Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δηλώνονται οι ενδοομιλικές συναλλαγές σε περίπτωση που αυτές είναι αμελητέες?


gapdk

Ερώτηση

Καλημέρα - καλημέρα.....

 

Για τα όρια των ενδοομιλικών συναλλαγών, διαβάζουμε:

 

"...

Όρια ενδοομιλικών συναλλαγών, εξαιρέσεις:

  • .....
  • Επίσης, εξαιρούνται ενδοομιλικές συναλλαγές η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τις εκατό χιλιάδες (100.000) ευρώ αθροιστικά, εφόσον τα ακαθάριστα έσοδα της διαχειριστικής χρήσης για το σύνολο των συνδεδεμένων δεν υπερβαίνει τα πέντε εκατομμύρια (5.000.000) ευρώ ή η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τις διακόσιες χιλιάδες (200.000) ευρώ εφόσον τα ακαθάριστα έσοδα της διαχειριστικής χρήσης για το σύνολο των συνδεδεμένων υπερβαίνει τα πέντε εκατομμύρια (5.000.000) ευρώ.

Σε Ανώνυμη Εταιρεία έχουμε συμμετοχή ενός φυσικού προσώπου με 25% στο Μετοχικό Κεφάλαιο.

Η Ανώνυμη Εταιρεία έχει για το 2012:

Ακαθάριστα Έσοδα : (περίπου) 2.000.000,00

Συνδεδεμένες επιχειρήσεις (2) από τις οποίες:

η 1η: Ανώνυμη Εταιρεία στην οποία ο ανωτέρω μέτοχος είναι ο κύριος φορέας του κεφαλαίου και προς την οποία είχαμε πωλήσεις 210.000,00 (περίπου) και αγορές μόνο 400,00 ευρώ και

2η : ο ανωτέρω μέτοχος διατηρεί και ΑΤΟΜΙΚΗ επιχείρηση προς την οποία η Α.Ε. .έχει πωλήσεις 1.000 ευρώ μόνο το 2012.

 

Στον Κατάλογο των Ενδοομιλικών Συναλλαγών θα αναγραφούν :

 

1) μόνο οι πωλήσεις των 210.000,00 για την Α.Ε. (που ξεπερνούν τις 100.000,00 ευρώ)?

2) ΟΛΕΣ οι συναλλαγές με την Α.Ε. , δηλ. και οι πωλήσεις (210.000,00) και οι αγορές (400,00)

3) Η αξία των συναλλαγών ΟΛΩΝ των συνδεδεμένων (δηλ. πωλήσεις 210Χ και αγορές 400€ της Α.Ε. καθώς και οι πωλήσεις των 1.000,00 ευρώ προς την ατομική του φορέας της Α.Ε.?

4) ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ Φ.Π. ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΙΝΑΙ 25%?

 

Β. Η προθεσμία για την υποβολή του αρχείου στη ΓΓΠΣ θα παραταθεί (από 16 Αυγούστου που είναι η ορισθείσα) ?

 

ΥΓ: Βλέπω ότι δεν υπάρχει πολύ ενδιαφέρον για τις ενδοομιλικές συναλλαγές :)  Αυτό έχει να κάνει με το ότι τρέχουν οι προθεσμίες των δηλώσεων Φ.Π. ή το έχουμε πάρει λίγο αψήφιστα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εδώ θα βρείς ότι χριεάζεσαι για τις ενδοομιλικές συναλλαγές (μέχρι τώρα)

http://www.taxheaven.gr/default/widgets/keywordresults/tag/126

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα....

 

Καλέ μου φίλε Gus ,

 

τα είδα όλα τα παραπάνω που μου παραθέτεις.

Η δε εφαρμογή που έχετε φτιάξει είανι Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η και σε βοηθάει και πάρα πολύ το βίντεο που έχετε φτιάξει για το demonstration της εφαρμογής ώστε να κατανοήσουμε τί ακριβώς μας ζητούν. Πολλά μπράβο σε εσάς για ακόμα μία φορά!

 

Παρολα αυτά όμως, ΔΕΝ βρήκα απάντηση στα ερωτήματά μου και για αυτό ξεκίνηση το θέμα.

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβάζοντας τις αποφάσεις για τις ενδοομιλικές καταλαβαίνω ότι σίγουρα δεν έχω υποχρεώση σύνταξης Φακέλου Τεκμηρίωσης (σε κάποιους "συνδεμένους" πελάτες μου).

Αυτό που δεν βλέπω είναι αν πρέπει ή όχι όλοι οι "συνδεμένοι" (που δεν έχουν υποχρέωση Φακέλου Τεκμηρίωσης) να υποβάλλουν Συνοπτικό Πίνακα...

 

Υπάρχει κάποιος που να το γνωρίζει????

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απαντάω μόνος μου  με το παρακάτω που αναφέρεται στην ΠΟΛ.1179/18-07-2013

 

"Ο συνοπτικός πίνακας πληροφοριών είναι συνοδευτικός του φακέλου τεκμηρίωσης και υποβάλλεται προκειμένου να αξιοποιηθούν φορολογικά οι παρεχόμενες πληροφορίες."

 

Άρα συμπεραίνω ότι δεν χρειάζεται να υποβάλλω Συνοπτικούς Πίνακες εφόσον δεν έχω υποχρέωση Φακέλου Τεκμηρίωσης...

 

Σωστά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απαντάω μόνος μου  με το παρακάτω που αναφέρεται στην ΠΟΛ.1179/18-07-2013

 

"Ο συνοπτικός πίνακας πληροφοριών είναι συνοδευτικός του φακέλου τεκμηρίωσης και υποβάλλεται προκειμένου να αξιοποιηθούν φορολογικά οι παρεχόμενες πληροφορίες."

 

Άρα συμπεραίνω ότι δεν χρειάζεται να υποβάλλω Συνοπτικούς Πίνακες εφόσον δεν έχω υποχρέωση Φακέλου Τεκμηρίωσης...

 

Σωστά???

  

Υποτίθεται ότι πρώτα εχει ετοιμασθεί ο φάκελλος τεκμηρίωσης και μετά υποβάλλονται οι πίνακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την ανακοίνωση 14/8 του Υπ.Οικονομικών δεν δηλώνονται, αλλά δεν έχω βρει και εγώ την ψήφιση της τροπολογίας.

 

http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/261a3a0e-e575-44a7-9edd-17afbbb2e648

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναλλαγές κάτω από 20.000 ανά περίπτωση, τελικά δηλώνονται φέτος?

 

 

"Αρθρο 39Α. Τεκμηρίωση τιμών ενδοομιλικών συναλλαγών

1. Ημεδαπές επιχειρήσεις που συνδέονται με άλλη επιχείρηση κατά την έννοια της παραγράφου 2 του άρθρου 39, υποχρεούνται να τηρούν Φάκελο Τεκμηρίωσης τιμών των ενδοομιλικών συναλλαγών τους.

Ειδικά οι εμποροβιομηχανικές εταιρίες που έχουν εγκατασταθεί στην Ελλάδα με τις διατάξεις του α.ν. 89/1967 (Α΄ 132) απαλλάσσονται από την υποχρέωση τεκμηρίωσης των ενδοομιλικών συναλλαγών τους.

Επίσης, εξαιρούνται συναλλαγές με μία ή περισσότερες συνδεδεμένες επιχειρήσεις η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τις εκατό χιλιάδες (100.000) ευρώ αθροιστικά, εφόσον τα ακαθάριστα έσοδα της διαχειριστικής

χρήσης για το σύνολο των συνδεδεμένων δεν υπερβαίνει τα πέντε εκατομμύρια ευρώ ή η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τις διακόσιες χιλιάδες (200.000) ευρώ εφόσον τα ακαθάριστα έσοδα της διαχειριστικής

χρήσης για το σύνολο των συνδεδεμένων υπερβαίνει τα πέντε εκατομμύρια (5.000.000) ευρώ.

Ειδικά για τις υποκείμενες, κατά τα ανωτέρω, σε τεκμηρίωση συναλλαγές με μία ή περισσότερες συνδεδεμένες, η υποχρέωση τεκμηρίωσης των συναλλαγών αφορά σε συναλλαγές που υπερβαίνουν

το ποσό των ευρώ 20.000 ανά κατηγορία συναλλαγής συνδεδεμένης"

 

Άρα εγώ καταλαβαίνω ότι πρέπει πρώτα να είσαι "υποκείμενη" εταιρεία και να ξεπεράσεις το όριο των 100.000 ή 200.000 κατά περίπτωση και μετά να τεκμηριώσεις κάθε κατηγορία συναλλαγής εφ'οσον όμως

είναι μεγαλύτερη των 20.000 ευρώ.

 

Αυτό φυσικά αναμένεται ακόμη να ψηφιστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Αρθρο 39Α. Τεκμηρίωση τιμών ενδοομιλικών συναλλαγών

1. Ημεδαπές επιχειρήσεις που συνδέονται με άλλη επιχείρηση κατά την έννοια της παραγράφου 2 του άρθρου 39, υποχρεούνται να τηρούν Φάκελο Τεκμηρίωσης τιμών των ενδοομιλικών συναλλαγών τους.

Ειδικά οι εμποροβιομηχανικές εταιρίες που έχουν εγκατασταθεί στην Ελλάδα με τις διατάξεις του α.ν. 89/1967 (Α΄ 132) απαλλάσσονται από την υποχρέωση τεκμηρίωσης των ενδοομιλικών συναλλαγών τους.

Επίσης, εξαιρούνται συναλλαγές με μία ή περισσότερες συνδεδεμένες επιχειρήσεις η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τις εκατό χιλιάδες (100.000) ευρώ αθροιστικά, εφόσον τα ακαθάριστα έσοδα της διαχειριστικής

χρήσης για το σύνολο των συνδεδεμένων δεν υπερβαίνει τα πέντε εκατομμύρια ευρώ ή η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τις διακόσιες χιλιάδες (200.000) ευρώ εφόσον τα ακαθάριστα έσοδα της διαχειριστικής

χρήσης για το σύνολο των συνδεδεμένων υπερβαίνει τα πέντε εκατομμύρια (5.000.000) ευρώ.

Ειδικά για τις υποκείμενες, κατά τα ανωτέρω, σε τεκμηρίωση συναλλαγές με μία ή περισσότερες συνδεδεμένες, η υποχρέωση τεκμηρίωσης των συναλλαγών αφορά σε συναλλαγές που υπερβαίνουν

το ποσό των ευρώ 20.000 ανά κατηγορία συναλλαγής συνδεδεμένης"

 

Άρα εγώ καταλαβαίνω ότι πρέπει πρώτα να είσαι "υποκείμενη" εταιρεία και να ξεπεράσεις το όριο των 100.000 ή 200.000 κατά περίπτωση και μετά να τεκμηριώσεις κάθε κατηγορία συναλλαγής εφ'οσον όμως

είναι μεγαλύτερη των 20.000 ευρώ.

 

Αυτό φυσικά αναμένεται ακόμη να ψηφιστεί...

   Δείτε το νόμο 4182/2013 , άρθρο 91.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση πρόκειται να ξεκινήσει τους επόμενους μήνες συναλλαγές με κυπριακη εταιρεία στην οποία συμμετέχουν τα ίδια μέλη .

Περαν από το φάκελο τεκμηρίωσης πρέπει να υποβληθεί κάποια αίτηση προέγκρισης ;;;;

Διαβάζω αυτό

4. Μετά το άρθρο 39Β του Κ.Φ.Ε προστίθεται νέο άρθρο 39Γ που έχει ως εξής:

 

«Άρθρο 39Γ

 

Προέγκριση Μεθοδολογίας Ενδοομιλικής Τιμολόγησης

 

1. Οι ημεδαπές επιχειρήσεις που υπάγονται στις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 39 δύνανται να υποβάλουν αίτηση προέγκρισης της μεθοδολογίας για την τιμολόγηση συγκεκριμένων μελλοντικών συναλλαγών τους με συνδεδεμένες επιχειρήσεις. Η αίτηση αυτή υποβάλλεται στη Γενική Διεύθυνση Φορολογικών Ελέγχων και Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων του Υπουργείου Οικονομικών. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών συ- στήνεται Επιτροπή για τον επανέλεγχο ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) των υποθέσεων των οποίων η μεθοδολογία έχει τύχει προέγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση πρόκειται να ξεκινήσει τους επόμενους μήνες συναλλαγές με κυπριακη εταιρεία στην οποία συμμετέχουν τα ίδια μέλη .

Περαν από το φάκελο τεκμηρίωσης πρέπει να υποβληθεί κάποια αίτηση προέγκρισης ;;;;

Διαβάζω αυτό

4. Μετά το άρθρο 39Β του Κ.Φ.Ε προστίθεται νέο άρθρο 39Γ που έχει ως εξής:

 

«Άρθρο 39Γ

 

Προέγκριση Μεθοδολογίας Ενδοομιλικής Τιμολόγησης

 

1. Οι ημεδαπές επιχειρήσεις που υπάγονται στις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 39 δύνανται να υποβάλουν αίτηση προέγκρισης της μεθοδολογίας για την τιμολόγηση συγκεκριμένων μελλοντικών συναλλαγών τους με συνδεδεμένες επιχειρήσεις. Η αίτηση αυτή υποβάλλεται στη Γενική Διεύθυνση Φορολογικών Ελέγχων και Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων του Υπουργείου Οικονομικών. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών συ- στήνεται Επιτροπή για τον επανέλεγχο ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) των υποθέσεων των οποίων η μεθοδολογία έχει τύχει προέγκρισης.

 

Δεν είναι υποχρεωτική η υποβολή αίτησης προέγκρισης. Το άρθρο αναφέρει: Οι ημεδαπές επιχειρήσεις.... δύνανται ....

 

Με εκτίμηση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

 

Γνωρίζει κανείς αν θα δοθεί παράταση στην υποβολή του συνοπτικού πίνακα ενδοομιλικών συναλλαγών? Υπάρχει κάποια πληροφορία?

χωρίς το όριο των 20.000 ευρώ που ίσχυε μέχρι πέρυσι θεωρώ ότι τα πράγματα φέτος είναι αρκετά πιο πολύπλοκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε συνέχεια της παραπάνω ερώτησης, σε περίπτωση συναλλαγής με συνδεόμενη επιχείρηση που δεν αφορά αγορά/πώληση εμπορευμάτων και δεν χρησιμοποιήθηκε συγκεκριμένη

μέθοδος τιμολόγησης (π.χ. αγορά παγίου) , το είδος συναλλαγής είναι Λοιπά και στη μέθοδο τεκμηρίωσης Λοιπές μέθοδοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

 

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι προστιμο έχει η υποβολή τροποποιητικού πίνακα ενδοομιλικών συναλλαγών.

Τον έχω υποβάλλει εμπρόθεσμα αλλά τώρα ανακάλύψαμε λάθος σε ένα από τα ποσά

Μήπως και αυτό πηγαίνει με το πρόστιμο του εκπρόθεσμου (1/1000 επι των ακαθαριστων εσόδων?)

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...