Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασφάλιση στο ΙΚΑ εταίρου ΟΕ και απαλλαγή εισφορών ΟΑΕΕ ?


CHRIST

Ερώτηση

Καλησπέρα. Γνωρίζετε εάν μια εταιρεία ΟΕ (φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης ) μπορεί να ασφαλίζει τον ένα εταίρο στο ΙΚΑ λόγω διδασκαλίας (καθηγητής) και να έχει αυτός απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ ? (νέος ασφαλισμένος) Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα στο ΙΚΑ και στην εφορία και να θεωρηθούν κέρδη της εταιρείας ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εγώ το έκανα πρόσφατα (Δεκέμβριο 2008). Σε μια ΟΕ ήταν 2 αδέρφια, και ο τρίτος αδερφός ήταν υπάλληλος στην ΟΕ και ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Ο ένας αδερφός πούλησε στον τρίτο αδερφό το μερίδιο, ο τρίτος πήρε τις απαραίτητες βεβαιώσεις από το ΙΚΑ και απαλλαγή μετά από τον ΟΑΕΕ χωρίς κανένα πρόβλημα. Για ποιό λόγο να θεωρηθούν κέρδη της εταιρίας, εφ'όσον έχουν τηρηθεί όλες οι σωστές οι διαδικασίες για την απαλλαγή, και ο εταίρος δεν έχει υπογράψει πουθενά στο καταστατικό πως θα παρέχει προσωπική εργασία;

Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο υπ'όψην σου, πες το γιατί ουδείς αλάθητος... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα. Γνωρίζετε εάν μια εταιρεία ΟΕ (φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης ) μπορεί να ασφαλίζει τον ένα εταίρο στο ΙΚΑ λόγω διδασκαλίας (καθηγητής) και να έχει αυτός απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ ? (νέος ασφαλισμένος) Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα στο ΙΚΑ και στην εφορία και να θεωρηθούν κέρδη της εταιρείας ?

Ευχαριστώ

Θέμα επιλογής ασφαλιστικού φορέα ή θέμα έκπτωσης των μισθών του εταίρου από τα κέρδη της εταιρείας ρωτάς..???

ΚΦΕ

Αρθρο 31

Λογιστικός προσδιορισμός του καθαρού εισοδήματος

1. Το καθαρό εισόδημα των επιχειρήσεων που τηρούν επαρκή και ακριβή βιβλία και στοιχεία δεύτερης και τρίτης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. εξευρίσκεται λογιστικώς με έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα, όπως αυτά ορίζονται στο προηγούμενο άρθρο, των ακόλουθων εξόδων:

α) Των γενικών εξόδων διαχείρισης, στα οποία περιλαμβάνονται, με την επιφύλαξη της παραγράφου 18 του παρόντος άρθρου:

αα) Τα έξοδα μισθοδοσίας και αμοιβής του προσωπικού, εφόσον έχουν καταβληθεί ή βεβαιωθεί οι ασφαλιστικές εισφορές υπέρ του Ι.Κ.Α. ή άλλου ασφαλιστικού οργανισμού, εκτός αν από την κείμενη νομοθεσία προβλέπεται μερική ή ολική απαλλαγή από την υποχρέωση για την καταβολή εισφορών. Επίσης, οι μισθοί και οι κάθε είδους απολαβές των εταίρων των εταιριών περιορισμένης ευθύνης, εφόσον τα πρόσωπα αυτά για τις υπηρεσίες που παρέχουν στις εταιρίες έχουν ασφαλιστεί σε οποιοδήποτε ασφαλιστικό οργανισμό ή ταμείο.

Από τα ακαθάριστα έσοδα των υποχρέων της παραγράφου 4 του άρθρου 2 δεν εκπίπτουν οι μισθοί και οι κάθε είδους απολαβές των εταίρων ή μελών τους.

Αρθρο 2

Υποκείμενο του φόρου

1. Σε φόρο υπόκειται κάθε φυσικό πρόσωπο, το οποίο αποκτά εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα ανεξάρτητα από την ιθαγένεια και τον τόπο κατοικίας ή διαμονής του. Επίσης, ανεξάρτητα από την ιθαγένειά του, σε φόρο υπόκειται κάθε φυσικό πρόσωπο για τα εισοδήματά του που προκύπτουν στην αλλοδαπή, εφόσον έχει την κατοικία του στην Ελλάδα.

2. Οι έμμισθοι δημόσιοι υπάλληλοι που υπηρετούν στην αλλοδαπή θεωρείται ότι κατοικούν στην Ελλάδα.

3. Σε φόρο υπόκειται και η σχολάζουσα κληρονομία.

4. Σε φόρο υπόκεινται επίσης, οι ομόρρυθμες και οι ετερόρρυθμες εταιρίες, οι κοινωνίες αστικού δικαίου, που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα, οι αστικές κερδοσκοπικές ή μη εταιρίες, οι συμμετοχικές ή αφανείς καθώς και οι κοινοπραξίες της παρ. 2 του άρθρου 2 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (π.δ.186/1992, ΦΕΚ 84 Α').

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την ερώτηση την έκανα περισσότερο για την ασφάλιση μήπως σε έλεγχο αργότερα το ΙΚΑ απορρίψει τις ημέρες ασφάλισης (λίγο παράξενο αλλα......) 'Οσο για την φορολογία ρώτησα γιατί ενώ και εγώ έχω την άποψη ότι μόνο οι μισθοί εταίρων ΕΠΕ εκπίπτουν ο πελάτης επιμένει ότι σε άλλο φροντιστήριο με μορφή ΟΕ ο λογιστής τις αφαιρεί.

Ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις και Χρόνια Πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο λογιστής τις αφαιρεί ο έλεγχος όταν και εαν έρθει είναι το θέμα μας. Όπως αναφέρεται και ποιο πάνω δεν εκπίπτουν φορολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέρα από την έκπτωση της δαπάνης (που δεν), να ρωτήσω πως μπορεί να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ το μέλος της ΟΕ για εργασία που παρέχει στην ΟΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πώς:

εγώ είμοι λογιστής

κάνω μία ΟΕ εμπορίας ΕΙΧ

δεν εργάζομαι εκεί σαν εταίρος

έχουμε υπαλλήλους

με προσλαμβάνει η ΟΕ και σαν μισθωτό Λογιστή μερικής απασχόλησης

Ασφαλίζομαι στο ΙΚΑ σαν παλιός που είμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλέκο (καλημέρα)

στο ερώτημα αναφέρει για φροντιστήριο, ΟΕ ,

και για μέλος της ΟΕ, καθηγητή ,

που διδάσκει στο φροντιστήριο

(αντιρρήσεις έχω και στο δικό σου παράδειγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΡΟΧΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΜΕΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

Πολλες φορες συμβαινει ο ενας απο τους εταιρους ομορρυθμης ή ετερορρυθμης εταιρειας κλπ να απασχολειται στην εταιρικη

επιχειρηση για ορισμενο ή αοριστο χρονικο διαστημα, χωρις ομως η εργασια του να παρεχεται σαν εταιρικη εισφορα-δλδ σαν προσωπικη υπηρεσια- αλλα αντιθετα για την απασχοληση αυτη παιρνει ιδιαιτερη αμοιβη κατοπιν συμφωνιας.

Το ζητημα αν η ανωτερω απασχοληση του εταιρου ειναι ασφαλιστεα στο ΙΚΑ θα κριθει αναλογα με τα πραγματικα περιστατικα καθε περιπτωσης, δλδ μετα απο ερευνα αν υπαρχει το στοιχειο της παροχης εργασιας εναντι αμοιβης και αν αυτη αποτελει το κυριο επαγγελμα του.

Για την κριση αυτη θα ληφθουν υποψη, το ποσο που κερδιζει ο εταιρος απο την εταιρικη μεριδα σε συγκριση με την αμοιβη που παιρνει για την εργασια που παρεχει, η προηγουμενη απασχοληση του, το μεγεθος της συμβολης του στη λειτουργια της εταιρικης επιχειρησης, η υποχρεωση να συμμορφωνεται στον κανονισμο εργασιας της επιχειρησης, η διαρκεια της ημερησιας απασχολησης του κλπ Και εφοσον προεχει η ιδιοτητα του εταιρου, δεν υπαρχει σχεση εξαρτημενης εργασιας κατα κυριο επαγγελμα και επομενως δεν δημιουργειται υποχρεωση ασφαλισης στο ΙΚΑ.

Αντιθετα αν απο τα πραγματικα δεδομενα της απασχολησης προκυπτει σχεση εξαρτημενης εργασιας, που να προεχει εναντι της ιδιοτητας του συνεταιρου, δλδ η παρεχομενη στην εταιρεια εργασια αποτελει το κυριο επαγγελμα του, στην περιπτωση αυτη υπαρχει υποχρεωση ασφαλισης στο ΙΚΑ.

Τα ιδιωτικα συμφωνητικα εταιρικης σχεσης χωρις να εχουν δημοσιευθει αποτελουν πολυ ασθενη ενδειξη για την υπαρξη της εταιρειας (αφανης) και ως εκ τουτου δεν δεσμευουν το ΙΚΑ το οποιο μπορει να προβει σε ασφαλιση των ενδιαφερομενων, εφοσον βεβαια κατεχει στοιχεια που να αποδεικνυουν οτι προκειται για εργασιακη σχεση(εγγ ΙΚΑ 3618/55)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΠΑΡΟΧΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΜΕΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

Πολλες φορες συμβαινει ο ενας απο τους εταιρους ομορρυθμης ή ετερορρυθμης εταιρειας κλπ να απασχολειται στην εταιρικη

επιχειρηση για ορισμενο ή αοριστο χρονικο διαστημα, χωρις ομως η εργασια του να παρεχεται σαν εταιρικη εισφορα-δλδ σαν προσωπικη υπηρεσια- αλλα αντιθετα για την απασχοληση αυτη παιρνει ιδιαιτερη αμοιβη κατοπιν συμφωνιας.

Το ζητημα αν η ανωτερω απασχοληση του εταιρου ειναι ασφαλιστεα στο ΙΚΑ θα κριθει αναλογα με τα πραγματικα περιστατικα καθε περιπτωσης, δλδ μετα απο ερευνα αν υπαρχει το στοιχειο της παροχης εργασιας εναντι αμοιβης και αν αυτη αποτελει το κυριο επαγγελμα του.

Για την κριση αυτη θα ληφθουν υποψη,

- το ποσο που κερδιζει ο εταιρος απο την εταιρικη μεριδα σε συγκριση με την αμοιβη που παιρνει για την εργασια που παρεχει,

- η προηγουμενη απασχοληση του,

- το μεγεθος της συμβολης του στη λειτουργια της εταιρικης επιχειρησης,

- η υποχρεωση να συμμορφωνεται στον κανονισμο εργασιας της επιχειρησης,

- η διαρκεια της ημερησιας απασχολησης του κλπ

- Και εφοσον προεχει η ιδιοτητα του εταιρου, δεν υπαρχει σχεση εξαρτημενης εργασιας κατα κυριο επαγγελμα και επομενως δεν δημιουργειται υποχρεωση ασφαλισης στο ΙΚΑ.

Αντιθετα αν απο τα πραγματικα δεδομενα της απασχολησης προκυπτει

- σχεση εξαρτημενης εργασιας,

- που να προεχει εναντι της ιδιοτητας του συνεταιρου, δλδ η παρεχομενη στην εταιρεια εργασια αποτελει το κυριο επαγγελμα του, στην περιπτωση αυτη υπαρχει υποχρεωση ασφαλισης στο ΙΚΑ.

Τα ιδιωτικα συμφωνητικα εταιρικης σχεσης χωρις να εχουν δημοσιευθει αποτελουν πολυ ασθενη ενδειξη για την υπαρξη της εταιρειας (αφανης) και ως εκ τουτου δεν δεσμευουν το ΙΚΑ το οποιο μπορει να προβει σε ασφαλιση των ενδιαφερομενων, εφοσον βεβαια κατεχει στοιχεια που να αποδεικνυουν οτι προκειται για εργασιακη σχεση(εγγ ΙΚΑ 3618/55)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Να πώς:

εγώ είμοι λογιστής

κάνω μία ΟΕ εμπορίας ΕΙΧ

δεν εργάζομαι εκεί σαν εταίρος

έχουμε υπαλλήλους

με προσλαμβάνει η ΟΕ και σαν μισθωτό Λογιστή μερικής απασχόλησης

Ασφαλίζομαι στο ΙΚΑ σαν παλιός που είμαι;

Σεμφωνώ με το παραπάνω μόνο που εγώ ανάφερα νέο ασφαλισμένο που θα πάρει απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ και σε περίπτωση που το ΙΚΑ ψάξει βάσει της ανωτέρω εγκυκλίου (αμφιβάλλω βέβαια αλλά θέλω να αποφύγω τυχόν απρόοπτα ) τότε θα υπάρξει θέμα ασφάλισης στον ΟΑΕΕ από την αρχή με πρόστιμα κ.λ.π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
Καλησπέρα. Γνωρίζετε εάν μια εταιρεία ΟΕ (φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης ) μπορεί να ασφαλίζει τον ένα εταίρο στο ΙΚΑ λόγω διδασκαλίας (καθηγητής) και να έχει αυτός απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ ? (νέος ασφαλισμένος) Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα στο ΙΚΑ και στην εφορία και να θεωρηθούν κέρδη της εταιρείας ?

Ευχαριστώ

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.

Μέλος εταιρείας ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ εφόσον εργασθεί στην εταιρεία του σαν μισθωτός (καθηγητής) και του "κολλάει" η εταιρεία ένσημα ΙΚΑ -με δεδομένο ότι πρόκειται για νέο ασφαλισμένο- έχει το δικαίωμα επιλογής φορέα ασφάλισης εντός έξι (6) μηνών από την ημερομηνία που ξεκινά η διπλή ασφάλιση.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1.Βεβαίωση Ν2084/92 από το ΙΚΑ

2.Βεβαίωση ΟΕ ότι απασχολεί τον ασφαλισμένο από .../.../2009 έως και σήμερα.

3.Υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει την επιθυμία του ασφαλισμένου για την υπαγωγή του στο ΙΚΑ και την εξαίρεσή του από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ καθώς και ότι σε περίπτωση παραίτησης ή απόλυσης υποχρεούται να επανέλθει στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.

Μέλος εταιρείας ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ εφόσον εργασθεί στην εταιρεία του σαν μισθωτός (καθηγητής) και του "κολλάει" η εταιρεία ένσημα ΙΚΑ -με δεδομένο ότι πρόκειται για νέο ασφαλισμένο- έχει το δικαίωμα επιλογής φορέα ασφάλισης εντός έξι (6) μηνών από την ημερομηνία που ξεκινά η διπλή ασφάλιση.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1.Βεβαίωση Ν2084/92 από το ΙΚΑ

2.Βεβαίωση ΟΕ ότι απασχολεί τον ασφαλισμένο από .../.../2009 έως και σήμερα.

3.Υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει την επιθυμία του ασφαλισμένου για την υπαγωγή του στο ΙΚΑ και την εξαίρεσή του από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ καθώς και ότι σε περίπτωση παραίτησης ή απόλυσης υποχρεούται να επανέλθει στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ.

Έστω ότι ο ένας εταίρος πάει ΙΚΑ (σύμφωνα με τα ανωτέρω) κ έστω ότι ο άλλος εταίρος είναι στον ΟΓΑ (ελ.επαγγ/τιας με απαλλαγή ΟΑΕΕ), οπότε ΔΕΝ ασφαλίζεται κανείς στον ΟΑΕΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Πριν ένα χρόνο μου έτυχε η ίδια περίπτωση. Σύσταση ΟΕ, το ένα μέλος ήθελε ασφάλιση ΙΚΑ (νέος ασφαλ.) στην εταιρεία έχει 40%, κάναμε ολες τις διαδικασίες πρόσληψης (υπαλλ. γραφείου). Οταν πήγαμε για ασφαλιστική ενημερότητα προέκηψε το πρόβλημα, στο ΙΚΑ δεν κάνανε δεκτή την ασφάλιση βάσει κάποιων αποφάσεων που μας αναφέρανε. Το θέμα το ψάξαμε. Είχαν δίκιο.

Προσοχή λοιπόν για την ασφάλιση στο ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
Έστω ότι ο ένας εταίρος πάει ΙΚΑ (σύμφωνα με τα ανωτέρω) κ έστω ότι ο άλλος εταίρος είναι στον ΟΓΑ (ελ.επαγγ/τιας με απαλλαγή ΟΑΕΕ), οπότε ΔΕΝ ασφαλίζεται κανείς στον ΟΑΕΕ;

Για να πάρει απαλλαγή από ΟΑΕΕ και να ασφαλιστεί στον ΟΓΑ σημαίνει ότι η εταιρεία έχει έδρα σε περιοχή κάτω των 2000 κατοίκων, σε καμία άλλη περίπτωση.

Άρα και ο άλλος εταίρος που έχει ΙΚΑ γιατί να πάρει εξαίρεση ν.2084/92; Για να τρέχει κάθε χρόνο με βεβαίωση και ένσημα;

Ας πάρει κι αυτός απαλλαγή ν.3050/02.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Για να πάρει απαλλαγή από ΟΑΕΕ και να ασφαλιστεί στον ΟΓΑ σημαίνει ότι η εταιρεία έχει έδρα σε περιοχή κάτω των 2000 κατοίκων, σε καμία άλλη περίπτωση.

Άρα και ο άλλος εταίρος που έχει ΙΚΑ γιατί να πάρει εξαίρεση ν.2084/92; Για να τρέχει κάθε χρόνο με βεβαίωση και ένσημα;

Ας πάρει κι αυτός απαλλαγή ν.3050/02.

Όντως ο ελευθ.επαγγελματιας έχει απαλλαγή λόγω πληθυσμού του οικισμού. Αλλά απ'ότι ξερω οι εταιρίες δεν μπορούν να πάρουν απαλλαγη ν.3050/02, κάνω λάθος??

Όσον αφορά τον άλλο εταίρο, θα εξαιρεθεί λόγω παροχής μισθωτής υπηρεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
Όντως ο ελευθ.επαγγελματιας έχει απαλλαγή λόγω πληθυσμού του οικισμού. Αλλά απ'ότι ξερω οι εταιρίες δεν μπορούν να πάρουν απαλλαγη ν.3050/02, κάνω λάθος??

Όσον αφορά τον άλλο εταίρο, θα εξαιρεθεί λόγω παροχής μισθωτής υπηρεσίας.

Απαλλαγή ν.3050/02 χορηγείται σε φυσικά πρόσωπα, στα μέλη ΟΕ και ΕΕ.

Δεν απαλλάσονται της ασφάλισης μέλη ΕΠΕ και ΑΕ (μετοχές >3% και μέλος ΔΣ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Σε μία ΕΕ οι ομόρρυθμοι εταίροι είναι συγχρόνως και υπάλληλοι σε άλλες εταιρείες. Ο ετερόρυθμος θα είναι υπάλληλος στην ΕΕ. Μπορείτε να μου πείτε ποιοι είναι υπόχρεοι για καταβολή στον ΟΑΕΕ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα

Σε μία ΕΕ οι ομόρρυθμοι εταίροι είναι συγχρόνως και υπάλληλοι σε άλλες εταιρείες. Ο ετερόρυθμος θα είναι υπάλληλος στην ΕΕ. Μπορείτε να μου πείτε ποιοι είναι υπόχρεοι για καταβολή στον ΟΑΕΕ?

Ευχαριστώ

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mε βάση τα στοιχεία που παραθέτεις, υπόχρεοι σε ασφάλιση στον ΟΑΕΕ είναι τα φυσικά πρόσωπα τα οποία είναι μέλη της ΕΕ , είτε ομόρρυθμα, είτε ετερρόρυθμα. Αυτά βεβαίως (τα φυσικά πρόσωπα) είναι και υπόχρεα για την καταβολή των εισφορών στον ΟΑΕΕ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
Καλημέρα

Σε μία ΕΕ οι ομόρρυθμοι εταίροι είναι συγχρόνως και υπάλληλοι σε άλλες εταιρείες. Ο ετερόρυθμος θα είναι υπάλληλος στην ΕΕ. Μπορείτε να μου πείτε ποιοι είναι υπόχρεοι για καταβολή στον ΟΑΕΕ?

Ευχαριστώ

Εξαρτάται αν είναι νέοι ή παλαιοί ασφαλισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εξαρτάται αν είναι νέοι ή παλαιοί ασφαλισμένοι.
Καλησπέρα

Ο 1ος Ομόρυθμος έχει 50% στηνεπειχήρηση και είναι παλιός ασφαλισμένος και σν δουλευει στην επιχείρηση

Ο 2ος Ομόρυθμος 40 % συμμετοχή και νέος ασφαλισμένος και δεν δουλευει στην επιχείρηση

και ο 3ος και ετερορυθμος 10% συμμετοχή - θα είναι υπάλληλος της ΕΕ και θα δουλευει κιόλας στην επειχήρηση.

Αν γνωρίζετε κάτι

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
Καλησπέρα

Ο 1ος Ομόρυθμος έχει 50% στηνεπειχήρηση και είναι παλιός ασφαλισμένος και σν δουλευει στην επιχείρηση

Ο 2ος Ομόρυθμος 40 % συμμετοχή και νέος ασφαλισμένος και δεν δουλευει στην επιχείρηση

και ο 3ος και ετερορυθμος 10% συμμετοχή - θα είναι υπάλληλος της ΕΕ και θα δουλευει κιόλας στην επειχήρηση.

Αν γνωρίζετε κάτι

ευχαριστώ

Τα ποσοστά συμμετοχής σε ΕΕ και ΟΕ δεν έχουν σημασία.

1ος αν έχει ΙΚΑ παίρνει απαλλαγή κλάδου ασθενείας, καταβάλει εισφορές κλάδου σύνταξης.

2ος που δουλεύει; Αν δεν έχει ΙΚΑ ασφαλίζεται κανονικά

3ος δεν αναφέρεις αν είναι ΝΕΟΣ ή ΠΑΛΑΙΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΠΡΟΣΦΑΤΑ, Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΤΟ 50% ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ (Ο.Ε.) ΕΞΑΓΟΡΑΖΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΥ ΜΟΥ. ΑΠΟ ΤΟ 1995 ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ (ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ) ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ. ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ, ΠΗΡΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ. ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ (ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ) ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ? ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη OAEE emp.

ΠΡΟΣΦΑΤΑ, Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΤΟ 50% ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ (Ο.Ε.) ΕΞΑΓΟΡΑΖΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΥ ΜΟΥ. ΑΠΟ ΤΟ 1995 ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ (ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ) ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ. ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ, ΠΗΡΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ. ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ (ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ) ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ? ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Πρέπει να επανέλθει στην ασφάλιση ΟΑΕΕ.

Όταν προσληφθεί ξανά τον Σεπτέμβριο θα ξαναπάει στο Τμήμα ΟΑΕΕ να ζητήσει εκ νέου εξαίρεση.

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νικος

Καλησπερα,

ενδιαφερομαι να επενδυσω σε ενα φωτοβολταικο παρκο και για το σκοπο αυτο μου ειπαν πως πρεπει να συσταθει Ο.Ε.

Αν υποθεσουμε πως την συστηνω εγω με τον αδερφο μου τι εισφορες θα πρεπει να πληρωνω στον ΟΑΕΕ ? (κ οι 2 ειμαστε ανεργοι προς το παρων). Εισοδηματα απο μια τετοια επιχ/ση τυγχανουν ειδικης φορολογησης ?

Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου φανει πολυ χρησιμη.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,

ενδιαφερομαι να επενδυσω σε ενα φωτοβολταικο παρκο και για το σκοπο αυτο μου ειπαν πως πρεπει να συσταθει Ο.Ε.

Αν υποθεσουμε πως την συστηνω εγω με τον αδερφο μου τι εισφορες θα πρεπει να πληρωνω στον ΟΑΕΕ ? (κ οι 2 ειμαστε ανεργοι προς το παρων). Εισοδηματα απο μια τετοια επιχ/ση τυγχανουν ειδικης φορολογησης ?

Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου φανει πολυ χρησιμη.

Ευχαριστω!

Νέος ασφαλισμένος κατηγορία 001 = €210 / μήνα

Παλαιός ασφαλισμένος κατηγορία Π01 = €242 / μήνα

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...