Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΣΕ ΝΕΟ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ


ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΑΜΠΆ

Ερώτηση

Καλησπερα

Μια κυρια που συμμετεχει σε εταιρεια και παραλληλα δουλευει σε μια επιχειρηση με προσληψη κανονικα ,πηγαινει στο ΙΚΑ για να ρωτησει τα δικαιολογητικα που χρειαζονται για να παρει εν τελει απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ για οσο διαστημα διαρκει η ασφαλιση της στο ΙΚΑ.Η απαντηση που της δωσανε ειναι η εξης: Τη ρωτησαν αν υπαγεται στο Νομο 2084/1992 κι αν ναι της εδωσαν ενα κατεβατο δικαιολογητικα και τη διωξανε.Στην ερωτηση της κυριας τι αφορα ο Νομος ,η απαντηση ηρθε αμεσα!!!"ΔΕ γνωριζω ,να ρωτησετε το λογιστη σας!!!".Αυτο θα το αφησω ασχολιαστο!

Επειδη ομως δε γνωριζω το νομο με ακριβεια και δεν τον βρηκα στο site εδω,θα ηθελα ,αν τον εχει καποιος συναδελφος να μου το στειλει να τον διαβασω να μπορεσω να βοηθησω την κατασταση.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συγκεκριμένα η εξαίρεση χορηγείται βάσει άρθρου 39

Ν. 2084_07.10.1992 - Αναμόρφωση της Κοινωνικής Ασφάλισης και άλλες διατάξεις.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγκεκριμένα η εξαίρεση χορηγείται βάσει άρθρου 39

Σας υπερευχαριστω για την απαντηση αλλα για καποιο λογο δε μου ανοιγει το αρχειο.Αν ειναι ευκολο να το ξαναστειλετε θα σας ημουν ευγνωμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας υπερευχαριστω για την απαντηση αλλα για καποιο λογο δε μου ανοιγει το αρχειο.Αν ειναι ευκολο να το ξαναστειλετε θα σας ημουν ευγνωμων

αγνοηστε το παραπανω μηνυμα.Μου ανοιξε το αρχειο.

Και παλι ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη AΛΕΞΑΝΔΡΑ

σχετικά με απαλλαγή από ΟΑΕΕ, ιδιωτικός υπάλληλος (αρα ασφαλισμένος στο ΙΚΑ) με πρόσληψη πριν το 1993,

κάνει έναρξη ατομικής επιχείρησης σε περιοχή κάτω τον 2000 κατοίκων,

θα πάρει απαλλαγή (ΟΑΕΕ)?

ευχριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας...Πήγα στον ΟΑΕΕ για να πάρω εξαίρεση και εκτός του ότι μου ζήτησαν επιπλέον χαρτιά,που δεν αναφέρονταν στα δικαιολογητικά,μου ζήτησαν να πληρώσω για το διάστημα που ήμουν ήδη ασφαλισμένη και στο ικα.Συγκεκριμένα ασφαλίστηκα στο ικα απο 8 Σεπτέμβρη...Πρέπει να πληρώσω όλο τον Σεπτέμβρη ή ποσοστό αυτού?Και αν ναι γιατι?Θα μου βάλουν διπλα ένσημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας!!

Μια ερώτηση για απκαλλαγή από τον κλάδο υγείας

Από τον 02/2009 έως 17-07-2010 ήμουν στο ΙΚΑ. Από 09/2010 έκανα έναρξη επαγγέλματος και είμαι στομ ΟΑΕΕ.

Ο λογιστής μου συννενοήθηκε με το ΙΚΑ και μου έδωσαν βεβαίωση για απαλλαγή από τον κλάδο υγείας του ΟΑΕΕ.

Την προσκόμισα στο ΟΑΕΕ αλλά δεν την δέχονται και λένε ότι σεν ισχύει κάτι τέτοιο...

Ώντως δεν ιχύει?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας!!

Μια ερώτηση για απκαλλαγή από τον κλάδο υγείας

Από τον 02/2009 έως 17-07-2010 ήμουν στο ΙΚΑ. Από 09/2010 έκανα έναρξη επαγγέλματος και είμαι στομ ΟΑΕΕ.

Ο λογιστής μου συννενοήθηκε με το ΙΚΑ και μου έδωσαν βεβαίωση για απαλλαγή από τον κλάδο υγείας του ΟΑΕΕ.

Την προσκόμισα στο ΟΑΕΕ αλλά δεν την δέχονται και λένε ότι σεν ισχύει κάτι τέτοιο...

Ώντως δεν ιχύει?

Ευχαριστώ

Για να πάρεις απαλλαγή κλάδου υγείας (εγγραφή 9ος/2010) πρέπει μέσα στο 2010 να έχεις 151 ένσημα ΙΚΑ.

Αν από 1ο/2010 έως 7ο/2010 που σταματάς το ΙΚΑ έχεις μαζέψει 151 ένσημα τότε δικαιούσε απαλλαγή κλάδου υγείας από την ημερομηνία εγγραφής.

OAEE emp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να πάρεις απαλλαγή κλάδου υγείας (εγγραφή 9ος/2010) πρέπει μέσα στο 2010 να έχεις 151 ένσημα ΙΚΑ.

Αν από 1ο/2010 έως 7ο/2010 που σταματάς το ΙΚΑ έχεις μαζέψει 151 ένσημα τότε δικαιούσε απαλλαγή κλάδου υγείας από την ημερομηνία εγγραφής.

OAEE emp

Αν καταφέρω και την πάρω για πόσο χρονικό διάστημα θα την πάρω την απαλλαγη?

Να τονίσω ότι απο 09/2010 είμαι μόνο στον ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σχετικά με απαλλαγή από ΟΑΕΕ, ιδιωτικός υπάλληλος (αρα ασφαλισμένος στο ΙΚΑ) με πρόσληψη πριν το 1993,

κάνει έναρξη ατομικής επιχείρησης σε περιοχή κάτω τον 2000 κατοίκων,

θα πάρει απαλλαγή (ΟΑΕΕ)?

ευχριστώ

Το σκελος που μπορω να απαντησω ειναι περι εναρξης επιχειρησης σε περιοχη κατω των 2000 κατοικων...Με φρεσκα δυο γεγονοτα σε υποκαταστημα ΟΑΕΕ πρεπει να τονισουμε οτι δεν δινεται απαλλαγη σε περιπτωση δηλωσεις ΚΑΔ για Χονδρεμποριο,οπερ σημαινει οτι δεν ισχυει οριο κατοικων σε περιπτωση Χονδρεμποριου...Εγγραφεσε κανονικα και καταβαλεις εισφορες

Και σε περιπτωση που σου δωθει απαλλαγη δινει το δικαιωμα στον ελεγκτη του ΟΑΕΕ ανα πασα στιγμη κατα την διαρκεια την απαλλαγης να ζητησει να εξετασει τα τιμολογια που εχεις εκδοσει...Σε περιπτωση που εχεις εκδοσει τιμολογια περαν της περιοχης που συμπεριλαμβανεται στην απαλλαγη επερχεται

1)προστιμο

2)διακοπη απαλλαγης και ενταξη κανονικα στις εισφορες του ΟΑΕΕ

3)Δινει το δικαιωμα ο νομος και για αναδρομικη καταβολη των χαμενων εισφορων επιβαρυμενων με τον νομιμο τοκο

ΓΙα την δευτερη περιπτωση ειχε γινει ολοκληρη φασαρια στο υποκαταστημα του ΟΑΕΕ με πολιτη ο οποιος αρνουταν να παραδεχτει οτι δεν ειχε το δικαιωμα να κοβει τιμολογιο χονδρικης οπου ηθελε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

Το σκελος που μπορω να απαντησω ειναι περι εναρξης επιχειρησης σε περιοχη κατω των 2000 κατοικων...Με φρεσκα δυο γεγονοτα σε υποκαταστημα ΟΑΕΕ πρεπει να τονισουμε οτι δεν δινεται απαλλαγη σε περιπτωση δηλωσεις ΚΑΔ για Χονδρεμποριο,οπερ σημαινει οτι δεν ισχυει οριο κατοικων σε περιπτωση Χονδρεμποριου...Εγγραφεσε κανονικα και καταβαλεις εισφορες

Και σε περιπτωση που σου δωθει απαλλαγη δινει το δικαιωμα στον ελεγκτη του ΟΑΕΕ ανα πασα στιγμη κατα την διαρκεια την απαλλαγης να ζητησει να εξετασει τα τιμολογια που εχεις εκδοσει...Σε περιπτωση που εχεις εκδοσει τιμολογια περαν της περιοχης που συμπεριλαμβανεται στην απαλλαγη επερχεται

1)προστιμο

2)διακοπη απαλλαγης και ενταξη κανονικα στις εισφορες του ΟΑΕΕ

3)Δινει το δικαιωμα ο νομος και για αναδρομικη καταβολη των χαμενων εισφορων επιβαρυμενων με τον νομιμο τοκο

ΓΙα την δευτερη περιπτωση ειχε γινει ολοκληρη φασαρια στο υποκαταστημα του ΟΑΕΕ με πολιτη ο οποιος αρνουταν να παραδεχτει οτι δεν ειχε το δικαιωμα να κοβει τιμολογιο χονδρικης οπου ηθελε

Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αλέξανδρος

Καλησπερα

Μια κυρια που συμμετεχει σε εταιρεια και παραλληλα δουλευει σε μια επιχειρηση με προσληψη κανονικα ,πηγαινει στο ΙΚΑ για να ρωτησει τα δικαιολογητικα που χρειαζονται για να παρει εν τελει απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ για οσο διαστημα διαρκει η ασφαλιση της στο ΙΚΑ.Η απαντηση που της δωσανε ειναι η εξης: Τη ρωτησαν αν υπαγεται στο Νομο 2084/1992 κι αν ναι της εδωσαν ενα κατεβατο δικαιολογητικα και τη διωξανε.Στην ερωτηση της κυριας τι αφορα ο Νομος ,η απαντηση ηρθε αμεσα!!!"ΔΕ γνωριζω ,να ρωτησετε το λογιστη σας!!!".Αυτο θα το αφησω ασχολιαστο!

Επειδη ομως δε γνωριζω το νομο με ακριβεια και δεν τον βρηκα στο site εδω,θα ηθελα ,αν τον εχει καποιος συναδελφος να μου το στειλει να τον διαβασω να μπορεσω να βοηθησω την κατασταση.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Επειδή ετοιμάζομαι και εγώ να ζήσω την "εμπειρία ΙΚΑ" προκειμένου να πάρω εξαίρεση απο τον ΟΑΕΕ, μπορούμε να μάθουμε τι δικαιολογητικά χρειάζονται?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ΛΕΕΙ: ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΔΛΔ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΠΟ 01-01-1993 ΚΑΙ ΜΕΤΑ, ΚΑΙ ΕΧΕΙ Ως ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΙΚΑ, ΕΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΕ Ως ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΛΔ ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ), ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΕΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ, ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ. ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΔΛΔ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 31-12-1992, ΚΑΙ ΕΧΕΙ Ως ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΙΚΑ, ΕΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ Ως ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΛΔ ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ. Ο ΠΑΛΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΔΥΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ; Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ: ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ

Εχω ασφαλιστη για πρωτη φορα στο τεβε το 1990΄1991αργοτερα απο το 1995΄1999.αυτη τη στιγμη ειμαι φυσικοθεραπευτησ ασφαλισμενοσ στο τεβε απο το 2002.μπορω να απαλλαγω απο το τεβε και να παω στο ικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν παιρνεις ολικη απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) επειδη εισαι παλιος ασφαλισμενος (πριν την 1/1/1993). Απαλλασεσαι μόνο από τον κλάδο υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή ετοιμάζομαι και εγώ να ζήσω την "εμπειρία ΙΚΑ" προκειμένου να πάρω εξαίρεση απο τον ΟΑΕΕ, μπορούμε να μάθουμε τι δικαιολογητικά χρειάζονται?

Ευχαριστώ

Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται ειναι τα κατωθι:

α) προσληψη

β) βεβαιωση εργοδοτη που να αναφερει ότι από την ημερομηνια πρόσληψης μεχρι και σημερα (ημερομηνια καταθεσης των δικαιολογητικων) απασχολεισαι απο αυτον.

γ) φωτοτυπια ταυτοτητας

δ) υπευθυνη δηλωση που αναφερει οτι δεν εισαι ασφαλισμενος πριν την 1/1/1993

ε) θα πρεπει να εχεις εννοειται αριθμο μητρωου ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ, θα ήθελα τις γνώσεις σας:

Πρόκειται να εργαστώ σε εταιρία ως υπάλληλος με ασφάλιση ΙΚΑ. Μπορώ να απαλλαγώ από τις ασφαλιστικές εισφορές του ΟΑΕΕ, που πληρώνω μέχρι και σήμερα, λόγω του οτι είμαι (και παραμένω) μέλος κοινοπραξίας κατασκεύης ιδιωτικού έργου?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ, θα ήθελα τις γνώσεις σας:

Πρόκειται να εργαστώ σε εταιρία ως υπάλληλος με ασφάλιση ΙΚΑ. Μπορώ να απαλλαγώ από τις ασφαλιστικές εισφορές του ΟΑΕΕ, που πληρώνω μέχρι και σήμερα, λόγω του οτι είμαι (και παραμένω) μέλος κοινοπραξίας κατασκεύης ιδιωτικού έργου?

Ευχαριστώ.

Πότε ασφαλίστηκες πρώτη φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν παιρνεις ολικη απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) επειδη εισαι παλιος ασφαλισμενος (πριν την 1/1/1993). Απαλλασεσαι μόνο από τον κλάδο υγείας.

Δηλαδή οταν είσαι νέος μετα την 1/1/1993, απαλλάσεσαι απ το ΤΕΒΕ και για τον κλαδο υγείας και σύνταξης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα τη βοήθεια σας! Εργάζομαι ως ωρομίσθια στα ΙΕΚ 2 ώρες την εβδομάδα. Είμαι νέα ασφαλισμένη και κάθε εβδομάδα μου βάζουν 2 ένσημα ΙΚΑ. Ενδέχεται να συνάψω σύμβαση μίσθωσης έργου ιδιωτικού δικαίου και μου είπαν πως σημαίνει ότι πρέπει να ασφαλίζομαι στο ΤΕΒΕ και να κόβω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών!! Μπορώ για τους παραπάνω λόγους να εξαιρεθώ?

Επίσης, αν δεν παίρνω έτσι την εξαίρεση, μήπως μπορώ να την πάρω αν γραφτώ στον ΟΓΑ? Έχω τη δυνατότητα να το κάνω αν ασχοληθώ με τα γεωργικά (τυπικά). Παρακαλώ αν γνωρίζετε οτιδήποτε βοηθείστε με γιατί έχω πελαγώσει! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι διευθύνων σύμβουλος και μέλος σε μια ΑΕ που ιδρύθηκε το 2010. Στην ουσία, πρόκειται για μια οικογενειακή επιχείρηση που δεν έχει εισοδήματα και είναι αδρανής. Πολλές από τις απαραίτητητες ενέργειες για την έναρξη της ΑΕ δεν έγιναν ποτέ, όπως πληρωμή στο επιμελητηρείο (που τώρα υποθέτω θα αντιστοιχεί σε 3 χρόνια...), λογιστικά βιβλία εσόδων-εξόδων.

Είμαι το μοναδικό μέλος για το οποίο η ΑΕ πληρώνει εισφορές ΟΑΕΕ, καθώς τα άλλα μέλη είναι αλλοδαποί και έχουν απαλλαγή.

Τους τελευταίους 8 μήνες δεν έχουμε πληρώσει εισφορές ΟΑΕΕ για μένα.

1. Σκεφτόμαστε ποια είναι η πιο οικονομική λύση για να κάνουμε την ΑΕ αδρανή. Τι πρέπει να κάνουμε? Μπορούμε να αποφύγουμε να πληρώσουμε όλες αυτές τις εκκρεμότητες (εφορία, επιμελητήρειο +πρόστιμα) και να κάνουμε την εταιρία αδρανή?

2. Εν τω μεταξύ, αν αποχωρήσω από την ΑΕ, μπορώ να αποφύγω την πληρωμή ΟΑΕΕ? Μπορώ να κάνω αναδρομική διακοπή από τον ΟΑΕΕ σε αυτήν την περίπτωση?

3. Για την αποχώρηση μου από την ΑΕ, τι απαιτείται?

4. Τέλος, μπορεί κάποιος να κάνει δήλωση μηδενικού ΦΠΑ ηλεκτρονικά χωρίς λογιστικές γνώσεις?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι διευθύνων σύμβουλος και μέλος σε μια ΑΕ που ιδρύθηκε το 2010. Στην ουσία, πρόκειται για μια οικογενειακή επιχείρηση που δεν έχει εισοδήματα και είναι αδρανής. Πολλές από τις απαραίτητητες ενέργειες για την έναρξη της ΑΕ δεν έγιναν ποτέ, όπως πληρωμή στο επιμελητηρείο (που τώρα υποθέτω θα αντιστοιχεί σε 3 χρόνια...), λογιστικά βιβλία εσόδων-εξόδων.

Είμαι το μοναδικό μέλος για το οποίο η ΑΕ πληρώνει εισφορές ΟΑΕΕ, καθώς τα άλλα μέλη είναι αλλοδαποί και έχουν απαλλαγή.

Τους τελευταίους 8 μήνες δεν έχουμε πληρώσει εισφορές ΟΑΕΕ για μένα.

1. Σκεφτόμαστε ποια είναι η πιο οικονομική λύση για να κάνουμε την ΑΕ αδρανή. Τι πρέπει να κάνουμε? Μπορούμε να αποφύγουμε να πληρώσουμε όλες αυτές τις εκκρεμότητες (εφορία, επιμελητήρειο +πρόστιμα) και να κάνουμε την εταιρία αδρανή?

2. Εν τω μεταξύ, αν αποχωρήσω από την ΑΕ, μπορώ να αποφύγω την πληρωμή ΟΑΕΕ? Μπορώ να κάνω αναδρομική διακοπή από τον ΟΑΕΕ σε αυτήν την περίπτωση?

3. Για την αποχώρηση μου από την ΑΕ, τι απαιτείται?

4. Τέλος, μπορεί κάποιος να κάνει δήλωση μηδενικού ΦΠΑ ηλεκτρονικά χωρίς λογιστικές γνώσεις?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Είμαι διευθύνων σύμβουλος και μέλος σε μια ΑΕ που ιδρύθηκε το 2010. Στην ουσία, πρόκειται για μια οικογενειακή επιχείρηση που δεν έχει εισοδήματα και είναι αδρανής. Πολλές από τις απαραίτητητες ενέργειες για την έναρξη της ΑΕ δεν έγιναν ποτέ, όπως πληρωμή στο επιμελητηρείο (που τώρα υποθέτω θα αντιστοιχεί σε 3 χρόνια...), λογιστικά βιβλία εσόδων-εξόδων.

Είμαι το μοναδικό μέλος για το οποίο η ΑΕ πληρώνει εισφορές ΟΑΕΕ, καθώς τα άλλα μέλη είναι αλλοδαποί και έχουν απαλλαγή.

Τους τελευταίους 8 μήνες δεν έχουμε πληρώσει εισφορές ΟΑΕΕ για μένα.

1. Σκεφτόμαστε ποια είναι η πιο οικονομική λύση για να κάνουμε την ΑΕ αδρανή. Τι πρέπει να κάνουμε? Μπορούμε να αποφύγουμε να πληρώσουμε όλες αυτές τις εκκρεμότητες (εφορία, επιμελητήρειο +πρόστιμα) και να κάνουμε την εταιρία αδρανή?

2. Εν τω μεταξύ, αν αποχωρήσω από την ΑΕ, μπορώ να αποφύγω την πληρωμή ΟΑΕΕ? Μπορώ να κάνω αναδρομική διακοπή από τον ΟΑΕΕ σε αυτήν την περίπτωση?

3. Για την αποχώρηση μου από την ΑΕ, τι απαιτείται?

4. Τέλος, μπορεί κάποιος να κάνει δήλωση μηδενικού ΦΠΑ ηλεκτρονικά χωρίς λογιστικές γνώσεις?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Αγαπητη επισκεπτρια . Η δημιουργια καθως και η υπαρξη μιας ΑΕ , προυποθετει βασικα την υπαρξη λογιστη , διαφορετικα ολοι θα φτιαχναμε μια ΑΕ και θα την ειχαμε να την επιδεικνυουμε . Τα κοστη για την υπαρξη της ειναι αρκετα σημαντικα , καθως και οι γνωσεις που απαιτουνται για να "τρεξει", αρκετες . Θα ηταν χρησιμο να απευθυνθειτε σε εππαγγελματια λογιστη , ωστε να μην κανετε πειραματισμους με κατι , του οποιου η αγνοια μπορει να επιφερει περισσοτερα κοστη λογω προστιμων , απο το να προσλαμβανατε ενα λογιστη που θα κανει τη δουλεια σωστα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

και ποια η λογικη της απαλλαγης απο 1/1/93 με τη μερικη απαλλαγη εως τις 31//12/92 ασφαλιζομενου, γιατι με ενδιαφερει το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...