Προς το περιεχόμενο

φορολογική αναμόρφωση τόκοι πρόστιμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης βάζουμε τους τόκους που έχουν πληρωθεί σε προμηθευτή και πρόστιμο ΚΒΣ που έχει επιβληθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης στην 1η σελίδα στη γραμμή 5" πρόστιμα-ποινές κλπ περ.ε άρθρου 23" βάζουμε το ποσό της ποινής που έχουμε δεχθεί από την Φορολογική Διοίκηση για μη απόδοση π.χ. βεβαιωμένου ΦΠΑ ή ΦΜΥ μέχρι την ημέρα που θα υποβάλλουμε τη δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης στην 1η σελίδα στη γραμμή 5" πρόστιμα-ποινές κλπ περ.ε άρθρου 23" βάζουμε το ποσό της ποινής που έχουμε δεχθεί από την Φορολογική Διοίκηση για μη απόδοση π.χ. βεβαιωμένου ΦΠΑ ή ΦΜΥ μέχρι την ημέρα που θα υποβάλλουμε τη δήλωση?

 

Τα ποσά που έχεις περάσει στον 81 (πρόστιμα, προσαυξήσεις) στο έτος 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποσά που έχεις περάσει στον 81 (πρόστιμα, προσαυξήσεις) στο έτος 2014.

Για απλογραφικά μιλάω. Για διπλογραφικά το ξέρω. Δηλαδή τί εννοώ? βάζω το ποσό των προστίμων που έχει τη δεδομένη στιγμή της ημ/νιας υποβολής της φορ.δήλωσης , η προσωποποιημένη πληροφόρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα κάνεις ...πρόβλεψη εξόδων ???Αποψή μου στο έτος που θα υποβληθεί η δήλωση θα αναμορφώσεις τα πρόστιμα.

πού την είδατε την πρόβλεψη εξόδων? μάλλον δεν καταλάβετε καλά το ερώτημα. Για φέτος ομιλώ, για την φετινή δήλωση που θα υποβάλλουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απλογραφικά μιλάω. Για διπλογραφικά το ξέρω. Δηλαδή τί εννοώ? βάζω το ποσό των προστίμων που έχει τη δεδομένη στιγμή της ημ/νιας υποβολής της φορ.δήλωσης , η προσωποποιημένη πληροφόρηση?

Τι διαφορά έχει με τα διπλογραφικά?

Στα βιβλία δεν έχεις περάσει κάποια πρόστιμα και προσαυξήσεις στις δαπάνες?

Αυτές θα αναμορφώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά έχει με τα διπλογραφικά?

Στα βιβλία δεν έχεις περάσει κάποια πρόστιμα και προσαυξήσεις στις δαπάνες?

Αυτές θα αναμορφώσεις. 

δηλ. πώς θα περάσω στα απλογραφικά τις προσαυξήσεις του μη αποδοθέντα ΦΠΑ και του ΦΜΥ? θα κάνω εγγραφή στα βιβλία? δεν μπορώ να το περάσω απευθείας στην φορολογική αναμόρφωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ. πώς θα περάσω στα απλογραφικά τις προσαυξήσεις του μη αποδοθέντα ΦΠΑ και του ΦΜΥ? θα κάνω εγγραφή στα βιβλία? δεν μπορώ να το περάσω απευθείας στην φορολογική αναμόρφωση?

 

άμα δεν τα περάσεις στα βιβλία σαν δαπάνες ώστε να σου μειώσουν τα κέρδη ,τι αναμόρφωση να κάνεις απευθείας?  για να βγεις και χρεωμένος από πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα δεν τα περάσεις στα βιβλία σαν δαπάνες ώστε να σου μειώσουν τα κέρδη ,τι αναμόρφωση να κάνεις απευθείας?  για να βγεις και χρεωμένος από πάνω?

άρα θα πρέπει να καταχωρήσουμε με 31/12/14 ότι προσαυξηση από μή απόδοση φόρων-τελών που είχαν βεβαιωθεί βάσε του ΚΦΔ μέχρι 31/12/14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απλογραφικά μιλάω. Για διπλογραφικά το ξέρω. Δηλαδή τί εννοώ? βάζω το ποσό των προστίμων που έχει τη δεδομένη στιγμή της ημ/νιας υποβολής της φορ.δήλωσης , η προσωποποιημένη πληροφόρηση?

Δηλαδή υποβάλλουμε τη δήλωση εισοδήματος 30/06/2015,αλλά δεν έχουμε υποβάλει πχ ΦΜΥ Α Τριμ14 ο οποίος βεβαιώθηκε στο 2014 και εχει προστιμα κλπ χ ποσό .Στη προσωποποιημένη πληροφόρηση φαίνεται το χ ποσό.'Αρα δεν έχει πληρωθεί στο 2014.Άρα δεν μπορεί να αναμορφωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα θα πρέπει να καταχωρήσουμε με 31/12/14 ότι προσαυξηση από μή απόδοση φόρων-τελών που είχαν βεβαιωθεί βάσε του ΚΦΔ μέχρι 31/12/14

 

εγώ λέω άμα τα πέρασες και μείωσες τα κέρδη κάνεις αναμόρφωση για να τα φέρεις στα ίσια.

 

άμα δεν τα πέρασες στα βιβλία ,δεν κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα θα πρέπει να καταχωρήσουμε με 31/12/14 ότι προσαυξηση από μή απόδοση φόρων-τελών που είχαν βεβαιωθεί βάσε του ΚΦΔ μέχρι 31/12/14

 

Ότι σου είπε ο Proakis.

 

Παράδειγμα: Πλήρωσες με καθυστέρηση μέσα στο 2014 έναν ΦΠΑ. Ο ΦΠΑ ήταν 10€ και πήρε και 1€ προσαύξηση. Αν καταχώρισες (και σωστά θα είχες πράξει) το 1€ στις δαπάνες, τότε θα έκανες αναμόρφωση (το 1€) στη δήλωση, επειδή δεν αναγνωρίζεται φορολογικά. Ότι κάναμε πάντα δηλαδή.

 

Άλλο παράδειγμα: Έχεις στις 31/12/14 απλήρωτο ΦΠΑ του 2013 1000€. Το ποσό αυτό έχει φάει προσαύξηση (στις 31/12/14) άλλα 300€. Αν αυτά τα 300€ (που δεν τα έχεις πληρώσει) τα έχεις καταχωρίσει στα βιβλία σαν "δουλευμένη" προσαύξηση, τότε και πάλι θα έπρεπε να κάνεις αναμόρφωση στη δήλωση. Αλλά τότε να δω τι θα έκανες όταν θα ρύθμιζες αργότερα αυτό το ποσό με τον 4321!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα συνεννοηθήκαμε.... Και στα απλογραφικά σε τί λογαριασμό θα βάλω τις όποιες προσαυξήσεις κλπ , μέχρι τον λογ.78 έχω στο λογισμικό μου, να το βάλω σε έναν 64αρι? ή στον 65?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

θέλω να υποβάλλω εκπρόθεσμα μία δήλωση ΟΕ με διακοπή 22/11/2011(άρα περίοδο 1/1-22/11/2011). Πρέπει να υποβάλλω την φορολογική αναμόρφωση με αρχείο ηλεκτρονικά και τα έντυπα Ε5-Ε3 χειρόγραφα, έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να υποβάλλω εκπρόθεσμα μία δήλωση ΟΕ με διακοπή 22/11/2011(άρα περίοδο 1/1-22/11/2011). Πρέπει να υποβάλλω την φορολογική αναμόρφωση με αρχείο ηλεκτρονικά και τα έντυπα Ε5-Ε3 χειρόγραφα, έτσι δεν είναι?

 

Ναι έτσι είναι.. εγώ σε παρόμοια περίπτωση είχα την φορολογική αναμόρφωση σε έντυπη μορφή και δεν την πήρε..μου είπε να υποβάλλω μετέπειτα την φορολογική αναμόρφωση ηλεκτρονικά..την δήλωση βέβαια την πήρε κανονικά γιατί καίγονται να βεβαιώνουν τέλη επιτηδεύματος και κάθε είδους νταβατζιλίκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...