Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΛΟΓΙΣΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης

Αγαπητέ φίλε

Να πω κατ αρχήν ότι δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει ο όρος ¨οραματιστής¨ λογιστής.

Προσωπικά είμαι επαγγελματίας λογιστής και προσπαθώ να είμαι όσο πιο καλός μπορώ.

Δεν καταλαβαίνω δηλαδή τον όρο που βάζεις, όχι μόνο για τους λογιστές, όπως δεν καταλαβαίνω πολλούς που δηλώνουν ότι ασκούν λειτούργημα. Για μένα όλοι κάνουμε μια δουλειά και το ζητούμενο είναι να την κάνουμε καλά.

Από κει και πέρα να σημειώσω μερικά πράγματα.

Αναφέρεις ότι πολλοί βρεθήκαμε τυχαία στο επάγγελμα αυτό.

Θα πρέπει να σου πω ότι, σε ότι αφορά τους παλαιότερους γιατί μετά δεν ξέρω τα συστήματα εισαγωγής στα ΑΕΙ , πάρα πολλοί βρέθηκαν κάπου λόγω του συστήματος των εισαγωγικών εξετάσεων, επίδοξοι γιατροί έγιναν κτηνίατροι, παιδιά που θέλαν να γίνουν χημικοί ή μαθηματικοί, για να έρθω στα δικά σου, πέρασαν στο φυσιογνωστικό, και κάποιο που ονειρευόντουσαν την ναυπηγική έγιναν τοπογράφοι.

Αυτό δεν εμπόδισε πολλούς από τους πάρα πάνω να γίνουν πολύ καλοί επαγγελματίες, έστω και σε αυτό που δεν ήταν πρώτη επιλογή τους.

Πάρα κάτω.

Γράφεις ότι δεν θα δουμε γιατρό ή μηχανικό από ΑΤΕΙ. Σε ότι αφορά τον γιατρό έχεις δίκιο μιας και η ανώτερη εκπαίδευση (ΤΕΙ) , δεν έχει ανάλογα τμήματα. Σε ότι αφορά όμως τους μηχανικούς μόνο η μέχρι τώρα αντίσταση του ΤΕΕ δεν έχει αφήσει τους από το ΤΕΙ προερχόμενους μηχανικούς να αποκτήσουν τα δικαιώματα που τους αναλογούν, κάτι που δεν θα αργήσει πολύ.

Τελειώνοντας να προσθέσω ότι έχεις λάθος να φορτώνεις στους λογιστές τον κρατισμό και τις αγκυλώσεις του ελληνικού δημοσίου. Δεν φταίνε οι λογιστές που για να εγκριθεί πχ μια άδεια ανέγερσης μιας βιομηχανικής μονάδας χρειάζονται μήνες ή χρόνια περιφοράς της από γραφείο σε γραφείο.

Οι λογιστές ταλαιπωρούνται από τις αγκυλώσεις αυτές.

Όσο δε για τις ευκαιρίες και τις απλοποιήσεις που προσφέρει η Κύπρος δεν θα διαφωνήσω, θα σημειώσω όμως πως και στην Ελλάδα λειτουργούν ένα σωρό επιχειρήσεις που επιχειρούν σε Αφρικανικές χώρες, σε Αραβικές χώρες καθώς και σε χώρες της πρώην ΕΣΣΔ, έχοντας ξεπεράσει τα προβλήματα τα οποία αναφέρεις, ίσως γιατί προτιμούν να έχουν την έδρα τους στην πατρίδα τους (με ότι και αν σημαίνει αυτό) και όχι κάπου αλλού. Στην περιοχή μου για παράδειγμα εδρεύει ο όμιλος SABO που το συντριπτικό ποσοστό του τζίρου του προέρχεται από χώρες σαν αυτές που ανέφερα πάρα πάνω

Βλέπω ότι υπάρχει και όρεξη και χρόνος για κουβέντα. Καλό είναι αυτό.

Λοιπόν, φορολογικά είμαι στην Κύπρο, στην Ελλάδα ζω έξι μήνες το χρόνο. Η Κύπρος έχει θέματα σε επίπεδο λαού, αλλά οργανωτικά και σε επίπεδο θεσμών είναι μπροστά. Φταίει η Μ . Βρεττανία. Που έφυγε νωρίς. Τα ακίνητα δεν μεταφέρονται. Ετσι ασχολούμαι ακόμη και με τα της φορολογίας τους στην Ελλάδα, από ανάγκη πλέον. Είπα, έτρεχα και εγώ σαν το ποντίκι στο διάδρομο, όσο έιχα έδρα εντός.

Ηρωες όσοι μένουν πίσω. Οι πολλοί, οι λίγοι βολεμένοι φροντίζουν να διατηρείται το ηρωικόν της καθημερινότητας των πολλών.

Οι λογιστές είναι το ίδιο με τους ιατρούς, μηχανικούς και δικηγόρους, το δηλώνω υπεύθυνα, ίσως και ανώτεροι, οκ?

Θα έπρεπε να υπάρχει και Νόμπελ λογιστικής, ή κάτι παραπάνω, αυτά με το Νόμπελ οικονομίας είναι ημίμετρα.

Ελπίζω να το κλείσαμε αυτό, ο κλάδος αποτελλεί φωτεινό παράδειγμα επιστημονικής κατάρτισης, οράματος, ηγεσίας και δημιουργικότητας. Το τελευταίο ίσως κυριαρχεί τώρα με τις δηλώσεις.

Η αναφορά στο μικρόκοσμο ήταν για σκέψη. Τουλάχιστον δημιούργησε αντιδραση, που οδηγεί σε σκέψη.

Το Da Capo υπάρχει ακόμη? Με ασφάλεια στην είσοδο, ή ελεύθερα?

Το όνομα περισσεύει, αν και όσοι είναι στη δική μου "πιάτσα" εύκολα θα με αναγνωρίζαν, άλλωστε δεν έχει και τόση σημασία, όταν εκδώσω μανιφέστο θα το υπογράψω, τώρα δεν έχω το ψώνιο.

Ηρεμήστε λίγο, δεν είναι κακό να ακούτε και καμμία άποψη εκτός χώρου, δίνει ίσως και άλλη προοπτική.

Δεν θα καταχραστώ την φιλοξενία σας άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλε εχω απαντηση για ολα...ειλικρινα δεν χανω αλλο το χρονο μου μαζι σου..ουτε καν για να σε χαρακτηρισω. Απλα εσυ ζεις στον δικο σου μικροκοσμο και εισαι τρελη κομπλεξαρα (δεν αντεξα!!!). Επισης μην νομιζεις πως μονο εσυ εζησες δουλεψες και ειχες ή εχεις συναλλαγες με εξωτερικο και ξερεις και καλα πολυπολιτισμικε μου εσυ ζαρατουστρα πως γινεται...το ξερω το εργο καλα και επισης αρκετοι αλλοι...το εχουμε δει και εχουμε και ρολο..αλλοι πρωταγωνιστες αλλοι κομπαρσοι και αλλοι θεατες. Keep walking λοιπον και μπες στο facebook και chat...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε δεν είχε , σας έβαλε στο τριπάκι και πέρασε αυτός καλά και μεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, φορολογικά είμαι στην Κύπρο, στην Ελλάδα ζω έξι μήνες το χρόνο.

Μάλλον τα λές ανάποδα... Άν ίσχυε κάτι τέτοιο δέν θα ήσουν σε αυτό το φόρουμ αλλά σε κάποιο Κυπριακό σάϊτ για χαλούμια...

Μάλλον φορολογικα κύριε είστε εντός Ελλάδας... και η μείωση των ορίων ακκαθαρίστων εσόδων σας αναγκάζει να πληρώσετε κάποιον του οποίου τον κλάδο αντιπαθείτε τόσο πολύ... Άλλωστε δηλώσατε πώς:

Και εγώ σαν έμπορος εδω και 20 χρόνια

ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΝΟΙΚΙΟ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΑΕΕ (Έχει και η Κύπρος Ο.Α.Ε.Ε.?)

ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΠΑ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΟΡΟΥΣ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΙΚΑ (και Ι.Κ.Α.?)

και τώρα μου ζητάνε με το ζόρι να πληρώσω και λογιστή (τον Κύπριο λογιστή?), ο οποίος αν κάνει λάθος μετά δεν αναγνωρίζει τίποτα.

*Μάλλον και τα έσοδά σας δέν είναι και τόσο μεγάλα έ? Ο νέος νόμος αναγκάζει εμπορικές επιχειρήσεις με άνω των 100.000€ έσοδα να τηρούν τα βιβλία τους με λογιστή σε αντίθεση με αυτά που ίσχυαν πρίν που το όριο ήταν για άνω των 300.000€ έσοδα. Ε δέν είστε και τόσο μεγάλος κύριε Μαθηματικέ και Χημικέ... Κάπου μεταξύ 100 και 300 είστε...? Σωστά...

Και επειδή σας βλέπω να έχετε μία εμμονή με την μή πανεπιστημιακή εκπαίδευση των λογιστών...

Σας ενημερώνω πως υπάρχουν αμέτρητοι Οικονομολόγοι - Λογιστές εκει έξω απο ΑΕΙ που μπορείτε κάλλιστα να τους επιλέξετε για συνεργασία μαζί σας...

- Όπως ακριβώς θα επιλέγατε έναν Ιατρό απο το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο και όχι κάποιον απο την Βουλγαρία και τα Σκόπια...

- Όπως ακριβώς θα επιλέγατε έναν Μηχανολόγο απο το Μετσόβιο και όχι απο κάποιο επαρχιώτικο κολέγιο της Μ. Βρετανίας και...

- Όπως ακριβώς θα επιλέγατε έναν Νομικό απο το Πανεπιστήμιο Αθηνών και όχι από κάποιο δήθεν Γερμανικό πανεπιστήμιο της Κολωνίας... (διάβασε και αυτό http://didefth.gr/kesyp/?p=4328 ) Δέν το ξέρατε έ? Έμ αυτά έχει η ξενιτιά στην Κύπρο...

Προς το παρόν μάλλον απογοητευμένος είστε κύριε "μεγαλέμπορα" που πρίν 20 χρόνια σπουδάσατε ένα γνωστικό αντικείμενο το οποίο σας περιόριζε στο να γίνετε μονάχα ένας απλός καθηγητής Λυκείου(γιατί άν μπορούσατε να εντριβήσετε στα Μαθηματικά ώς επιστήμη θα το είχατε ήδη κάνει)...

Παρόλα αυτά βλέπετε την αδικία να σας πιάνει που απόφοιτοι ΙΕΚ και ΤΕΙ έχουν το δικαίωμα να υπογράφουν για τα πράγματα τα οποία εσείς ασκείτε ώς δραστηριότητα εδώ και 20 χρόνια, ενώ εσείς με πτυχίο "μαθηματικού " είστε αναρμόδιος πλέον και με τον νόμο να τα τηρήσετε...

Προσωπική μου λύση:

Πηγαίντε 2 χρόνια σε κάποιο ΙΕΚ γιατί το να δείνετε πανελλαδικές θα είναι δυσκολότερο για εσάς.... και μετά τα 2 χρόνια φοίτησης εκεί ελάτε στο γραφείο κάποιου Λογιστή απο εμάς να κάνετε την πρακτική σας...

Έτσι θα μπορέσετε κάποτε να πάρετε την Άδεια Λογιστή - Φοροτέχνη που τόσο αντιπαθείτε και θα μπορείτε και εσείς να ασχολείστε με αυτό που τόσα χρόνια ξέρετε να κάνετε "σωστά"...

------------------------

------------------------

Πολλές ευχές και Χριστός Ανέστη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι υπάρχει και όρεξη και χρόνος για κουβέντα. Καλό είναι αυτό.

Λοιπόν, φορολογικά είμαι στην Κύπρο, στην Ελλάδα ζω έξι μήνες το χρόνο. Η Κύπρος έχει θέματα σε επίπεδο λαού, αλλά οργανωτικά και σε επίπεδο θεσμών είναι μπροστά. ,

Δεν θα καταχραστώ την φιλοξενία σας άλλο.

με το μπαρδόν,

οι μεγαλύτεροι ιδιοκτήτες καζίνο, μπουζουκτζίδικων, γραφείων στοιχημάτων και μέχρι πρότινος έδρα όλων των ναρκοεταιρειών, ξεπλύματος κατάμαυρου χρήματος, έδρα την Κύπρο έχουν..

βλ.την προτίμηση των Ρώσων, Λιβανέζων και Ελλήνων βεβαίως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα νομίζω μπέρδεψες τον επισκέπτη νο1 με τον επισκέπτη νο2 rolleyes.gif

Άλλος ο έμπορος και άλλος ο Ελλην- Κύπριος (νομίζω δηλαδή)...laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Episkeptis no3

Κώστα νομίζω μπέρδεψες τον επισκέπτη νο1 με τον επισκέπτη νο2

Άλλος ο έμπορος και άλλος ο Ελλην- Κύπριος (νομίζω δηλαδή)...

Διαβάζοντας την συνέχεια της συζήτησης φάνηκε πως ο νο.2 συνέχισε με το ίδιο τέμπο του νο.1 μιά δημοσίευση που αφορούσε τον νο.1

----------

----------

Εγώ μόλις έγινα επισκέπτης νο.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 years later...
On 11/4/2011 at 0:37 ΜΜ, ype said:

Νομίζω ότι υπάρχει ένα δίκιο στον κο Εμπορο.

Υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις και δεν μπορούμε να πούμε εκ των προτέρων ότι οπωσδήποτε πίσω από αυτό κρύβεται "μαύρος" λογιστής.

Διαφωνώ με την επιβολή προστίμου γι αυτό.

Αν η πολιτεία υποψιάζεται (και είναι νόμιμο να υποψιάζεται) ότι η δήλωση έχει λάθη μπορεί να φροντίσει να στείλει τα όργανά της να κάνουν έλεγχο.

Κι αν υπάρχουν λάθη ή σκόπιμα "λάθη" να επιβάλλει τότε τις όποιες ποινές.

Αν όμως δεν βρεί λάθη να αποδεχθεί την δήλωση του επιτηδευματία χωρίς καμιά παράβαση μη υπογραφής λογιστή.

Για ποιό λόγο να τον τιμωρήσει προκαταβολικά;

Παιδιά μην τρελένεστε .Ή εφαρμόζεται  ο νόμος ή όχι.Κανονικά το σύστημα κατά την υποβολή δεν έπρεπε να σε αφήνει να προχωρήσεις.Σε αφήνει και άν τύχει και ελεχθείς κοιτάει ποιός την υπέβαλε και βάζει ή δεν βάζει το σχετικό πρόστιμο.Οσο για τον φίλο μας τον έμπορο που μας  παραμυθιάζει ότι κάνει μόνος του τη δήλωση!!,θέλω να πω ότι  απλώς φαίνεται  ότι την υποβάλει αυτός, αλλά υπάρχει κάποιο κορόιδο από εμάς που τον συμβουλεύται και καλά φιλικά Διαφορέτικά συμβουλεύται άνθρωπο που έχει το ασυμβίβαστο.!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...