Προς το περιεχόμενο
  • 0

υποβολη δηλωσεων φορολογιας εισοδηματος οικ. ετους 2014 : διαδικασιες και τυχον εμποδια


zinon

Ερώτηση

ενας φορολογουμενος απεστειλε την δηλωση του εχθες Ε1 και Ε2, και ενω το Ε1 και το εκκαθαριστικο εκτυπωνονται κανονικα, στο Ε2 βγαζει το εξης μηνυμα 

Σφάλμα space.gif     space.gif
REP-110: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του αρχείου E2Form14.rdf.REP-1070: Σφάλμα κατά το άνοιγμα ή την αποθήκευση εγγράφου.REP-0110: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του αρχείου E2Form14.rdf.
 

 

 

το βγαζει και απο τους τρεις φυλλομετρητες chrome, explorer, mozilla, τι ειναι αυτο κολλησε;; συνηθως την αλλη μερα τα εβγαζε,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γιατί βιαζόμαστε δεν μπορώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός.

Δύο εργοδότες με συμβάσεις.

Ο ένας εταιρεία (10.100€) - υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση για αυτό το ποσό στο Ε1 - παρακράτηση κλπ

Ο άλλος Ιδιώτης (100€) - ΔΕΝ υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση για αυτό το ποσό στο Ε1 ... και ΣΩΣΤΑ δεν υπάρχει γιατί προέρχεται από ιδιώτη

Ασφαλιστικό ταμείο 3000€.

Αρα πάει στην κλίμακα των μισθωτών.

Αρά στο Ε3 εμφανίζει στον κωδικό 348 ποσό 7.000€.

 

Το ερώτημά μου είναι:

Στο έντυπο Ε1 πως θα εμφανίσει-επιμερήσει το ποσό των 7.000€:

α) στον κωδικό 307 (Εισόδημα από ατομ..... της παρ.1 αρθρ.45ΚΦΕ) και 

β) στον κωδικό 343 (Εισόδημα των περιπτ. 1,2,3,4,5,6,7 γαι το οποίο δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση)

post-50589-0-06226100-1395905102_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...

 

ΔΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΚΙ ΑΥΤΟ!!

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95288

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός.
Δύο εργοδότες με συμβάσεις.
Ο ένας εταιρεία (10.100€) - υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση για αυτό το ποσό στο Ε1 - παρακράτηση κλπ
Ο άλλος Ιδιώτης (100€) - ΔΕΝ υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση για αυτό το ποσό στο Ε1 ... και ΣΩΣΤΑ δεν υπάρχει γιατί προέρχεται από ιδιώτη
Ασφαλιστικό ταμείο 3000€.
Αρα πάει στην κλίμακα των μισθωτών.
Αρά στο Ε3 εμφανίζει στον κωδικό 348 ποσό 7.000€.
 
Το ερώτημά μου είναι:
Στο έντυπο Ε1 πως θα εμφανίσει-επιμερήσει το ποσό των 7.000€:
α) στον κωδικό 307 (Εισόδημα από ατομ..... της παρ.1 αρθρ.45ΚΦΕ) και 
β) στον κωδικό 343 (Εισόδημα των περιπτ. 1,2,3,4,5,6,7 γαι το οποίο δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση)

 

 

Ο 307 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ

ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΑ

ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ.

ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά.

Δεν είναι προσυμπληρωμένος.

Αρα κατά την γνώμη σου όλο το ποσό (7000€) στον κωδικό 307 και στον κωδικό 343 τίποτα ?

Και εννοείται ότι δεν συμπληρώνουμε τίποτα στον πίν. 4Δ εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα.

Κατάλαβα καλά ?

Οταν λες τα παρακάτω πειράζουν ... τι εννοείες .... κάτι μάλλον έχασα στον συλλογισμό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός.
Δύο εργοδότες με συμβάσεις.
Ο ένας εταιρεία (10.100€) - υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση για αυτό το ποσό στο Ε1 - παρακράτηση κλπ
Ο άλλος Ιδιώτης (100€) - ΔΕΝ υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση για αυτό το ποσό στο Ε1 ... και ΣΩΣΤΑ δεν υπάρχει γιατί προέρχεται από ιδιώτη
Ασφαλιστικό ταμείο 3000€.
Αρα πάει στην κλίμακα των μισθωτών.
Αρά στο Ε3 εμφανίζει στον κωδικό 348 ποσό 7.000€.
 
Το ερώτημά μου είναι:
Στο έντυπο Ε1 πως θα εμφανίσει-επιμερήσει το ποσό των 7.000€:
α) στον κωδικό 307 (Εισόδημα από ατομ..... της παρ.1 αρθρ.45ΚΦΕ) και 
β) στον κωδικό 343 (Εισόδημα των περιπτ. 1,2,3,4,5,6,7 γαι το οποίο δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση)

 

ο κωδικος 348 στο Ε3 ποιος ειναι;οτι δεν εμφανισει σε δηλωση συμπληρωνεται με το χερι,και μαλλον μετα θα βγαινει μηνυμα για δικαιολογητικα στην εφορια, πρωτη χρονια δε νομιζω να τα περασουν ολα 100% σωστα,. το tweet του γενικου ελεγε σινίσταται να μην διορθωνουμε με το χερι, οχι οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο κωδ. 348 στο Ε3 αφορά στα "μπλοκάκια" με τις προϋποθέσεςι φορολόγησής τους με την κλίμακα των μισθωτών.

Συμπληρώνεται μαζί με τον κωδ. 591 του Ε3 (κωδ.591, 1η σελίδα, πάνω δεξιά στο Ε3)

Στην ερώτησή μου προσπάθησε να αντιστοιχήσεις τα ποσά που έγραψα στο Ε1 με την λογική που ανέφερα, και πες μου τη γνώμη σου.

post-50589-0-60529200-1395907827_thumb.j

post-50589-0-41179500-1395907840_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγω ετσι θα τα εκενα οπως τα λες, οτι ειναι απο ιδιωτη στον κωδικο που δεν υπαρχει ηλεκτρονικη πληροφορηση,και τα αλλα αν δεν εχουν περαστει και δεν μπορει να περιμενει τα υποβαλλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φορολόγηση ως μισθωτός....

Ναι ... αλλά πως θα επιμερήσεις π.χ. το ποσό των 7.000€ το οποίο προκύπτει από αφαίρεση ανόμοιων πραγμάτων τα π.χ.:

 

10.000€ που υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση και έχει εμφανισθεί στο Ε1 (από εταιρεία)

100€ που ΔΕΝ υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση (από ιδιώτη) και δεν πρόκειτε να εμφανιστεί στο Ε1

3.100€ ασφαλιστικό ταμείο

 

Δηλ. 10.000+100-3.100 = 7.000

 

Δηλ τι μέρος-τμήμα από τα 7.000€ θα βάλεις στον κωδ.307 (με ηλ. πληροφ)

και τι ποσό στον κωδ. 347 (χωρίς ηλ. πληροφόρηση)

Δοκίμασε να αντιστοιχίσεις τα 7.000€ στους δυο κωδ. και πές μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε προσυμπληρωμένη σύνταξη από Μ.Τ.Π.Υ. έχει μαζί με το 2013 και αναδρομικά 2011 και 2012 (σύνολο 9.832,00) το ίδιο θα συμβεί και με το ΤΕΑΔΥ όταν ενημερωθεί το Ε1!

Πως θα γίνει να μείνει μόνο το 2013 και να δηλωθούν με συμπληρωματικές δηλώσεις 2011 , 2012;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει συμπληρωθεί ο κωδ. 507 στο Ε1 (απόδειξης δαπάνης) π.χ 1000 ευρω και ο κωδ. 605 με πόσο 2500  (που αφορά διάφορες παρακρατήσεις ) και όταν πηγαίνω να κάνω υποβολή βγάζει μήνυμα  "Το ποσό του κωδ. (605) φόρος που παρακρατήθηκε είναι μεγαλύτερο από αυτό που αναλογεί στο εισόδημα του κωδ. 507"  

Τ ι κάνουμε σ αυτή τη περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φορολόγηση ως μισθωτός....

 

10.000€ που υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση και έχει εμφανισθεί στο Ε1 (από εταιρεία)

100€ που ΔΕΝ υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση (από ιδιώτη) και δεν πρόκειτε να εμφανιστεί στο Ε1

3.100€ ασφαλιστικό ταμείο

 

Δηλ. 10.000+100-3.100 = 7.000

 

Στο Ε1:

Τι μέρος-τμήμα από τα 7.000€ θα βάλεις στον κωδ.307 (με ηλ. πληροφ)

και τι ποσό στον κωδ. 347 (χωρίς ηλ. πληροφόρηση)

Δοκίμασε να αντιστοιχίσεις τα 7.000€ στους δυο κωδ. και πές μου. 

 

Βρε παιδιά σε κανέναν δεν εχει τύχει ελ. επαγγ. που θα φορολογηθεί ως μισθωτός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Δωρεάν παραχώρηση οικίας. Απο πόσα τετραγωνικά πρέπει να υπολογίσουμε τεκμαρτό εισόδημα???

Επίσης σε περίπτωση δωρεαν παραχώρησης καταστήματος ή αγρού όπου δηλωνουμε απο φετος υποχρεωτικά τεκμαρτό εισόδημα, μπορούμε να το υπολογίσουμε απο τον ΦΑΠ? Δηλαδη αξία ακινήτου που αναγράφεται στον ΦΑΠ x 3%?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Δωρεάν παραχώρηση οικίας. Απο πόσα τετραγωνικά πρέπει να υπολογίσουμε τεκμαρτό εισόδημα???

Επίσης σε περίπτωση δωρεαν παραχώρησης καταστήματος ή αγρού όπου δηλωνουμε απο φετος υποχρεωτικά τεκμαρτό εισόδημα, μπορούμε να το υπολογίσουμε απο τον ΦΑΠ? Δηλαδη αξία ακινήτου που αναγράφεται στον ΦΑΠ x 3%?

Ευχαριστώ

Κάποια βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα μου βγαζει το τρελλο μηνυμα στο ε1 , οταν παω να το υποβαλω

δεν εχετε συμπληρωσει αφμ συζυγου ενω εχετε συμπληρωσει κωδικους , ενω εγω δεν εχω συμπληρωσει κανεναν κωδικο συζυγου γιατι δεν υπαρχει συζυγος

εχει κανεις καμμια ιδεα η ηδη κρασαρε το συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μήπως είναι τσεκαρισμένο το έγγαμος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Δωρεάν παραχώρηση οικίας. Απο πόσα τετραγωνικά πρέπει να υπολογίσουμε τεκμαρτό εισόδημα???

Επίσης σε περίπτωση δωρεαν παραχώρησης καταστήματος ή αγρού όπου δηλωνουμε απο φετος υποχρεωτικά τεκμαρτό εισόδημα, μπορούμε να το υπολογίσουμε απο τον ΦΑΠ? Δηλαδη αξία ακινήτου που αναγράφεται στον ΦΑΠ x 3%?

Ευχαριστώ

κάποια βοήθεια για το παραπάνω?

Επίσης μπήκα σε δήλωση συνταξιούχου όπου εμφανίζεται κανονικά η σύνταξή του (ΟΑΕΕ) αλλά δεν εμφανίζεται το ΕΚΑΣ. Επίσης βλέπω ότι το ΕΚΑΣ δεν είναι πορτοκαλί αλλά λευκό, μπορούμε δηλαδή να το συμπληρώσουμε εμείς. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα το προσυμπληρώσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΙ ΕΓΩ... ΜΕ ΤΟ ΕΚΑΣ ΤΗ ΜΑΜΗΣΑΜΕ...

ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ

ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΑΣ, ΣΤΑ ΚΕΠ ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σήμερα σε συνταξιούχο του ΙΚΑ που έχει αναδρομικά ενω τα βλέπω στο πινακακι που ανοίγει δεν τα βλέπω στους κωδικούς προσυμπληρωμενα αυτό είναι γιατί μπορώ να διαλέξω σε ποιο έτος θα τα βάλω και αν θέλω να τα βάλω στο φετινό θα πρέπει να τα βάλω εκεί που λέει ότι δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, ευχαριστώ. 


με αυτά που βλέπω δεν τολμάω να κάνω δήλωση ακόμα . 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Δωρεάν παραχώρηση οικίας. Απο πόσα τετραγωνικά πρέπει να υπολογίσουμε τεκμαρτό εισόδημα???

Επίσης σε περίπτωση δωρεαν παραχώρησης καταστήματος ή αγρού όπου δηλωνουμε απο φετος υποχρεωτικά τεκμαρτό εισόδημα(δηλαδη περσι δεν δηλωνες τεκμαρτο εισοδημα), μπορούμε να το υπολογίσουμε απο τον ΦΑΠ? Δηλαδη αξία ακινήτου που αναγράφεται στον ΦΑΠ x 3%?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλημέρα σήμερα σε συνταξιούχο του ΙΚΑ που έχει αναδρομικά ενω τα βλέπω στο πινακακι που ανοίγει δεν τα βλέπω στους κωδικούς προσυμπληρωμενα αυτό είναι γιατί μπορώ να διαλέξω σε ποιο έτος θα τα βάλω και αν θέλω να τα βάλω στο φετινό θα πρέπει να τα βάλω εκεί που λέει ότι δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, ευχαριστώ. 

με αυτά που βλέπω δεν τολμάω να κάνω δήλωση ακόμα . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

Καλημέρα σήμερα σε συνταξιούχο του ΙΚΑ που έχει αναδρομικά ενω τα βλέπω στο πινακακι που ανοίγει δεν τα βλέπω στους κωδικούς προσυμπληρωμενα αυτό είναι γιατί μπορώ να διαλέξω σε ποιο έτος θα τα βάλω και αν θέλω να τα βάλω στο φετινό θα πρέπει να τα βάλω εκεί που λέει ότι δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, ευχαριστώ. 

με αυτά που βλέπω δεν τολμάω να κάνω δήλωση ακόμα . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...