Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Γεια σας.

θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να μπω στο ταμειο ανεργιας με τα παρακατω ενσημα. δουλευω απο 13/11/2010 και μαλλον θα με απολυσουν στις 25/01/2012. το ετος 2010 εχω 22 ενσημα. και το ετος 2011 μεχρι και το νοεμβριο του του 11 θα εχω 122 ενσημα. με αυτα τα δεδομε να μπορω να μπω στο ταμειο;;αν οχι τι ποσο ακομα πρεπει να δουλεψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οικοδομος ανεργος κ μπηκα ταμειο ανεργιας. εχω εισοδημα 400 ευρω απο ενοικιο καταστηματος. δικαιουμαι το επιδομα απ το ταμειο ανεργιας?

Δικαιούσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνωμη,αλλα ξεχασα να σας πω οτι τα φετινα ενσημα (130) δεν ειναι απο εποχιακη εργασια ,οπως περυσι.Με αυτα τα ενσημα δικαιουμαι φετος το ταμειο?

Θελεις 125 ενσημα το τελευταιο δεκατετραμηνο,χωρις να συμπεριλαμβανονται σε αυτα τα 125, οι δυο τελευταιοι μηνες.αρα χρειαζεσαι συνολο 175.για να επιδοτηθης για 5 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας.

θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να μπω στο ταμειο ανεργιας με τα παρακατω ενσημα. δουλευω απο 13/11/2010 και μαλλον θα με απολυσουν στις 25/01/2012. το ετος 2010 εχω 22 ενσημα. και το ετος 2011 μεχρι και το νοεμβριο του του 11 θα εχω 122 ενσημα. με αυτα τα δεδομε να μπορω να μπω στο ταμειο;;αν οχι τι ποσο ακομα πρεπει να δουλεψω;

Εαν θα μπης για 1η φορα ΟΧΙ. εαν θα μπης για 2η,και παλι ΟΧΙ,διοτι ουτε 125 ενσημα το τελευταιο 14μηνο - οι δυο τελευταιοι μηνες εχεις,δηλαδη συνολο 175,ουτε 200 την διετια φαινεται οτι εχεις.τωρα το ποτε δικαιουσαι,ειναι συναφεια πολλων.εσυ ετσι ξεκαρφωτα γραφεις τοσα ενσημα το 2010,τοσα ενσημα,το 2011.ποιους μηνες τα εχεις σε καθε ετος,ποσα καθε μηνα,εαν επιδοτεισαι 1η φορα ,ειναι καποιοι παραγοντες που παιζουν σημαντικο ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ

Αν δεν δεχτεί, ψάξτε κανένα γνωστό να του κολλήσει μια βδομάδα ένσημα, να τον απολύσει μετά και ας τα πληρώσετε εσείς.

ΟΝΤΩΣ ΒΡΗΚΑΜΕ ΓΝΩΣΤΟ Κ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ 160 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 6 ΕΝΣΗΜΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 23 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ..ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΗΔΗ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΕΝΟΚΙΑ Κ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ.Κ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΝΑΣ ΚΥΡΙΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΓΙΑ 6-7 ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΩΑΛΕΙ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ 6 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΤΟΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΟΑΕΔ??ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ 6 ΜΕΡΕΣ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ 6 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ Ο ΟΑΕΔ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΔΗΛ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 360 ΕΥΡΩ ΙΣΧΥΕΙ?????ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΝ ΜΑΣ ΤΟΝ ΚΟΨΟΥΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Εαν θα μπης για 1η φορα ΟΧΙ. εαν θα μπης για 2η,και παλι ΟΧΙ,διοτι ουτε 125 ενσημα το τελευταιο 14μηνο - οι δυο τελευταιοι μηνες εχεις,δηλαδη συνολο 175,ουτε 200 την διετια φαινεται οτι εχεις.τωρα το ποτε δικαιουσαι,ειναι συναφεια πολλων.εσυ ετσι ξεκαρφωτα γραφεις τοσα ενσημα το 2010,τοσα ενσημα,το 2011.ποιους μηνες τα εχεις σε καθε ετος,ποσα καθε μηνα,εαν επιδοτεισαι 1η φορα ,ειναι καποιοι παραγοντες που παιζουν σημαντικο ρολο.

μα δεν καταλαβες. το τελευταιο 14 μηνο ,συγκεκριμμενα μεχρι το γεναρη του 12 που θελω να φυγω εγω,θα εχω 141 ενσημα χωρις τους τελευταιους 2 μηνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

μα δεν καταλαβες. το τελευταιο 14 μηνο ,συγκεκριμμενα μεχρι το γεναρη του 12 που θελω να φυγω εγω,θα εχω 141 ενσημα χωρις τους τελευταιους 2 μηνες..επισης επιδοτουμαι για πρωτη φορα. τωρα σε ποιους μηνες εχω ενσημα δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια εφοσον αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το συνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μα δεν καταλαβες. το τελευταιο 14 μηνο ,συγκεκριμμενα μεχρι το γεναρη του 12 που θελω να φυγω εγω,θα εχω 141 ενσημα χωρις τους τελευταιους 2 μηνες..επισης επιδοτουμαι για πρωτη φορα. τωρα σε ποιους μηνες εχω ενσημα δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια εφοσον αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το συνολο

Αντε να παμε απο την αρχη...θες λοιπον 125 ενσημα το τελευταιο 14μηνο που ειναι απο (25/1/2012-25/11/2010) μειον(-) οι 2 τελευταιοι μηνες απο 25/1/2012 εως 25/11/2011, αυτα τα ενσημα ΔΕΝ πιανονται στα ζητουμενα 125.αρα απο 25/11/2010-25/1/2012, θες συνολο 175 .και ερωτω .εσυ τα εχεις?

Αρα, δεν παιζουν ρολο οι ημερομηνιες, σε ποιους μηνες, εχεις τα ενσημα το 2010??? εαν τα εχεις πριν της 25/11/2010,(εσυ δουλευες πο 13/11) τι να το κανης?πως θα συμπληρωσης τα 125 χωρις τους 2 τελευταιους μηνες μεσα στο 14μηνο?υπολογισε τα μονη σου.αυτα ολα βεβαια, ΑΝ επιδοτησαι για 2ηΦΟΡΑ,σε σενα ομως αλλαζει,διοτι θα επιδοτηθης για 1η ΦΟΡΑ,οποτε χρειαζεσαι σαν ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ, απο αυτους που εχουν επιδοτηθει ξανα ,εκτος τα 125 κλπ.κλπ..να εχεις και 80 ενσημα απο

25/1/2012-25/1/2011, και 80 απο 25/1/2011-25/1/2010.αυτα τα εχεις??? αρα τι συζηταμε?ή παλι .καταλαβα λαθος...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγω θα ηθελα να ξερω...

Ειμαι εποχιακος υπαλληλος...δουλευω μονο καλοκαιρι....βγαζω περιπου 130 ενσημα....μπαινω στο ταμειο για περιπου 5 μηνες....απο το 2012 θα παρω ταμειο?...(αν ξερει καποιος) ...ευχαριστω παρα πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγω θα ηθελα να ξερω...

Ειμαι εποχιακος υπαλληλος...δουλευω μονο καλοκαιρι....βγαζω περιπου 130 ενσημα....μπαινω στο ταμειο για περιπου 5 μηνες....απο το 2012 θα παρω ταμειο?...(αν ξερει καποιος) ...ευχαριστω παρα πολυ!

Αν ειναι για 2η φορα γιατι να μην παρης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βασίλης87

Για άλλη μια φορά FAZEXA ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Θα χρειαστώ τα φώτα σου άλλη μια φορά, καθώς εγγράφηκα σήμερα στον οαέδ Αγ. Παρασκευής κάνοντας και αίτηση για το επίδομα, αλλά ο υπάλληλος που με εξυπηρέτησε με άγχωσε κάπως (!) γιατί μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο καθόλου το πότε έρχεσαι για εγγραφή αλλά η μόνη καταμέτρηση που γίνεται είναι από την ημερομηνία απόλυσης και πίσω (αφαιρουμένων των δύο μηνών) πράγμα που δεν είναι καθόλου καλό για μένα, αφού έτσι δε θα πληρώ την προϋπόθεση για 80 ένσημα το χρόνο....

Για να μην κουράζω με θεωρία, σου παραθέτω αναλυτικά τα στοιχεία ώστε, αν έχεις το χρόνο και τη διάθεση, να κρίνεις μόνος σου και να μου πεις αν πρέπει να αγχώνομαι ή όχι.

ΗΜ/ΝΙΑ απόλυσης: 26/10/2011

ΗΜ/ΝΙΑ εγγραφής στον οαεδ: 7/12/2012

ΕΝΣΗΜΑ 2006 - 2009: ΣΥΝΟΛΟ 298 (αλλά είναι παλιά και δε μας αφορούν)

ΕΝΣΗΜΑ 2010: ιαν-ιουν: 0 ιουλ:2, αυγ:22, σεπτ:16, οκτ:16, νοέμ:22, δεκ:22 ΣΥΝΟΛΟ: 100

ΕΝΣΗΜΑ 2011: ιαν:21, φεβ:10, μαρ:23, απρ:21, μάι:22, ιουν:16, ιούλ:16, αυγ:23, σεπτ:22, οκτ:12 ΣΥΝΟΛΟ: 186

Αν επιδοτηθώ, θα είναι για πρώτη φορά. (αν και είχα ξανακάνει αίτηση το '09 και απορρίφθηκε)

Έτσι όπως τα υπολογίζω εγώ δηλαδή, (γράφω ό,τι νομίζω πως χρειάζεται, για να μην κάθεσαι να μετράς, αλλά you know better) έχουμε:

14μηνο πριν απόλυση (εξαιρ. οι τελ. 2 μήνες): 27/06/2010 - 26/08/2011 : 248 (+-2)

24μηνο πριν απόλυση (εξαιρ. οι τελ. 2 μήνες): 27/08/2009 - 26/08/2011 : 248 (+-2)

1ο έτος πριν την ημ/νια ένταξης στην επιδότηση: 07/12/2010 - 06/12/2011 : 205

2ο έτος πριν την ημ/νια ένταξης στην επιδότηση: 07/12/2009 - 06/12/2011 : 81

1ο έτος πριν την ημ/νια απόλυσης: 27/10/2010 - 26/10/2011 : 232

2ο έτος πριν την ημ/νια απόλυσης: 27/10/2009 - 26/10/2010 : 54 μόνο (!)

Ειλικρινά συγγνώμη αν σε φορτώνω με πολλά αλλά θα είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευγνώμων για μια υπεύθυνη απάντηση, για το αν θα εγκριθεί ή όχι η αίτηση μου, και μόνο εσύ δείχνεις τόσον καιρό την απαιτούμενη σοβαρότητα (!)

Ευχαριστώ πολύ

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για άλλη μια φορά FAZEXA ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Θα χρειαστώ τα φώτα σου άλλη μια φορά, καθώς εγγράφηκα σήμερα στον οαέδ Αγ. Παρασκευής κάνοντας και αίτηση για το επίδομα, αλλά ο υπάλληλος που με εξυπηρέτησε με άγχωσε κάπως (!) γιατί μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο καθόλου το πότε έρχεσαι για εγγραφή αλλά η μόνη καταμέτρηση που γίνεται είναι από την ημερομηνία απόλυσης και πίσω (αφαιρουμένων των δύο μηνών) πράγμα που δεν είναι καθόλου καλό για μένα, αφού έτσι δε θα πληρώ την προϋπόθεση για 80 ένσημα το χρόνο....

Για να μην κουράζω με θεωρία, σου παραθέτω αναλυτικά τα στοιχεία ώστε, αν έχεις το χρόνο και τη διάθεση, να κρίνεις μόνος σου και να μου πεις αν πρέπει να αγχώνομαι ή όχι.

ΗΜ/ΝΙΑ απόλυσης: 26/10/2011

ΗΜ/ΝΙΑ εγγραφής στον οαεδ: 7/12/2012

ΕΝΣΗΜΑ 2006 - 2009: ΣΥΝΟΛΟ 298 (αλλά είναι παλιά και δε μας αφορούν)

ΕΝΣΗΜΑ 2010: ιαν-ιουν: 0 ιουλ:2, αυγ:22, σεπτ:16, οκτ:16, νοέμ:22, δεκ:22 ΣΥΝΟΛΟ: 100

ΕΝΣΗΜΑ 2011: ιαν:21, φεβ:10, μαρ:23, απρ:21, μάι:22, ιουν:16, ιούλ:16, αυγ:23, σεπτ:22, οκτ:12 ΣΥΝΟΛΟ: 186

Αν επιδοτηθώ, θα είναι για πρώτη φορά. (αν και είχα ξανακάνει αίτηση το '09 και απορρίφθηκε)

Έτσι όπως τα υπολογίζω εγώ δηλαδή, (γράφω ό,τι νομίζω πως χρειάζεται, για να μην κάθεσαι να μετράς, αλλά you know better) έχουμε:

14μηνο πριν απόλυση (εξαιρ. οι τελ. 2 μήνες): 27/06/2010 - 26/08/2011 : 248 (+-2)

24μηνο πριν απόλυση (εξαιρ. οι τελ. 2 μήνες): 27/08/2009 - 26/08/2011 : 248 (+-2)

1ο έτος πριν την ημ/νια ένταξης στην επιδότηση: 07/12/2010 - 06/12/2011 : 205

2ο έτος πριν την ημ/νια ένταξης στην επιδότηση: 07/12/2009 - 06/12/2011 : 81

1ο έτος πριν την ημ/νια απόλυσης: 27/10/2010 - 26/10/2011 : 232

2ο έτος πριν την ημ/νια απόλυσης: 27/10/2009 - 26/10/2010 : 54 μόνο (!) ΑΝ ΕΔΩ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ 54...ΔΥΣΤΥΧΩΣ...ΟΧΙ .ΑΣΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ

Ειλικρινά συγγνώμη αν σε φορτώνω με πολλά αλλά θα είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευγνώμων για μια υπεύθυνη απάντηση, για το αν θα εγκριθεί ή όχι η αίτηση μου, και μόνο εσύ δείχνεις τόσον καιρό την απαιτούμενη σοβαρότητα (!)

Ευχαριστώ πολύ

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βασίλης87

Αν όχι, τότε γιατί να περιμένω την απόφαση;

Eρώτηση (απελπισίας): Αν βρω κάποιον να με προσλάβει για μια εβδομάδα (γιατί για μια βδομάδα μπορώ να το κάνω αυτό, ενώ για μόνιμα, που είναι και το ζητούμενο άλλωστε, δεν υπάρχει προοπτική) τότε με νέα ημερομηνία απόλυσης π.χ. 31/12/2011 αλλάζει η απάντηση; Και αν ναι, για πόσους μήνες; Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν όχι, τότε γιατί να περιμένω την απόφαση;

Eρώτηση (απελπισίας): Αν βρω κάποιον να με προσλάβει για μια εβδομάδα (γιατί για μια βδομάδα μπορώ να το κάνω αυτό, ενώ για μόνιμα, που είναι και το ζητούμενο άλλωστε, δεν υπάρχει προοπτική) τότε με νέα ημερομηνία απόλυσης π.χ. 31/12/2011 αλλάζει η απάντηση; Και αν ναι, για πόσους μήνες; Και πάλι ευχαριστώ.

Ενοειται! αν βρης τωρα εργοδοτη, και δουλεψεις τυπικα καμια δεκαρια μερες,ωστε να μην φαινεται και εικονικο...και απολυθεις μεσα στον Δεκεβριο,τοτε Δεκεμβριος του 2009-Δεκεμβριος του 2010 εχεις 80 ενσημα.επισης και απο Δεμβριο του 2010-δεκεμβριο του 2011 παλι εχεις τα αλλα 80.οποτε παιρνεις με χιλια . μην το συζητας καντο .Μην σε στεναχωρει ,ακομη και τον Ιανουαριο/12, να το κανης παλι παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Αν μου επιτρέπε μια ερώτηση μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Απολύθηκα στο τέλος του Οκτώβρη (31/10). Έκανα εγγραφή στον ΟΑΕΔ 4/11 και σήμερα πήγα ξανά στον Οαεδ για να πάραλάβω την απάντηση και καθώς ήταν θετική την πρώτη αίτηση πληρωμής.

Όντως όπως είδα πριν λίγο online έγινε σήμερα η πρώτη καταβολή επιδόματος ( αν βοηθάει 461.5e ,αιτιολογία 0450 ΟΑΕΔ ΕΠΙΔ Α001).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για ποιόν μήνα πληρώθηκα σήμερα και πότε να περιμένω την επόμενη πληρωμή. Δυστυχώς ο υπάλληλος δεν είχε και πολλές ορέξεις να απαντήσει στις ερωτήσεις μου και απλά μου έίπε να περάσω ξανά μετά τις 7/1.

Απλά επειδή δεν ξέρω πως πηγαίνει, σήμερα πληρώθηκα για τον Νοέμβρη και μέσα στο μήνα θα ξαναπληρωθώ ή τον Νοέμβρη τον προσπερνάμε και πάμε τον επόμενο μήνα ξανά?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Αν μου επιτρέπε μια ερώτηση μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Απολύθηκα στο τέλος του Οκτώβρη (31/10). Έκανα εγγραφή στον ΟΑΕΔ 4/11 και σήμερα πήγα ξανά στον Οαεδ για να πάραλάβω την απάντηση και καθώς ήταν θετική την πρώτη αίτηση πληρωμής.

Όντως όπως είδα πριν λίγο online έγινε σήμερα η πρώτη καταβολή επιδόματος ( αν βοηθάει 461.5e ,αιτιολογία 0450 ΟΑΕΔ ΕΠΙΔ Α001).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για ποιόν μήνα πληρώθηκα σήμερα και πότε να περιμένω την επόμενη πληρωμή. Δυστυχώς ο υπάλληλος δεν είχε και πολλές ορέξεις να απαντήσει στις ερωτήσεις μου και απλά μου έίπε να περάσω ξανά μετά τις 7/1.

Απλά επειδή δεν ξέρω πως πηγαίνει, σήμερα πληρώθηκα για τον Νοέμβρη και μέσα στο μήνα θα ξαναπληρωθώ ή τον Νοέμβρη τον προσπερνάμε και πάμε τον επόμενο μήνα ξανά?

Ευχαριστώ!

Την ημερομηνια που σου εβαλαν στην τραπεζα, την 1η πληρωμη,την ιδια θα πληρωνεσαι καθε μηνα. την αποφαση δεν πηγες να την πηρης? θα παρης κατασταση με ολες τις πληρωμες που δικαιουσαι μαζι με τις ημερομηνιες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την ημερομηνια που σου εβαλαν στην τραπεζα, την 1η πληρωμη,την ιδια θα πληρωνεσαι καθε μηνα. την αποφαση δεν πηγες να την πηρης? θα παρης κατασταση με ολες τις πληρωμες που δικαιουσαι μαζι με τις ημερομηνιες τους.

Απλά μου είπαν ότι εγκρίθηκε,αυτό ήταν όλο.Δεν μου έδωσαν κάποια κατάσταση.Οπότε θα ακολουθήσουν άλλες 11 μηνιαίες πληρωμές την ίδια ημερομηνία?Και αν ξέρεις τώρα εγώ δικαιούμαι δώρο Χριστουγέννων?Και αν ναι χρειάζεται να πάω ξανά Οαεδ ή θα πιστωθεί αυτόματα?

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απλά μου είπαν ότι εγκρίθηκε,αυτό ήταν όλο.Δεν μου έδωσαν κάποια κατάσταση.Οπότε θα ακολουθήσουν άλλες 11 μηνιαίες πληρωμές την ίδια ημερομηνία?Και αν ξέρεις τώρα εγώ δικαιούμαι δώρο Χριστουγέννων?Και αν ναι χρειάζεται να πάω ξανά Οαεδ ή θα πιστωθεί αυτόματα?

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση.

Να πας να την παρης την κατασταση υπαρχει μαζι με την αποφαση.ναι θα ακολουθησουν αλλοι 11 μηνες με καταθεση την ιδια ημερομηνια,αν δικαιουσαι ενα χρονο.Δωρο κατι δικαιοουσαι αφου πληρωθηκες μια δοση το 2011,θα πιστωθη αυτοματα στο λογαριασμο σου.αν...και λενε τωρα θα συσκευτουν ωστε να αποφασισουν..ποτε θα δωσουν το Δωρο στους ανεργους.δεν...πιστευω?να το φαει η....<μαρμαγκα>...και..αυτο?

επισης οταν ληξη το ταμειολιγο μακροπροθεσμα μιλαμε τωρα ,να κοιταξης τι εισοδημα θα δηλωσης το 2011(φετος ηταν γυρω στις 9,000) ωστε μηπως δικαιουσαι κατι extra μετα την επιδοτηση των 12 μηνων.να θυμηθης τοτε,να τους ρωτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημέρα σας

Πρόκειται να απολυθεί υπάλληλος που εργάζεται στην επιχείρηση από 3/10/2011.

Ο υπάλληλος αυτός προηγουμένως (από το 2009 ως και τον Μάιο του 2011)

εργαζόταν στην επιχείρηση του πατέρα του και ασφαλιζότανε με το καθεστώς ασφάλισης συγγενών, χωρίς παρακράτηση για ΟΑΕΔ.

Επαληθεύστε μου παρακαλώ την υποψία μου ότι δεν δικαιουται επιδότηση ανεργίας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα σας Πρόκειται να απολυθεί υπάλληλος που εργάζεται στην επιχείρηση από 3/10/2011. Ο υπάλληλος αυτός προηγουμένως (από το 2009 ως και τον Μάιο του 2011) εργαζόταν στην επιχείρηση του πατέρα του και ασφαλιζότανε με το καθεστώς ασφάλισης συγγενών, χωρίς παρακράτηση για ΟΑΕΔ. Επαληθεύστε μου παρακαλώ την υποψία μου ότι δεν δικαιουται επιδότηση ανεργίας. Ευχαριστώ

Δυστυχως ετσι ειναι.Δεν δικαιουται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βασίλης87
Ενοειται! αν βρης τωρα εργοδοτη, και δουλεψεις τυπικα καμια δεκαρια μερες,ωστε να μην φαινεται και εικονικο...και απολυθεις μεσα στον Δεκεβριο,τοτε Δεκεμβριος του 2009-Δεκεμβριος του 2010 εχεις 80 ενσημα.επισης και απο Δεμβριο του 2010-δεκεμβριο του 2011 παλι εχεις τα αλλα 80.οποτε παιρνεις με χιλια . μην το συζητας καντο .Μην σε στεναχωρει ,ακομη και τον Ιανουαριο/12, να το κανης παλι παιρνεις.

Πάντως αν έχω καταλάβει καλά, γι' αυτόν που επιδοτείται πρώτη φορά, απαιτούνται 80 ένσημα το χρόνο τα 2 προηγούμενα από την απόλυση χρόνια, μετρώντας ακριβώς από την ημερομηνία απόλυσης, όπως επίσης 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο, μη μετρώντας όμως τους τελευταίους 2 μήνες. Σωστα;

Άρα δεν παίζει τελικά ρόλο η ημερομηνία προσέλευσης για εγγραφή;

Τέλος πάντων, όπως έχεις δει την περίπτωση μου πιο πάνω, κρίνεις ότι πρέπει να περιμένω την απόφαση και μετά να βρω την "εικονική" εργασία για καμια 10ριά μέρες (πάμε δηλαδή για απόλυση τέλος γενάρη) ή να ζητήσω να γίνει η πρόσληψη τώρα; Σε κάθε περίπτωση φαντάζομαι πρέπει να πάω άμεσα στον οαεδ και να παραδώσω την κάρτα ανεργίας μου, σωστα;

Φοβάμαι λίγο μη θεωρηθεί εικονικό, ειδικά επειδή έχω ήδη κάνει την αίτηση και γι' αυτό ζητάω τη γνώμη σου.

Ευχαριστω κ πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πάντως αν έχω καταλάβει καλά, γι' αυτόν που επιδοτείται πρώτη φορά, απαιτούνται 80 ένσημα το χρόνο τα 2 προηγούμενα από την απόλυση χρόνια, μετρώντας ακριβώς από την ημερομηνία απόλυσης, όπως επίσης 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο, μη μετρώντας όμως τους τελευταίους 2 μήνες. Σωστα; Άρα δεν παίζει τελικά ρόλο η ημερομηνία προσέλευσης για εγγραφή; Τέλος πάντων, όπως έχεις δει την περίπτωση μου πιο πάνω, κρίνεις ότι πρέπει να περιμένω την απόφαση και μετά να βρω την "εικονική" εργασία για καμια 10ριά μέρες (πάμε δηλαδή για απόλυση τέλος γενάρη) ή να ζητήσω να γίνει η πρόσληψη τώρα; Σε κάθε περίπτωση φαντάζομαι πρέπει να πάω άμεσα στον οαεδ και να παραδώσω την κάρτα ανεργίας μου, σωστα; Φοβάμαι λίγο μη θεωρηθεί εικονικό, ειδικά επειδή έχω ήδη κάνει την αίτηση και γι' αυτό ζητάω τη γνώμη σου. Ευχαριστω κ πάλι.

Ο ΟΑΕΔ λεει

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

· ........
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια,
πριν από την επιδότησή του.
Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Εγω λοιπον εκτιμω , και το εχω δει και στην πραξη, αλλα ο καθε ΟΑΕΔ, στην πορεια το ερμηνευει και το εφαρμοζει οπως... θελει,οτι, οι 125 μερες που πρεπει να εχεις το τελευταιο 14μηνο μετρανε πριν την ημερομηνια απολυσης,και οχι τα 80 ενσημα κατ ετος που θες για 1η φορα.Αυτα μετρανε απο οταν πας να ζητησης ταμειο,(βεβαια χωρις να υπερβης τις 60 μερες απο την απολυση)και οχι απο την ημερομηνια απολυσης.ομως για να μην σε παρω στο λαιμο μου....δες το καλα.εσυ ομως ετσι και αλλιως δεν τα εχεις ,διοτι πηγες για επιδοτηση, σχετικα συντομα μετα την απολυση.οσο τωρα για το αν φανουν εικονικα τα ενσημα που θα κολλησης, αφου δε μπορουν να το αποδειξουν....οτι και να πουν ...δεν μπορουν να σου αρνηθουν.αρκει ολη η διαδικασια να γινη <νομιμα>.μπορεις να την κανεις και απο τωρα για να δειξης,ντε και καλα, οτι αφου βρηκες δουλεια, πηγες και δεν σε ενδιεφερε να περιμενεις καν την αποφαση αν επιδοτεισαι ή οχι....

Η καρτα ανεργιας αν δεν πας 5 ή 6 μερες μετα την ληξη της, διαγραφεται αυτοματα απο το συστημα.Οποτε μην πας καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βασίλης87

Σ' έχω πρήξει αλλά αν δεις προσεχτικά το πρώτο μου ποστ

14μηνο πριν απόλυση (εξαιρ. οι τελ. 2 μήνες): 27/06/2010 - 26/08/2011 : 248 (+-2)

24μηνο πριν απόλυση (εξαιρ. οι τελ. 2 μήνες): 27/08/2009 - 26/08/2011 : 248 (+-2)

1ο έτος πριν την ημ/νια ένταξης στην επιδότηση: 07/12/2010 - 06/12/2011 : 205

2ο έτος πριν την ημ/νια ένταξης στην επιδότηση: 07/12/2009 - 06/12/2011 : 81

1ο έτος πριν την ημ/νια απόλυσης: 27/10/2010 - 26/10/2011 : 232

2ο έτος πριν την ημ/νια απόλυσης: 27/10/2009 - 26/10/2010 : 54 μόνο (!)

τα 80 κατ' έτος δεν τα έχω αν μετρήσουμε από την ημερομηνία απόλυσης. Αλλά από την ημερομηνία προσέλευσης τα έχω ίσα ίσα (205 στο πρώτο έτος, 81 στο δεύτερο)... Οπότε το δικαιούμαι υπό αυτή την οπτική, σωστά;

Αν ναι, λέω να περιμένω την απάντηση 19 γενάρη και αν τυχόν μου το αρνηθούν, είτε θα κάνω σχετική ένσταση, είτε θα "δουλέψω" τέλος γενάρη 10 μέρες και θα ξανακάνω νέα αίτηση!

Πάντως, αν είναι δυνατόν (!), μπορεί κάθε οαεδ να εφαρμόζει τον ίδιο νόμο διαφορετικά; Π.χ στην Αγ. Παρασκευή να μετράνε από την ημ/νία απόλυσης τα 80άρια, ενώ στην Ομόνοια από την ημ/νία προσέλευσης;;;;; Μπανανία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...