Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΙΤΛΟΣ ΚΤΗΣΗΣ - 20 % ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 3,6%


mixdio

Ερώτηση

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα ,

 

Σήμερα εξέδοσα τον πρώτο τίτλο κτήσης , με 20% και χαρτόσημο 3,6% .

 

Ξέρω ότι μπορεί να γίνομαι κουραστικός .

 

ΕΝΕΡΓΕΙΣ

 

Υποβάλω στο taxis ,την αμοιβή πχ 100 € , από το μενού επιχειρησιακή δραστηριότητα , ως εδώ καλά παίρνει αυτόματα το 20% .

Το χαρτόσημο  θα το αποδώσω στην τράπεζα  ??? αφού πρώτα έχω πάει με τη δήλωση ,από επιχειρισιακή δραστηριότητα , στην εφορία την οπόια τους τι δέιχνω και εκείνοι μου εκδίδουν ταυτότητα οφειλής μόνο για το χαρτόσημο ???????/

 

 

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σωστά με μια επιφύλαξη..

Δεν προκύπτει σαφώς από πουθενά η υποχρέωση παρακράτησης φόρου 20%.

 

Θα ξεκαθαριστεί (υποθέτω), απ'την ερμηνευτική που αναμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνω με σουλις δεν προκυπτει παρακρατηση φορου. Μονο χαρτοσημο

δηλαδή πως αποδίδω το χαρτόσημο.  Πάω τον τίτλο κτήσης στην εφορία και μου εκδίδουν ταυτότητα  πληρωμής ?

 

 

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι τον τίτλο κτήσης , τη δήλωση θα πάς (ενα εντυπο απο τα παλαιά που καταθέταμε ) συμπληρωμένο με τα ποσά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι τον τίτλο κτήσης , τη δήλωση θα πάς (ενα εντυπο απο τα παλαιά που καταθέταμε ) συμπληρωμένο με τα ποσά .

 

Τώρα το πιάσα  , σε ευχαριστώ , που και που καίω μαζούτ.

 

Στο παλιό έντυπο βάζω και το 20% ?  από που προκύπτει ότι ο τίτλος κτήσης απαλλάσετε απο την παρακράτηση 20%  ? αφού ο 4172  ορίζει άλλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε συ Μιχάλη για να πούμε με κάποια ασφάλεια και εν αναμονή διευκρινήσεων τι ακριβώς συμβαίνει..

θα πρέπει να μας πεις σε τι αφορά ο τίτλος κτήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε συ Μιχάλη για να πούμε με κάποια ασφάλεια και εν αναμονή διευκρινήσεων τι ακριβώς συμβαίνει..

θα πρέπει να μας πεις σε τι αφορά ο τίτλος κτήσης.

 

ΟΚ  έχεις απόλυτο δίκιο . Συγγνώμη δεν ήμουν εγώ σαφής .

 

ΔΕΔΟΜΕΝΑ

Παρουσία δύο υπαλλήλων της περιφέρειας ( πρώην νομαρχιακοί υπάλληλοι )  σε εκλογές συλλόγου το οποίο είναι ΝΠΔΔ .

Όλοι γνωρίζουμε πως για την  παρουσία τους δεν δικαιουνται αμοιβή είανι μέσα στις συμβατικές τους υποχρεώσεις βάσει του  δήμοσιου υπαλληλικού κώδικα .

Εν' τουτης ο πρόεδρος του Συλλόγου (ΝΠΔΔ) θέλει να τους δώσει σώνει και καλά 100  € στον καθένα .

 

ΖΗΤΟΥΜΕΝΑ

ΤΙ ΚΑΝΩ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε συ Μιχάλη για να πούμε με κάποια ασφάλεια και εν αναμονή διευκρινήσεων τι ακριβώς συμβαίνει..

θα πρέπει να μας πεις σε τι αφορά ο τίτλος κτήσης.

Ας πούμε αμοιβές για έλεγχο αυξησης κεφαλαίου τα 150€ .

1.Εΐναι εισόδημα ?

2.Αν ναι έχει παρακράτηση ?

3.Αν κάνει +3 ελέγχους το εξάμηνο πρέπει να κάνει έναρξη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιχάλη και Χρήστο..

μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν υπάρχει απάντηση στα ερωτήματα σας, διότι  ο 2238 καταργήθηκε και ο 4172 είναι ελλιπής ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΚ  έχεις απόλυτο δίκιο . Συγγνώμη δεν ήμουν εγώ σαφής .

 

ΔΕΔΟΜΕΝΑ

Παρουσία δύο υπαλλήλων της περιφέρειας ( πρώην νομαρχιακοί υπάλληλοι )  σε εκλογές συλλόγου το οποίο είναι ΝΠΔΔ .

Όλοι γνωρίζουμε πως για την  παρουσία τους δεν δικαιουνται αμοιβή είανι μέσα στις συμβατικές τους υποχρεώσεις βάσει του  δήμοσιου υπαλληλικού κώδικα .

Εν' τουτης ο πρόεδρος του Συλλόγου (ΝΠΔΔ) θέλει να τους δώσει σώνει και καλά 100  € στον καθένα .

 

ΖΗΤΟΥΜΕΝΑ

ΤΙ ΚΑΝΩ ??

δ) για αμοιβές για τεχνικά έργα, αμοιβές διοίκησης, αμοιβές για συμβουλευτικές ή παρόμοιες υπηρεσίες είκοσι τοις εκατό (20%).

εγώ θα το πήγαινα εδώ ,αλλά μιά είναι μικρότερο των 300ε πάπα λα ,αφού απο μισθωτές δεν είναι για να πάει σαν έκτακτη αμοιβή με 20%.

Επομένως μόνο χαρτόσημο και ογα και αυτό προς το παρόν μόνο δου,μιά απο τα παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα το πήγαινες εκεί για να καλύψεις τα νώτα σου..αλλά δεν προκύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα το πήγαινες εκεί για να καλύψεις τα νώτα σου..αλλά δεν προκύπτει.

Φίλε Σούλη καλησπέρα,πάντα τα φυλάμε...........ειτε προκύπτει είτε όχι,που εδώ όπως γουστάρει το βλέπει ο καθείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα τι στην ευχή γίνεται με τις νέες διατάξεις; Οποιο θέμα και αν ανοίξω, διαβάζω τα ίδια και τα ίδια : Τι κάνουμε για το 20% , για το χαρτόσημο, για το σχετικό παραστατικό, για την παροχή υπηρεσιών, για την αυτόματη συμπλήρωση των δηλώσεων, για χίλιες δυο απορίες, και οι ημερομηνίες τρέχουν και μαζί και μεις με τα αναπάντητα ερωτήματα. Εχω ένα σωρό ερωτήματα και δεν τολμώ να τα ανεβάσω, γιατί θα με περάσουν για άσχετο, ενώ η απάντηση είναι μία και μόνη : περιμένουμε την ερμηνευτική ! Ο κ. Γενικός ανακοινώνει ότι δεν θα υπάρξει καμιά παράταση και καλά κάνει, δεν είναι εκείνος που καίγεται, που τρέχει και δεν φτάνει, ενώ οι αρμόδιοι παρατρεχάμενοι του κ. Υπουργού και του κ. Γενικού δεν "προκάνουν" να συντάξουν μια ερμηνευτική εγκύκλιο, έστω και αν χρειαστεί μετά να κάνουν και μια ερμηνευτική της ερμηνευτικής...

Καλημέρα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα τι στην ευχή γίνεται με τις νέες διατάξεις; Οποιο θέμα και αν ανοίξω, διαβάζω τα ίδια και τα ίδια : Τι κάνουμε για το 20% , για το χαρτόσημο, για το σχετικό παραστατικό, για την παροχή υπηρεσιών, για την αυτόματη συμπλήρωση των δηλώσεων, για χίλιες δυο απορίες, και οι ημερομηνίες τρέχουν και μαζί και μεις με τα αναπάντητα ερωτήματα. Εχω ένα σωρό ερωτήματα και δεν τολμώ να τα ανεβάσω, γιατί θα με περάσουν για άσχετο, ενώ η απάντηση είναι μία και μόνη : περιμένουμε την ερμηνευτική ! Ο κ. Γενικός ανακοινώνει ότι δεν θα υπάρξει καμιά παράταση και καλά κάνει, δεν είναι εκείνος που καίγεται, που τρέχει και δεν φτάνει, ενώ οι αρμόδιοι παρατρεχάμενοι του κ. Υπουργού και του κ. Γενικού δεν "προκάνουν" να συντάξουν μια ερμηνευτική εγκύκλιο, έστω και αν χρειαστεί μετά να κάνουν και μια ερμηνευτική της ερμηνευτικής...

Καλημέρα σας.

Όλο προβλήματα μας δημιουργείς......... :mellow:

Καλημέρα Γιάννη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλο προβλήματα μας δημιουργείς......... :mellow:

Καλημέρα Γιάννη.

Το κακό Γιάννη μου, είναι ότι τα προβλήματα υπάρχουν , δεν τα δημιουργώ. Μακάρι να ήταν έτσι, γιατί θα τα είχαμε λύσει.

Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα, που θα ρωτήσουμε, η Πυθία έχει αποβιώσει μερικούς αιώνες πριν, οι καφετζούδες χάθηκαν επειδή ακρίβηνε ο καφές και οι χαρτορίχτρες κλείσανε γιατί σώθηκαν τα ψιλά, οι αρμόδιοι κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου, άρα μας μένει μόνο ο ονειροκρίτης ! Είναι και αυτό μια λύση...

 

Untitled-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιχάλη και Χρήστο..

μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν υπάρχει απάντηση στα ερωτήματα σας, διότι  ο 2238 καταργήθηκε και ο 4172 είναι ελλιπής ..

Επειδή και οι τρεις (Αθανασιος-Κουλογιάννης-Σωτήριος) απαντήσατε με βεβαιότητα και κάτι μαλλον ξέρετε από σεμινάρια(?) , η βεβαιότητα για μη παρακράτηση πηγάζει από το όριο των 300 € ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά δεν συμμετέχω σε σεμινάρια και διατύπωσα επιφύλαξη.

 

Αυτό που είπα ήταν ότι με τον 2238 και τις αποδείξεις δαπάνης το θέμα ήταν ξεκάθαρο.

Τώρα όλα είναι στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Για τα σεμινάρια το γνωρίζω  . Πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουνε μια προσπάθεια να καταλάβουμε τι είναι εισόδημα κ τί όχι.Αν το δούμε μπορούμε να προχωρήσουμε και στην παρακράτηση . Αν πάλι δεν μπορούμε ας περιμένουμε ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗΣ να ψάλλουμε όλοι μαζί

Εἴδομεν τὸ φῶς τὸ ἀληθινόν, ἐλάβομεν Πνεῦμα ἐπουράνιον, εὕρομεν Πίστιν ἀληθῆ, ἀδιαίρετον Τριάδα προσκυνοῦντες· αὕτη γὰρ ἡμᾶς ἔσωσε.

 

Κοίτα Χρήστο Πρέπει να ξεκινήσουμε πρώτα από τον λόγο για τον οποίο εκδίδουμε τίτλο κτήσης.

Και δεν είπα ότι είμαι σίγουρος, απλά με μια πρόχειρη ματιά φαίνεται σε πολλές περιπτώσεις να μην προκύπτει παρακράτηση.φόρου

Επίσης δεν πάω σε σεμινάρια όπως και ο soulis. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή Μεγαλοβδομάδα σε όλους...

 

Όσο αφορά στον τίτλο κτήσης μπορώ να πληρώσω έναν σερβιτόρο ή έναν μπάρμαν για μία ή 2 μέρες που θα τον απασχολήσω??? θα έχω πρόβλημα με το ΙΚΑ???

 

Ισχύει τελικά ότι μπορείς να κόψεις τίτλο κτήσης για 2 φορές το εξάμηνο???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι τον τίτλο κτήσης , τη δήλωση θα πάς (ενα εντυπο απο τα παλαιά που καταθέταμε ) συμπληρωμένο με τα ποσά .

Να συμπληρώσω ότι αν δεν "βρίσκεις" το παλιό έντυπο, μπορείς να συντάξεις και εσύ ένα αρχείο word αναγράφοντας μεταξύ άλλων το ποσό αμοιβής και τα ποσά χ/μου & ΟΓΑ.

Αυτό κάναμε και εμείς, για Δ.Ο.Υ ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ και το δεχτήκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω δύο πληρωμές με τίτλο κτήσης ,μια για καθαρισμό χώρου και μία για βαφή.Εκτός από το χαρτόσημο που θα πληρωθεί ,υπάρχει περίπτωση να έχει 20 % παρακράτηση φόρου? Διαβάζοντας τα παραπάνω το συμπέρασμά -μου- είναι ότι οκ,διευκρινιστική αλλά άμα η εργασία σχετίζεται με επάγγελμα που έχει παρακράτηση πρέπει να γίνει. Δηλ. για τον τίτλο με τις βαφές να γίνει και για την καθαρίστρια όχι....?Λάθος το σκέφτομαι..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε παιδιά, πως αποδίδουμε τελικά το χαρτόσημο 3,6% από τίτλο κτήσης (Αμοιβή ελεγκτή Α.Ε)?

Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι στο TAXIS, το δέχονται στην Φ.Α.Ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...