Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μειωμένο ωράριο μητέρας μετά την ειδική άδειας ΟΑΕΔ


gus

Ερώτηση

Αντιγράφω από τον νόμο 3655/2008

Αρθρο 142

Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Συνεπώς εγώ καταλαβαίνω ότι υπάρχουν οι εξής επιλογές.

1)Άδεια Τοκετού + Άδεια Λοχείας + 6μηνο και στην συνέχεια μειωμένο ωράριο. (ολόκληρο δηλαδή 2,5 χρόνια ή 30 μήνες )

2)Άδεια Τοκετού + Άδεια Λοχείας + 3,5μηνο (μειωμένου) + 6μηνο.

Στην πρώτη περίπτωση οι επιθεωρήσεις εργασίας υποστηρίζουν ότι το μειωμένο ωράριο χάνεται για την περίοδο του εξαμήνου (ειδική άδεια προστασίας μητρότητας νόμου 3655), δεδομένου ότι στην ΕΓΣΕΕ 2004-2005 (άρθρο 8) αναφέρεται ότι το μειωμένο ωράριο ξεκινάει αμέσως μετά την λήξη της άδειας λοχείας.

έτσι λοιπόν οι επιθεωρήσεις εργασίας υποστηρίζουν ότι η πρώτη περίπτωση έχει ως ακολούθως.

1)Άδεια Τοκετού + Άδεια Λοχείας + 6μηνο και στην συνέχεια μειωμένο ωράριο 24 μηνών

Ποια είναι η άποψή σας.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Με μια πρώτη ματιά η επιθεώρηση έχει δίκαιο.

βλέπεις στην διάρκεια του μειωμένου ωραρίου, οποιαδήποτε απουσία .. δλδ κανονική άδεια .. ασθένεια.. άδεια άνευ αποδοχών, δεν παρατείνει το δικαίωμα του μειωμένου ωραρίου.

άδικο ίσως.. αλλά έτσι λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
βλέπεις στην διάρκεια του μειωμένου ωραρίου, οποιαδήποτε απουσία .. δλδ κανονική άδεια .. ασθένεια.. άδεια άνευ αποδοχών, δεν παρατείνει το δικαίωμα του μειωμένου ωραρίου.

Συμφωνώ κι εγώ με τον Θανάση. Κατ'αναλογία θα πρέπει να ισχύσει και το ίδιο.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Βρίσκομαι σε δίλλημα & θα ήθελα τις γνώμες σας...

Το μειωμένο ωράριο για την φροντίδα τέκνου :

Αρχικά, με το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ 1993 ορίζεται σε 24 μήνες κατά 1 ώρα ή σε 12 μήνες κατά 2 ώρες http://www.gsee.gr/userfiles/file/EGSSE/egsse1993.pdf

Κατόπιν, τροποποιείται με το άρθρο 6 της ΕΓΣΣΕ 2002-2003 και γίνεται 30 μήνες κατά 1 ώρα ή 12 μήνες κατά 2 ώρες & 6 μήνες κατά 1 ώρα

http://www.gsee.gr/userfiles/file/EGSSE/egsse2002-2003.pdf

Τέλος, με το άρθρο 8 της ΕΓΣΣΕ 2004-2005, ορίζεται ότι αφετηρία του μειωμένου ωραρίου είναι η λήξη της άδειας μητρότητας

http://www.gsee.gr/userfiles/file/EGSSE/egsse2004-2005.pdf

Παράλληλα, αποφασίζεται η λήψη του συνόλου του μειωμένου ωραρίου σε ισόχρονη άδεια 3,5 περίπου μηνών.

& φυσικά πριν την χρήση της ειδικής άδειας ΟΑΕΔ, η μητέρα μπορεί να κάνει χρήση της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας...

Διαβάζω την εγκύκλιο του ΙΚΑ

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/9192

IKA ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡ. : 20/6.3.2009 Αναγνώριση στην ασφάλιση του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. του χρόνου ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας των ασφαλισμένων του Ιδρύματος.

& μένω στο σημείο...

"Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει."

& καταλαβαίνω ότι...

1. αφού η μητέρα έχει την επιλογή χρήσης (κατόπιν συννενόησης) της ισόχρονης προς το μειωμένο άδειας

2. αφού η εγκύκλιος του ΙΚΑ αναφέρει την χρήση του μειωμένου ωραρίου "όπως έχει τροποποιηθεί & ισχύει",

θα πρέπει η μητέρα με την επιστροφή της μετά την ειδική άδεια του ΟΑΕΔ...

ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

(ή 30 μήνες κατά 1 ώρα ή 12 μήνες κατά 2 ώρες & 6 μήνες κατά 1 ώρα)...

& ακούω διάφορα, & δέχομαι μηνύματα & μιλάω με την Επιθ.Εργασίας, που υποστηρίζει ότι :

Το μειωμένο ωράριο ισχύει από την λήξη της άδειας μητρότητας των 9 εβδομάδων & αν η μητέρα κάνει χρήση της ειδικής άδειας ΟΑΕΔ "χάνει" 6 μήνες από το μειωμένο.

Σε ερώτηση μου, δε, γιατί αυτή που δεν κάνει χρήση της ισόχρονης προς το μειωμένο άδειας, να είναι "αδικημένη" έναντι αυτής που κάνει χρήση, μου είπαν αποστομωτικά: "γιατί με κάθε νόμο κάποιοι ευνοούνται & κάποιοι άλλοι όχι"

& καταλήγω (επιτέλους)

Μετά την ειδική άδεια ΟΑΕΔ & όταν η μητέρα επιστρέψει στην εργασία της για πόσο καιρό δικαιούται μειωμένο ωράριο ???

1. Για 30 μήνες κατά 1 ώρα ή 12 μήνες κατά 2 ώρες & 6 μήνες κατά 1 ώρα

2. Για 24 μήνες κατά 1 ώρα ή 12 μήνες κατά 2 ώρες.

3. Για 24 μήνες κατά 1 ώρα ή 9 μήνες κατά 2 ώρες & 6 μήνες κατά 1 ώρα

Υ.Γ. Ευχαριστώ για την υπομονή σας να διαβάσετε το ατελείωτο post μου... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το θεμα.

Για 24 μήνες κατά 1 ώρα ή 12 μήνες κατά 2 ώρες ή 9 μήνες κατά 2 ώρες & 6 μήνες κατά 1 ώρα.

Η γ περιπτωση δεν προβλεπεται απο την ΕΓΣΕΕ αλλα ερμηνευτικα-αναλογικα γιατι η διαφορετικη στενη ερμηνεια (οτι δηλαδη χανονται 6 μηνες επι 2 ωρες) θα ειχε ως αποτελεσμα να εχουμε απο την μια 24 μηνες κατα 1 ωρα ή 6 μηνες κατα 2 ωρες και 6 μηνες κατα 1 ωρα με αποτελεσμα να μην ειναι ισες οι συνολικες ωρες απουσιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Αρθρο 142

Ειδική παροχή προστασίας μητρότητας

Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει

..................

Aν και δεν έχει ξεκαθαριστεί θεωρώ ότι :

ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

(ή 30 μήνες κατά 1 ώρα ή 12 μήνες κατά 2 ώρες & 6 μήνες κατά 1 ώρα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με παραπέμψει σε κάποια διάταξη,νόμο κλπ που αναφέρει ότι η ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια ισούται με 3,5 μήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω παντως παιδια δεν ξερω αν καποιος διαφωνει τις ωρες των 30 μηνων τις βγαζω συνολο 3,75 μηνες και οχι 3,5 πως το βγαζω? λεω:

οι 30 μηνες εχουν(52+52+26) 130 βδομαδες χ 5ωρες/ =650ωρες:173,33ωρες που εχει καθε μηνας =3,75μηνες ητοι 3 μηνες +3/4 του μηνα (περιπου 22μερες )

τωρα πως το αναφερουν για 3,5 δεν ξερω παντως νομο που να το οριζει συνολικα εγω δεν βρηκα μηπως το λενε χονδρικα 3,5? διοτι παντου ετσι το διαβαζω τι να σας πω αν και αποφευγουν οι εργοδοτες να την δινουν διοτι δεν τους συμφερει η γιατι μπορει μετα η εργαζομενη να φυγει η να ξαναμεινει εγκυος αμεσως και τις χανει διοτι ξεκινανε ολα απο την αρχη εμενα μου ετυχαν και οι δυο περιπτωσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
εγω παντως παιδια δεν ξερω αν καποιος διαφωνει τις ωρες των 30 μηνων τις βγαζω συνολο 3,75 μηνες και οχι 3,5 πως το βγαζω? λεω:

οι 30 μηνες εχουν(52+52+26) 130 βδομαδες χ 5ωρες/ =650ωρες:173,33ωρες που εχει καθε μηνας =3,75μηνες ητοι 3 μηνες +3/4 του μηνα (περιπου 22μερες )

τωρα πως το αναφερουν για 3,5 δεν ξερω παντως νομο που να το οριζει συνολικα εγω δεν βρηκα μηπως το λενε χονδρικα 3,5? διοτι παντου ετσι το διαβαζω τι να σας πω αν και αποφευγουν οι εργοδοτες να την δινουν διοτι δεν τους συμφερει η γιατι μπορει μετα η εργαζομενη να φυγει η να ξαναμεινει εγκυος αμεσως και τις χανει διοτι ξεκινανε ολα απο την αρχη εμενα μου ετυχαν και οι δυο περιπτωσεις .

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που ορίζει πόση είναι τελικά αυτή η ισοχρονη με το μειωμένο ωράριο άδεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1η ΑΠΟΨΗ

Το πλαίσιο που διέπει την ειδική άδεια μητρότητας

Πέτρος Γ. Ραπανάκης, Οικονομολόγος - Εργασιακός Σύμβουλος

................

Ο τρόπος «μετατροπής» της άδειας θηλασμού και φροντίδας παιδιών σε συνεχείς ημέρες επί πενθημέρου στηρίζεται στα παρακάτω δεδομένα:

• Για κάθε 8ωρο που θα παρείχε τις υπηρεσίες της η μισθωτός υπολογίζεται και μία ώρα άδειας.

• Το μειωμένο κατά μια ώρα ημερήσιο ωράριο εργασίας θα είχε διάρκεια 30 μηνών.

• Οι εργάσιμες εβδομάδες του έτους ανέρχονται σε 52 – 6 = 46.

• Οι έξι (6) εβδομάδες που δεν προσμετρώνται στο διάστημα υπολογισμού του μειωμένου ωραρίου αφορούν το διάστημα εκείνο του έτους που η μισθωτός ούτως ή άλλως δεν θα εργαζόταν αφού θα έκανε χρήση της ετήσιας κανονικής της άδειας καθώς επίσης και λόγω της σύμ πτωσης ημερών αργίας με εργάσιμες ημέρες.

Συνεπώς, έχουμε: (Σημείωση Δικιά μου: Αφορά 8Ωρο πλήρους απασχόλησης)

Εργάσιμες Eβδομάδες διαστήματος: 46 x 2,5 έτη = 115 εβδομάδες

Εργάσιμες ημέρες: 115 x 5 = 575 ημέρες

• Συνολικές ώρες προς διακανονισμό:

Εργάσιμες ημέρες διαστήματος x 1ώρα = 575 ώρες

• Αριθμός εργασίμων ημερών αδείας σε συνεχείς ημέρες: Συνολικές ώρες προς διακανονισμό / 8 = 575/8 = 72 εργάσιμες ημέρες, ήτοι περίπου 3,5 μήνες.

========================

2η ΑΠΟΨΗ

ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΣΙΓΑΛΑ

Σελ 373-ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΔΕΙΩΝ

.............

52 εβδ/ετος * 5 ημε/εβδ=260 ημερες/ετος

260*2,5 ετη=650 ημερες

650ημερες * 1ωρα/ημερα άδεια = 650 ωρες σύνολο τα 2,5 χρονια

650/40ωρο=16,25 εβδομάδες άδεια

δλδ 16 εβδ + 1 ημερα

==============

ΑΝΑΜΕΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ

=============

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ

Αρα:

1. Θα έχουμε 9 εβδομάδες άδεια Λοχείας (η οποία μπορεί να είναι και μεγαλύτερη αν υπάρχουν και υπόλοιπο ημερών από την άδεια των εγκυμοσύνης των 8 εβδομάδων-η Αδεια μητρότητας είναι 17 εβδ=8 αδ εγκυμ + 9 λοχείας)

2. Κανονική άδεια από 20-22 ημέρες (ανάλογα προυπηρεσίας) Αυτή καλό είναι να δοθεί πριν την άδεια της εγκυμοσύνης ώστε να κλείσουν οι υποχρεώσεις του εργοδότη στο ΙΚΑ και στη μισθοδοσία. Βλέπε και παραπάνω $6.

3. Άδεια Θηλασμού και φροντίδας (ισόχρονη) που είναι 72 εργάσιμες ημέρες (Σ.Σ.: Ο Σιγάλας μιλάει για 16 εβδομάδες + 1 ημέρα, βλέπε σελ 373 βιβλίου Αδειών Σιγάλα) Είναι στο Διευθυντικό δικαίωμα του εργοδότη να δώσει ή όχι μαζεμένη την άδεια ή κάθε μέρα από μία ώρα. Στην μερική απασχόληση θα υπάρχει αναλογία πχ το 4ωρο θα έχει μισή ώρα μειωμένο ωράριο

4. Ειδική άδεια προστασίας μητρότητας έξι (6) μηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΛΙΣ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ. ΣΤΙΣ 7/1/10 ΕΚΛΕΙΣΕ 1 ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΕΚΑΝΑ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑΣ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΡΧΙΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΩΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ Ή ΧΑΝΕΤΑΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με παραπέμψει σε κάποια διάταξη,νόμο κλπ που αναφέρει ότι η ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια ισούται με 3,5 μήνες?

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος. Είναι 25 ωρες το μηνα επι 30μηνες = 750ωρες / 8 = 94 εργάσιμες ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Panagiotis1965

Καλημέρα σας,

επειδή απο την ανάγνωση του θέματος δεν έβγαλα καθαρή απάντηση,

μήπως τώρα υπάρχει νεώτερη και ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημα της

Eli-0411 ( μηνυμα #4 ) ;

δηλ. (ξεχνώντας την περίπτωση της μετατροπής του μειωένου σε 3,5 μήνες άδειας)

Για όσες μητέρες, πάρουν την Ειδική εξάμηνη άδεια μητρότητας, και μετά επιλέγουν μειωμένο ωράριο (ειτε κατα 2, είτε κατα 1 ώρα) ..

, η έναρξη του μειωμένου μετράει απο το τέλος της άδειας Λοχείας, ή το τέλος της 6μηνης;

Είδα και την παραπομπή στο άρθρο 8 της ΕΓΣΣΕ 2004, αλλα αυτή εχει γραφτεί 4 χρόνια πριν την καθιέρωση της Εξάμηνης του ΟΑΕΔ! Δηλ, τότε η αδ.λοχείας ηταν η τελευταια προβλεπόμενη άδεια, και αυτη αναφέρεται.

Μηπως υπάρχουν νεώτερες διευκρινήσεις απο υπουργείο ή άλλη αρχή;

Δείτε αυτο το αρθρο απο Ελευθεροτυπία (υπογράφει Γιώργος Κουτρουμάνης, τότε πρόεδρος των εργαζομένων στα ασφαλιστικά ταμεία, σήμερα υφυπουργός)

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=32989

2. Άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιού

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται:

α. Μειωμένο κατά 1 ώρα την ημέρα ωράριο εργασίας (χωρίς μείωση αποδοχών) και για 30 μήνες από τη λήξη της άδειας λοχείας ή τη λήξη της ειδικής εξάμηνης άδειας (βλ. παρακάτω).

β. Εναλλακτικά μειωμένο ωράριο κατά 2 ώρες την ημέρα για τους πρώτους 12 μήνες και 1 ώρας για 6 επιπλέον μήνες μετά τη λήξη της άδειας λοχείας ή της ειδικής εξάμηνης άδειας και εφόσον υπάρχει συμφωνία με τον εργοδότη.

γ. Εναλλακτικά, επίσης, σε σχέση με την πρώτη ή δεύτερη επιλογή και μετά από συμφωνία με τον εργοδότη, ισόχρονη συνεχόμενη άδεια 3,5 περίπου μηνών αντί του μειωμένου ωραρίου.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Εναλλακτικά, επίσης, σε σχέση με την πρώτη ή δεύτερη επιλογή και μετά από συμφωνία με τον εργοδότη, ισόχρονη συνεχόμενη άδεια 3,5 περίπου μηνών αντί του μειωμένου ωραρίου. 

 

Καλησπέρα σας..

έχω μια διαφωνία με συνάδελφο σχετικά με το παραπάνω η οποία επιμένει ότι τη συνεχόμενη άδεια των 3,5 μηνών ο εργοδότης έχει υποχρέωση να της την δώσει ενώ εγώ πιστεύω ότι έχει δικαίωμα να το αρνηθεί κ να δώσει το μειωμένο ωράριο μόνο...

τι γνώμη έχετε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Εναλλακτικά, επίσης, σε σχέση με την πρώτη ή δεύτερη επιλογή και μετά από συμφωνία με τον εργοδότη, ισόχρονη συνεχόμενη άδεια 3,5 περίπου μηνών αντί του μειωμένου ωραρίου. 

 

Καλησπέρα σας..

έχω μια διαφωνία με συνάδελφο σχετικά με το παραπάνω η οποία επιμένει ότι τη συνεχόμενη άδεια των 3,5 μηνών ο εργοδότης έχει υποχρέωση να της την δώσει ενώ εγώ πιστεύω ότι έχει δικαίωμα να το αρνηθεί κ να δώσει το μειωμένο ωράριο μόνο...

τι γνώμη έχετε ???

 

Η χορήγηση ισόχρονης άδειας προϋποθέτει την συμφωνία του εργοδότη.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, ο εργοδότης σε συμφωνία με την εργαζόμενη θέλουν τα προβούν σε αύξηση μισθού και μετατροπή σε πλήρη απασχόληση 2 μήνες πριν την άδεια τοκετού.

 

Κατόπιν θα μπορέσει να ξαναγίνει μείωση μισθού και μερική ή το 18μηνο προστατεύει και από μειώσεις εκτός από απόλυση;

 

Έχει νόημα να γίνει το παραπάνω; Προφανώς σε ότι αφορά τα επιδόματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, ο εργοδότης σε συμφωνία με την εργαζόμενη θέλουν τα προβούν σε αύξηση μισθού και μετατροπή σε πλήρη απασχόληση 2 μήνες πριν την άδεια τοκετού.

 

Κατόπιν θα μπορέσει να ξαναγίνει μείωση μισθού και μερική ή το 18μηνο προστατεύει και από μειώσεις εκτός από απόλυση;

 

Έχει νόημα να γίνει το παραπάνω; Προφανώς σε ότι αφορά τα επιδόματα...

 

 

Αν το κάνουν για να κερδίσει κάτι στα επιδόματα από το ΙΚΑ, δεν ισχύει (το ΙΚΑ λαμβάνει τις αποδοχές του Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους).

Μπορούν από τώρα να πούνε ότι η αύξηση καλύπτει ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και ότι από την τάδε ημερομηνία θα γίνει μείωση μισθού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν το κάνουν για να κερδίσει κάτι στα επιδόματα από το ΙΚΑ, δεν ισχύει (το ΙΚΑ λαμβάνει τις αποδοχές του Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους).

Μπορούν από τώρα να πούνε ότι η αύξηση καλύπτει ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και ότι από την τάδε ημερομηνία θα γίνει μείωση μισθού.

 

 

Γιατρέ γι' αυτό το κάνει. Για να κερδίσει κάτι στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ.

Αν είναι να μην κερδίσει, δε θα κάνουν τίποτα.

 

Ευχαριστώ πολύ. Στον ΟΑΕΔ θα κερδίσει τίποτα;

 

Επίσης, διαβάζω στο ΔΕΝ για προστασία κατά της καταγγελίας και πουθενά δε βρίσκω για προστασία μείωσης αποδοχών στο 18μηνο. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατρέ γι' αυτό το κάνει. Για να κερδίσει κάτι στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ.

Αν είναι να μην κερδίσει, δε θα κάνουν τίποτα.

 

Ευχαριστώ πολύ. Στον ΟΑΕΔ θα κερδίσει τίποτα;

 

Επίσης, διαβάζω στο ΔΕΝ για προστασία κατά της καταγγελίας και πουθενά δε βρίσκω για προστασία μείωσης αποδοχών στο 18μηνο. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Αυτά ισχύουν για το ΙΚΑ: http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/asth.cfm

 

Ο ΟΑΕΔ δεν ξέρω πως τα υπολογίζει αλλά νομίζω ότι υπολογίζει συμπληρωματικά στο ΙΚΑ και σε σχέση με τον καταβαλλόμενο μισθό. Τώρα ποιον μισθό παίρνει (ποιανού μήνα δηλαδή) δεν γνωρίζω.

 

Για τη μείωση των αποδοχών μετά τον τοκετό, παίζει ρόλο τι ισχύει σήμερα. Αν π.χ. έχει συμφωνηθεί ότι ο εργοδότης μπορεί οποτεδήποτε να περικόψει μονομερώς το πλέον του νομίμου μισθού καταβαλλόμενο ποσό, τότε η προστασία δεν παίζει ρόλο.

Παίζει όμως ρόλο στην περίπτωση που για να γίνει μείωση πρέπει να καταρτισθεί νέα σύμβαση εργασίας και άρα να συμφωνηθεί διμερώς.

Εκεί αν η εργαζόμενη πει όχι, τότε ο εργοδότης απλά θα το δεχτεί και δεν μπορεί να την απολύσει.

Και εκεί όμως μπορεί να κάνει μονομερώς τη μείωση αλλά τότε το παιχνίδι πάει στον εργαζόμενο  ο οποίος έχει τρεις δρόμους:

α) να μην κάνει τίποτα, να συνεχίσει να εργάζεται με μειωμένες αποδοχές και έτσι να δεχτεί σιωπηρά τη μεταβολή (ακόμη κι αν δεν δεχτεί να υπογράψει τροποποιητική σύμβαση)

β) να θεωρήσει την μεταβολή αυτή ως καταγγελία και να ζητήσει την νόμιμη αποζημίωση 

γ) να αποκρούσει τη μεταβολή και με εξώδικη δήλωση να εμμείνει στην προτέρα κατάσταση.

 

Αυτά στα γρήγορα και στο πόδι... αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα τα βρεις αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχύει το μειωμένο ωράριο ως έχει ακόμα?

 

Βλέπω αναφορές σε ΕΓΣΣΕ τα οποία είχαν πολλες αλλαγές τελευταία και για αυτο η απορία μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 4/2/2010 at 8:25 ΜΜ, Guest GEORGEOL said:

 

 

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος. Είναι 25 ωρες το μηνα επι 30μηνες = 750ωρες / 8 = 94 εργάσιμες ημέρες.

 

 

δεν είναι ακριβώς έτσι . .για την αντιστοίχιση των ωρών που αντιστοιχούν στους 30 μήνες ,σε διάστημα της ισόχρονης αδείας αφαιρούνται : τα διαστήματα της κανονικής άδειας , οι Κυριακές και όταν πρόκειται για πενθήμερη εργασία και τα Σάββατα καθώς και οι εξαιρέσιμες αργίες εκτός αν αυτές "πέφτουν" Σ-Κ

Για να δούμε όμως ένα παράδειγμα...

ας πούμε ότι τελειώνει η άδεια λοχείας στις 12/1/2016(ΠΕΝΘΉΜΕΡΗ απασχόληση-πρόσληψη ιούνη 2015) και αντί για την εξάμηνη άδεια η τέκουσα θέλει να ενώσει όλες τις ώρες του μειωμένου ωραρίου που εδικαιούται στους 30 μηνες και να τις πάρει σε ημέρες για να καθήσει περισσότερο και να φροντίσει το παιδί της στους πρώτους μήνες του. Πώς γίνεται ο υπολογισμός???

750ημέρες(25*30)-21(ημ.κανονικής αδειάς 2016)-22(ημ.κανονικής αδείας 2017)-102(Σ-Κ 2016)-105(ΣΚ 2017)-46(ΣΚ 2018 ώς τις 12/7/2018 που συμπλ.το 30μηνο)-150(το 6μηνο της ειδικής άδειας μητρότητας που θα το πάρει μετά τη λήξη αυτης της άδειας)-11(εξ.εορτές 2016-2017-2018)=293 ημέρες/8=36,63 ημέρες δηλ. 37!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...