Προς το περιεχόμενο

ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλημέρα.

 

Σε αυτό: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20898

 

αναγράφει αυτό:

 

12. Υπάρχει υποχρέωση υποβολής δικαιολογητικών σύμφωνα με την ΠΟΛ.1136/10.06.2013;

Από το φορολογικό έτος 2014 και εφεξής οι κάτοικοι εξωτερικού που αποκτούν πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα δεν υποχρεούνται να προσκομίζουν δικαιολογητικά στη Δ.Ο.Υ. όπου υποβάλλουν δήλωση φορολογίας εισοδήματος ως κάτοικοι αλλοδαπής, προκειμένου να αποδείξουν ότι είναι όντως κάτοικοι εξωτερικού.
 
Πότε άλλαξε και δεν το πήρα χαμπάρι???

 

 

 

Καλημέρα Κώστα.

Χρόνια πολλά λέμεεεεεε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΟΛ 1136 είναι βασιζόμενη στον 2238, οπότε μας άφησε χρόνους. Να και μια ευχάριστη αλλαγή

 

Σαν να έχεις δίκιο  :)  

Δεν μου πέρασε καν από το μυαλό. :(

 

Οπότε τα θέλουν μόνο για μεταβολή και μετά τέλος ε?

 

Πάλι καλά.

 

Καλημέρα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Κώστα.

Χρόνια πολλά λέμεεεεεε :)

 

Καλημέρα και σε σας.

 

Ευχαριστώ πολύ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να έχεις δίκιο  :)  

Δεν μου πέρασε καν από το μυαλό. :(

 

Οπότε τα θέλουν μόνο για μεταβολή και μετά τέλος ε?

 

Πάλι καλά.

 

Καλημέρα. :)

 

Ακριβώς, τρέχεις για τη μεταβολή και μετά κάάάάάάάθεσαι

 

Χρόνια πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί στο taxisnet, αλλά έκανα την Παρασκευή μια δοκιμή δήλωσης σε κάτοικο εξωτερικού, ιδιοκτήτη ΕΙΧ στην Ελλάδα, και με εισόδημα από τόκους 5 ευρώ, βγήκε εκκαθάριση για πληρωμή 2.337 (2800 αυτοκίνητο + 3000 διαβίωση) Χ 26% + προκαταβολή.

Προφανώς δεν έχουν περάσει ακόμα στο πρόγραμμα εκκαθάρισης τη διάταξη του άρ. 21 του Ν.4321

Μέχρι σήμερα δεν έχει διορθωθει, έκανα και εγω δοκιμή σε κάτοικο εξωτερικού. Παρόμοια περίπτωση ,φόρος 1675.

Έγω λέω να πάμε διακοπές και σε κανα δεκαήμερο ίσως και να μπορέσουμε να δουλέψουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οδηγός αναφέρει ρητά για αυτούς που αποκτούν πραγματικό εισόδημα, ότι πλέον δεν προσκομίζουν δικαιολογητικό. Λογικό, γιατί για αυτούς ενεργοποιούνται τα τεκμήρια κλπ. Για αυτούς που έχουν μηδενικό;!!!! Θα προσκομίσουμε ή όχι;!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να έχεις δίκιο  :)  

Δεν μου πέρασε καν από το μυαλό. :(

 

Οπότε τα θέλουν μόνο για μεταβολή και μετά τέλος ε?

 

Πάλι καλά.

 

Καλημέρα. :)

ναί τέλος η ταλαιπωρία αυτή!!!! κάθε 100 ταλαιπωρίες που μας βάζουν , μας αφαιρούν και μία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρχισαν τα όργανα......πάω να κάνω σε κάτοικο εξωτερικού επιβεβαίωση στοιχείων....του κλικάρω μη υπόχρεος ΑΜΚΑ....και μου πετάει μήνυμα:

 

 

Η συμπλήρωση ΑΜΚΑ είναι υποχρεωτική.Εξαιρούνται οι κάτοικοι αλλοδαπής

 

Οοοεοεοεοεοεοεοοε

Τρέλλαααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρχισαν τα όργανα......πάω να κάνω σε κάτοικο εξωτερικού επιβεβαίωση στοιχείων....του κλικάρω μη υπόχρεος ΑΜΚΑ....και μου πετάει μήνυμα:

 

 

Η συμπλήρωση ΑΜΚΑ είναι υποχρεωτική.Εξαιρούνται οι κάτοικοι αλλοδαπής

 

Οοοεοεοεοεοεοεοοε

Τρέλλαααα

ώ ρε τρέλλαααααααααααααα!!!!!!!!! σκέψου εγώ τώρα τί πρόβλημα θα έχω που πέρσυ μετέφερα ένα ζεύγος ώς κατοίκους εξωτερικού και γέννησαν εκεί το 2014 το δεύτερο παιδί τους και πρέπει να του βγάλουν ΑΜΚΑ τώρα...γιατί αλλιώς δεν θα φεύγει η δήλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρχισαν τα όργανα......πάω να κάνω σε κάτοικο εξωτερικού επιβεβαίωση στοιχείων....του κλικάρω μη υπόχρεος ΑΜΚΑ....και μου πετάει μήνυμα:

 

 

Η συμπλήρωση ΑΜΚΑ είναι υποχρεωτική.Εξαιρούνται οι κάτοικοι αλλοδαπής

 

Οοοεοεοεοεοεοεοοε

Τρέλλαααα

αυτό δεν είναι τίποτα..όταν προχωρήσεις στην υποβολή να δεις γλέντια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 1η σελίδα του Ε1 εκεί που γράφει "εξαιρείσθε από την προσκόμιση αποδείξεων βάσει του άρθρου 72 του ΚΦΕ παρ.25" ποιανού ΚΦΕ εννοεί? Ο 4172 στο άρθρο 72 έχει 17 παραγράφους όχι 25 και εν πάσει περιπτώσει ποιούς αφορά? γιατί μέχρι και πριν 2 χρόνια υποχρεωτικά τικάραμε και τα 2 κουτάκια στους κατοίκους εξωτερικού..από πέρσυ άλλαξε αυτό αλλά δεν θυμάμαι γιατί δεν πρέπει να τικάρουμε το κουτάκι της εξαίρεσης από προσκόμιση αποδείξεων. Επίσης στους κατοίκους εξωτερικού πρέπει να συμπληρώσουμε τον ενημερωτικό κωδικό περί καταθέσεων και ακινήτων στο εξωτερικό??? όταν ζείς στο εξωτερικό δεν είναι αυτονόητο ότι υπάρχει λογ.καταθετικός???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, τρέχεις για τη μεταβολή και μετά κάάάάάάάθεσαι

 

Χρόνια πολλά

Λογιστής μετά την μεταβολή:tromaktiko.png

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 1η σελίδα του Ε1 εκεί που γράφει "εξαιρείσθε από την προσκόμιση αποδείξεων βάσει του άρθρου 72 του ΚΦΕ παρ.25" ποιανού ΚΦΕ εννοεί? Ο 4172 στο άρθρο 72 έχει 17 παραγράφους όχι 25 και εν πάσει περιπτώσει ποιούς αφορά? πολ 1070/2014 γιατί μέχρι και πριν 2 χρόνια υποχρεωτικά τικάραμε και τα 2 κουτάκια στους κατοίκους εξωτερικού..από πέρσυ άλλαξε αυτό αλλά δεν θυμάμαι γιατί δεν πρέπει να τικάρουμε το κουτάκι της εξαίρεσης από προσκόμιση αποδείξεων. Επίσης στους κατοίκους εξωτερικού πρέπει να συμπληρώσουμε τον ενημερωτικό κωδικό περί καταθέσεων και ακινήτων στο εξωτερικό???  όταν ζείς στο εξωτερικό δεν είναι αυτονόητο ότι υπάρχει λογ.καταθετικός???  προφανώς δεν εννοεί αυτούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην 1η σελίδα του Ε1 εκεί που γράφει "εξαιρείσθε από την προσκόμιση αποδείξεων βάσει του άρθρου 72 του ΚΦΕ παρ.25" ποιανού ΚΦΕ εννοεί? Ο 4172 στο άρθρο 72 έχει 17 παραγράφους όχι 25 και εν πάσει περιπτώσει ποιούς αφορά? πολ 1070/2014 γιατί μέχρι και πριν 2 χρόνια υποχρεωτικά τικάραμε και τα 2 κουτάκια στους κατοίκους εξωτερικού..από πέρσυ άλλαξε αυτό αλλά δεν θυμάμαι γιατί δεν πρέπει να τικάρουμε το κουτάκι της εξαίρεσης από προσκόμιση αποδείξεων. Επίσης στους κατοίκους εξωτερικού πρέπει να συμπληρώσουμε τον ενημερωτικό κωδικό περί καταθέσεων και ακινήτων στο εξωτερικό???  όταν ζείς στο εξωτερικό δεν είναι αυτονόητο ότι υπάρχει λογ.καταθετικός???  προφανώς δεν εννοεί αυτούς..

 

Ωραίος αλλά η ΠΟΛ 1070 δεν έχει άρθρο 72 και παραγραφο 25....κατάλαβα όμως ποιούς περιλαμβάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρχισαν τα όργανα......πάω να κάνω σε κάτοικο εξωτερικού επιβεβαίωση στοιχείων....του κλικάρω μη υπόχρεος ΑΜΚΑ....και μου πετάει μήνυμα:

 

 

Η συμπλήρωση ΑΜΚΑ είναι υποχρεωτική.Εξαιρούνται οι κάτοικοι αλλοδαπής

 

Οοοεοεοεοεοεοεοοε

Τρέλλαααα

εχω ιδια περιπτωση,μηπως αφορα την συζυγο,γιατι σε μενα υπεθεσα επειδη προκειται για ζευγαρι και  δεν εχω  κλειδαριθμο για την συζυγο(που δεν κατεχει τιποτα) και δεν μπορω να δω αν υπαρχει δηλωσης σχεσης με φορολογικο εκπροσωπο

εικαζω οτι μαλλον δεν υπαρχει σχεση εκπροσωπησης,και υπαρχει μονο στον συζυγο ,και αναγνωρισει μονο τον συζυγο ως κατοικο εξωτερικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ιδια περιπτωση,μηπως αφορα την συζυγο,γιατι σε μενα υπεθεσα επειδη προκειται για ζευγαρι και  δεν εχω  κλειδαριθμο για την συζυγο(που δεν κατεχει τιποτα) και δεν μπορω να δω αν υπαρχει δηλωσης σχεσης με φορολογικο εκπροσωπο

εικαζω οτι μαλλον δεν υπαρχει σχεση εκπροσωπησης,και υπαρχει μονο στον συζυγο ,και αναγνωρισει μονο τον συζυγο ως κατοικο εξωτερικου

Ωχ λές??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας


 


  • Κύπριος φοιτητής ήρθε να σπουδάσει στην Ελλάδα και έβγαλε ΑΦΜ στην τοπική ΔΟΥ ώστε να υποβληθεί το ηλεκτρονικό μισθωτήριο.Πρέπει να υποβάλλει φορολογική δήλωση?Το ενοίκιο το πληρώνει ο πατέρας του από την Κύπρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Εντομεταξύ...από 1.1.2014 ο κάτοικος εξωτερικού που αποκτά εισοδήματα στην Ελλάδα δεν υποχρεούται σε πιστοποιητικό φορ. κατοικίας? Έτσι λένε οι οδηγίες της κ. Σαββαίδου.

 

Αν δεν υποχρεούνται λοιπόν αυτοί τότε ποιοι υποχρεούνται? Κανείς? Αυτοί που δεν αποκτάν τίποτα?

 

....άβυσσος η ψυχή της ελληνικής φορολογίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντομεταξύ...από 1.1.2014 ο κάτοικος εξωτερικού που αποκτά εισοδήματα στην Ελλάδα δεν υποχρεούται σε πιστοποιητικό φορ. κατοικίας? Έτσι λένε οι οδηγίες της κ. Σαββαίδου.

 

Αν δεν υποχρεούνται λοιπόν αυτοί τότε ποιοι υποχρεούνται? Κανείς? Αυτοί που δεν αποκτάν τίποτα?

 

....άβυσσος η ψυχή της ελληνικής φορολογίας...

Δεν κατάλαβες καλά μου φαίνεται...αυτοί που δεν υποχρεούνται είναι αυτοί που έχουν ήδη μεταφερθεί από τα προηγούμενα έτη στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Για αυτούς που θα μεταφερθούν φέτος(η πρόθεσμια για την υποβολή δικαιολογητικών έληξε στις 8.5.2015) θα χρειαστεί στις πλείστες των περιπτώσεων πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας ή δίγλωσση αίτηση περί αποφυγής διπλής φορολογίας κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοικος εξωτερικού με τεκμαρτό εισόδημα (δωρεάν παραχώρηση κατ/τος) υποχρεούται σε δήλωση;

Είναι πραγματικό εισόδημα - για να έχει υποχρέωση - η δωρεάν παραχώρηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα

 

Σας βγάζει ακόμα τεκμήρια σε κάτοικους εξωτερικού με λίγους τόκους? Δε διορθώθηκε αυτό με το μίνι φορολογικό? Δεν εφαρμόστηκε στο ταχις?

 

Εμένα πάντως μου βγάζει ακόμα τεκμήρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Σας βγάζει ακόμα τεκμήρια σε κάτοικους εξωτερικού με λίγους τόκους? Δε διορθώθηκε αυτό με το μίνι φορολογικό? Δεν εφαρμόστηκε στο ταχις?

 

Εμένα πάντως μου βγάζει ακόμα τεκμήρια....

μήπως αφορά δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων κι όχι τεκμήρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 LAMMERGEIER 

 

Έχεις δίκιο. Όλες οι περιπτώσεις απ'ότι τσεκάρω τώρα είναι λόγω τεκμηρίου αποπληρωμής δανείου. Πίνακας 5, περιπτώσεις 2 (για δαπάνες που καταβλήθηκαν).

 

Μίνι φορολογικό: Προκειμένου για δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του άρθρου 32 φυσικού προσώπου που έχει τη φορολογική κατοικία του στην αλλοδαπή εφόσον δεν αποκτά εισόδημα στην Ελλάδα

 

Δηλαδή τι να πω ρε γμτ...έλεος. Επιβεβαιώνεται λοιπόν χωρίς ενδοιασμούς ότι όλοι οι κάτοικοι εξωτερικού, ανεξαιρέτως δηλώσεις, και με τις παλιές καλές οδηγίες που είχαμε τα παλιά τα χρόνια.  Αυτοί (στο υπ.οικονομικών) απλά είναι επικίνδυνοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΠΟΛ.1169/30.7.2015

Οδηγίες για την εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 6 του άρθρου 76 του ν.2238/1994

 

Η Γεν. Γραμ. Δημοσίων Εσόδων ΑΙΚ. ΣΑΒΒΑΪΔΟΥ
 

 

........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...