά την αφαίρεση του φόρου.

4. Επίσης, όπως έχει γίνει δεκτό από τη Διοίκηση (σχετ. 1037965/356/0012/ΠΟΛ. 1094/23-3-1989 διαταγή και 1099949/1927/Α0012/14-11- 2000 έγγραφο), ο αναλογών φόρος εισοδήματος αφαιρείται από το εισόδημα, αν για τον προσδιορισμό των κεφαλαίων προηγούμενων ετών λαμβάνονται υπόψη οι πραγματικές δαπάνες διαβίωσης και όχι οι τεκμαρτές του άρθρου 16 του Κ.Φ.Ε..

5. Από τα παραπάνω προκύπτει ότι, προκειμένου να γίνει προσδιορισμός κεφαλαίου προηγούμενων ετών, όσον αφορά στα εισοδήματα που φορολογούνται αυτοτελώς, αυτά λαμβάνονται υπόψη μετά την αφαίρεση του φόρου και έτσι δηλώνονται στους κωδικούς 659-660 της δήλωσης, ενώ από αυτά που φορολογούνται με τις γενικές διατάξεις μπορεί να αφαιρεθεί ο αναλογών φόρος κατά την ανάλωση, μόνο αν λαμβάνονται υπόψη οι πραγματικές δαπάνες διαβίωσης και όχι οι τεκμαρτές του άρθρου 16 του Κ.Φ.Ε..

Ν. 2238/1994, όπως τροποποιήθηκε με τον 3986/2011 και ισχύει, αρ. 19, παρ. 2, περ ζ:

ζ) Ανάλωση κεφαλαίου που αποδεδειγμένα έχει φορολογηθεί κατά τα προηγούμενα έτη ή νόμιμα έχει απαλλαγεί από το φόρο.

Για τον προσδιορισμό του κεφαλαίου αυτού ανά έτος, από τα πραγματικά εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί ή νόμιμα απαλλαγεί από το φόρο, τα οποία προκύπτουν από συμψηφισμό των θετικών και αρνητικών στοιχείων αυτών, από τα χρηματικά ποσά που ορίζονται στις περιπτώσεις β΄, γ΄, δ΄, ε΄ και στ΄ της παραγράφου αυτής και από οποιοδήποτε άλλο ποσό το οποίο αποδεδειγμένα έχει εισπραχθεί, εκπίπτουν οι δαπάνες που προσδιορίζονται στα άρθρα 16 και 17, ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται της εφαρμογής των άρθρων αυτών. Αν δεν υπάρχουν δαπάνες με βάση το άρθρο 16 ή αν το ποσό τους είναι μικρότερο από τις 3.000 (τρεις χιλιάδες) ευρώ προκειμένου για άγαμο και πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ προκειμένου για συζύγους, το ποσό που πρέπει να εκπέσει προσδιορίζεται με βάση την κοινωνική, οικονομική και οικογενειακή κατάσταση των φορολογουμένων και τις αποδεδειγμένες δαπάνες διαβίωσής τους και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι κατώτερο των 3.000 (τριών χιλιάδων) και 5.000 (πέντε χιλιάδων) ευρώ, αντίστοιχα.

Κάθε ποσό που καταβλήθηκε για την απόκτηση των εσόδων των παραπάνω περιπτώσεων τα μειώνει και η διαφορά που προκύπτει λαμβάνεται υπόψη για την κάλυψη ή τον περιορισμό της συνολικής ετήσιας δαπάνης, εκτός αν τα ποσά αυτά έχουν ληφθεί υπόψη κατά τον προσδιορισμό του εισοδήματος του έτους που καταβλήθηκαν και ο φορολογούμενος επικαλείται ανάλωση κεφαλαίου του έτους αυτού.

Για την κάλυψη ή περιορισμό της διαφοράς που προκύπτει κατά την εφαρμογή των διατάξεων αυτής της περίπτωσης δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του άρθρου 10 του Ν. 2019/1992 (ΦΕΚ 34 Α) για τα ποσά των πραγματικών ή τεκμαρτών δαπανών που πραγματοποιούνται από 1 Ιανουαρίου 1994.

Χρηματικά ποσά που έχουν ληφθεί υπόψη από τη δήλωση που, τυχόν, υποβλήθηκε κατά τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 10 του Ν. 2019/1992, για την κάλυψη ή τον περιορισμό διαφοράς δαπάνης, αφαιρούνται από το κεφάλαιο που σχηματίζεται από προηγούμενα έτη, όπως αυτό προσδιορίζεται με βάση όσα ορίζονται στα εδάφια δεύτερο, τρίτο και τέταρτο αυτής της περίπτωσης.

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη έρευνα. Μια ματιά στην αντίστοιχη νομοθεσία συνήθως μας δίνει τις δέουσες απαντήσεις, αν και όχι πάντα τις προσδοκώμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το 2008 & το 2009 ίσχυε τεκμήριο μόνο για αυτοκίνητα εργοστασιακής αξίας άνω των 50.000 Ευρω

ΤΜΗΜΑ : Α΄

Αθήνα, 25 Νοεμβρίου2010

Αριθ. Πρωτ. Δ12 1159239 ΕΞ 2010

ΘΕΜΑ: Κάλυψητεκμαρτής δαπάνης με ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών

........................

7. Απότην παράθεση των νόμων παραπάνω προκύπτει ότι με τον ν.3296/2004 ρυθμίστηκε καινομοθετικά αυτό το οποίο ίσχυε μέχρι τότε διοικητικά ότι δηλαδή κατά τονπροσδιορισμό κεφαλαίων προηγούμενων ετών στην ανάλωση, θα αφαιρούνται οιδαπάνες των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε. σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα από τοναν έχει εφαρμογή ή όχι το τεκμήριο για τις δαπάνες αυτές. Οι χρήσεις 2008 και 2009 αποτελούν την μοναδικήεξαίρεση και συνεπώς κατά τις χρήσεις αυτές στον σχηματισμό κεφαλαίουπροηγούμενων ετών οι δαπάνες των άρθρων 16 και 17 θα αφαιρούνται μόνο εφόσονεμπίπτουν στις διατάξεις περί εφαρμογής του τεκμηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Έχουμε ένα έγγραφο του 2008, ένα έγγραφο του 2010 κι έναν νόμο όπως τροποποιήθηκε και κωδικοποιήθηκε το 2011. Προσωπικά, θα λάβω υπόψη μου το πιο πρόσφατο.

2)Όντως αυτό ίσχυε κατά τον προσδιορισμό του κεφαλαίου χρήσεων 2008 & 2009. Δεν είμαι όμως καθόλου σιγουρος ότι ισχύει για τις επόμενες χρήσεις (ή και τις προηγούμενες, αν θέλετε). Η διατύπωση του νόμου, που, επαναλαμβάνω, είναι σύμφωνα με την τελευταία κωδικοποίηση του 2001 : "ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται της εφαρμογής των άρθρων αυτών" με κάνει εξαιρετικά επιφυλακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαναφορά έγινε με 3842 αν δεν κάνω λάθος, και η παραπάνω απάντηση ειναι μεταγενέστερη και αναφέρει επίσης την αλλαγή αυτή στους προηγούμενους παραγράφους.

Παρ' ολα αυτά και πάλι αξαιρεί τις χρήσεις 2008 και 2009

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12340/hl/1159239

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εχω μπροστά μου το εισόδημα από τον Σταματόπουλο.

Στην ερμηνεία του άρθρου 19 λέει:

''-Από 1.1.2008 μέχρι 31.12.2009 για τον προσδιορισμό του κεφαλάιου εκπίπτουν οι δαπάνες που ο προσδιορισμός τους ορίζεται από τα άρθρα 16(τεκμήρια δαπανών διαβίωσης) και 17 (τεκμήρια δαπανών απόκτησης) εφόσον εμπίπτουν στις διατάξεις περί εφαρμογής του τεκμηρίου όπως ίσχυσαν γι' αυτό το χρονικό διάστημα.

-Για δαπάνες που πραγματοποιήθηκαν από 1.1.2005 μέχρι 31.12.2007 σλυμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 19 παρ.2ζ του ΚΦΕ, όπως ίσχυσαν με το άρθρο 4, παρ. 4 του ν. 3296/2004, κατά τον προσδιορισμό του κεφαλάιου κάθε έτους εκπίπτουν από τα πραγματικά εισοδήματα του φορολογούμενου οι τεκμαρτές δαπάνες που ορίζονταν στα άρθρα 16 και 17 ανεξάρτητα από το αν απαλλάσσονταν της εφαρμογή του τεκμηρίου (π.χ. αυτοκίνητα, σκάφη κ.λ.π.).''

Επομένως για τις χρήσεις 2008 και 2009 αφαιρούμε αποκλειστικά και μόνο δαπάνες που αναφέρονταν στα τότε 16 και 17.

Για τις χρήσεις 2005,2006 και 2007 όταν λέει ''ανεξάρτητα απο το αν απαλλάσσονταν της εφαρμογής του τεκμηρίου'' τι θέλει να πεί?

Ένα σπίτι που υπάρχει στην κατοχή του φορολογούμενου για παράδειγμα γιατί να απαλλάσσεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Έχουμε ένα έγγραφο του 2008, ένα έγγραφο του 2010 κι έναν νόμο όπως τροποποιήθηκε και κωδικοποιήθηκε το 2011. Προσωπικά, θα λάβω υπόψη μου το πιο πρόσφατο.

2)Όντως αυτό ίσχυε κατά τον προσδιορισμό του κεφαλαίου χρήσεων 2008 & 2009. Δεν είμαι όμως καθόλου σιγουρος ότι ισχύει για τις επόμενες χρήσεις (ή και τις προηγούμενες, αν θέλετε). Η διατύπωση του νόμου, που, επαναλαμβάνω, είναι σύμφωνα με την τελευταία κωδικοποίηση του 2001 : "ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται της εφαρμογής των άρθρων αυτών" με κάνει εξαιρετικά επιφυλακτικό.

Έχω την ίδια άποψη, αλλά με το σκεπτικό αυτό και την διατύπωση του νόμου, θα πρέπει να λάβουμε υπ΄όψιν μας τα τα τεκμήρια όπως ισχύουν σήμερα

για να υπολογίσουμε την ανάλωση καφαλαίου προηγουμένων ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαναφορά έγινε με 3842 αν δεν κάνω λάθος, και η παραπάνω απάντηση ειναι μεταγενέστερη και αναφέρει επίσης την αλλαγή αυτή στους προηγούμενους παραγράφους.

Παρ' ολα αυτά και πάλι αξαιρεί τις χρήσεις 2008 και 2009

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12340/hl/1159239

Αυτό που ισχύει τώρα αναφέρεται στον νόμο μετά την - μεταγενέστερη - κωδικοποίηση με τον 3986, την 1/7/2011. Ο 3986, φυσικά, δεν κάνει καμιά αναφορά στις διατάξεις αυτές, δεν σημαίνει όμως ότι η διατύπωση του νόμου ως έχει τώρα, αφήνει εν ισχύ το έγγραφο που παρέθεσες.Σίγουρα η αντίρρησή σου έχει πολύ ισχυρές βάσεις, όμως εξακολουθώ να κρατάω μεγάλη επιφύλαξη, επειδή υπάρχουν διατάξεις και ερμηνείες ασαφείς και αλληλοσυγκρουόμενες. Σαφώς και η παράθεση της ερμηνείας του Σταματόπουλου που παρέθεσε ο συνάδελφος πιο κάτω έχει το βάρος της, προσωπικά όμως δεν θα πήγαινα ποτέ να υποστηρίξω κάτι με μόνο όπλο μια ερμηνεία, όσο έγκυρος και να είναι αυτός που τη διατύπωσε, ούτε θα την δεχόμουνα ως θέσφατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Έχουμε ένα έγγραφο του 2008, ένα έγγραφο του 2010 κι έναν νόμο όπως τροποποιήθηκε και κωδικοποιήθηκε το 2011. Προσωπικά, θα λάβω υπόψη μου το πιο πρόσφατο.

2)Όντως αυτό ίσχυε κατά τον προσδιορισμό του κεφαλαίου χρήσεων 2008 & 2009. Δεν είμαι όμως καθόλου σιγουρος ότι ισχύει για τις επόμενες χρήσεις (ή και τις προηγούμενες, αν θέλετε). Η διατύπωση του νόμου, που, επαναλαμβάνω, είναι σύμφωνα με την τελευταία κωδικοποίηση του 2001 : "ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται της εφαρμογής των άρθρων αυτών" με κάνει εξαιρετικά επιφυλακτικό.

ΤΜΗΜΑ : Α΄

Αθήνα, 25 Νοεμβρίου2010

Αριθ. Πρωτ. Δ12 1159239 ΕΞ 2010

ΘΕΜΑ: Κάλυψητεκμαρτής δαπάνης με ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών

........................

7. Απότην παράθεση των νόμων παραπάνω προκύπτει ότι με τον ν.3296/2004 ρυθμίστηκε καινομοθετικά αυτό το οποίο ίσχυε μέχρι τότε διοικητικά ότι δηλαδή κατά τονπροσδιορισμό κεφαλαίων προηγούμενων ετών στην ανάλωση, θα αφαιρούνται οιδαπάνες των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε. σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα από τοναν έχει εφαρμογή ή όχι το τεκμήριο για τις δαπάνες αυτές. Οι χρήσεις 2008 και 2009 αποτελούν την μοναδική εξαίρεση και συνεπώς κατά τις χρήσεις αυτές στον σχηματισμό κεφαλαίουπροηγούμενων ετών οι δαπάνες των άρθρων 16 και 17 θα αφαιρούνται μόνο εφόσονεμπίπτουν στις διατάξεις περί εφαρμογής του τεκμηρίου.

Kατα την γνώμη μου το θέμα είναι ξεκάθαρο ανεξάρτητα τι λένε οι μεταγενέστερες διατάξεις .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ (Π.Χ 2006-2007) ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 16, ΘΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΑΝ ΤΟΤΕ Η' ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΩΡΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχετική νομοθεσία είναι ξεκάθαρη ,ολο τα ιδια και τα ιδια?Τι ειπε ο ένας τι είπε ο άλλος αφου ορίζεται ρητά εως 2007

και να μην ισχυαν τα τεκμήρια θα λαμβάνονταν υπ οψιν στην ανάλωση .μετα αλλαζει το σκηνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...