Προς το περιεχόμενο

ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως, για όσους ζουν σε άλλες δυτικές χώρες τους είναι πάρα πολύ δύσκολο να καταλάβουν τα τεκμήρια, δηλ., το οτι η ιδιοκτησία μερικών πραγμάτων θεωρείται εισόδημα λες και παίρνουν μετρητά στο χέρι, όπως απο μισθό, ενοικίο., ή οποιαδήποτε άλλη οικονομική δραστηριότητα. Δεν ξέρω αν υπάρχει η έννοια του τεκμηρίου σε άλλες χώρες, ή στην έκταση που υπάρχει στην Ελλάδα, άλλα οι περισσότεροι ΜΚΕ μας λένε οτι δεν ξέρουν κάτι ανάλογο στη χώρα τους (ΗΠΑ, Καναδα, Αυστραλία, κ.α.). Αν ήταν κτηματικός φόρος, ή φόρος λόγω έισπραξης ενοικίου, ή φόρος πολυτελείας νομίζω θα τους ήταν ευνόητο γιατί πρέπει να πληρώσουν φόρο.

Ως ΜΚΕ σκέψου το τεκμήριο ώς "φορος πολυτελείας" για να έχεις την πολυτελή χάρη να σχετίζεσαι με με αυτή την χώρα... και μετά αναρωτιούνται γιατι υπάρχουν περισσότεροι Ελληνες εκτός Ελλάδος παρά εντός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Γειά σας!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Συνταξιούχος από το εξωτερικό, χωρίς εισοδήματα από την Ελλάδα, οφείλει να πληρώσει την έκτακτη εισφορά;

Σημειωτέον ότι έχει φορολογηθεί στη χώρα διαμονής του και ότι δεν έχει λαμβάνεις από πουθενά στην Ελλάδα.

Αν ναι, με ποιο πρόσχημα;

ναι

με το προσχημα που θα πληρωσει και ο ελληνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Τα πεθερικά μου είναι κάτοικοι εξωτερικού και δηλώνουν μόνο 300 ευρώ απο ενοίκια γαιών και τίποτα άλλο. Στο εκκαθαριστικό που τους ήρθε προχθές για την δήλωση εισοδήματος 2010 τους έχει φόρο 575 Ευρώ. Στο εκκαθαριστικό έχουν βάλει ποσά 4750 στον πεθερό μου και 2500 στην πεθερά μου. Μπορείτε να μου πείτε τι να κάνουν και πώς τους βγήκε αυτός ο φόρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας

θα ηθελα να ρωτησω το εξης

καποιος γινεται μονιμος κατοικος εξωτερικου απο 1/10/2011

η φορολογικη του δηλωση για το οικ ετος 2012 θα γινει στην δου του η στην κατοικων εξωτερικου;(υπαρχουν αυτοκινητα και εξοχικη κατοικια)

Eπισης αν εχει εισοδηματα στο εξωτερικο πχ απο τοκους καταθεσεων που μεχρι τωρα τα εβαζε στην δηλωση του ,τωρα για το 2011 θα γινει επιμερισμος ,θα δηλωθουν ολα στην ελλαδα ,δεν θα δηλωθουν καθολου αφου θα φορολογηθουν στην χωρα στην οποια πλεον ειναι κατοικος;

ευχαριστω

δημητρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Δεσποινα Τουλουπη

Καλη μερα. Ειμαι κατοικος εξωτερικου ΗΠΑ και ενδιαφερομαι να βγαλω Α.Φ.Μ. στην Ελλαδα τη χρειαζεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

μια ερώτηση για δυνατούς λύτες.. :-)

Πρόκειται να μετακομίσω στο Dubai τον Μάρτιο όπου και θα εργάζομαι για τα επόμενα 2 τουλάχιστον χρόνια:

- Μέσα στο 2012, θα μείνω πάνω από 183 ημέρες στο Dubai.

- Τα εισοδήματα που θα έχω στην Ελλάδα μέσα στο 2012 θα είναι μικρότερα από το 20% των συνολικών μου εισοδημάτων και λιγότερα από 45.000

- Στην Ελλάδα, θα έχω ακίνητο, το οποίο χρωστάω, και θα πληρώνω την δόση του δανείου, αλλά δεν θα νοικιάσω (δεν θα έχω πραγματικό εισόδημα από το σπίτι)

- Θα μεταβιβάσω πριν φύγω ένα μικρό ποσοστό (7%) που έχω σε μία καταχρεωμένη ΑΕ

- Είμαι μηχανικός αλλά δεν ασκώ το επάγγελμα, αφού ήμουν υπάλληλος σε μία εταιρία, αλλά θα εξακολουθήσω να πληρώνω τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ μπας και πάρω κάποια στιγμή σύνταξη.

Θα φορολογηθώ στην Ελλάδα για τα εισοδήματα που θα έχω στο Dubai αν τα δηλώσω ή όχι?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μια ερώτηση για δυνατούς λύτες.. :-)

Πρόκειται να μετακομίσω στο Dubai τον Μάρτιο όπου και θα εργάζομαι για τα επόμενα 2 τουλάχιστον χρόνια:

- Μέσα στο 2012, θα μείνω πάνω από 183 ημέρες στο Dubai.

- Τα εισοδήματα που θα έχω στην Ελλάδα μέσα στο 2012 θα είναι μικρότερα από το 20% των συνολικών μου εισοδημάτων και λιγότερα από 45.000

- Στην Ελλάδα, θα έχω ακίνητο, το οποίο χρωστάω, και θα πληρώνω την δόση του δανείου, αλλά δεν θα νοικιάσω (δεν θα έχω πραγματικό εισόδημα από το σπίτι)

- Θα μεταβιβάσω πριν φύγω ένα μικρό ποσοστό (7%) που έχω σε μία καταχρεωμένη ΑΕ

- Είμαι μηχανικός αλλά δεν ασκώ το επάγγελμα, αφού ήμουν υπάλληλος σε μία εταιρία, αλλά θα εξακολουθήσω να πληρώνω τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ μπας και πάρω κάποια στιγμή σύνταξη.

Θα φορολογηθώ στην Ελλάδα για τα εισοδήματα που θα έχω στο Dubai αν τα δηλώσω ή όχι?

Ευχαριστώ!

Πολύ καλές ερωτήσεις για σταυρόλεξο όχι για επαγγελματικο φορουμ

Αρμοδιος να απαντησει ειναι ο λογιστης σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τι ακριβως ειναι το Ε104 που ζητουν στο εξωτερικο(Γερμανια) ωστε να μεινεις μονιμα εκει και να δουλεψεις. Ξερετε τι δικαιολογητικα χρειαζονται για να το παρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μια ερώτηση για δυνατούς λύτες.. :-)

Πρόκειται να μετακομίσω στο Dubai τον Μάρτιο όπου και θα εργάζομαι για τα επόμενα 2 τουλάχιστον χρόνια:

- Μέσα στο 2012, θα μείνω πάνω από 183 ημέρες στο Dubai.

- Τα εισοδήματα που θα έχω στην Ελλάδα μέσα στο 2012 θα είναι μικρότερα από το 20% των συνολικών μου εισοδημάτων και λιγότερα από 45.000

- Στην Ελλάδα, θα έχω ακίνητο, το οποίο χρωστάω, και θα πληρώνω την δόση του δανείου, αλλά δεν θα νοικιάσω (δεν θα έχω πραγματικό εισόδημα από το σπίτι)

- Θα μεταβιβάσω πριν φύγω ένα μικρό ποσοστό (7%) που έχω σε μία καταχρεωμένη ΑΕ

- Είμαι μηχανικός αλλά δεν ασκώ το επάγγελμα, αφού ήμουν υπάλληλος σε μία εταιρία, αλλά θα εξακολουθήσω να πληρώνω τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ μπας και πάρω κάποια στιγμή σύνταξη.

Θα φορολογηθώ στην Ελλάδα για τα εισοδήματα που θα έχω στο Dubai αν τα δηλώσω ή όχι?

Ευχαριστώ!

Απάντηση ,

μέχρι τον Ιούνιο του 2013 θα έχουν αλλάξει τόσα ,

ωστε το πιθανότερο θα παραμείνετε μόνιμος κάτοικος dubai.

Αλήθεια ο λογιστής σας τι άποψη έχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γρηγόρης - Ταϊλάνδη

Καλημέρα σας,

Από 1-5-2011 είμαι μόνιμος κάτοικος Ταϊλάνδης καθότι εργάζομαι εδώ. μέχρι την 30η Απριλίου του 2011 ήμουν επιδοτούμενος άνεργος από το ταμείο των δημοσιογράφων. Στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή έχω στην κατοχή μου με γονική παροχή, (ψιλή κυριότητα), κάποια διαμερίσματα,(χωρίς την επικαρπεία κανενός), καθώς και ένα αυτοκίνητο μικρού κυβισμόυ. Γνωρίζω πως μέχρι τώρα δεν υπάρχει διμερής συμφωνία για διπλή φορολόγηση μεταξύ των δύο κρατών. Ποια θα μου προτείνατε ως καλύτερη λύση υποβολής δήλωσης;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

kalhspera,

Den kserw an rwtaw sto swsto meros, alla einai to mono forum pou brika pou skeftika oti isws gnorizei kapios thn apantish pou psaxnw. Zw sto ekswteriko apo to 2000 k perisi pira to xarti tou monimou katoikou ekswterikou. Twra mou exei dwthei h efkeria na girisw na doulepsw sthn Ellada. Otan girisw ti tha xartia tha prepei na bgalw ? k episis gnorizete an tha prepei na kanw thn Stratiotikh thitia mou apo thn stigmh pou den thn exw kanei akoma ? h uparxei lisi k gia afto ?

Efxaristw polu !

J.R

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλό μήνα

Μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού που δεν αποκτούν εισοδήματα στην ελλάδα, ως γνωστόν δε θα φορολογηθούν στα τεκμαρτά εισοδήματα που τυχών θα προκύτπουν απο κατοχή εξοχικής κατοικίας στην ελλάδα και πισίνας. Συμπληρώνοντας το Ε1 φόρος θα προκύπτει.

Το ερώτημα μου είναι, έκτακτη εισφορά θα πληρώσουν????? Αν προέκυπτε πάνω απο 12.000? Για τη πισίνα??

Η λογική λέει ότι δε θα έχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό μήνα

Μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού που δεν αποκτούν εισοδήματα στην ελλάδα, ως γνωστόν δε θα φορολογηθούν στα τεκμαρτά εισοδήματα που τυχών θα προκύτπουν απο κατοχή εξοχικής κατοικίας στην ελλάδα και πισίνας. Συμπληρώνοντας το Ε1 φόρος θα προκύπτει.

Το ερώτημα μου είναι, έκτακτη εισφορά θα πληρώσουν????? Αν προέκυπτε πάνω απο 12.000? Για τη πισίνα??

Η λογική λέει ότι δε θα έχουν!

εκτακτη εισφορα πληρωνεις για εισοδηματα πραγματικα η τεκμαρτα πανω απο 12000 ευρω(για την ωρα χααχαχ)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη κατοχή πισίνας όμως είναι ξεχωριστή έκτακτη εισφορά.

Ουσιαστικά έχουμε έκτακτη εισφορά στις αντικειμενικές δαπάνες και ειδική εισφορά αλληλεγγύης στο τεκμαρτό εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνας κατοικος ελλαδας εργαζεται ως οδηγος φορτηγου σε γερμανικη εταιρεια με εδρα την γερμανια...

Το εισοδημα του θα το δηλωσει στην γερμανια και στην ελλαδα και θα πληρωσει φορο δυο φορες μονο που στην δηλωση του στην ελλαδα θα βαλει και το φορο που εδωσε στην γερμανια ωστε να του αφαιρεθει???

Μημπως πρεπει να γινει κατι διαφορετικο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Cpt Tony

Γεια σας.

Ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου με εξοχικη κατοικια στην Αττικη. Μου ηρθε ΔΕΗ με υψηλοτατο Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. Ποιες ειναι οι ενεργειες που πρεπει να κανω για να εκδοθει διορθωτικος/πιστωτικος λογαριασμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Αποστολος Αποστολοπουλος

Kαλησπερα σας,

Μενω στην Αγγλια μονιμα εδω και 6 χρονια, εργαζομαι στην Αγγλια και φορολογουμα ετησιως στην Αγγλια. Καθε χρονο υποβαλλω στην Ελλαδα φορολογικη δηλωση μηδενικη μιας και δεν εχω κανενα εισοδημα που προερχεται απο την Ελλαδα. Καθε χρονο λαμβανα μηδενικη απαντηση στο εκκαθαριστικο μου. Φετος για πρωτη φορα υπεβαλλα τη μηδενικη μου δηλωση ηλεκτρονικα και ως εκ θαυματος διαπιστωσα πως το αποτελεσαμ ειναι χρεωστικο!! Με χρεωσε 116,25 ευρω εχοντς κανει μηδενικη δηλωση!! Ειναι νομιμο αυτο? και καυα δευτερον? Ειμαι τελικα υποχρεωμενος να υποβαλλω φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα , απο τη στιγμη που εδω και 6 χρονια ζω μονιμα στο Λονδινο και δεν εχω το παραμικρο εισοδημα απο την Ελλαδα?? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σας,

Μενω στην Αγγλια μονιμα εδω και 6 χρονια, εργαζομαι στην Αγγλια και φορολογουμα ετησιως στην Αγγλια. Καθε χρονο υποβαλλω στην Ελλαδα φορολογικη δηλωση μηδενικη μιας και δεν εχω κανενα εισοδημα που προερχεται απο την Ελλαδα. Καθε χρονο λαμβανα μηδενικη απαντηση στο εκκαθαριστικο μου. Φετος για πρωτη φορα υπεβαλλα τη μηδενικη μου δηλωση ηλεκτρονικα και ως εκ θαυματος διαπιστωσα πως το αποτελεσαμ ειναι χρεωστικο!! Με χρεωσε 116,25 ευρω εχοντς κανει μηδενικη δηλωση!! Ειναι νομιμο αυτο? και καυα δευτερον? Ειμαι τελικα υποχρεωμενος να υποβαλλω φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα , απο τη στιγμη που εδω και 6 χρονια ζω μονιμα στο Λονδινο και δεν εχω το παραμικρο εισοδημα απο την Ελλαδα?? Ευχαριστω εκ των προτερων.

μείνε εκεί και μην κοιτάξεις ξανά πίσω....

δυστυχώς το έκαναν "νόμιμο".... στο χέρι τους είναι άλλωστε....

(από ότι φάνηκε δηλαδή μετά τις εκλογές - και θα φανεί και σ' αυτές που θα γίνουν αρχές Ιουνίου)

αν δεν έχεις περιουσία (ακίνητα ή ΙΧ) και εισόδημα εδώ, όχι δεν υποχρεούσαι να υποβάλλεις δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αποστολος Αποστολοπουλος

Το ξερω μου το χουν πει πολλοι να μην ξανακοιταξω πισω.. Σ ευχαριστω για την αμεση και περιεκτικη απαντηση σου.. οσον αφορα το θεμα του χρεωστικου των 116, 25 ευρω.. θα πρεπει να το πληρωσω δηλαδη? Θ α εχω συνεπειες αν δεν το πληρωσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αποστολος Αποστολοπουλος

Οχι.. δεν εχω κανενα εισοδημα απο Ελλαδα, ουτε ακινητα ουτε αυτοκινητο ουτε και κατι αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω μου το χουν πει πολλοι να μην ξανακοιταξω πισω.. Σ ευχαριστω για την αμεση και περιεκτικη απαντηση σου.. οσον αφορα το θεμα του χρεωστικου των 116, 25 ευρω.. θα πρεπει να το πληρωσω δηλαδη? Θ α εχω συνεπειες αν δεν το πληρωσω??

την έστειλες τη δήλωση? δεν σταμάτησες μόλις είδες την εκκαθάριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αποστολος Αποστολοπουλος

δυστυχως την εστειλα.. την εκαθαριση την προσεξα.. αφου την ειχα στειλει τη δηλωση.. τι γινεται τωρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως την εστειλα.. την εκαθαριση την προσεξα.. αφου την ειχα στειλει τη δηλωση.. τι γινεται τωρα??

τώρα....είναι αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αποστολος Αποστολοπουλος

δηλαδη πρεπει να το πληρωσω το ποσο.. σε μηδενικη δηλωση.. κλεψια μου φαινεται πως ειναι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...