Προς το περιεχόμενο

Εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών ατομικής επιχείρησης λόγω θανάτου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών ατομικής επιχείρησης λόγω θανάτου με ημερομηνία 10/12/2008, με αντικείμενο εργασιών λιανικό εμπόριο κατεψυγμένων.

 Ποια είναι η διαδικασία; Πρέπει να γίνει αποδοχή κληρονομιάς των παγίων;

Υπάρχουν από πάγια μόνο δύο παλιά κατεστραμένα ψυγεία ,ένας πάγκος και από τις δύο Φ.Τ.Μ. έχει χαθεί η μία, αλλά και από την δεύτερη το Βιβλίο συντήρησης Φ.Τ.Μ. .

Χρειάζομαι την βοήθεια σας γιατί ο ελεγκτής με στέλνει στο κεφάλαιο για αποδοχή κληρονομιάς.

Το κεφάλαιο στο Μητρώο να διαγράψω το Α.Φ.Μ. και το Μητρώο στον ελεγκτή.

Από να αρχίσω; Σας έχει συμβεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα η διακοπη με αποδοχη των παγιων απο τους κληρονομους και μετα η διαγραφη απο το μητρωο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα η διακοπη με αποδοχη των παγιων απο τους κληρονομους και μετα η διαγραφη απο το μητρωο

άρα θα πρέπει να αποδοθεί πρώτα η δήλωση φόρου κληρονομιάς,μετά η συμβολαιογραφική πράξη της αποδοχής και έπειτα η διακοπή. Σε περίπτωση που δεν υπήρχε διακοπή και υπήρχαν πολλοί κληρονόμοι πώς θα αντιμετωπιζόταν το θέμα? θα έπρεπε να γίνει κοινωνία κληρονόμων ή αυτή γίνεται μόνο για την εκμετάλλευση συγκεκριμένου "πράγματος" όπως π.χ. τα ταξί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα θα πρέπει να αποδοθεί πρώτα η δήλωση φόρου κληρονομιάς,μετά η συμβολαιογραφική πράξη της αποδοχής και έπειτα η διακοπή. Σε περίπτωση που δεν υπήρχε διακοπή και υπήρχαν πολλοί κληρονόμοι πώς θα αντιμετωπιζόταν το θέμα? θα έπρεπε να γίνει κοινωνία κληρονόμων ή αυτή γίνεται μόνο για την εκμετάλλευση συγκεκριμένου "πράγματος" όπως π.χ. τα ταξί?

H συμβολαιογραφικη πραξη δεν ειναι απαραίτητη.Απαραιτητη ειναι η δηλωση αποδοχης και η αποδοση του φορου.Η κοινωνία κληρονομων γινότανε για τα δημοσιας χρησεως και οπου υπηρχε ειδικη αδεια και δεν ηταν μεταβιβασιμη παρα μόνο σε κληρονόμους τώρα λογικά ουτε και γι΄αυτο  δεν πρεπει να γινεται.Απλά κάνεις ταυτόχρονα διακοπή και εναρξη στο ονομα των κληρονομων η με μορφη εταιρείας η ατομικη ανάλογα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Ατομική με έναρξη 1990 και κλείνει ουσιαστικά το 1994 . Δεν κάνει τότε διακοπή.

Πεθαίνει το 2009 και αφήνει σύζυγο με ανήλικα.

Η ΔΟΥ μου λέει ότι δεν μπορούν οι κληρονόμοι να κάνουν διακοπή πριν τον θάνατο.

Ισχύει;;;;;

Γνωρίζετε κάτι;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατομική με έναρξη 1990 και κλείνει ουσιαστικά το 1994 . Δεν κάνει τότε διακοπή.

Πεθαίνει το 2009 και αφήνει σύζυγο με ανήλικα.

Η ΔΟΥ μου λέει ότι δεν μπορούν οι κληρονόμοι να κάνουν διακοπή πριν τον θάνατο.

Ισχύει;;;;;

Γνωρίζετε κάτι;;;;

Κάνε ένα ερώτημα στο υπουργείο(τμήμα βιβλίων και στοιχείων) για να πάρεις τεκμηριωμένη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Ατομική με έναρξη 1990 και κλείνει ουσιαστικά το 1994 . Δεν κάνει τότε διακοπή.

Πεθαίνει το 2009 και αφήνει σύζυγο με ανήλικα.

Η ΔΟΥ μου λέει ότι δεν μπορούν οι κληρονόμοι να κάνουν διακοπή πριν τον θάνατο.

Ισχύει;;;;;

Γνωρίζετε κάτι;;;;

Μήπως είχαμε κάτι νεώτερο για το συγκεκριμένο θέμα-κάποια απάντηση από το υπουργείο ενδεχομένως-γιατί μου παρουσιάστηκε ακριβώς ίδια περίπτωση. Πήγα να δηλώσω το θάνατο στο μητρώο και έφυγα με τον θανών να έχει στο όνομα του επιχείρηση με έναρξη το 1995 και ουσιαστική λήξη μάλλον κάπου στο 1999

Στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχουν ούτε θεωρημένα στοιχεία,ούτε ταμειακή τπτ για την διακοπή..έφυγαν για το εξωτερικό και τα παράτησαν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Μήπως είχαμε κάτι νεώτερο για το συγκεκριμένο θέμα-κάποια απάντηση από το υπουργείο ενδεχομένως-γιατί μου παρουσιάστηκε ακριβώς ίδια περίπτωση. Πήγα να δηλώσω το θάνατο στο μητρώο και έφυγα με τον θανών να έχει στο όνομα του επιχείρηση με έναρξη το 1995 και ουσιαστική λήξη μάλλον κάπου στο 1999

Στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχουν ούτε θεωρημένα στοιχεία,ούτε ταμειακή τπτ για την διακοπή..έφυγαν για το εξωτερικό και τα παράτησαν όλα.

Τηλεφώνησα σήμερα στο τηλ 2103375885 και μου απάντησαν οτι σύμφωνα με την ΠΟΛ.1149/13-06-2012 στις περιπτώσεις που ο φορολογούμενος έχει αποβιώσει, θα υποβάλλεται δήλωση διακοπής εργασιών με ημερομηνία θανάτου. 

Μήπως γνωρίζει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφώνησα σήμερα στο τηλ 2103375885 και μου απάντησαν οτι σύμφωνα με την ΠΟΛ.1149/13-06-2012 στις περιπτώσεις που ο φορολογούμενος έχει αποβιώσει, θα υποβάλλεται δήλωση διακοπής εργασιών με ημερομηνία θανάτου. 

Μήπως γνωρίζει κάτι άλλο;

Στη συγκεκριμένη ΠΟΛ, αναφέρει όμως "....,εφόσον δεν αποδεικνύεται διαφορετικά,..." σύμφωνα με την ΠΟΛ.1068/19.3.2001 μπορώ να αποδείξω ότι έγινε παύση επιχειρηματικής δραστηριότητας πολύ νωρίτερα από τον θάνατο, οπότε και να γίνει εκπρόθεσμη διακοπή και έτσι συμφωνήσαμε και με τα τμήματα της ΔΟΥ (φπα, κώδικα, έλεγχο κλπ).

Τώρα αν θα έβγαινε κάποιο κόλλημα στην πορεία δεν ξέρω να σε ενημερώσω γιατί έφυγαν για το εξωτερικό οι πελάτες και εξαφανίστηκαν κυριολεκτικά οπότε δεν προχώρησα και εγώ σε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...