Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΩΛΕΙΑ ΒΙΒΛΙΩΝ-ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΜΕ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΛΟΓΙΣΤΗ


v.kourtis

Ερώτηση

Συνέβη σε μιά καινούρια πελάτισσα μου το εξής παράδοξο : δικηγόρος στο επάγγελμα αλλά χωρίς ενάσκηση του επαγγέλματος τα τελευταία χρόνια(κόβει ένα δύο τιμολόγια το χρόνο) είχε έναν λογιστή ο οποίος μέχιρ πρότινος ήταν σε όλα οκ. Μέχρι που εδώ και μερικούς μήνες την έχει δεί κάπως(δεν γνωρίζω αν πάσχει από καποια ασθένεια) και της έκανε τρομερά λάθη όπως δεν της υπέβαλλε περιοδικές ΦΠΑ , της έκανε λάθος στη φετινή δήλωση και η γυναίκα βρέθηκε να πληρώνει φόρο παράπανω από αυτό που έπρεπε και το χειρότερο από όλα είναι ότι της κρατάει το βιβλίο εσόδων-εξόδων με τις εγγραφές μέχρι 31/12/2013 και την θεωρημένη ΑΠΥ που έχει σύν τα παραστατικά δαπανών και έτσι δεν μπορώ να προβώ σε συμπληρωματική δήλωση Ε1-Ε3 για να διορθωθεί το ποσό του φόρου. Μάλιστα την απειλεί ότι θα έρθει από το σπίτι της και θα την βαρέσει ξέρω γώ και ότι μου χρωστάς 400 ευρώ για τη δήλωση και κάτι παλαβομάρες γενικά....η δικηγόρος είδε και απόειδε και πήγε στην αστυνομία αρχικά η οποία τον κάλεσε αλλά δεν ήρθε ποτέ . Εν συνεχεία πήγε στην εισαγγελία, αλλά δεν θέλει να προβεί σε αγωγές και μυνήσεις γιατί τον λυπάται διότι έχει μου λέει προβλήματα οικονομικά και υγείας και έχει και 2 παιδιά...Σύμφωνα με τον  ΚΦΔ αν δηλώσει απώλεια βιβλιου και στοιχείου με υπαιτιότητα τρίτου(προσκομίζοντας αντίγραφο των πρακτικών της αστυνομίας κλπ χαρτιών) θα γλυτώσει το πρόστιμο ή όχι??? θα πρέπει να κάνει αγωγή για να δικαιολογήσει την απώλεια? γενικά έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι ανάλογο στο πρόσφατο παρελθόν???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Υποστηριζεις την δικηγορο και οχι τον συναδελφο.Γι αυτο  το επαγγελμα παει κατα διαβολου.Τα φεσια πανε συννεφο και οι αλλαγες λογιστων

γι αυτον τον λογο επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποστηριζεις την δικηγορο και οχι τον συναδελφο.Γι αυτο  το επαγγελμα παει κατα διαβολου.Τα φεσια πανε συννεφο και οι αλλαγες λογιστων

γι αυτον τον λογο επισης.

   

Από που προκύπτει ότι ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ (ΠΡΩΗΝ ) και όχι τον πελάτη ? Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ανάλογα θα πράξουμε.

 

Επι της ουσίας τώρα , ΑΝ Η ΔΙΚΗΓΌΡΟΣ δεν μπορεί να βγάλει άκρη με την ιστορία αυτή , θα πρότεινα στο συνάδελφο να μην ασχοληθεί με το παρελθόν του πελάτη , αλλά με το μέλλον του πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποστηριζεις την δικηγορο και οχι τον συναδελφο.Γι αυτο  το επαγγελμα παει κατα διαβολου.Τα φεσια πανε συννεφο και οι αλλαγες λογιστων

γι αυτον τον λογο επισης.

Συγγνώμη δηλαδή, ο λογιστής δεν επιστρέφει, παρανόμως, τα βιβλία,  η δικηγόρος πάει αστυνομία και εισαγγελία και 

η πρώτη σας σκέψη είναι αν θα υποστηρίξει κανείς τον λογιστή ή όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη δηλαδή, ο λογιστής δεν επιστρέφει, παρανόμως, τα βιβλία,  η δικηγόρος πάει αστυνομία και εισαγγελία και 

η πρώτη σας σκέψη είναι αν θα υποστηρίξει κανείς τον λογιστή ή όχι ?

μα ξέρω και γώ? τί να πώ με μερικούς? μένω άναυδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από που προκύπτει ότι ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ (ΠΡΩΗΝ ) και όχι τον πελάτη ? Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ανάλογα θα πράξουμε.

 

Επι της ουσίας τώρα , ΑΝ Η ΔΙΚΗΓΌΡΟΣ δεν μπορεί να βγάλει άκρη με την ιστορία αυτή , θα πρότεινα στο συνάδελφο να μην ασχοληθεί με το παρελθόν του πελάτη , αλλά με το μέλλον του πελάτη.

ναι το ότι θα ασχοληθώ με το μέλλον είναι αυτονόητο. Το θρέντ το άνοιξα όμως για να δούμε πώς αντιμετωπίζονται τέτοια περιστατικά για να γλυτώσουμε τον πελάτη από πρόθετες επιβαρύνσεις για τις οποίες δεν ευθύνεται!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άντε να το διευκρινήσουμε...

 

Η δικηγόρος διάλεξε ένα συνεργάτη...

 

Για τον α ή β λόγο, δεν τσουρλάει....

 

Αλλάζει λογιστή....

 

Γιατί ο νέος λογιστής πρέπει να ξεκαθαρίσει την κατάσταση με τον παλιό, όταν υπάρχει αντεκδίκηση και να μπει στη μέση...???? Ιδίως όταν ξέρεις μονόπλευρα τα περιστατικά...?????

 

Της λες "καλά ξεμπερδέματα, από εδώ και πέρα ότι θες, εδώ είμαι".

 

Όπου κολλήσεις με τα παλιά, της λες το πρόστιμο και ας πάει αυτή να ξεκαθαρίσει με τις επιλογές της...

 

Μη βάζετε περισσότερες σκοτούρες στο μυαλό από αυτές που ήδη έχετε, χωρίς να υπάρχει λόγος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άντε να το διευκρινήσουμε...

 

Η δικηγόρος διάλεξε ένα συνεργάτη...

 

Για τον α ή β λόγο, δεν τσουρλάει....

 

Αλλάζει λογιστή....

 

Γιατί ο νέος λογιστής πρέπει να ξεκαθαρίσει την κατάσταση με τον παλιό, όταν υπάρχει αντεκδίκηση και να μπει στη μέση...???? Ιδίως όταν ξέρεις μονόπλευρα τα περιστατικά...?????

 

Της λες "καλά ξεμπερδέματα, από εδώ και πέρα ότι θες, εδώ είμαι".

 

Όπου κολλήσεις με τα παλιά, της λες το πρόστιμο και ας πάει αυτή να ξεκαθαρίσει με τις επιλογές της...

 

Μη βάζετε περισσότερες σκοτούρες στο μυαλό από αυτές που ήδη έχετε, χωρίς να υπάρχει λόγος....

ωραία,σωστά τα λέτε. Άρα εγώ από εδώ και πέρα της τυπώνω για το 2014 ένα βιβλίο εσόδων-εξόδων αθεώρητο και τέλος...δεν ασχολούμαι με τα παλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και αυτή η γυναίκα θα πρέπει να πληρώσει ένα τριχίλιαρο επιπλέον φόρο και να μην προσπαθήσω να την βοηθήσω να το γλυτώσει!!!!!ε με συγχωρείτε αλλά εγώ θέλω να την βοηθήσω και δεν θα είναι με το αζημίωτο η βοήθεια αυτή. Βέβαια αν δεν καταφέρει να πάρει τα βιβλία πίσω δεν ξέρω πώς θα κάνω συμπληρωματική δήλωση, αλλά τέλος πάντων. Θα δώ και θα πράξω αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και αυτή η γυναίκα θα πρέπει να πληρώσει ένα τριχίλιαρο επιπλέον φόρο και να μην προσπαθήσω να την βοηθήσω να το γλυτώσει!!!!!ε με συγχωρείτε αλλά εγώ θέλω να την βοηθήσω και δεν θα είναι με το αζημίωτο η βοήθεια αυτή. Βέβαια αν δεν καταφέρει να πάρει τα βιβλία πίσω δεν ξέρω πώς θα κάνω συμπληρωματική δήλωση, αλλά τέλος πάντων. Θα δώ και θα πράξω αναλόγως.

 

 

Συγγνώμη δηλαδή, ο λογιστής δεν επιστρέφει, παρανόμως, τα βιβλία,  η δικηγόρος πάει αστυνομία και εισαγγελία και 

η πρώτη σας σκέψη είναι αν θα υποστηρίξει κανείς τον λογιστή ή όχι ?

ΜΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ( ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΔΗΛΑΔΗ )ΟΤΙ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ,ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αριθμ. 57088 /ΔΙΟΕ-1033/18.12.2013
Κώδικας Δεοντολογίας Λογιστών

Αριθμ. 57088 /ΔΙΟΕ-1033
 
ΆΡΘΡΟ 10

7. Σε περίπτωση λύσης της συνεργασίας με πελάτη, για οποιονδήποτε λόγο, οφείλει να παραδώσει με πρωτόκολλο παράδοσης παραλαβής όλα τα έγγραφα και τα στοιχεία του πελάτη του στο συνάδελφο του που θα συνεχίσει την παροχή υπηρεσιών, μετά από έγγραφη εντολή του πελάτη ή σχετικό έγγραφο αίτημα του συναδέλφου. Ο Λογιστής Φοροτεχνικός υποχρεούται να μην αναλάβει τη συνέχιση της παροχής υπηρεσιών στον πελάτη εάν στο ως άνω πρωτόκολλο δεν αναφέρεται ρητά ότι έχουν εξοφληθεί, με οποιονδήποτε συμφωνημένο τρόπο, οι αμοιβές για τις υπηρεσίες που ήδη παρασχέθηκαν.

 

τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για όλους μας εάν είχαμε και λίγο νιονιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και αυτή η γυναίκα θα πρέπει να πληρώσει ένα τριχίλιαρο επιπλέον φόρο και να μην προσπαθήσω να την βοηθήσω να το γλυτώσει!!!!!ε με συγχωρείτε αλλά εγώ θέλω να την βοηθήσω και δεν θα είναι με το αζημίωτο η βοήθεια αυτή. Βέβαια αν δεν καταφέρει να πάρει τα βιβλία πίσω δεν ξέρω πώς θα κάνω συμπληρωματική δήλωση, αλλά τέλος πάντων. Θα δώ και θα πράξω αναλόγως.

 

Πέραν του αν είναι με το αζημίωτο ή όχι, το νου σου διότι θα μπλέξεις (ανακατεύεσαι με τα πίτουρα).... Τονίζω, ότι εξακολουθείς να έχεις μονόπλευρη πληροφόρηση και δεν γνωρίζεις τι παίζει με τον πρώην...

 

Εν πάσει περιπτώσει, προφανώς και θα πράξεις όπως νομίζεις, κουβέντα κάνουμε εδώ και ανταλλάσουμε απόψεις.

 

Η εμπειρία μου όμως λέει "καλλιά λείπε"..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνω απόλυτα με το Στέφανο.Ασχολήσου με το τι πρέπει να κάνεις εσύ από εδώ και πέρα και να βοηθήσεις τον πελάτη σου.

 

Σταματήστε να ψάχνεται λόγους να κατηγορήσετε άλλους και να ανεβείτε εσείς στα μάτια των πελατών. Αν θέλετε να ξεχωρήσετε να το κάνετε για τη γνώση,την αξία και δύναμή σας να κάνετε το αδύνατο δυνατό.

 

Ξέρεις καλά οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις αυτό και άσε τα 3000 χιλιάρικα και βλακείες. μη μπερδεύσαι με τον προηγούμενο γιατί αυτή είναι η αλήθεια που θέλουν να ξέρεις. από την εμπειρία μου ξέρω να ξεχνάς αμέσως ότι ακούς και να μη πιστεύεις ποτέ κανένα παρά μόνο ότι βλέπεις με τα ίδια σου τα μάτια! ΝΟΜΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αριθμ. 57088 /ΔΙΟΕ-1033/18.12.2013

Κώδικας Δεοντολογίας Λογιστών

Αριθμ. 57088 /ΔΙΟΕ-1033
 
ΆΡΘΡΟ 10

7. Σε περίπτωση λύσης της συνεργασίας με πελάτη, για οποιονδήποτε λόγο, οφείλει να παραδώσει με πρωτόκολλο παράδοσης παραλαβής όλα τα έγγραφα και τα στοιχεία του πελάτη του στο συνάδελφο του που θα συνεχίσει την παροχή υπηρεσιών, μετά από έγγραφη εντολή του πελάτη ή σχετικό έγγραφο αίτημα του συναδέλφου. Ο Λογιστής Φοροτεχνικός υποχρεούται να μην αναλάβει τη συνέχιση της παροχής υπηρεσιών στον πελάτη εάν στο ως άνω πρωτόκολλο δεν αναφέρεται ρητά ότι έχουν εξοφληθεί, με οποιονδήποτε συμφωνημένο τρόπο, οι αμοιβές για τις υπηρεσίες που ήδη παρασχέθηκαν.

 

τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για όλους μας εάν είχαμε και λίγο νιονιο

 

Καλός ο κώδικας αλλά . Ο προηγούμενος δεν παραδίδει  ( αν έχει κάτι να παραδώσει ) , ο καινούργιος δεν αναλαμβάνει λόγω οδηγίας του κωδικα δεοντολογίας , ο πελάτης δεν εκπληρώνει φορολογικές υποχρεώσεις τρέχουσες ........ :D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνω απόλυτα με το Στέφανο.Ασχολήσου με το τι πρέπει να κάνεις εσύ από εδώ και πέρα και να βοηθήσεις τον πελάτη σου.

 

Σταματήστε να ψάχνεται λόγους να κατηγορήσετε άλλους και να ανεβείτε εσείς στα μάτια των πελατών. Αν θέλετε να ξεχωρήσετε να το κάνετε για τη γνώση,την αξία και δύναμή σας να κάνετε το αδύνατο δυνατό.

 

Ξέρεις καλά οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις αυτό και άσε τα 3000 χιλιάρικα και βλακείες. μη μπερδεύσαι με τον προηγούμενο γιατί αυτή είναι η αλήθεια που θέλουν να ξέρεις. από την εμπειρία μου ξέρω να ξεχνάς αμέσως ότι ακούς και να μη πιστεύεις ποτέ κανένα παρά μόνο ότι βλέπεις με τα ίδια σου τα μάτια! ΝΟΜΟΣ

 

 

Αντιμετώπισα πρόσφατα παρόμοιο περιστατικό ( βιβλία ο παλιός Λογιστής κλπ....) πόσο δίκιο έχεις συνάδελφε......''μη μπερδεύσαι με τον προηγούμενο γιατί αυτή είναι η αλήθεια που θέλουν να ξέρεις. από την εμπειρία μου ξέρω να ξεχνάς αμέσως ότι ακούς και να μη πιστεύεις ποτέ κανένα παρά μόνο ότι βλέπεις με τα ίδια σου τα μάτια! ΝΟΜΟΣ''

 

Αναγκάστηκα να αφήσω την δουλειά τελικά , παρέδωσα στον επιχειρηματία....... Δεν βγάζεις άκρη......σε τέτοιες περιπτώσεις...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνάδελφοι τό τί θα κάνω το ξέρω εγώ και κανεις άλλος διότι πιστεύω ότυι γνωρίζω πολύ καλά και το τί έχει πράξει ο συνάδελφος(αν είναι αυτός συνάδελφος εγώ είμαι ο κομφούκιος και αν δείτε το τί έχει κάνει στη δήλωση ίσως με πείτε και μή υπερβολικό!!)! εγώ ζήτησα κάτι συγκεκριμένο από κάποια σχετικά πρόσφατη (μέσα στο 2013-2014) εμπειρία σας στο θέμα του πώς κατοχυρώνεται ένας ελεύθερος επαγγελματίας φορολογούμενος που του κρατου΄ν τα βιβλία και τα στοιχεία χωρίς λόγο!!!!τώρα τί μου λέτε για κώδικες δεοντολογίας και για πρωτόκολλα παράδοσης-παραλαβής!!μιλάμε για έναν που το παίζει λογιστής και χρήζει ιατρικής φροντίδας!!!!!!!!!!τον κώδικα τον γνωρίζω όπως και το τί πρέπει να πράξω!μη βγάζετε μερικοί αμέσως συμπεράσματα ότι αγνοώ τον προηγούμενο συνάδελφο κλπ...διότι αποτελεί μιά ιδιαίτερη περίπτωση ο συγκεκριμένος άνθρωπος!!!!!!!και ξαναρωτώ εν τέλει...πώς κατοχυρώνεται για να μην πληρώσει το πρόστιμο της απώλειας ο φορολογούμενος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απλά δεν κατοχυρώνετε...

Εγώ νομίζω ότι αφού η δικηγόρος δεν κατάφερε να βγάλει άκρη, με αστυνομίες και εισαγγελείς, λογιστής αποκλείεται.

Υπάρχουν και μερικά πράγματα που απλά είναι αδύνατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν καταχυρώνεται λέμε.....

 

Δική της επιλογή, ας πρόσεχε, ας τον έλεγχε, ας, ας, ας....

 

Πληρώνει πρόστιμα και κινεί αγωγή εναντίον του πρώην.

 

Άμα ένας δικηγόρος κάνει μαλακία, πως προστατεύεται ο πελάτης του...??? Αν ένας υδραυλικός κάνει μαλακία, πως προστατεύεται ο πελάτης του...??? Αν, αν, αν.........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε με όλο το θάρρος,

 

Σύμφωνα με τα δεδομένα που παρουσιάζεις έχουμε τα εξής:

1. Εσύ είσαι ο παράνομος που δεν ακολουθείς τον υποχρεωτικό πλέον κώδικα δεοντολογίας προκειμένου να πάρεις την πελάτη και δεν σέβεσαι ότι κάποιου του χρωστούν χρήματα. Βάσει αυτού ο τέως "που χρήζει ιατρικής φροντίδας" μπορεί να κινηθεί εναντίον σου στα αρμόδια όργανα. Ιδίως αν ανάψουν τα αίματα.

2. Προφανώς η δικηγόρος ευθύνεται προσωπικώς έναντι του δημοσίου για πρόστιμα, χρέη, κλπ που βεβαιώνονται στο ΑΦΜ της καθώς και για τις επιλογές της. Αλίμονο να πας στη ΔΟΥ για απώλεια βιβλίων (ψευδή δήλωση δηλαδή γιατί εν προκειμένω τα βιβλία υπάρχουν) και να σου σβήσουν πρόστιμο ή πόσο μάλλον να το ρίξουν στον τέως λογιστή βάσει των ισχυρισμών σου,

3. Αν η δικηγόρος θεωρεί ότι φέρει ευθύνη ο τέως, ας βρει ένα σοβαρό δικηγόρο να την εκπροσωπήσει και να κινηθεί δικαστικώς για αστικές ευθύνες και αποζημιώσεις, ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ,

 

Συνοπτικά αυτά προβλέπει ο νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλός ο κώδικας αλλά . Ο προηγούμενος δεν παραδίδει  ( αν έχει κάτι να παραδώσει ) , ο καινούργιος δεν αναλαμβάνει λόγω οδηγίας του κωδικα δεοντολογίας , ο πελάτης δεν εκπληρώνει φορολογικές υποχρεώσεις τρέχουσες ........ :D  :D  :D

σκασίλα μου μεγάλη για τον πελάτη ο καθένας κάνει τις επιλογές του σε συνεργάτες και στο πώς πορεύεται γενικά στη ζωή. Κάνω ένα επάγγελμα για να ζήσω και αυτό που πάει να κάνει ο κώδικας(που έπρεπε να το κάναμε από μόνοι μας) είναι ένα βήμα διασφάλισης οτι δε θα με βλέπει ο κάθε μπαταχτσής σαν το παιδί για τα θελήματα και σαν τον γύφτο που θα κάνει τα πάντα και μετά θα πάει στον επόμενο. Εν τέλει δεν θα κάνω κάτι που δεν θα ήθελα να πάθω. Όποιος καινούριος έρχεται θέλω, απαιτώ την υπογραφή του προηγούμενου συναδέλφου γιατί τα ίδια θα κάνει και σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Γενικά κάποια πράγματα δεν γίνονται. Αν δεν γίνεται ούτε με το καλό, ούτε με το κακό, αν η ίδια είναι δικηγόρος και δεν μπορεί να του βάλει μυαλό, πως ακριβώς θα το κάνεις εσύ, και γιατί να το κάνεις εσύ...

 

 

Και μιας και λες ότι ο λογιστής είναι τόσο κακός (δεν σε αμφισβητώ, έχει τύχει σε όλους μας - αν και σύμφωνα με τους πελάτες μας κάποια στιγμή οι κακοί λογιστές είμαστε εμείς οι ίδιοι), και δυσκολεύεσαι να κάνεις τροποποιητικές για το 2013, έχω να σου δώσω μια απλή συμβουλή. Δώσε μια προσφορά στον πελάτη σου και κάνε τα πάντα από την αρχή για το 2013. Δεν υπήρχε τίποτα θεωρημένο τότε και αν δεν έχει αφήσει τιμολόγια στον προηγούμενο, μπορείς να τα κάνεις όλα από την αρχή - και μάλιστα με πολύ καλή αμοιβή.

 

Τα θεωρημένα θα τα πάρεις κάποια στιγμή στο μέλλον, η συμβουλή μου είναι να συμβουλεύσεις την δικηγόρο να βρει συγγενή του παλιού της λογιστή και να τον πάρει με το καλό να μεσολαβήσει. Και εκεί τελειώνει ο ρόλος σου.

 

 

Αυτές τις μέρες μου τυχαίνει κάτι παρόμοιο με την περίπτωσή σου - όχι τόσο ακραίο βέβαια, αλλά δεν βλέπω το λόγο να ρίχνω στα μάτια κανενός τον κλάδο μας με αναφορές στο τι κακά πράγματα μπορεί να έκανε ο εν λόγω συνάδελφος. Ούτε χρειάζεται να πω στον νέο πελάτη μου πόσο κακός ήταν, αν ήταν άριστος και εφόσον ξέρω ότι δεν ήταν θέμα αμοιβής - αμοιβόταν μια χαρά όπως και εγώ τώρα, δεν θα τον άλλαζε...

 

Δεν υπάρχει λόγος να το κουβεντιάζουμε παραπάνω. Αν δεν μπορείς να ξανατρέξεις το 2013 από την αρχή, ή αν ο πελάτης δεν θέλει να σε πληρώσει για αυτό, ασχολείσαι με το 2014. Για τα θεωρημένα θα το αφήσεις πίσω ειδικά αν δεν θέλει να κάνει διακοπή εργασιών σύντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σκασίλα μου μεγάλη για τον πελάτη ο καθένας κάνει τις επιλογές του σε συνεργάτες και στο πώς πορεύεται γενικά στη ζωή. Κάνω ένα επάγγελμα για να ζήσω και αυτό που πάει να κάνει ο κώδικας(που έπρεπε να το κάναμε από μόνοι μας) είναι ένα βήμα διασφάλισης οτι δε θα με βλέπει ο κάθε μπαταχτσής σαν το παιδί για τα θελήματα και σαν τον γύφτο που θα κάνει τα πάντα και μετά θα πάει στον επόμενο. Εν τέλει δεν θα κάνω κάτι που δεν θα ήθελα να πάθω. Όποιος καινούριος έρχεται θέλω, απαιτώ την υπογραφή του προηγούμενου συναδέλφου γιατί τα ίδια θα κάνει και σε μένα.

 

 

Φίλε μου δεν κατάλαβες το νοημα αυτού που έγραψα . Δεν έχει να κάνει με αυτά (που είναι σωστά και τα προσυπογράφω ) που παραθέτεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...