Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κλειδάριθμος και παλαιός χρήστης


giannoula

Ερώτηση

Χρόνια πολλά και καλά σε όλους. Είμαι παλαιός χρήστης,θα μπορέσω στείλω το φπα κανονικά¨?Δεν έχω καταλάβει ,όλοι θα πάμε από εφορία -μητρώο-να πάρουμε κλειδάριθμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ

ΘΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ

ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΟΥ ΕΤΟΥΣ? ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΤΟΥ 2010? Ή ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2011?ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΩΣ 31/01/2011 ΔΗΛΑΔΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΟΥ ΕΤΟΥΣ? ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΤΟΥ 2010? Ή ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2011?ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΩΣ 31/01/2011 ΔΗΛΑΔΗ

ΕΩΣ 31/12/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ, ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΞΕΦΥΓΕ ΚΑΤΙ: ΞΕΚΙΝΑΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ, ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΝΕΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ TAXISNET, ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΧΡΗΣΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ. ΑΦΟΥ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΖΗΤΑΕΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΧΡΗΣΤΩΝ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

Είμαστε λογιστικό γραφείο( Ο.Ε ).Πήραμε νέους κωδικούς.Πάει να στείλει ο λογιστής την περιοδική και του βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να ορίσει εκπρόσωπο.Παίρνουμε κι άλλους κωδικούς απο την ΔΟΥ;Πώς γίνεται η διαδικασία;Πρέπει μέχρι αύριο να καταβληθεί ο ΦΠΑ.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

δεν ξέρω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο....

http://www.gsis.gr/faq/index.html#q_6

Είμαι Φυσικό Πρόσωπο (Λογιστής/Εκπρόσωπος) με ενεργοποιημένο λογαριασμό στο νέο TAXISnet και έχω εξουσιοδοτηθεί για την Υποβολή Δηλώσεων. Ποια βήματα ακολουθώ;

Εισαγωγή στο σύστημα με τους προσωπικούς μου κωδικούς.

Επιλέγω ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ-ΟΛΕΣ (πάνω δεξιά).

Επιλέγω την Δήλωση που θέλω να υποβάλω.

Επιλέγω «Επιλογή Ρόλου» (κάτω αριστερά) και έπειτα το πεδίο που με αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

Είμαστε λογιστικό γραφείο( Ο.Ε ).Πήραμε νέους κωδικούς.Πάει να στείλει ο λογιστής την περιοδική και του βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να ορίσει εκπρόσωπο.Παίρνουμε κι άλλους κωδικούς απο την ΔΟΥ;Πώς γίνεται η διαδικασία;Πρέπει μέχρι αύριο να καταβληθεί ο ΦΠΑ.Ευχαριστώ.

ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΩ ΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ Ο ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥΣ,ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΙΣΤΗ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΓΠΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 2104802552 ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΩ ΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ Ο ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥΣ,ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΙΣΤΗ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ

Άρα παίρνει ο λογιστής κλειδάριθμο σαν φυσικό πρόσωπο και μετά ορίζει τον εαυτό του σαν νόμιμο εκπρόσωπο?Και είναι οκ???Σίγουρα δεν θα βγάλει κανένα άλλο μήνυμα? Σήμερα πρέπει να πληρωθεί ο ΦΠΑ.. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παίρνει ο λογιστής κλειδάριθμο. Κατόπιν η εταιρεια του κάνει εξουσιοδότηση απο

την επιλογή εξουσιοδοτήσεις ή σαν λογιστή ή σαν εκπροσωπο..

Κανεις αποδοχή της εξουσιοδοτησης και απο το δικό σου λογ/μό πλέον και με

τους δικούς σου κωδικούς επιλέγοντας αποστολη φπα πατάς επάνω δεξιά στις

επιλογές που λεει επιλογή ρόλου..και μετα σου βγαζει δύο επιλογες.

Να δράσεις για τον εαυτό σου ή ως εκπρόσωπος νομικού προσωπου και επιλεγεις

το δευτερο. Θα σου βγάλει την εταιρεια και πατας πάνω στο ΑΦΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παίρνει ο λογιστής κλειδάριθμο. Κατόπιν η εταιρεια του κάνει εξουσιοδότηση απο

την επιλογή εξουσιοδοτήσεις ή σαν λογιστή ή σαν εκπροσωπο..

Κανεις αποδοχή της εξουσιοδοτησης και απο το δικό σου λογ/μό πλέον και με

τους δικούς σου κωδικούς επιλέγοντας αποστολη φπα πατάς επάνω δεξιά στις

επιλογές που λεει επιλογή ρόλου..και μετα σου βγαζει δύο επιλογες.

Να δράσεις για τον εαυτό σου ή ως εκπρόσωπος νομικού προσωπου και επιλεγεις

το δευτερο. Θα σου βγάλει την εταιρεια και πατας πάνω στο ΑΦΜ.

Γιατί ως "Εκπρόσωπο"; Ως "Λογιστή"! Αφού λογιστής είναι! :P

Ως "Εκπρόσωπος" θα δηλωθεί/-ούν ως βάσει τελευταίου Καταστατικού ο/οι Εκπρόσωπος/-οι, που φυσικά θα πρέπει να είναι στο Νέο Taxisnet.

Προσωπικά έστειλα 3 Δηλώσεις Φ.Π.Α. Νομικών Προσώπων ως "Λογιστής" χωρίς πρόβλημα.

Θεωρώ ότι η υποβολή δηλώσεων ως "Εκπρόσωπος" θα χρησιμοποιηθεί στην πράξη μόνο από τα Νομικά Πρόσωπα που έχουν εσωτερικό λογιστήριο, χωρίς συνεργασία με κάποιον εξωτερικό λογιστή (ελεύθερο επαγγελματία) και μέχρι να διευθετηθεί το πρόβλημα των μισθωτών λογιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακόμα ρε παιδιά μας βασανίζει το θέμα με τους κλειδάριθμους.... Τρέξαμε και εμείς σαν τα ζώα να προλάβουμε να τους πάρουμε . Μια διευκρίνηση δεν λένε να βγάλουν όμως ούτε καν σήμερα τελευταία μέρα για υποβολή ΦΠΑ και ενώ πολλοί συνάδελφοι ακόμα ψάχνονται. Μπαίνεις με τους κωδικούς της εταιρείας και τσουπ!!! Σε περιμένει μια έκπληξη!!!

Διευκρινίζουν το θέμα σχετικά με την ταυτότητα πληρωμής το οποίο είναι αστείο και μια εξήγηση για το ποιά διαδικασία θα πρέπει να ακολουθηθεί για τις εξουσιοδοτήσεις με το νέο taxisnet δεν δίνουν. Έπρεπε να φτάσει η πίεση στα ύψη για ακόμα μια φορά. Έτσι για να είμαστε πάντα σε εγρήγορση. Δεν καθόμαστε τρέχουμε τώρα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ομολογώ πως εγώ προσωπικά δεν ανέτρεξα στις " συχνές ερωτήσεις" του taxisnet όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι... αλλά βρήκα την άκρη.... ρωτώντας!!!

Επιμένω όμως πως θα έπρεπε να υπήρχε ενημέρωση στο σημείο που αναφέρονται οι λεπτομέρειες του νέου taxisnet..... Με το αίμα να ανεβαίνει στο κεφάλι με συγχωρείτε αλλά δεν σκέφτηκα να ανατρέξω στις "συχνές ερωτήσεις" που όποτε τους έρθει ενημερώνουν. Ας ελπίσουμε πως πλέον οι υπηρεσίες του taxis πραγματικά αναβαθμίζονται προς όφελος όλων μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό

http://www.gsis.gr/faq/index.html

δεν απαντά στις απορίες ?

EΣΤΕΙΛΑ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ( ΜΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ),ΚΑΙ ΔΕ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΕΞΟΣΙΟΔΟΤΗΣΗ.

ΠΟΤΕ ΖΗΤΑΕΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ;

ΜΗΠΩΣ ΔΕ ΖΗΤΑΕΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΑΠO ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ email ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΑΝ ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΟΥ TΑΧΙS;

TI ENNOIA EΧΕΙ Η ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΤΟΤΕ,ΑΦΟΥ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΣΑΝ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ email?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Δικούς μου κωδικούς σαν λογιστής δεν εχω πάρει ακόμα. Πήγε κάποιος πελάτης ,ελεύθερος επαγγελματίας , μόνος του και πήρε κλειδαριθμο για τον ίδιο με αποτέλεσμα να του κλειδωσουν τους παλιούς του κωδικούς με τους οποίους του έστελναν τις δηλώσεις. Εάν ενεργοποιήσει τους καινούργιους με τον κλειδαριθμο μπορώ να του στείλω την εκκαθαριστικη δήλωση ΦΠΑ με τους δικούς του νέους κωδικούς; και κυρίως αν μπορώ να στείλω το ε3 ε1 με τους δικούς του κωδικούς βάζοντας τα στοιχεία του λογιστη στο έντυπο και κόβοντας του την ΑΠΥ. Δεν εχω κάποιο πρόβλημα αλλά δεν μπορώ τέτοια περίοδο να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δικούς μου κωδικούς σαν λογιστής δεν εχω πάρει ακόμα. Πήγε κάποιος πελάτης ,ελεύθερος επαγγελματίας , μόνος του και πήρε κλειδαριθμο για τον ίδιο με αποτέλεσμα να του κλειδωσουν τους παλιούς του κωδικούς με τους οποίους του έστελναν τις δηλώσεις. Εάν ενεργοποιήσει τους καινούργιους με τον κλειδαριθμο μπορώ να του στείλω την εκκαθαριστικη δήλωση ΦΠΑ με τους δικούς του νέους κωδικούς; και κυρίως αν μπορώ να στείλω το ε3 ε1 με τους δικούς του κωδικούς βάζοντας τα στοιχεία του λογιστη στο έντυπο και κόβοντας του την ΑΠΥ. Δεν εχω κάποιο πρόβλημα αλλά δεν μπορώ τέτοια περίοδο να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες.

θα ενεργοποιησεις του κωδικους του βαζοντας τον κλειδαριθμο και στην συνεχεια νεο passoword και μετα θα στειλεις οτι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Σε ευχαριστώ ΣΤΕΛΛΑ η υπογραφη του λογιστη που για το ε3 ειναι υποχρεωτική πως θα φαίνεται ; Θα υπάρχει ειδικό πεδίο για βάλουμε τα στοιχεία μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ ΣΤΕΛΛΑ η υπογραφη του λογιστη που για το ε3 ειναι υποχρεωτική πως θα φαίνεται ; Θα υπάρχει ειδικό πεδίο για βάλουμε τα στοιχεία μας;

υπογραφη του λογιστη δεν ειναι υποχρεωτικη αρκει να μην ξεπερναει το οριο ο τζιροσ του....στις αλλες περιπτωσεις που ξεπερναει δλδ το οριο που θετουν θα υπογραφεις εσυ.τωρα το πως θα το δουμε την παρασκευη...λογικα θα γραφουμε στο πεδιο το ονομα μας ισως και αριθμο αδειας οπως το καναμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...