Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόγραμμα επιχορήγησης 200.000 θέσεων πλήρους απασχόλησης


Σ_ΣΑΚΗΣ

Ερώτηση

Δεν μπορώ να διανοειθώ ότι από τον ΟΑΕΔ έχει γίνει το λάθος (αν και στην ΕΛΛΑΔΑ είμαστε)

Στο site του ΟΑΕΔ και στο πληροφοριακό έντυπο για το πρόγραμμα αναγράφει "Δεν υπάγονται:  Οι επιχειρήσεις που ήταν προβληματικές την 1-8-2008.

Στο site εδώ όπως και σε πολλά άλλα αναγράφεται "Δεν υπάγονται:  Οι επιχειρήσεις που ΔΕΝ ήταν προβληματικές την 1-8-2008.

Τι ισχύει ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τελικά τι ΣΤΑΚΟΔ βάζουμε τα λογιστικά γραφεία?

Τον βρήκε κανένας στην ηλεκτρονική αίτηση?

δεν υπάρχει ο ΣΤΑΚΟΔ για λογιστικά γραφεία (69.20.0)

μήπως ο 93.93.0.9?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν, μόλις επέστρεψα από το ΚΠΑ όπου πήγα την ηλεκτρονική αίτηση και την υπεύθυνη δήλωση.

Μας έδωσαν και εγκριτική απόφαση και όλα καλά.

iv. Μετά την αποδοχή της ηλεκτρονικής αίτησης από το σύστημα υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων του Οργανισμού, για την οποία ενημερώνεται ηλεκτρονικά ο δικαιούχος, οφείλει εντός πέντε (5) ημερών να προσκομίσει στην Υπηρεσία (ΚΠΑ ή ΚΠΑ 2) αντίγραφο της ανωτέρω αίτησης καθώς και της υπεύθυνης δήλωσης συμπληρωμένης σε όλα τα πεδία, με την υπογραφή του νόμιμου εκπρόσωπου και τη σφραγίδα της επιχείρησης. Ο Προϊστάμενος της Υπηρεσίας ταυτόχρονα με την παραλαβή των ανωτέρω θα προβαίνει στην έκδοση της εγκριτικής ή απορριπτικής απόφασης. Η εγκριτική απόφαση θα κοινοποιείται άμεσα στον δικαιούχο, στο υποκατάστημα του ΙΚΑ που ανήκει η έδρα της επιχείρησης καθώς επίσης και στην Υπηρεσία (ΚΠΑ ή ΚΠΑ2) στην αρμοδιότητα της οποίας υπάγεται το προσωπικό του υποκαταστήματος για το οποίο επιθυμεί η επιχείρηση να επιχορηγηθεί.

Πρέπει να πάω ή όχι από το ΚΠΑ??

ΤΟ υπογραμμισμένο με χοντρα γράμματα,ότι δηλαδή πρέπει την ηλεκτρονική αίτηση να την προσκομίσουμε σε 5 μέρες

στο ΚΠΑ,από που προκύπτει;;

Άρθρο 9

Χρόνος υποχρεωτικής απασχόλησης – Δεσμεύσεις

1. Οι επιχειρήσεις υποχρεούνται να διατηρήσουν τις θέσεις εργασίας (επιχορηγούμενους εργαζόμενους όπως επίσης και ισάριθμους τουλάχιστον μη επιχορηγούμενους εργαζόμενους) και το ίδιο καθεστώς απασχόλησης καθ’ όλη τη διάρκεια του συνολικού προγράμματος, που ανέρχεται συνολικά σε δεκαοκτώ (18) μήνες.

Ως δεσμευόμενο μη επιχορηγούμενο προσωπικό θεωρείται ο συνολικός αριθμός εργαζομένων της επιχείρησης οι οποίοι ανήκουν στο μόνιμο προσωπικό της επιχείρησης και εργάζονται α) με καθεστώς πλήρους απασχόλησης αορίστου χρόνου, β) με καθεστώς μερικής απασχόλησης. Σε αυτήν την περίπτωση, η επιχορηγούμενη θέση εργασίας ισοδυναμεί με δύο άτομα που εργάζονται με καθεστώς μερικής απασχόλησης και γ) με συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να γίνει επέκταση της σύμβασης τους μέχρι την λήξη του προγράμματος (έως την ημερομηνία διεξαγωγής του ελέγχου υπαγωγής της επιχείρησης στο πρόγραμμα από τους ελεγκτές του αρμόδιου ΚΠΑ ή ΚΠΑ2). Στο δεσμευόμενο μη επιχορηγούμενο προσωπικό ανήκουν και τα επιπλέον άτομα για τα οποία δεν μπορεί να επιχορηγηθεί η επιχείρηση διότι έχει υπερβεί τον ανώτατο αριθμό επιχορηγουμένων θέσεων, και τα οποία διαθέτουν όμοια χαρακτηριστικά με αυτά των επιχορηγούμενων (έως την ημερομηνία διεξαγωγής του ελέγχου υπαγωγής της επιχείρησης στο πρόγραμμα από τους ελεγκτές του αρμόδιου ΚΠΑ ή ΚΠΑ2).

Μήπως το κοκκινισμένο εννοεί σε απλά ελληνικά ότι οι υπαγόμενες επιχειρήσεις δεν μπορούν να απολύσουν όχι μόνο

το διπλάσιο του επιδοτούμενου προσωπικού,αλλά ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως το κοκκινισμένο εννοεί σε απλά ελληνικά ότι οι υπαγόμενες επιχειρήσεις δεν μπορούν να απολύσουν όχι μόνο

το διπλάσιο του επιδοτούμενου προσωπικού,αλλά ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ;;;;

Ακριβώς. Μην κοιτάς που αλλού γράφει αηδίες. Στο γόνατο γράφτηκε Βαγγέλη αυτή η εγκύκλιος, για καθαρά προεκλογικούς λόγους.

Ξαφνικά βρέθηκε 1 δις... το οποίο θα εξαφανιστεί στην αποπληρωμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ υπογραμμισμένο με χοντρα γράμματα,ότι δηλαδή πρέπει την ηλεκτρονική αίτηση να την προσκομίσουμε σε 5 μέρες

στο ΚΠΑ,από που προκύπτει;;

iv. Μετά την αποδοχή της ηλεκτρονικής αίτησης από το σύστημα υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων του Οργανισμού, για την οποία ενημερώνεται ηλεκτρονικά ο δικαιούχος, οφείλει εντός πέντε (5) ημερών να προσκομίσει στην Υπηρεσία (ΚΠΑ ή ΚΠΑ 2) αντίγραφο της ανωτέρω αίτησης καθώς και της υπεύθυνης δήλωσης συμπληρωμένης σε όλα τα πεδία, με την υπογραφή του νόμιμου εκπρόσωπου και τη σφραγίδα της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ενημερώνω για την επηκοινωνία μου με την μηχανογράφηση του ΟΑΕΔ μόλις τώρα:

Ερώτηση: Έχω 16 άτομα προσωπικό από τα οποία τα 5 είναι εξαιρουμενα (ΔΣ, αδέλφια κ.λπ). Μπορώ να ενταχθώ στην επιδότηση 4+4 = 8 ατόμων ?

Απάντηση ΟΑΕΔ: ΟΧΙ!!! Δεσμέυεται υποχρεωτικά το σύνολο των 11 ατόμων και εσεις θα πάρετε επιδότηση για 5,5 άτομα που θα στρογγυλοποιηθεί στο 6 (λειτουργεί υπέρ του επιδοτούμενου) ενώ θα δεσμέυσετε 5. Δηλαδή θα είναι 6+5.

Ερώτηση: Το εξαιρούμενο προσωπικό μπορώ να το απολύσω?

Απάντηση ΟΑΕΔ: ΝΑΙ. Το εξαιρούμενο προσωπικό δεν υπολογίζεται.

Ερώτηση: Πως θα ξέρετε ποιοί είναι οι επιδοτούμενοι και ποιοί οι δεσμευόμενοι ?? Θα υπάρχουν μισθολογικές διαφορές ??

Απάντηση ΟΑΕΔ: Θα τους δηλώσετε εσείς με κατάσταση αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα την άποψή σας για την παρακάτω περίπτωση:

1) Υπάρχει απόλυση την 4/10 ενός πωλητή με πλήρη απασχόληση

2) Υπάρχει πρόσληψη την 20/10 ενός πωλητή με μερική απασχόληση για ορισμένο χρόνο

Η υποβολή της αίτησης μπορεί να γίνει μόνο αφού προσληφθεί αντικαταστάτης του ή μπορεί να γίνει 4/1/2011 εφόσον δοθεί παράταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ενημερώνω για την επηκοινωνία μου με την μηχανογράφηση του ΟΑΕΔ μόλις τώρα:

Ερώτηση: Έχω 16 άτομα προσωπικό από τα οποία τα 5 είναι εξαιρουμενα (ΔΣ, αδέλφια κ.λπ). Μπορώ να ενταχθώ στην επιδότηση 4+4 = 8 ατόμων ?

Απάντηση ΟΑΕΔ: ΟΧΙ!!! Δεσμέυεται υποχρεωτικά το σύνολο των 11 ατόμων και εσεις θα πάρετε επιδότηση για 5,5 άτομα που θα στρογγυλοποιηθεί στο 6 (λειτουργεί υπέρ του επιδοτούμενου) ενώ θα δεσμέυσετε 5. Δηλαδή θα είναι 6+5.

Ερώτηση: Το εξαιρούμενο προσωπικό μπορώ να το απολύσω?

Απάντηση ΟΑΕΔ: ΝΑΙ. Το εξαιρούμενο προσωπικό δεν υπολογίζεται.

Ερώτηση: Πως θα ξέρετε ποιοί είναι οι επιδοτούμενοι και ποιοί οι δεσμευόμενοι ?? Θα υπάρχουν μισθολογικές διαφορές ??

Απάντηση ΟΑΕΔ: Θα τους δηλώσετε εσείς με κατάσταση αργότερα.

Παιδιά, λένε ό,τι τους κατέβει. Είναι απίστευτοι. Άλλοι λένε ότι δεν απολύεις κανέναν, άλλοι ότι απολύεις τους μη δεσμευόμενους. Τέλος, πάω για τσίπουρα στα Τρίκαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα την άποψή σας για την παρακάτω περίπτωση:

1) Υπάρχει απόλυση την 4/10 ενός πωλητή με πλήρη απασχόληση

2) Υπάρχει πρόσληψη την 20/10 ενός πωλητή με μερική απασχόληση για ορισμένο χρόνο

Η υποβολή της αίτησης μπορεί να γίνει μόνο αφού προσληφθεί αντικαταστάτης του ή μπορεί να γίνει 4/1/2011 εφόσον δοθεί παράταση;

Αν είναι μερικής ή (και) ορισμένου χρόνου, τότε έχετε προβεί σε μείωση προσωπικού και λογικά δεν θα υπαχθείτε στο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είναι μερικής ή (και) ορισμένου χρόνου, τότε έχετε προβεί σε μείωση προσωπικού και λογικά δεν θα υπαχθείτε στο πρόγραμμα.

Άρα αν αποκαταστήσω τη μείωση με πρόσληψη νέου με πλήρη απασχόληση ή μετατρέψω την μερική σε αορίστου και πλήρη μέχρι το τέλος του προγράμματος μπορώ να υποβάλλω αίτηση υπαγωγής.

Σωστά;

Μήπως μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλή ερώτηση!

Αφ'ενός οι μερικώς απασχολούμενοι δεν προσμετρώνται στον αριθμό του προσωπικού βάσει του οποίου θα υπολογιστεί ο τελικός αριθμός επιχορηγούμενων (άρθρο 4, ii), από την άλλη "στο δεσμευόμενο προσωπικό ανήκουν και τα επιπλέον άτομα για τα οποία δεν μπορεί να επιχορηγηθεί η επιχείρηση" (άρθρο 8 γ), δηλαδή και οι μερικώς απασχολούμενοι.

Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει ένας από τους 7 μερικώς απασχολούμενους να γίνει πλήρως απασχολούμενος ΠΡΙΝ την υποβολή της αίτησης υπαγωγής και έτσι θα υπάρχει 1 επιδοτούμενος, 1 δεσμευόμενος και 6 μη δεσμευόμενοι.

ΠΡΟΣΜΕΤΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΙ.ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ 1 (ΣΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ)ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΝ 1 (2 ΜΕΡΙΚΗΣ ΚΑΝΟΥΝ 1) ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ?ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ 18ΜΗΝΟ.ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑΝ.ΑΡΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς. Μην κοιτάς που αλλού γράφει αηδίες. Στο γόνατο γράφτηκε Βαγγέλη αυτή η εγκύκλιος, για καθαρά προεκλογικούς λόγους.

Ξαφνικά βρέθηκε 1 δις... το οποίο θα εξαφανιστεί στην αποπληρωμή...

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ.ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΦΟΡΟΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΚΑΝΕ ΕΜΑΣ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ.

ΕΜΕΙΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΟΛΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ?ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΧΡΟΝΟΒΟΡΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΤΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΠΑΝΤΩΣ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΣΗΜΕΡΑ.ΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΟΛΟΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΟΚ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΤΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΠΑΝΤΩΣ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΣΗΜΕΡΑ.ΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΟΛΟΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΟΚ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Στην αποπληρωμή όμως θα ακούσουμε ότι "δεν υπάρχει σάλιο". Έτσι κι αλλιώς η αποπληρωμή είναι μετεκλογικά οπότε ... "ωχ μωρέ αδερφέ", "δεν βαριέσαι" κ.λπ. κ.λπ.

Ο ΟΑΕΔ δίνει ακάλυπτες επιταγές αυτή τη στιγμή και στην αποπληρωμή θα γίνει η μεγάλη σφαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

iv. Μετά την αποδοχή της ηλεκτρονικής αίτησης από το σύστημα υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων του Οργανισμού, για την οποία ενημερώνεται ηλεκτρονικά ο δικαιούχος, οφείλει εντός πέντε (5) ημερών να προσκομίσει στην Υπηρεσία (ΚΠΑ ή ΚΠΑ 2) αντίγραφο της ανωτέρω αίτησης καθώς και της υπεύθυνης δήλωσης συμπληρωμένης σε όλα τα πεδία, με την υπογραφή του νόμιμου εκπρόσωπου και τη σφραγίδα της επιχείρησης.

Τι είναι αυτό το ιν ρε Τάσο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι είναι αυτό το ιν ρε Τάσο????

Βαγγελη, το iv ειναι η παραγραφος 4 του αρθρου 5 της σχετικης εγκυκλιου .

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11548

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βαγγελη, το iv ειναι η παραγραφος 4 του αρθρου 5 της σχετικης εγκυκλιου .

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11548

Ευχαριστώ Τάσο,το είδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα αν αποκαταστήσω τη μείωση με πρόσληψη νέου με πλήρη απασχόληση ή μετατρέψω την μερική σε αορίστου και πλήρη μέχρι το τέλος του προγράμματος μπορώ να υποβάλλω αίτηση υπαγωγής.

Σωστά;

Μήπως μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι εργαζόμενοι, που προσελήφθησαν για την κάλυψη συμβατικών υποχρεώσεων της επιχείρησης, όπως της δημιουργίας θέσεων εργασίας από επενδυτικά σχέδια, που εντάσσονται σε άλλο καθεστώς ενίσχυσης.

ΜΚΟ με περιβαλλοντική και πολιτιστική δράση, χρηματοδοτείται και από ευρωπαϊκά προγράμματα (LIFE, INTERREG). Δεν έχει προσληφθεί κάποιος εργαζόμενος βάσει αυτών των προγραμμάτων. Απλά έχει συμπεριληφθεί το μισθολογικό κόστος των εργαζομένων που θα τρέξουν το κάθε πρόγραμμα, στον προυπολογισμό των σχεδίων.

Οι εργαζόμενοι αυτοί εξαιρούνται της επιχορήγησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΧΑΛΚΙΑΣ

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας γιατί δυστυχώς δεν μπορώ μόνος μου να βγάλω άκρη ούτε με τον ΟΑΕΔ ούτε με τον λογιστή μας. Η εταιρεία του πατέρα μου απασχολεί 18 άτομα. Έκανα την αίτηση την Πέμπτη 25/10 και ο λογιστής- σε συνεννόηση με τον πατέρα μου εννοείται- απέλυσε έναν εργαζόμενο με ημερομηνία 30/10. Διάβασα τον οδηγό και λέει , εάν έχει γίνει απόλυση πριν την υποβολή θα πρέπει να έχει αντικατασταθεί, ενώ εάν γίνει απόλυση μετά την έγκριση μπορείς να τον αντικαταστήσεις εντός 60 ημερών. Προσπαθώ να μάθω τι προβλέπεται στην περίπτωση αυτή. Δηλαδή η απόλυση έγινε μετά την υποβολή και πριν την έγκριση, δυστυχώς όμως στον ΟΑΕΔ δεν γνωρίσουν να μου απαντήσουν και μάλιστα μου είπαν να πάω σε μια εβδομάδα να πάρω την απόφαση υπαγωγής ή την απόρριψη. Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Μιχάλης Χαλκιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο ΚΠΑ Αθήνας (Πειραιώς 52) από χτες το μεσημέρι ζητάνε μαζί με την αίτηση και το επισυναπτόμενο έγγραφο.

Επίσης αν δεν είναι ο νόμιμος εκπρόσωπος εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής.doc_scanned_0511201009285000.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ?

Εχω μια απορια αν μια επιχειρηση εχει π.χ κατα την υποβολη της αιτησης , εκατο ατομα προσωπικο και θελει να επιλεξη για διαφορους λογους ή δεν μπορει να επιδοτηθη για το 50% του προσωπικου της ,δηλαδη για τα 50 ατομα και τελικα μπορει και αποφασιζει, να επιδοτηθη για τα 30 θα πρεπει για 18 μηνες να κρατηση και τους εκατο εργαζομενους που ειχε αρχικα κατα την υποβολη της αιτησης, ή να κρατηση τους διπλασιους απο οσους επιδοτειται δηλαδη να εχει για 18 μηνες παντα , συνολο 60 (30+30)ατομα και οχι εκατο ?:blink:

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρει κανείς αν το πρώτο ερωτημα ισχυει ,δηλ.να έχεις 20 εργαζομενους με πλήρη ,και να εξαιρέσεις πχ.τους 5

γιατί μπορεί να φύγουν με τον α η β τρόπο μελλοντικά και να υπαχθείς για 8 επιδοτουμενους και 7 μη επιδοτόυμενους?

Καλημέρα,

έχω διαβάσει το πληροφοριακό έντυπο του ΟΑΕΔ για τις 200000 θέσεις εργασίας και δεν μπόρεσα να καταλάβω τα ακόλουθα:

1) Μπορεί μια επιχ/ση να υπαχθει για λιγότερες θέσεις απ'αυτές που έχει ?

Δηλαδή αν έχω 20 άτομα μπορώ να ενταχθώ για 8+8 = 16 ώστε να μπορώ να αποδεσμεύσω τα άλλα 4 άτομα αν χρειαστεί?

2) Στην ηλεκτρονική αίτηση το ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ το καταλαβαίνω.

Το ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ θα πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο νούμερο ?

Το ΛΟΙΠΟ ΜΗ ΔΕΣΜΕΥΟΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ποιούς αφορά ? π.χ. τα συγγενικά πρόσωπα ή τα 4 άτομα για τα οποία δεν θέλω να δεσμευτώ ?

3) Ποιοί από τους υπαλλήλους της επιχείρησης θα επιλεγούν για την επιχορήγηση ?

Αν ένας υπάλληλος παίρνει 1300 ακαθάριστα και εντάσσεται στα βαρέα ένσημα μπορεί να δεσμεύει

έναν άλλο υπάλληλο που παίρνει 800 ακαθάριστα και εντάσσεται στα μικτά ένσημα?

Και αν χρειαστεί θα μπορούσε να αλλάξει ο επιχορηγούμενος ή θα πρέπει να είναι πάντα ο ίδιος?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας γιατί δυστυχώς δεν μπορώ μόνος μου να βγάλω άκρη ούτε με τον ΟΑΕΔ ούτε με τον λογιστή μας. Η εταιρεία του πατέρα μου απασχολεί 18 άτομα. Έκανα την αίτηση την Πέμπτη 25/10 και ο λογιστής- σε συνεννόηση με τον πατέρα μου εννοείται- απέλυσε έναν εργαζόμενο με ημερομηνία 30/10. Διάβασα τον οδηγό και λέει , εάν έχει γίνει απόλυση πριν την υποβολή θα πρέπει να έχει αντικατασταθεί, ενώ εάν γίνει απόλυση μετά την έγκριση μπορείς να τον αντικαταστήσεις εντός 60 ημερών. Προσπαθώ να μάθω τι προβλέπεται στην περίπτωση αυτή. Δηλαδή η απόλυση έγινε μετά την υποβολή και πριν την έγκριση, δυστυχώς όμως στον ΟΑΕΔ δεν γνωρίσουν να μου απαντήσουν και μάλιστα μου είπαν να πάω σε μια εβδομάδα να πάρω την απόφαση υπαγωγής ή την απόρριψη. Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Μιχάλης Χαλκιας.

ο νομος αν καταλαβα λεει μεταξυ αλλων 3 μηνες ΠΡΙΝ την υποβολη της αιτησης να μην εχει γινει ΜΕΙΩΣΗ προσωπικου , αν λοιπον εχεις απολυσει πρεπει να τον εχεις αντικαταστησει πριν την υποβολη της αιτησης .μετα την αιτηση σου δινει περιθωριο 60 ημερων για πιθανη αλλη αντικατασταση. οσο για το Λογιστη σου ...πως να τα ξερει ολα μολις βγηκε ο Νομος ειναι δυνατον να εχει ερμηνευσει ολους τους γριφους? απο οτι ομως βλεπω και εσυ για να μπαινεις εδω κατι....καταλαβαινεις γιατι δεν ανοιξες το νομο να τον διαβασης? και να δουμε θα τον ερμηνευες εξ ολοκληρου σωστα? εμεις τι ειμαστε παντογνωστες με την μια ? π.χ ουτε και εγω τον εχω καταλαβει καλα σε ορισμενα σημεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΑΝ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕ INTERNET EXPLORER ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΑ ΠΕΔΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΟ TAB

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΑ ΠΕΔΙΑ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΚΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...