Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΙΑ ΕΛΙΑ-ΔΥΟ ΕΛΙΕΣ......... ΣΕ Ε9


ISIDORA

Ερώτηση

Ή δεν εψαξα καλα στο FORUM ή δεν ειδα την απαντηση.

Οπως και αν εχει ποιος καλος συναδελφος θα μου πει πως δηλωνεται στο Ε9, ΜΙΑ κατα πληρη κυριοτητα ΕΛΙΑ, ή ΔΥΟ ΕΛΙΕΣ χωρις να αναφερει το ειδος του εμπραγματου δικαιωματος, που αφηνει σε διαθηκη παππους στον εγγονο του, σε χωραφι αλλου ιδιοκτητη ??

Μηπως λετε να βαλω φωτογραφια της ελιας για να φαινεται το ειδος, το μεγεθος και η περιοχη που αναφυεται????

Μηπως να βαλω και τεκμαρτο εισοδημα απο γεωργικη επιχειρηση ??

Τι τελοσπαντων προτεινεται να κανω πριν μου ερθει κανενα εγκεφαλικο ή με πιασει καμμια κριση ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΦΑΝΗ

ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ

ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (ΜΑΝΙΑΤΗΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ....ΠΕΤΡΑ)

ΣΤΟ ΕΛΑΙΟΚΟΜΙΚΟ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΜΑΣ ( ΜΑΝΗ ) ΟΡΙΖΟΥΜΕ ΑΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ 15-17 ΕΛΙΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΔΗΛΑΔΗ 1 ΡΙΖΑ ΕΛΙΑΣ ΑΝΑ 2-2,5 ΜΕΤΡΑ

ΒΟΗΘΗΣΑ?? ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ Ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Να κόψεις τις ελιές. Και καλή φωτιά κάνουν για το τζάκι, αλλά και καλλά κάρβουνα για ψήσιμο.

Προτεινεις να τις κοψω πριν τη φωτογραφια και το Ε9 ή μετα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ  ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ

ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (ΜΑΝΙΑΤΗΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ....ΠΕΤΡΑ)

ΣΤΟ ΕΛΑΙΟΚΟΜΙΚΟ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΥ  ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΜΑΣ          ( ΜΑΝΗ ) ΟΡΙΖΟΥΜΕ ΑΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ 15-17 ΕΛΙΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΔΗΛΑΔΗ 1 ΡΙΖΑ ΕΛΙΑΣ ΑΝΑ 2-2,5 ΜΕΤΡΑ

ΒΟΗΘΗΣΑ?? ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ Ε?

Ενδιαφερουσα προταση. Ομως τα 2-2,5 μετρα ειναι τρεχοντα ή τετραγωνικα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μ' ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ ΠΟΛΥ

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ

Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορεις και γελας με ενα τοσο σοβαρο θεμα, διοτι απο παλαιοτερους ειχα ακουσει πως βασικο στοιχειο υπολογισμου ειναι η επιφανεια του ισκιου του δενδρου, καθως και η διαμετρος του κορμου. Δεν θυμαμαι ομως την ΠΟΛ με την οποια τεκμηριωναν την αποψη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορεις και γελας με ενα τοσο σοβαρο θεμα, διοτι απο παλαιοτερους ειχα ακουσει πως βασικο στοιχειο υπολογισμου ειναι η επιφανεια του ισκιου του δενδρου, καθως και η διαμετρος του κορμου. Δεν θυμαμαι ομως την ΠΟΛ με την οποια τεκμηριωναν την αποψη τους.

Χωρίς πλάκα μας έτυχε ίδια περίπτωση και τη δηλώσαμε βάσει του ίσκιου τα τετραγωνικά, μία ελία καθώς και γεωργικό εισόδημα από αυτή . Επειδή θεν θυμάμαι ακριβώς πως το βγάλαμε ,θα ρωτήσω την αδελφή μου που είχε ασχοληθεί περισσότερο με αυτή τη δήλωση και αν θυμάται και αυτή θα επανέλθω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οπως και αν εχει ποιος καλος συναδελφος θα μου πει πως δηλωνεται στο Ε9, ΜΙΑ κατα πληρη κυριοτητα ΕΛΙΑ, ή ΔΥΟ ΕΛΙΕΣ χωρις να αναφερει το ειδος του εμπραγματου δικαιωματος, που αφηνει σε διαθηκη παππους στον εγγονο του, σε χωραφι αλλου ιδιοκτητη ??

Θεωρώ οτι πρέπει να δηλώσετε την επικαρπία του πελάτου σας απο τις ελιές και ο ιδοκτήτης του χωραφιού θα πρέπει να δηλώσει οτι έχει την ψιλή κυριότητα μόνον.

Το δούλεμα με ψιλό γαζί που μας κάνουν ποιός άραγε είναι υποχρωμένος να το δηλώσει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-kairatos-
Ή δεν εψαξα καλα στο FORUM ή δεν ειδα την απαντηση.

Οπως και αν εχει ποιος καλος συναδελφος θα μου πει πως δηλωνεται στο Ε9, ΜΙΑ κατα πληρη κυριοτητα ΕΛΙΑ, ή ΔΥΟ ΕΛΙΕΣ χωρις να αναφερει το ειδος του εμπραγματου δικαιωματος, που αφηνει σε διαθηκη παππους στον εγγονο του, σε χωραφι αλλου ιδιοκτητη ??

Μηπως λετε να βαλω φωτογραφια της ελιας για να φαινεται το ειδος, το μεγεθος και η περιοχη που αναφυεται????

Μηπως να βαλω και τεκμαρτο εισοδημα απο γεωργικη επιχειρηση ??

Τι τελοσπαντων προτεινεται να κανω πριν μου ερθει κανενα εγκεφαλικο ή με πιασει καμμια κριση ?????

ISIDORA, στο Ε9 δεν θα βάλεις τίποτε. Εαν ομως υπαρχει ελαιοκομικό δες για τις διασπαρτες σε ξένα εδαφη ελιές , τι βαζει σαν εκταση, για να το βαλεις στην Α σελίδα του Ε1. Στο ελαιοκομικό νομίζω τις χαρακτηρήζει διασπαρτες ή κατι τέτιο. Φαινεται η περίπτωση για γέλια , στα βουτυρόπαιδα του Κολωνακίου αλλά δεν ειναι. Εγώ που ειμαι γενημμένος στο Νομό Ηρακλείου με ελαιώνες και αμπέλια , και ειμαι 32 χρόνια στο επάγγελμα, πρώτη φορά φέτος αντιμετώπισα αυτήν την περίπτωση σε χωρία προς Ρέθυμνο μεριά. Δεν το πίστευα. Γέλασα. Οταν ομως διαβασα το συμβόλαιο, χαρακτήρισα τον εάυτό μου οτι συμπεριφέρθηκε ως ασχετο βουτυρόπαιδο του Κολωνακίου, που νομίζει οτι κατι ξέρει, αλλα στην πραγματικότητα τιπουτις, ποτ ελεγε ο Χατζηχρήστος. Η πλάκα ειναι, οτι υπαρχει περίπτωση αυτες οι ελιές κα μην εχουν δώσει λάδι για πολλα χρονια. Σύμβαίνει και αυτό , βουτυρόπαιδα του κολωνακίου, που εχετε επανδρώσει ( τώρα το ανδρώσει παίζεται σε οριζμένες περιπτώσεις) το υπουργείο οικονόμικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη καιρατος
ΤΡΕΧΟΝΤΑ

Φανούλα, εισαι βουτυρόπαιδο του Κολωνακίου. Δεν εχεις δει ποτέ ελαιώνα. Το 17 ρίζες στο στρέμμα το δεχομαι γιατι εχω και εγω εχω ενα στρέμμα με 17 ρίζες μέσα και ισα ισα που δεν ακουμπα η μια την αλλη. Η ελια δεν ειναι ουτε βασιλικός, ουτε κυπαρίσι. Λοιπον σύμφωνα με το 17 ελιές το στρέμμα , εχομε 1000τ.μ.΄:17 = 58,82 τ.μ. ανα ελιά. Αρα με τον τυπο εμβαδό κύκλου ελιάς 58, 82 =πι επι ρο στο τεράγωνο . Εά ακτίνα ελιας 4,33 μέτρα τοτε εμβαδο κύκλου 58,87 τ.μ. Συνεπώς διαμετρος κύκλου ελιάς 2Χ4,33 =8,66 τρεχ. μετρα. Επομένως η ελαχιστη απόσταση μεταξυ τω ελιών πρεπει να ειναι 8,66 μέτρα για να μην ακουμπα η μια την αλλη. Εγω εχω ελιές και 20-25 μετρα η μια από την αλλη. Αλλά οι ελιες ειναι ελιές και οχι βασιλικοί. Εδω πρεπει να τραγουδίσουμε τώρα το δημοτικό τραγούδι με το βασιλικό και την μαντζουράνα. Αμαν πρέπει να βγώ στην αυλή να ποτίσω την μαντζουρανα , το βασιλικό, τη ρίγανη, το διόσμο (τον αβάρσαμο), την αμπερόζα, τη φασκομηλιά, τη μέντα ,τον απήγανο , και το αρισμαρί. Τα υπόλοιπα ας περιμένουν αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κόψεις τις ελιές. Και καλή φωτιά κάνουν για το τζάκι, αλλά και καλλά κάρβουνα για ψήσιμο.

Το έγραψα γιατί όταν μου έτυχε αυτό ακριβώς πρότεινα. Πως μπορώ να δηλώσω τις ελιές κάποιου που βρίσκονται μέσα σε ακίνητο τρίτου ή σε δημόσια έκταση (αυτή η περίπτωση έτυχε σε μένα με σαφή αναφορά στην δημοσιευμένη διαθήκη ).

Σαν λογιστής δεν μπορώ να λύσω το ιδιοκτησιακό πρόβλημα της Χώρας. Εξάλου το Ε9 είναι πληροφοριακό έντυπο και όχι Φορολογικό. Όταν ο πελάτης μου μου είπε ότι θέλει να τις δηλώσει οποσδήποτε τον παρέπεμψα στον κ. Ρεγκούζα να του λύσει το πρόβλημα. Και αν δεν βρει τον Υπουργό υπάρχει και ο Αυτιάς, εγώ είμαι ένας απλός Φοροτεχνικός.

ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ISIDORA, στο Ε9 δεν θα βάλεις τίποτε. Εαν ομως υπαρχει ελαιοκομικό δες για τις διασπαρτες σε ξένα εδαφη ελιές , τι βαζει σαν εκταση, για να το βαλεις στην Α σελίδα του Ε1.  Στο ελαιοκομικό νομίζω τις χαρακτηρήζει διασπαρτες ή κατι τέτιο. Φαινεται η περίπτωση για γέλια , στα βουτυρόπαιδα του Κολωνακίου αλλά δεν ειναι. Εγώ που ειμαι γενημμένος στο Νομό Ηρακλείου με ελαιώνες και αμπέλια , και ειμαι 32 χρόνια στο επάγγελμα, πρώτη φορά φέτος αντιμετώπισα αυτήν την περίπτωση σε χωρία προς Ρέθυμνο μεριά. Δεν το πίστευα. Γέλασα. Οταν ομως διαβασα το συμβόλαιο, χαρακτήρισα τον εάυτό μου  οτι συμπεριφέρθηκε ως ασχετο βουτυρόπαιδο του Κολωνακίου, που νομίζει οτι κατι ξέρει, αλλα στην πραγματικότητα  τιπουτις, ποτ ελεγε ο Χατζηχρήστος. Η πλάκα ειναι, οτι υπαρχει περίπτωση αυτες οι ελιές κα μην εχουν δώσει λάδι για πολλα χρονια. Σύμβαίνει και αυτό , βουτυρόπαιδα του κολωνακίου, που εχετε επανδρώσει ( τώρα το ανδρώσει παίζεται σε οριζμένες περιπτώσεις) το υπουργείο οικονόμικών.

;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ελια σε ξενο χωραφι δεν δηλωνεται στο Ε9. Δεν το διαβασα πουθενα το ακουσα στον Αυτια.

Αν και δεν ειμαι απο Κολωνακι μερια δεν εχω ιδεα απο ελιες. Μονο καπνα ειχε το χωριο μου αντε και καμμια συκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομιζω η ελια

να μπει στο Ε 9.

Πιο καλα η μαντζουρανα

με τα φυλλα της τα πλανα.

(σαν τραγουδακι μοιαζει)

Μηπως η ελια ειναι επιμορτος ? Τοτε θα δηλωθει αγροτικο εισοδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ή δεν εψαξα καλα στο FORUM ή δεν ειδα την απαντηση.

Οπως και αν εχει ποιος καλος συναδελφος θα μου πει πως δηλωνεται στο Ε9, ΜΙΑ κατα πληρη κυριοτητα ΕΛΙΑ, ή ΔΥΟ ΕΛΙΕΣ χωρις να αναφερει το ειδος του εμπραγματου δικαιωματος, που αφηνει σε διαθηκη παππους στον εγγονο του, σε χωραφι αλλου ιδιοκτητη ??

Μηπως λετε να βαλω φωτογραφια της ελιας για να φαινεται το ειδος, το μεγεθος και η περιοχη που αναφυεται????

Μηπως να βαλω και τεκμαρτο εισοδημα απο γεωργικη επιχειρηση ??

Τι τελοσπαντων προτεινεται να κανω πριν μου ερθει κανενα εγκεφαλικο ή με πιασει καμμια κριση ?????

Με διάθεση χιούμορ...

Συνάδελφοι κολονακιώτες και μη,

Η ελία σε Ξένο αγροτεμάχιο δεν δηλώνεται στο Ε9 διότι δεν ειναι ΑΚΙΝΗΤΟ . ( φωνάξτε με σε ενδεχόμενο έλεγχο να την μετακινήσω σε άλλο τόπο)

ΑΚΟΜΑ ΟΜΩΣ και αν εχει συσταθεί το δικαίωμα ΤΗΣ ΟΙΚΗΣΗΣ επι της ελιας ( πράγμα που δεν διευκρινίζεται στη διαθήκη) , τότε αποτελεί εμπράγματο δικαίωμα , δεν δηλώνεται όμως στο ε9 , γιατί τέτοια δικαιώματα δηλώνονται ΜΟΝΟ ΕΠΙ ΑΚΙΝΗΤΩΝ .

Στην αρχή μπερδεύτηκα , γιατι οι περισσότεροι ΜΗ κολονακιώτες μας οδηγούσαν στον υπολογισμο των τετραγωνικων ή τρεχούμενων μετρων που καταλαμβάνει η ελιά. Αυτο όμως έχει νόημα , όταν προκειται περι ΕΠΙΔΙΚΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ το οποίο σύμφωνα με το Ε9 δηλώνει ο ΝΟΜΕΑΣ ( του ακινήτου)

Το εισόδημα απο γεωργική επιχε'ίρηση είναι άλλο θέμα , διότι δεν ειναι προυπόθεση η ιδιοκτησία για το γεωργικό εισόδημα.

ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΒΓΑΛΕ ΜΙΑ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΊΑ , ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΊΟ ΘΑ ΒΟΗΘΉΣΕΙ ΜΟΝΟ Ως ΠΡΟς ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΗΣ ΕΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ ΤΟΠΟΥ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ( Λαική το κάναμε το θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ Ε9

ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΤΟΝ

ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΣ ΣΤΟΝ Α.Κ. ΕΠΙΜΟΡΤΟΣ ΑΓΡΟΛΗΨΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΕΝ  ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ Ε9

ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΤΟΝ

ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΣ ΣΤΟΝ Α.Κ. ΕΠΙΜΟΡΤΟΣ ΑΓΡΟΛΗΨΙΑ

Μπορει να αναφέρθηκα με χιουμορ στην περίπτωση , αλλά πέρα από το γνωστό που αναφέρεις - και συμφωνώ - περι

" τα υπερκείμενα της υποκειμένης κλπ.. ανηκουν στην υποκείμενη "

υπάρχει και η περίπτωση της χρησικτισιας και του ΕΠΙΔΙΚΟΥ π.χ.

όταν προκειται περι ΕΠΙΔΙΚΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ το οποίο σύμφωνα με το Ε9 δηλώνει ο ΝΟΜΕΑΣ ( του ακινήτου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κυττάχτε και το άρθρο 59 του ΑΝ 2783 1941 (Εισαγωγικός νόμος Αστικού Κώδικα)

"Εμπράγματα δικαιώματα επιφάνειας ή χωριστής κυριότητας, που υπάρχουν κατά την εισαγωγή του Αστικού Κώδικα σε φυτεία ή δέντρα ή οικοδομές σε ξένο έδαφος, διατηρούνται και εξακολουθούν να διέπονται από το έως τώρα δίκαιο ή από τις ειδικές σχετικές διατάξεις που ισχύουν έως τώρα."

Τα "σηκωματάρικα" λιόδενδρα του Πηγιανού ή του Αδελιανού κάμπου?

Αυτά, φαίνεται ότι δεν έχουν ληφθεί υπόψη από τους συντάκτες της διάταξης, ενώ σε μερικές περιπτώσεις, που συναντάμε στη νομολογία, το δικαίωμα κάρπωσής τους αποτελεί την επικαρπία.

Τέτοιες στιγμές, του νόμου μη ορίζοντος για τα υφιστάμενα εμπτράγματα δικαιώματα εμφύτευσης και επιφάνειας, προτείνω απλώς την αναφορά τους στην πρώτη σελίδα του Ε9 ( επιχείρημα από την αντιμετώπιση του εμπράγματου δικαιώματος χρήσης , το οποίο ενώ αναφέρεται στο νόμο, δεν αναφέρεται στο Ε9)

Καλή δύναμη

Διονύσης Κουνάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κυττάχτε και το άρθρο  59 του ΑΝ 2783 1941 (Εισαγωγικός νόμος Αστικού Κώδικα)

"Εμπράγματα δικαιώματα επιφάνειας ή χωριστής κυριότητας, που υπάρχουν κατά την εισαγωγή του Αστικού Κώδικα σε φυτεία ή δέντρα ή οικοδομές σε ξένο έδαφος, διατηρούνται και εξακολουθούν να διέπονται από το έως τώρα δίκαιο ή από τις ειδικές σχετικές διατάξεις που ισχύουν έως τώρα."

Τα "σηκωματάρικα" λιόδενδρα του Πηγιανού ή του Αδελιανού κάμπου?

Αυτά, φαίνεται ότι δεν έχουν ληφθεί υπόψη από τους συντάκτες της διάταξης, ενώ σε μερικές περιπτώσεις, που συναντάμε στη νομολογία, το δικαίωμα κάρπωσής τους αποτελεί την επικαρπία.

Τέτοιες στιγμές, του νόμου μη ορίζοντος για τα υφιστάμενα εμπτράγματα δικαιώματα εμφύτευσης και επιφάνειας, προτείνω απλώς την αναφορά τους  στην πρώτη σελίδα του Ε9 ( επιχείρημα από την αντιμετώπιση του εμπράγματου δικαιώματος χρήσης , το οποίο ενώ αναφέρεται στο νόμο, δεν αναφέρεται στο Ε9)

Καλή δύναμη

Διονύσης Κουνάδης

ΣΥΓΓΝΩΜΗ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΩ....

Επιτέλους, δικαιώνεται η ...χιουμοριστική κατα τα αλλα .... παρέμβαση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σας πω τι γινόταν παλαιότερα.

Επείδη δεν υπάρχαν όρια κτημάτων και κανείς δεν ήξερε τι γινόταν, και αν θυμάμαι καλά ίσχυε ότι όποιος είχε δένδρα ήταν κάτοχος της γής , γινόταν ο χαμός ,πήγαιναν μέσα στα χωριάφια των άλλων και κέντρωναν ελίες ή φύτευαν δικές τους και αυτομάτως ο χώρος γύρω από την ελία ήταν δικός τους , και το καλύτερο ,όλοι το σεβόνταν και το αναγνώριζαν !!!!!!Μιλάω για παλίες εποχές .

Πληροφοριακά αν και τα έγραψε πληρέστερα ο κ.καίρατος , η σκία μιας κανονικής ελίας πιάνει κατά 30 τετραγωνικά , υπάρχουν ελίες που η σκιά τους πιάνει μισό στρέμμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΓΡΟΣ 600 ΜΕΤΡΑ ΜΕ 6 ΕΛΙΕΣ ΘΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΚΩΔ. 10 ?

ΑΓΡΟΣ 900 ΜΕΤΡΑ ΜΕ 4 ΕΛΙΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ???

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΚΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ??? Ε1 ΠΙΝΑΚΑΣ Β-2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη καιρατος
ΑΓΡΟΣ 600 ΜΕΤΡΑ  ΜΕ 6  ΕΛΙΕΣ  ΘΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΚΩΔ. 10 ?

ΑΓΡΟΣ 900 ΜΕΤΡΑ ΜΕ 4 ΕΛΙΕΣ  ΤΟ ΙΔΙΟ ???

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΚΑΙ  ΕΙΣΟΔΗΜΑ ???  Ε1 ΠΙΝΑΚΑΣ Β-2 ?

Ναί, σωστός σε όλα. Εαν δεν εκανες εδω το μάγο δεν θα απαντούσες σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...