Προς το περιεχόμενο

ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΟΑΕΕ ΕΤΑΙΡΩΝ ΣΕ ΕΠΕ


mpantou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και Χρόνια σας πολλά και Καλή Ανάσταση. Οι εισφορές των μελών επε σε ποιούς λογαριασμούς τους καταχωρούμε.Τελικά εκπίπτουν ή αναμορφώνονται.Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εισφορές στον ΟΑΕΕ δεν εκπίπτουν, όπως αναφέρει η ΠΟΛ 1130 ? .... 3. Κατόπιν των ανωτέρω, γίνεται δεκτό, για λόγους ίσης φορολογικής μεταχείρισης, οι καταβαλλόμενες εισφορές από τα μέλη των νομικών προσώπων της παρ.4 του άρθρου 2 του Κ.Φ.Ε. (Ο.Ε., Ε.Ε. κλπ.) να εκπίπτονται από τα ακαθάριστα έσοδα των παραπάνω νομικών προσώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εισφορές στον ΟΑΕΕ δεν εκπίπτουν, όπως αναφέρει η ΠΟΛ 1130 ? .... 3. Κατόπιν των ανωτέρω, γίνεται δεκτό, για λόγους ίσης φορολογικής μεταχείρισης, οι καταβαλλόμενες εισφορές από τα μέλη των νομικών προσώπων της παρ.4 του άρθρου 2 του Κ.Φ.Ε. (Ο.Ε., Ε.Ε. κλπ.) να εκπίπτονται από τα ακαθάριστα έσοδα των παραπάνω νομικών προσώπων.

 

παρ.4 του άρθρου 2 του Κ.Φ.Ε.

4.Σε φόρο υπόκεινται επίσης, οι ομόρρυθμες και οι ετερόρρυθμες εταιρίες, οι κοινωνίες αστικού δικαίου, που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα, οι αστικές κερδοσκοπικές ή μη εταιρίες, οι συμμετοχικές ή αφανείς, καθώς και οι κοινοπραξίες της παρ. 2 του άρθρου 2 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (π.δ. 186/1992, ΦΕΚ 84 Α').

 

Επομένος για Α.Ε και Ε.Π.Ε δεν εκπίπτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι δεν εκπίπτει είναι σίγουρο,τώρα για εγγραφή εγώ θα το πήγαινα στον 64,98............θέλει αναμόρφωση.

Καλές γιορτές.

Γιατι να γινουν εγγραφη;

Στο ονομα των εταιρων ειναι, οχι της ΕΠΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μονοπρόσωπες ΕΠΕ με διαχειριστή τον ίδιο τον μοναδικό εταίρο?εκπίπτουν οι εισφορές?

 

 

OXI , με βάση την ΠΟΛ 1130.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.Μια απορία έχω για τους ανεκδιηγητους στο υπ.οικ...  Για λόγους ίσης φορολογικής μεταχείρισης λένε ...καλό ανέκδοτο.. ο μοναδικός εταίρος-διαχειριστής-ιδιοκτήτης μιας μονοπ.ΕΠΕ να μη μπορεί να εκπέσει τις υποχρεωτικές του εισφορές...Δεν έχει η εταιρία 5 μέλη οπότε λες οκ 5 είναι δε θα εκπέσουν λογικό..Όπως πάντα οι φωστήρες του υπουργείου τσουβάλιασαν όλους τους τύπους εταιριών μη αναγνωρίζοντας τις ιδιαιτερότητες και τη διαφορετικότητα της καθεμιάς..Θα στείλω πάντως μια γραπτή ερώτηση γι αυτό το θέμα και πιστεύω πως σε οποιαδήποτε διαφορά δεν θα υπάρξει δικαστήριο που να μην αναγνωρίσει τη δαπάνη αυτή σαν εκπιπτόμενη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.Μια απορία έχω για τους ανεκδιηγητους στο υπ.οικ...  Για λόγους ίσης φορολογικής μεταχείρισης λένε ...καλό ανέκδοτο.. ο μοναδικός εταίρος-διαχειριστής-ιδιοκτήτης μιας μονοπ.ΕΠΕ να μη μπορεί να εκπέσει τις υποχρεωτικές του εισφορές...Δεν έχει η εταιρία 5 μέλη οπότε λες οκ 5 είναι δε θα εκπέσουν λογικό..Όπως πάντα οι φωστήρες του υπουργείου τσουβάλιασαν όλους τους τύπους εταιριών μη αναγνωρίζοντας τις ιδιαιτερότητες και τη διαφορετικότητα της καθεμιάς..Θα στείλω πάντως μια γραπτή ερώτηση γι αυτό το θέμα και πιστεύω πως σε οποιαδήποτε διαφορά δεν θα υπάρξει δικαστήριο που να μην αναγνωρίσει τη δαπάνη αυτή σαν εκπιπτόμενη..

 

 

Το σωστό θα ήταν να εκπίπτουν φορολογικά οι εισφορές από όλους , άσχετα από το νομικό μανδύα υπό τον οποίο δραστηριοποιούνται επιχειρηματικά . Αντί αυτού εχουμε τις απαράδεκτες οδηγίες του ΥΠ ΟΙΚ  με τις οποίες υποδεικνύει μέχρι και τη σειρά έκπτωσης (αν εχουμε ατομική επιχείρηση και συμμμετοχή και σε εταιρείες ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εισφορές στον ΟΑΕΕ δεν εκπίπτουν, όπως αναφέρει η ΠΟΛ 1130 ? .... 3. Κατόπιν των ανωτέρω, γίνεται δεκτό, για λόγους ίσης φορολογικής μεταχείρισης, οι καταβαλλόμενες εισφορές από τα μέλη των νομικών προσώπων της παρ.4 του άρθρου 2 του Κ.Φ.Ε. (Ο.Ε., Ε.Ε. κλπ.) να εκπίπτονται από τα ακαθάριστα έσοδα των παραπάνω νομικών προσώπων.

 

παρ.4 του άρθρου 2 του Κ.Φ.Ε.

4.Σε φόρο υπόκεινται επίσης, οι ομόρρυθμες και οι ετερόρρυθμες εταιρίες, οι κοινωνίες αστικού δικαίου, που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα, οι αστικές κερδοσκοπικές ή μη εταιρίες, οι συμμετοχικές ή αφανείς, καθώς και οι κοινοπραξίες της παρ. 2 του άρθρου 2 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (π.δ. 186/1992, ΦΕΚ 84 Α').

 

Επομένος για Α.Ε και Ε.Π.Ε δεν εκπίπτο

ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΕΤΑΙΡΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΠΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πολ.1130 αν θυμάμαι καλά αναφέρεται στον 2238/94 ο οποίος απο την 01/01/2014 δεν ισχύει πλέον, αλλά ισχύει το α.22 με την επιφύλαξη του α.24 του Ν.4172.

κατά την  ταπεινή μου άποψη εκπίπτονται μεχρι νεοτέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας συνάδελφοι και πάλι ΧΡΟΝΙΑ ΣΑς ΠΟΛΛΑ, γιατί στο τέλος θα ξεχάσουμε και την ΑΝΑΣΤΑΣΗ,λοιπόν στο αρχικό μου θέμα που ξεκίνησα , οι εταίρεοι της ΕΠΕ, έκαναν ρύθμιση  στον ΟΑΕΕ για προηγούμενες οφειλές τους και επειδή για να κάνουν την ρύθμιση ο ΟΑΕΕ τους ζήτησε λογ/μό τράπεζας και δεν είχαν έδωσαν τον λογ/μό της ΕΠΕ και έτσι εισπράτονται από το λογ/μό της ΕΠΕ. Γι'αυτό ρώτησα σε ποιον λογ/μό να τα βάλω. Τώρα αν εκπίπτουν ή όχι έχω όλο το 2014 να το δώ, γιατί ξεκίνησε το 2014.Με το ταμείο τι θα κάνω θα το δώ και αυτό στη συνέχεια.Ξεκίνησα όμως το θέμα γιατί νομίζω ότι απασχολεί και θα απασχολήσει και άλλους συναδέλφους.Και πάλι σας εύχομαι ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας συνάδελφοι και πάλι ΧΡΟΝΙΑ ΣΑς ΠΟΛΛΑ, γιατί στο τέλος θα ξεχάσουμε και την ΑΝΑΣΤΑΣΗ,λοιπόν στο αρχικό μου θέμα που ξεκίνησα , οι εταίρεοι της ΕΠΕ, έκαναν ρύθμιση  στον ΟΑΕΕ για προηγούμενες οφειλές τους και επειδή για να κάνουν την ρύθμιση ο ΟΑΕΕ τους ζήτησε λογ/μό τράπεζας και δεν είχαν έδωσαν τον λογ/μό της ΕΠΕ και έτσι εισπράτονται από το λογ/μό της ΕΠΕ. Γι'αυτό ρώτησα σε ποιον λογ/μό να τα βάλω. Τώρα αν εκπίπτουν ή όχι έχω όλο το 2014 να το δώ, γιατί ξεκίνησε το 2014.Με το ταμείο τι θα κάνω θα το δώ και αυτό στη συνέχεια.Ξεκίνησα όμως το θέμα γιατί νομίζω ότι απασχολεί και θα απασχολήσει και άλλους συναδέλφους.Και πάλι σας εύχομαι ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

στον ισολογισμο χρησης 2013 δεν θα τα βαλεις για εκπτωση ? δεν ειναι μονο το τρεχον 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να συμπληρώσω σε σεμινάριο είπαν εφόσον οι ασφαλστικές οαεε δεν  έχουν πληρωθή δεν θα μπουν στα βιβλία είτε απλογραφικά είτε διπλογραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...