Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απασχόληση σαν μισθωτος και σαν ελευθερος επαγγελματιας στην ιδια Επιχειρηση .


Proodeytiki

Ερώτηση

Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου το Φορολογικό κομμάτι του πως θα φορολογηθούν κλπ κλπ. Το θέμα ειναι πραγματικο και το κοιτάμε απο τη μερια της Εργατικής Νομοθεσίας . Εργαζομενοι (4) αμοίβονται σαν Μισθωτοί με το μισθό της ΕΓΣΣΕ . Για μια πρόσθετη απασχόληση διαφορετικού αντικειμένου απο τη Μισθωτή (μη λεμε ψεματα πολλες φορες θαναι μεσα στο ωραριο του μισθωτου αντικειμενου) και για δουλειά Παροχής Υπηρεσιών που θα κανουν βραδυα και Σαββατοκυριακα θα παίρνουν διπλάσια-τριπλάσια μηνιαία αμοιβή (στο περίπου μου είπε η Διοίκηση) με ΤΠΥ (θα κανουν έναρξη) απο τα Μικτά τους .

 

Υπαρχει οπωσδήποτε θέμα κατ εμέ  ποιο κομματι ειναι τα Μισθωτα ποιο ειναι το ελευθεριο κλπ κλπ , ειδικά άμα υπάρξει διένεξη στο μέλλον και καταγγελίες... παρόλο που θα προσπαθησουν να το καλυψουν στο κομματι της Συμβασης των Ανεξαρτητων Υπηρεσιών ...όπω μου είπαν θα τα δει θα τα φτιαξει δικηγορος κλπ κλπ

 

Πιστεύεται πως μπορεί... ή σας έχει δημιουργηθεί πρόβλημα με τις Υπηρεσίες ΙΚΑ , Εφορία κλπ ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου το Φορολογικό κομμάτι του πως θα φορολογηθούν κλπ κλπ. Το θέμα ειναι πραγματικο και το κοιτάμε απο τη μερια της Εργατικής Νομοθεσίας . Εργαζομενοι (4) αμοίβονται σαν Μισθωτοί με το μισθό της ΕΓΣΣΕ . Για μια πρόσθετη απασχόληση διαφορετικού αντικειμένου απο τη Μισθωτή (μη λεμε ψεματα πολλες φορες θαναι μεσα στο ωραριο του μισθωτου αντικειμενου) και για δουλειά Παροχής Υπηρεσιών που θα κανουν βραδυα και Σαββατοκυριακα θα παίρνουν διπλάσια-τριπλάσια μηνιαία αμοιβή (στο περίπου μου είπε η Διοίκηση) με ΤΠΥ (θα κανουν έναρξη) απο τα Μικτά τους .

 

Υπαρχει οπωσδήποτε θέμα κατ εμέ  ποιο κομματι ειναι τα Μισθωτα ποιο ειναι το ελευθεριο κλπ κλπ , ειδικά άμα υπάρξει διένεξη στο μέλλον και καταγγελίες... παρόλο που θα προσπαθησουν να το καλυψουν στο κομματι της Συμβασης των Ανεξαρτητων Υπηρεσιών ...όπω μου είπαν θα τα δει θα τα φτιαξει δικηγορος κλπ κλπ

 

Πιστεύεται πως μπορεί... ή σας έχει δημιουργηθεί πρόβλημα με τις Υπηρεσίες ΙΚΑ , Εφορία κλπ ?!

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει θέμα , διοτί δεν υπάρχει πουθενά απαγόρευση στον νόμο , και έχω  περίπτωση σε ΑΕ που το κάνουν εδώ και 15 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου το Φορολογικό κομμάτι του πως θα φορολογηθούν κλπ κλπ. Το θέμα ειναι πραγματικο και το κοιτάμε απο τη μερια της Εργατικής Νομοθεσίας . Εργαζομενοι (4) αμοίβονται σαν Μισθωτοί με το μισθό της ΕΓΣΣΕ . Για μια πρόσθετη απασχόληση διαφορετικού αντικειμένου απο τη Μισθωτή (μη λεμε ψεματα πολλες φορες θαναι μεσα στο ωραριο του μισθωτου αντικειμενου) και για δουλειά Παροχής Υπηρεσιών που θα κανουν βραδυα και Σαββατοκυριακα θα παίρνουν διπλάσια-τριπλάσια μηνιαία αμοιβή (στο περίπου μου είπε η Διοίκηση) με ΤΠΥ (θα κανουν έναρξη) απο τα Μικτά τους .

 

Υπαρχει οπωσδήποτε θέμα κατ εμέ  ποιο κομματι ειναι τα Μισθωτα ποιο ειναι το ελευθεριο κλπ κλπ , ειδικά άμα υπάρξει διένεξη στο μέλλον και καταγγελίες... παρόλο που θα προσπαθησουν να το καλυψουν στο κομματι της Συμβασης των Ανεξαρτητων Υπηρεσιών ...όπω μου είπαν θα τα δει θα τα φτιαξει δικηγορος κλπ κλπ

 

Πιστεύεται πως μπορεί... ή σας έχει δημιουργηθεί πρόβλημα με τις Υπηρεσίες ΙΚΑ , Εφορία κλπ ?!

Με όλο το σεβασμό αυτά είναι εξυπνάδες. Δεν μπορείς να είσαι και μισθωτός και να εκδίδεις ΤΠΥ στην ίδια εταιρεία. Αν το ανακαλύψει το ΙΚΑ θα σας πελεκίσει. Αλλιώς θα το κάναν όλοι και θα καθάριζαν με 200 ευρώ ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άμα είναι διαφορετικά τα αντικείμενα, με συμβάσεις έργου κατατεθημένα, δεν πιστεύω να έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Πρόσληψη υπάρχει, να δηλώνουν το βασικό πες τους σε ικα / επιθεώρηση.

 

Η εφορία αφού θα υπάρχουνε παραστατικά, ΦΕΕ, δηλώσεις κτλ  δεν θα έχει πρόβλημα...

 

Από κει και πέρα, το σημαντικό όπως είπες και εσύ, μην τα τσουγκρίσουνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...