Προς το περιεχόμενο
  • 0

υποχρέωση καταβολής επιδόματος αδείας μετά από οικειοθελή αποχώρηση


nikmeg

Ερώτηση

πρόσληψη υπαλλήλου 17/5/11 οικειοθελής αποχώρηση 19/6/11 .Οι εισφορές έχουν καταβληθεί κανονικά.Και η ΑΠΔ έχει σταλεί.Εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι ο υπάλληλος δικαιούται και επιδόματος αδείας και κατ' επέκταση και ανάλογων ασφαλιστικών εισφορών.Πότε καταβάλλονται οι εισφορές του επιδόματος στο ΙΚΑ;Έχει επιβάρυνση αν τις καταθέσουμε τώρα (3%;;;;);Αν ναι υπάρχει και επιβάρυνση για την τροποποιητική της ΑΠΔ;; Παρακαλώ βοηθήστε είμαι νέος στο επάγγελμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

πρόσληψη υπαλλήλου 17/5/11 οικειοθελής αποχώρηση 19/6/11 .Οι εισφορές έχουν καταβληθεί κανονικά.Και η ΑΠΔ έχει σταλεί.Εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι ο υπάλληλος δικαιούται και επιδόματος αδείας και κατ' επέκταση και ανάλογων ασφαλιστικών εισφορών.Πότε καταβάλλονται οι εισφορές του επιδόματος στο ΙΚΑ;Έχει επιβάρυνση αν τις καταθέσουμε τώρα (3%;;;;);Αν ναι υπάρχει και επιβάρυνση για την τροποποιητική της ΑΠΔ;; Παρακαλώ βοηθήστε είμαι νέος στο επάγγελμα!

ΣΥΜΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΠΔ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ( ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ) ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ Γ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ . ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ( ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ) ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΑ Δ.Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΩΣΤΑΣ Θ.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΟΪΔΟ. ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΕ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ (ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ), ΑΠΟΔΙΔΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ (ή ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΑΜΑΧΗΤΑ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ), ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΔ Γ' ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ, ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ. ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟ "ΑΡΤΙΑ" ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΚΤΙΚΑ "ΑΜΕΜΠΤΟ" ΙΚΑ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΟΥ (ΕΤΣΙ ή ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΠΟΤΕ ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ ΤΩΡΑ, ΕΦΟΣΟΝ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΣΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ).

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΔΩΡΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ (ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ) & ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ 2012 ΤΗΝ ΑΠΔ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ (ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΥ, ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΑΝΤΩΝ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΚΑΘΕ ΕΤΟΥΣ - ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ (π.χ. ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΟΪΔΟ. ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΕ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ (ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ), ΑΠΟΔΙΔΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ (ή ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΑΜΑΧΗΤΑ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ), ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΔ Γ' ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ, ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ. ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟ "ΑΡΤΙΑ" ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΚΤΙΚΑ "ΑΜΕΜΠΤΟ" ΙΚΑ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΟΥ (ΕΤΣΙ ή ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΠΟΤΕ ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ ΤΩΡΑ, ΕΦΟΣΟΝ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΣΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ).

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΔΩΡΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ (ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ) & ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ 2012 ΤΗΝ ΑΠΔ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ (ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΥ, ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΑΝΤΩΝ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΚΑΘΕ ΕΤΟΥΣ - ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ (π.χ. ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ).

και θα υποβάλει ΑΠΔ με αποδοχές επιδόματος άδειας χωρίς αποδοχές άδειας ή τακτικές;

Θα μου πεις....... αν έχει άλλους εργαζόμενους θα χαθεί.........

αλλά πολύ φασαρία για το τίποτα

Πόσες εισφορές μπορεί να έχει επίδομα άδειας ίσο με 2/25 ή 2 ημερομίσθια;

Πόση θα είναι η προσαύξηση (10% ως τον Οκτώβρη) στην ΑΠΔ και πόση σην εκπρόθεσμη καταβολή (4% ως αύριο) των εισφορών;

Αν είναι στην ΕΓΣΣΕ ούτε 5€ δεν είναι.

κάνε αυτό που λέει ο συνάδελφος α12345 να κλείνεις τις εκκρεμμότητές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!πραγματικά με βοηθήσατε!<br>

Για την ιστορία να αναφέρω ότι ο εργαζόμενος δικαιούται και ανάλογη αποζημίωση αδείας

(γιατί αν κατάλαβα καλά δεν έχει εισπράξει ούτε το επίδομα αλλά ούτε και την άδεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Δούλευα από 8 Μαρτίου 2011 ως 7 Σεπτεμβρίου 2011 με καθαρό μισθό 800 ευρώ. Θα ήθελα να γνωρίζω πόσο είναι το επίδομα αδείας που δικαιούμαι γιατί έχουμε μια διαφωνία με το λογιστή της εταιρείας. Επιπλέον να σημειώσω το ότι ενώ πήρα άδεια το καλοκαίρι δεν πήρα το επίδομα και θα μου το δώσουν αναδρομικά τώρα με την παραίτηση μου. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Δούλευα από 8 Μαρτίου 2011 ως 7 Σεπτεμβρίου 2011 με καθαρό μισθό 800 ευρώ. Θα ήθελα να γνωρίζω πόσο είναι το επίδομα αδείας που δικαιούμαι γιατί έχουμε μια διαφωνία με το λογιστή της εταιρείας. Επιπλέον να σημειώσω το ότι ενώ πήρα άδεια το καλοκαίρι δεν πήρα το επίδομα και θα μου το δώσουν αναδρομικά τώρα με την παραίτηση μου. Ευχαριστώ

12 ημερομίσθια, 2 για κάθε μήνα πλήρους απασχόλησης (θεωρώ 25άρια κάθε μήνα)....

800/25 * 12 = 384

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κατερίνα Γκ.

Καλησπέρα σε όλους.

Ιούλιο και Αύγουστο πήρα 18 μέρες άδεια - έχω υπόλοιπο 4. Ο εργοδότης μου δεν μου πλήρωσε το επίδομα αδείας ακόμα.Και σήμερα που το ζήτησα ( για νιοστή φορά ) μου απάντησε ότι μπορεί και να μη στο δώσω - δύσκολα τα πράγματα - κτλ.κτλ.

Επειδή για το συγκεκριμένο εργοδότη η κρίση αποτελεί απλώς ένα πρόσχημα και όχι πραγματικότητα, πώς μπορώ να κινηθώ ?

Θα πρέπει να το καταγγείλω στην επιθεώρηση ή δύναται να το πληρώσει αργότερα χωρίς συνέπειες ?

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία και περιμένω τις απαντήσεις σας για να δω τι θα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους.

Ιούλιο και Αύγουστο πήρα 18 μέρες άδεια - έχω υπόλοιπο 4. Ο εργοδότης μου δεν μου πλήρωσε το επίδομα αδείας ακόμα.Και σήμερα που το ζήτησα ( για νιοστή φορά ) μου απάντησε ότι μπορεί και να μη στο δώσω - δύσκολα τα πράγματα - κτλ.κτλ.

Επειδή για το συγκεκριμένο εργοδότη η κρίση αποτελεί απλώς ένα πρόσχημα και όχι πραγματικότητα, πώς μπορώ να κινηθώ ?

Θα πρέπει να το καταγγείλω στην επιθεώρηση ή δύναται να το πληρώσει αργότερα χωρίς συνέπειες ?

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία και περιμένω τις απαντήσεις σας για να δω τι θα κάνω.

Καλησπέρα

Δείτε σχετικά με αυτό που ρωτάτε:

...

Β. ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ

Όσον αφορά στο επίδομα αδείας, τονίζονται τα εξής:

Όπως είναι γνωστό, κάθε εργαζόμενος μαζί με την άδεια δικαιούται αποδοχές αδείας καθώς και επίδομα αδείας (άρ.3, παρ.16 Ν.4504/1966). Το δικαίωμα λήψης επιδόματος αδείας, αποτελεί επακόλουθο του δικαιώματος λήψης κανονικής αδείας και υπολογίζεται όπως και οι αποδοχές αδείας-είναι δηλαδή ίσες προς το σύνολο των αποδοχών αδείας με τον περιορισμό ότι δε δύναται να υπερβεί για όσους μεν αμείβονται με μισθό, το μισό μισθό, για όσους δε αμείβονται με ημερομίσθιο ή ωρομίσθιο ή ποσοστά, τα 13 ημερομίσθια. Ως εκ τούτου, -οι μισθωτοί οι οποίοι λαμβάνουν τμήμα ή ολόκληρη την άδεια, δικαιούνται και ανάλογες αποδοχές επιδόματος αδείας τόσο για το πρώτο και δεύτερο ημερολογιακό έτος, όσο και για τα επόμενα έτη.

...

κομμάτι από το πολύ καλό άρθρο, που θα βρείτε εδώ: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/6408.

Θα πρότεινα να επισκεφτείτε την αρμόδια επιθεώρηση, για να σας βοηθήσουν στο πρόβλημά σας.

Καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να εξαντλήσεις πρώτα όλους τους τρόπους άμεσης πίεσης προς τον εργοδότη,οτι δεν

έχω χρήματα να περάσω,οτι έχω δόση δανείου κλπ,και μετά να του πείς πρώτα για επ. εργασίας

και αν βρεις τοίχο και έχεις βρει αλλού δουλειά ,τότε να πας επ.εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κατερίνα Γκ.

Να εξαντλήσεις πρώτα όλους τους τρόπους άμεσης πίεσης προς τον εργοδότη,οτι δεν

έχω χρήματα να περάσω,οτι έχω δόση δανείου κλπ,και μετά να του πείς πρώτα για επ. εργασίας

και αν βρεις τοίχο και έχεις βρει αλλού δουλειά ,τότε να πας επ.εργασίας.

H επιθεώρηση θα κάνει απλά σύσταση ή βάζει και κάποιο πρόστιμο ? Πώς λειτουργεί γενικώς γιατί δεν έχω εμπειρία. Νομίζω εκεί θα καταφύγω γιατί δεν είναι διατεθειμένος να το δώσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

H επιθεώρηση θα κάνει απλά σύσταση ή βάζει και κάποιο πρόστιμο ? Πώς λειτουργεί γενικώς γιατί δεν έχω εμπειρία. Νομίζω εκεί θα καταφύγω γιατί δεν είναι διατεθειμένος να το δώσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σπύρο, θεωρητικά κάθε παράβαση της εργατικής νομοθεσίας τιμωρείται από την επιθεώρηση εργασίας, διοικητικά και πιθανόν και ποινικά........

Η μη καταβολή του ε.α. στον χρόνο που έπρεπε συνιστά παράβαση, υποκείμενη σε πρόστιμο......

Τώρα, αν έχει τακτική η επιθεώρηση να μην βάζει πρόστιμα στο βωμό του συμβιβασμού μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου, ώστε να μην πηγαίνουν πολλές υποθέσεις στα δικαστήρια χρονοτριβώντας και σπαταλώντας άδικα χρήματα, αυτό είναι ένα άλλο θέμα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σπύρο, θεωρητικά κάθε παράβαση της εργατικής νομοθεσίας τιμωρείται από την επιθεώρηση εργασίας, διοικητικά και πιθανόν και ποινικά........

Η μη καταβολή του ε.α. στον χρόνο που έπρεπε συνιστά παράβαση, υποκείμενη σε πρόστιμο......

Τώρα, αν έχει τακτική η επιθεώρηση να μην βάζει πρόστιμα στο βωμό του συμβιβασμού μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου, ώστε να μην πηγαίνουν πολλές υποθέσεις στα δικαστήρια χρονοτριβώντας και σπαταλώντας άδικα χρήματα, αυτό είναι ένα άλλο θέμα.......

Καλησπέρα Στέφανε.

Και με "ΥΨΗΛΗ" βαρύτητα, θα μου επέτρεπες να συμπληρώσω.

Άρθ. 3 παρ. 16 του Ν. 4504/1966 (ΦΕΚ 57 Α΄), άρθ. 6 της από 26.1.1977 Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. (ΦΕΚ 60 Β΄) που κυρώθηκε με το άρθ. 8 του Ν. 549/1977 (ΦΕΚ 55 Α΄) και άρθ. 1 παρ. 1 του Ν. 3302/2004 (ΦΕΚ 267 Α΄)

Καλό απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Στέφανε.

Και με "ΥΨΗΛΗ" βαρύτητα, θα μου επέτρεπες να συμπληρώσω.

Άρθ. 3 παρ. 16 του Ν. 4504/1966 (ΦΕΚ 57 Α΄), άρθ. 6 της από 26.1.1977 Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. (ΦΕΚ 60 Β΄) που κυρώθηκε με το άρθ. 8 του Ν. 549/1977 (ΦΕΚ 55 Α΄) και άρθ. 1 παρ. 1 του Ν. 3302/2004 (ΦΕΚ 267 Α΄)

Καλό απόγευμα

Παρακαλώ κύριε συνάδελφε.......

Να μου επιτρέψετε και εμένα να θυμίσω ένα παλιό ποστ - σχετικό με το θέμα, όταν ήταν ακόμα ενεργός ο DAAS, τον οποίο μάλλον τον φάγανε οι δουλειές......

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=45126&hl=&fromsearch=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σπύρο, θεωρητικά κάθε παράβαση της εργατικής νομοθεσίας τιμωρείται από την επιθεώρηση εργασίας, διοικητικά και πιθανόν και ποινικά........

Η μη καταβολή του ε.α. στον χρόνο που έπρεπε συνιστά παράβαση, υποκείμενη σε πρόστιμο......

Τώρα, αν έχει τακτική η επιθεώρηση να μην βάζει πρόστιμα στο βωμό του συμβιβασμού μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου, ώστε να μην πηγαίνουν πολλές υποθέσεις στα δικαστήρια χρονοτριβώντας και σπαταλώντας άδικα χρήματα, αυτό είναι ένα άλλο θέμα.......

Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό έχω παρατηρησει μ όσα ΣΕΠΕ συνεργάζομαι. Δεν το κάνουν επειδή δεν θέλουν να ασχοληθούν αλλά για ακριβώς τον λόγο που είπες, δικαστικά, δεν είναι συμφέρον για κανέναν από τους δύο εργοδότη και εργαζόμενο. Παίρνουν χρόνια αυτές οι υποθέσεις, γι αυτό και οι υπάλληλοι προτιμούν να βρουν μια μέση λύση μεταξύ των δύο πλευρών παρά να προχωρήσουν σε ποινικές διώξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κατερίνα Γκ.

Σπύρο, θεωρητικά κάθε παράβαση της εργατικής νομοθεσίας τιμωρείται από την επιθεώρηση εργασίας, διοικητικά και πιθανόν και ποινικά........

Η μη καταβολή του ε.α. στον χρόνο που έπρεπε συνιστά παράβαση, υποκείμενη σε πρόστιμο......

Τώρα, αν έχει τακτική η επιθεώρηση να μην βάζει πρόστιμα στο βωμό του συμβιβασμού μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου, ώστε να μην πηγαίνουν πολλές υποθέσεις στα δικαστήρια χρονοτριβώντας και σπαταλώντας άδικα χρήματα, αυτό είναι ένα άλλο θέμα.......

Συγνώμη αν κουράζω, αλλά σήμερα μου είπαν από το λογιστηρίο ότι μπορεί να το δώσει εώς το τέλος του χρόνου. Ισχύει κάτι τέτοιο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη αν κουράζω, αλλά σήμερα μου είπαν από το λογιστηρίο ότι μπορεί να το δώσει εώς το τέλος του χρόνου. Ισχύει κάτι τέτοιο ??

Καλησπέρα

Όχι δεν ισχύει. Δίνεται με τις αποδοχές της αδείας.

Δείτε την παρ.16 του άρθρου 3 του ν.4504/66:

...

16. Οι επί σχέσει εργασίας του ιδιωτικού δικαίου απασχολούμενοι, παρ' οιωδήποτε εργοδότη μισθωτοί δικαιούνται κατ'έτος επιδόματος αδείας, ίσου προς το σύνολον των αποδοχών των υπό του Α.Ν. 539/45 ή άλλων διατάξεων καθοριζομένων ημερών αδείας αναπαύσεως μετ' αποδοχών, ων δικαιούται έκαστος μισθωτός, υπό τον περιορισμόν ότι το επίδομα τούτο δεν δύναται να υπερβαίνη τας αποδοχάς ενός 15ημέρου, διά τους επί μηνιαίω μισθώ αμειβομένους, των 13 δε εργασίμων ημερών, διά τους επί ημερομισθίω ή κατά μονάδα εργασίας ή επί ποσοστοίς ή κατ'άλλον τρόπον αμειβομένους μισθωτούς. Το ως άνω επίδομα καταβάλλεται ομού μετά των αποδοχών της αδείας αναπαύσεως της αδείας αναπαύσεως του μισθωτού.

...

Αναφέρει "ομού" και όχι "κεχωρισμένα" ...

Καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη αν κουράζω, αλλά σήμερα μου είπαν από το λογιστηρίο ότι μπορεί να το δώσει εώς το τέλος του χρόνου. Ισχύει κάτι τέτοιο ??

Να τους πεις ότι "ένας άλλος λογιστής μου είπε να σας πω ότι έχετε μπερδέψει τα μπούτια σας εκεί μέσα"....................

Την τεκμηρίωση τη παρέθεσε ο Μπάμπης από πάνω.....

Τα υπόλοιπα είναι για να καλύψουνε το κWλο τους και να πάει το θέμα παρακάτω................ εκτός βέβαια αν είναι άσχετοι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κατερίνα Γκ.

Επαναφέρω το θέμα. Μου το έκανε σαφές ότι δε θα μου το δώσει γιατί δε "βγαίνει", μόλις επέστρεψε από το ταξιδάκι του στη Γαλλία !!! Και μάλιστα μου ανακοίνωσε ότι σκέφτεται να μου κάνει και μείωση. Αμοίβομαι με τη σύμβαση βοηθών λογιστών. Πρέπει να μου προτείνει ατομική σύμβαση, έτσι δεν είναι ? Αν δεν υπογράψω, πρέπει να με απολύσει ? Ή μπορεί μονομερώς να κάνει κάτι ?

Για το επίδομα θα πάω στην επιθεώρηση, αν βγάλω άκρη εκεί...

Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη που ίσως ρωτώ πράγματα που έχουν απαντηθεί, αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω παλιότερες αναρτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να τους πεις ότι "ένας άλλος λογιστής μου είπε να σας πω ότι έχετε μπερδέψει τα μπούτια σας εκεί μέσα"....................

Την τεκμηρίωση τη παρέθεσε ο Μπάμπης από πάνω.....

Τα υπόλοιπα είναι για να καλύψουνε το κWλο τους και να πάει το θέμα παρακάτω................ εκτός βέβαια αν είναι άσχετοι.......

Ντροπή σου !!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Παλιόπαιδο έ Παλιόπαιδο !!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...