Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ρύθμιση 100 δόσεων (Πρόστιμα και Προσαυξήσεις)


alekosmp

Ερώτηση

Αν καταλαβαίνω καλά με την Π.Ν.Π. 27-3-15 άλλαξε ο 4321/2015 επιτρέπωντας ακόμα και την υποβολή εκπρόθεσμων ή τροποποιητικών δηλώσεων με απαλλαγή προστίμων. Συγκεριμένα

 

 

1. Βεβαιωμένες οφειλές στη Φορολογική Διοίκηση, σύμφωνα με τον Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας (Κ.Φ.Δ.), τον Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων (Κ.Ε.Δ.Ε.) και τον Τελωνειακό Κώδικα, δύνανται να ρυθμίζονται, κατόπιν αίτησης του οφειλέτη, εφόσον έχουν καταστεί ληξιπρόθεσμες έως και την 1η Μαρτίου 2015 και έχουν καταχωρισθεί στα Βιβλία Εισπρακτέων Εσόδων της Φορολογικής Διοίκησης μέχρι την ημερομηνία αίτησης για υπαγωγή σε ρύθμιση, με απαλλαγή κατά ποσοστό από πρόσθετους φόρους ή τέλη του Ν. 2523/1997, πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής ή μη υποβολής δήλωσης ή ανακριβούς δήλωσης του Ν. 4174/2013 (ΚΦΔ) που έχουν συμβεβαιωθεί με την κύρια οφειλή και από τις προσαυξήσεις και τους τόκους εκπρόθεσμης καταβολής που πς επιβαρύνουν ως ακολούθως:

 

Τι γίνεται με την υποβολή τροποποιητικών ή εκπροθέσμων μηδενικών δηλώσεων που αφορούν περίοδο εώς και 31/12/2014? Τα πρόστιμα ισχύουν εκεί κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Προσπαθώ να καταλάβω και εγώ τι ακριβώς γίνεται με την ΠΟΛ.1080/2015, όπου στο άρθρο 5 αναφέρεται

 

"Οι απαλλαγές του άρθρου 1 του Ν. 4321/2015 διενεργούνται επί των πρόσθετων φόρων ή τελών του Ν. 2523/1997, του προστίμου του άρθρου 58 του Ν. 4174/2013, του προστίμου του άρθρου 54 του ίδιου νόμου, όταν αυτό επιβάλλεται μετά από έλεγχο αντί του προστίμου του άρθρου 58 κατ’ εφαρμογή της παραγράφου 6 του άρθρου 62 του Ν. 4174/2013 καθώς και επί προσαυξήσεων και τόκων εκπρόθεσμης καταβολής των άρθρων 6 του Κ.Ε.Δ.Ε. και 53 του Κ.Φ.Δ., τα οποία υπολογίζονται κατά την είσπραξη, όπως έχουν διαμορφωθεί κατά την ημερομηνία αίτησης για υπαγωγή στη ρύθμιση.

Όταν το πρόστιμο του άρθρου 54 επιβάλλεται αυτοτελώς λόγω εκπρόθεσμης υποβολής δήλωσης και δεν συμβεβαιώνεται με την κύρια οφειλή δεν διενεργείται επ’ αυτού απαλλαγή. Σε αυτή την περίπτωση το πρόστιμο δύναται να ρυθμίζεται κατά τα οριζόμενα στις διατάξεις του Ν. 4321/2015 και την παρούσα απόφαση.

Με την υπαγωγή και καθ’ όλη τη διάρκεια της ρύθμισης δεν υπολογίζονται τα πρόστιμα των άρθρων 57 και 59 του ΚΦΔ και του άρθρου 6 του ΚΕΔΕ.

Δεν εμπίπτουν στις απαλλαγές του άρθρου 1 του Ν. 4321/2015 τα πρόστιμα και τα πολλαπλά τέλη που έχουν βεβαιωθεί κατ’ εφαρμογή των διατάξεων του Τελωνειακού Κώδικα."

 

Δλδ όπως το καταλαβαίνω σε περίπτωση που πάει για έλεγχο μία εκπρόθεσμη δήλωση τότε υπάρχει απαλλαγή. Όταν υπάρξει αυτοτελές πρόστιμο, τότε πληρώνετε κανονικά. Καταλαβαίνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσπαθώ να καταλάβω και εγώ τι ακριβώς γίνεται με την ΠΟΛ.1080/2015, όπου στο άρθρο 5 αναφέρεται

 

"Οι απαλλαγές του άρθρου 1 του Ν. 4321/2015 διενεργούνται επί των πρόσθετων φόρων ή τελών του Ν. 2523/1997, του προστίμου του άρθρου 58 του Ν. 4174/2013, του προστίμου του άρθρου 54 του ίδιου νόμου, όταν αυτό επιβάλλεται μετά από έλεγχο αντί του προστίμου του άρθρου 58 κατ’ εφαρμογή της παραγράφου 6 του άρθρου 62 του Ν. 4174/2013 καθώς και επί προσαυξήσεων και τόκων εκπρόθεσμης καταβολής των άρθρων 6 του Κ.Ε.Δ.Ε. και 53 του Κ.Φ.Δ., τα οποία υπολογίζονται κατά την είσπραξη, όπως έχουν διαμορφωθεί κατά την ημερομηνία αίτησης για υπαγωγή στη ρύθμιση.

Όταν το πρόστιμο του άρθρου 54 επιβάλλεται αυτοτελώς λόγω εκπρόθεσμης υποβολής δήλωσης και δεν συμβεβαιώνεται με την κύρια οφειλή δεν διενεργείται επ’ αυτού απαλλαγή. Σε αυτή την περίπτωση το πρόστιμο δύναται να ρυθμίζεται κατά τα οριζόμενα στις διατάξεις του Ν. 4321/2015 και την παρούσα απόφαση.

Με την υπαγωγή και καθ’ όλη τη διάρκεια της ρύθμισης δεν υπολογίζονται τα πρόστιμα των άρθρων 57 και 59 του ΚΦΔ και του άρθρου 6 του ΚΕΔΕ.

Δεν εμπίπτουν στις απαλλαγές του άρθρου 1 του Ν. 4321/2015 τα πρόστιμα και τα πολλαπλά τέλη που έχουν βεβαιωθεί κατ’ εφαρμογή των διατάξεων του Τελωνειακού Κώδικα."

 

Δλδ όπως το καταλαβαίνω σε περίπτωση που πάει για έλεγχο μία εκπρόθεσμη δήλωση τότε υπάρχει απαλλαγή. Όταν υπάρξει αυτοτελές πρόστιμο, τότε πληρώνετε κανονικά. Καταλαβαίνω κάτι λάθος?

 

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε, όπως τα λές φαίνεται πως έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

 

Φορολογούμενος με βεβαιωμένες οφειλές από πολεδομία σε ΔΟΥ θέλει τώρα να ρυθμίσει αλλά εκρεμμει διαγραφη του χρέους από την πολεδομία. Μήπως όμως η ένταξη σε ρύθμιση σημαίνει και αποδοχή της οφειλής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

 

Φορολογούμενος με βεβαιωμένες οφειλές από πολεδομία σε ΔΟΥ θέλει τώρα να ρυθμίσει αλλά εκρεμμει διαγραφη του χρέους από την πολεδομία. Μήπως όμως η ένταξη σε ρύθμιση σημαίνει και αποδοχή της οφειλής?

 

Για σιγουριά σε δικηγόρο.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, κάπου είχε πάρει το μάτι μου οτι η ρύθμιση θα χάνεται σε περίπτωση που δέν πληρωθεί εμπρόθεσμα κάποια τρέχουσα οφειλή 
(π.χ. φπα-εισόδημα κλπ) στο άρθρο 8 δέν βλέπω κάτι. Να θυμάμαι κάτι λα΄θος, να μου έχει ξεφύγει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, κάπου είχε πάρει το μάτι μου οτι η ρύθμιση θα χάνεται σε περίπτωση που δέν πληρωθεί εμπρόθεσμα κάποια τρέχουσα οφειλή 

(π.χ. φπα-εισόδημα κλπ) στο άρθρο 8 δέν βλέπω κάτι. Να θυμάμαι κάτι λα΄θος, να μου έχει ξεφύγει κάτι?

Καλημέρα, αν θυμάμαι καλά στις προυποθέσεις όταν στέλναμε αίτηση για ρύθμιση έλεγε μεταξύ των άλλων, για την υποβολή δηλώσεων (φπα-εισοδήματος κλπ) σε διάστημα μικρότερο των 3 μηνών απο την λήξη της υποχρέωσης υποβολής. Δεν νομίζω ότι ανέφερε κάτι για την πληρωμή.. Ας επιβεβαιώσει και άλλος συνάδελφος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό έχω διαβάσει κι εγώ, αλλά μου έχει κολήσει το μυαλό για την πληρωμή και δεν έχω βρε'ι κάτι.

 

 

Αν και έχω καταμπερδευτεί γιατι έχω την ίδια εντύπωση, νομίζω πως αναφέρεσαι σε προηγούμενη ρύθμιση.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19839 στο Νο.9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...