Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βοήθεια με ενδοκοινοτικές αποκτήσεις και παραδόσεις και εξαγωγές


accountant1234

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα ,

 

όταν λέμε ότι γίνεται εκτελωνισμός αγαθών , αυτό σημαίνει ότι μιλάμε μόνο για εισαγωγές αγαθών , σωστά ?

 

Μόνο στις εισαγωγές αγαθών πληρώνουμε ΦΠΑ και λοιπά έξοδα.

 

Στις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις/παραδόσεις και εξαγωγές , δεν επιβαρυνόμαστε ούτε με ΦΠΑ , ούτε λοιπά έξοδα εκτελωνιστή , σωστά ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα ,

 

όταν λέμε ότι γίνεται εκτελωνισμός αγαθών , αυτό σημαίνει ότι μιλάμε μόνο για εισαγωγές αγαθών , σωστά ?

 

Μόνο στις εισαγωγές αγαθών πληρώνουμε ΦΠΑ και λοιπά έξοδα.

 

Στις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις/παραδόσεις και εξαγωγές , δεν επιβαρυνόμαστε ούτε με ΦΠΑ , ούτε λοιπά έξοδα εκτελωνιστή , σωστά ?

[/quote

υπαρχει και η περιπτωση εκτελωνισμου σε ενδοκοινοτικες οταν η μεταφορα γινεται με πλοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα!γνωριζει καποιος συναδελφος ποσο ειναι το προστιμο για εκπροθεσμη υποβολη ενδοκοινοτικων αποκτησεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

Θα ήθελα την σοφία σας σχετικά με τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές!

Καταρχήν συγνώμη που ποστάρω εδώ απλά δεν ήθελα να επιβαρύνω με το άνοιγμα νέου τόπικ!

Επειδή δεν έχω ξανά αντιμετωπίσει τιμολόγια ενδοκοινοτικών συναλλαγών θα ήθελα να σας ρωτήσω πως τα αντιμετωπίζουμε!

Μου έδωσαν 4 τιμολόγια(invoice) από Μεγάλη Βρετανία,Γαλλία,Ισπανία και Ιταλία τα οποία δεν έχουν καθόλου ΦΠΑ μόνο το συνολικό ποσό!

Τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα πρέπει να τα δηλώσω κάπου?Και αν ναι που?Υπάρχει κάποια διορία που πρέπει να γίνει αυτό?

Στην καταχώρηση τους στο βιβλίο εσόδων-εξόδων καταχωρούνται σαν ενδοκοινοτικές συναλλαγές? 

Πρέπει να γίνει κάποια άλλη διαδικασία που δεν έχω αναφέρει?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον αφιερώσει χρόνο και μου απαντήσει!

Καλό υπόλοιπο ημέρας!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 hours ago, zerpanos said:

Καλημέρα!

Θα ήθελα την σοφία σας σχετικά με τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές!

Καταρχήν συγνώμη που ποστάρω εδώ απλά δεν ήθελα να επιβαρύνω με το άνοιγμα νέου τόπικ!

Επειδή δεν έχω ξανά αντιμετωπίσει τιμολόγια ενδοκοινοτικών συναλλαγών θα ήθελα να σας ρωτήσω πως τα αντιμετωπίζουμε!

Μου έδωσαν 4 τιμολόγια(invoice) από Μεγάλη Βρετανία,Γαλλία,Ισπανία και Ιταλία τα οποία δεν έχουν καθόλου ΦΠΑ μόνο το συνολικό ποσό!

Τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα πρέπει να τα δηλώσω κάπου?Και αν ναι που?Υπάρχει κάποια διορία που πρέπει να γίνει αυτό?

Στην καταχώρηση τους στο βιβλίο εσόδων-εξόδων καταχωρούνται σαν ενδοκοινοτικές συναλλαγές? 

Πρέπει να γίνει κάποια άλλη διαδικασία που δεν έχω αναφέρει?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον αφιερώσει χρόνο και μου απαντήσει!

Καλό υπόλοιπο ημέρας!

 

 

Είστε επαγγελματίας συνάδελφος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 hours ago, zerpanos said:

Καλημέρα!

Θα ήθελα την σοφία σας σχετικά με τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές!

Καταρχήν συγνώμη που ποστάρω εδώ απλά δεν ήθελα να επιβαρύνω με το άνοιγμα νέου τόπικ!

Επειδή δεν έχω ξανά αντιμετωπίσει τιμολόγια ενδοκοινοτικών συναλλαγών θα ήθελα να σας ρωτήσω πως τα αντιμετωπίζουμε!

Μου έδωσαν 4 τιμολόγια(invoice) από Μεγάλη Βρετανία,Γαλλία,Ισπανία και Ιταλία τα οποία δεν έχουν καθόλου ΦΠΑ μόνο το συνολικό ποσό!

Τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα πρέπει να τα δηλώσω κάπου?Και αν ναι που?Υπάρχει κάποια διορία που πρέπει να γίνει αυτό?

Στην καταχώρηση τους στο βιβλίο εσόδων-εξόδων καταχωρούνται σαν ενδοκοινοτικές συναλλαγές? 

Πρέπει να γίνει κάποια άλλη διαδικασία που δεν έχω αναφέρει?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον αφιερώσει χρόνο και μου απαντήσει!

Καλό υπόλοιπο ημέρας!

 

 

Χωρίς να θέλω να σας επιπλήξω. Όλοι από κάπου αρχίσαμε.

Ποια είναι η διαδικασία που έχετε αναφέρει ακριβώς για να σας απαντήσουμε εάν είναι και κάτι άλλο.

Καλή μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι συνάδελφος είμαι ενεργός και με αριθμό άδειας άσκησης επαγγέλματος!

Αυτό ρωτάω ποια η διαδικασία που ακολουθούμε σε τέτοιες περιπτώσεις!

Σας ευχαριστώ!Καλή εβδομάδα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα Τιμολόγια Ενδοκοινοτικών Αποκτήσεων Αγαθών ή Υπηρεσιών τα αποστέλουμε κάθε μήνα με τον Ανακεφαλαιωτικό Πίνακα ενδοκοινοτικών Αποκτήσεων εώς της 26 κάθε μήνα για Τιμολόγια του προηγούμενου μήνα. Επίσης κάθε τέλος του μήνα στέλνεις και Intrastat μόνο για αποκτήσεις ή παραδόσεις αγαθών και όχι υπηρεσιών.

Για το Βιβλίο Εσοδων Εξόδων τα Τιμολόγια καταχωρούνται με εγγραφές με 0% την αξία του και με 23% με ξεχωριστή εγγραφή . Και στις πωλήσεις θα ανοιξεις λογαριασμό για Ενδοκοινοτικές αποκτήσεις θα καταχωρείς την αξία του Τιμολογίου + ΦΠΑ 23%. Με αυτό τον τρόπο χρεωπιστώνεται το ΦΠΑ και απεικονίζεται και ορθά στην Περιοδική.

Π.Χ. Αξία Τιμολογίου 100 €

Εγγραφή    Αγορές Εμπ ΕΟΚ  100 €   0 φπα

                  Αγορές Εμπ ΕΟΚ Πλασματικές 100€ + ΦΠΑ 23€

                 Πωλήσεις  ΕΟΚ Πλασματικές 100€ + ΦΠΑ 23€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε θερμοευχαριστώ antygoni για την απάντησή σου!

Ο ανακεφαλαιωτικός πίνακας ενδοκοινοτικών αποκτήσεων είναι το Φ5?Ή το Φ4?

Υπάρχει κάποιο όριο για να γίνει intrastat?Ή γίνεται ανεξάρτητα του ποσού?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 hours ago, zerpanos said:

Ναι συνάδελφος είμαι ενεργός και με αριθμό άδειας άσκησης επαγγέλματος!

Αυτό ρωτάω ποια η διαδικασία που ακολουθούμε σε τέτοιες περιπτώσεις!

Σας ευχαριστώ!Καλή εβδομάδα!

 

 

Πριν θυμώσετε θα μπορούσατε αν μη τι άλλο να ανατρέξετε σε παρόμοια θέματα . Υπάρχουν πολλά , αλλά αυτό είναι το λιγότερο ,στην όλη ιστορία. Οπως διατυπώθηκαν τα ερωτήματα προκύπτει έλλειψη στοιχειώδους γνώσεως του πλαισίου και αυτή την έλλειψη δεν την αναπληρώνει ούτε η οποιαδήποτε απάντηση που θα δοθεί εδώ , ούτε φυσικά ο αριθμός αδείας άσκησης επαγγέλματος . Αυτό που την αναπληρώνει είναι η μελέτη των κειμένων.

Σε τελική ανάλυση πως θα αξιολογήσετε την ορθότητα της όποιας απαντήσεως σας δοθεί ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ απόλυτα με τον Σωτήρη,οι απαντήσεις εδώ πρέπει να αξιολογούνται απο τον ερωτώντα πάντα,απλά οι απαντήσεις μας δίνουν το ερέθισμα στο πως να σκεφτούμε και να πράξουμε και να αναζητήσουμε τους σχετικούς νόμους.Εδώ δεν είναι υπουργείο οικονομικών-εργασίας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να προσθέσω και κάτι ακόμη . Οι απαντήσεις που δόθηκαν στον συνάδελφο , μπορεί να ευχαρίστησαν τον συνάδελφο , ο οποίος με τη σειρά του ανταπέδωσε την ευχαρίστηση , είναι όμως λειψές κατά το σκέλος της πρόσφατης υποχρέωσης να στέλνουμε στοιχεία σε  μηνιαία βάση και όταν συντρέχει περίπτωση και στο πληροφοριακό σύστημα της τράπεζας της Ελλάδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητε sotiri,θα χρειαστω και εγω τα φωτα σου,οσον αφορα τις ενδοκοινοτικες(υπηρεσιες).Αν και θεωρω οτι διαβασα και εψαξα πολυ για το  ολο θεμα, (πιο πολυ τα μπερδεψα),(πηγα και μεχρι τη ΦΑΕ αλλα απαντηση ξεκαθαρη δεν πηρα).Λοιπον νομικο προσωπο με εδρα την Ελλαδα,μη υπαγωγη σε ΦΠΑ (υπηρεσιες εξεταστικου κεντρου)λαμβανει τιμολογια χωρις φπα απο ΚΥΠΡΟ,(η ΚΥΠΡΙΑΚΗ συμβαλλεται με ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΑ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ) αμοιβη για καθε συμμετεχοντα στις εξετασεις γλωσσομαθειας.

Η παροχη γινεται στην Ελλαδα,αρα φορολογηται στην Ελλαδα,οποτε πρεπει να στειλω Ενδοκοινοτικη και να αποδοσω και φπα?Παει με εκτακτη περιοδικη στη ΔΟΥ?  η δεν υπαρχει υποχρεωση επειδη οι υπηρεσιες απαλλασσονται στο εσωτερικο της χωρας?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

σε πώληση που κάναμε στη Βουλγαρία η μεταφορική του πελάτη μας η οποία εδρεύει και αυτή στη Βουλγαρία έκοψε τιμολόγιο για τη μεταφορά των εμπορευμάτων χρεώνοντας εμάς.Το θέμα μου είναι σε ποιό λογαριασμό να καταχωρίσω το έξοδο για τη μεταφορά.Να ανοίξω έναν υπολογαριασμό του 64.00.03 ο οποίος λογικά θα ενημερώνει και listing σαν ενδοκοινοτική παροχή?(πάνω κάτω όπως το facebook)

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

Τι ισχύει για τις τροποποιητικές intrastat  και ανακεφαλαιωτικών  πινάκων . Υπάρχουν πρόσθιμα ή ισχύει ότι ισχύει και για τις τροποποιητικές ΦΠΑ;

 

 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Ατομική με αντικείμενο πώληση ανταλλακτικών μηχανών πλοίων.

Αγόρασε εμπορεύματα από αγγλική εταιρεία, η οποία εξέδωσε τιμολόγιο χωρίς φπα, αλλά σε λίρες.

Η εταιρεία έχει σωστό VAT Number.

Θεωρείται ενδοκοινοτική απόκτηση?

Αν ναι, με ποιας μέρας ισοτιμία θα μετατραπούν οι λίρες σε ευρώ?

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τις δηλωτικές υποχρεώσεις στον ΦΠΑ, με βάση την δημοσιευμένη ισοτιμία του μήνα:

https://www.taxheaven.gr/pages/vats

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρα Διαδικασία απαλλαγής ΦΠΑ της παράδοσης υλικών και αντικειμένων που προορίζονται να ενσωματωθούν ή να χρησιμοποιηθούν σε πλοία της περίπτ. α της παρ. 1 του άρθρου 27 του Κώδικα ΦΠΑ

(Διαδικασία απαλλαγής ΦΠΑ της παράδοσης υλικών και αντικειμένων που προορίζονται να ενσωματωθούν ή να χρησιμοποιηθούν σε πλοία της περίπτ. α της παρ. 1 του άρθρου 27 του Κώδικα ΦΠΑ)

Κατηγορία: Φ.Π.Α.

Του Φώτη Τσιατούρα
Φοροτεχνικού, συγγραφέα
τ. επόπτη Π.Ε.Κ. Αθηνών


ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

I. Γενικά
II. Απαλλαγή της παράδοσης και εισαγωγής πλοίων, ναυαγοσωστικών κ.λπ. καθώς και αντικειμένων και υλικών, εφόσον προορίζονται να ενσωματωθούν ή να χρησιμοποιηθούν σ’αυτά
ΙΙΙ. Διαδικασία απαλλαγής από το ΦΠΑ της παράδοσης αγαθών που προορίζονται για τον εφοδιασμό πλοίων και πλωτών μέσων που ενεργούν πλόες εξωτερικού ή μικτούς, καθώς και υπερπόντιας αλιείας
IV. Διαδικασία απαλλαγής ΦΠΑ της παράδοσης υλικών και αντικειμένων που προορίζονται να ενσωματωθούν ή να χρησιμοποιηθούν σε πλοία παράκτιας αλιείας
V. Διαδικασία επιστροφής του ΦΠΑ για πράξεις που διενήργησαν οι εκμεταλλευτές πλοίων παράκτιας αλιείας από 26.10.2018

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/30976

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 20/9/2019 στις 5:41 ΜΜ, anast είπε

Για τις δηλωτικές υποχρεώσεις στον ΦΠΑ, με βάση την δημοσιευμένη ισοτιμία του μήνα:

https://www.taxheaven.gr/pages/vats

Ευχαριστώ.

Θεωρείται όμως ενδοκοινοτική?

Ρωτάω επειδή οι αγγλικές εταιρείες έχουν ένα ιδιότυπο καθεστώς.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Ευχαριστώ.

Θεωρείται όμως ενδοκοινοτική?

Ρωτάω επειδή οι αγγλικές εταιρείες έχουν ένα ιδιότυπο καθεστώς.

Ευχαριστώ.

ίσως ΘΑ έχουν ιδιότυπο μετά το brexit.

τώρα παίρνεις ισοτιμία λίρας του μήνα έκδοσης του τιμολογίου και την δηλώνεις κανονικά.

με GBXXXXXXXX.

τώρα μην μπερδευτείς με το παρακάτω.

ειδικά αν είναι μεγάλο ποσό, σαν κόστος για τα βιβλία πρέπει να πάρεις την ισοτιμία με ημερομηνία παραλαβής ή προπληρωμής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

ίσως ΘΑ έχουν ιδιότυπο μετά το brexit.

τώρα παίρνεις ισοτιμία λίρας του μήνα έκδοσης του τιμολογίου και την δηλώνεις κανονικά.

με GBXXXXXXXX.

τώρα μην μπερδευτείς με το παρακάτω.

ειδικά αν είναι μεγάλο ποσό, σαν κόστος για τα βιβλία πρέπει να πάρεις την ισοτιμία με ημερομηνία παραλαβής ή προπληρωμής.

 

 

Έχω μπερδευτεί με τον Ν.2859/2000.

Πότε δεν θεωρείται ενδοκοινοτική?

Θυμάμαι αφορούσε κάποιες αγγλικές εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...