Προς το περιεχόμενο
  • 0

έντυπο ε8 Ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών


cchristos

Ερώτηση

θα ήθελα μια βοήθεια γιατί έχω χάσει την μπάλα μετά απο τόσες αλλαγές στο Εργάνη.

 

έχουμε περίπτωση εργαζόμενου που εργάστηκε Κυριακή και έλαβε σχετικό ρεπό.

στο βιβλίο αναφέρθηκε κανονικά.

έντυπο ε8 θα πρέπει να υποβληθεί?

μπήκα στο σύστημα και έχει (ορθά) μόνον τις υπερωρίες.....

2. Με το έντυπο Ε8 γνωστοποιείται, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 80 παρ. 1 Στ' του Ν. 4144/2013 (ΦΕΚ Α'/88), όπως αντικαταστάθηκε και ισχύει με την παρ. 2 περ. 1.ΣΤ. του άρθρου 14 του Ν. 4225/2014 (ΦΕΚ Α' 2), εντός του πρώτου δεκαπενθημέρου κάθε μήνα το σύνολο των νομίμων υπερωριών, που πραγματοποιήθηκαν, ανά εργαζόμενο, κατά τον προηγούμενο μήνα και έχουν καταχωρηθεί στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών.

 

επίσης σε αλλαγή ωραρίου το γράφουμε στο βιβλίο αλλαγής και πουθενά αλλού?

Τα πρόστιμα μας περιμένουν στην γωνία και όλα είναι στημένα στο πόδι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αυτο που εγινε δεν ειναι υπερωρια..

ευχαριστώ για την απάντηση.

άρα απο το βιβλίο μόνον τις υπερωρίες τους ανεβάζουμε και τίποτα άλλο?

μας αφήσαν πολύ ελέυθερους και φοβόμαστε να περπατήσουμε πλέον... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σαν να ήταν "προφητική" η απορία μου......

να δούμε τι μας περιμένει ακόμα...... σε λίγο και για το όνομα μου θα πρέπει να ξαναδιαβάζω νομο/πολ/δελτίο τύπου κτλ......

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/21360

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως στο σιτε του υεκα επιλογή δεν έχει

αυτό είδα και εγώ άπλα ρωτάω γιατί πήγε ένας λογιστής σε πελάτη μου και του είπε κακώς δεν σε ενημέρωσε ο λογιστής σου δεν ισχύει πλέον το βιβλίο και πρέπει απο σήμερα να το κάνεις ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό είδα και εγώ άπλα ρωτάω γιατί πήγε ένας λογιστής σε πελάτη μου και του είπε κακώς δεν σε ενημέρωσε ο λογιστής σου δεν ισχύει πλέον το βιβλίο και πρέπει απο σήμερα να το κάνεις ηλεκτρονικά.

Ο καλός "Συνάδελφος" που ψαρέυει πελάτες ε???

από τέτοιους κομήτες έχουμε χορτάσει πλέον........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό είδα και εγώ άπλα ρωτάω γιατί πήγε ένας λογιστής σε πελάτη μου και του είπε κακώς δεν σε ενημέρωσε ο λογιστής σου δεν ισχύει πλέον το βιβλίο και πρέπει απο σήμερα να το κάνεις ηλεκτρονικά.

 

 

Γνωστή μέθοδος πρόσέλκυσης πελατείας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωστή μέθοδος πρόσέλκυσης πελατείας .

και εμενα με ρωτησε γνωστος οτι ο "συναδελφος" θα του φτιαξει τα βιβλια να μην πληρωσει φορο, και προσεξα οτι τα χρεωλυσια τα περναγε εξοδα, τον ενημερωσα οτι αυτο δεν ισχυει και θα βρει τον μπελα του. Ο γνωστος με χιλιοπαρακαλαει να αναλαβω εγω αλλα αυτο δεν παιζει χρονια τωρα,  λες να ειμαι προσελκυτης ρε βορειοελλαδιτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα μια βοήθεια γιατί έχω χάσει την μπάλα μετά απο τόσες αλλαγές στο Εργάνη.

 

έχουμε περίπτωση εργαζόμενου που εργάστηκε Κυριακή και έλαβε σχετικό ρεπό.

στο βιβλίο αναφέρθηκε κανονικά.

έντυπο ε8 θα πρέπει να υποβληθεί?

μπήκα στο σύστημα και έχει (ορθά) μόνον τις υπερωρίες.....

2. Με το έντυπο Ε8 γνωστοποιείται, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 80 παρ. 1 Στ' του Ν. 4144/2013 (ΦΕΚ Α'/88), όπως αντικαταστάθηκε και ισχύει με την παρ. 2 περ. 1.ΣΤ. του άρθρου 14 του Ν. 4225/2014 (ΦΕΚ Α' 2), εντός του πρώτου δεκαπενθημέρου κάθε μήνα το σύνολο των νομίμων υπερωριών, που πραγματοποιήθηκαν, ανά εργαζόμενο, κατά τον προηγούμενο μήνα και έχουν καταχωρηθεί στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών.

 

επίσης σε αλλαγή ωραρίου το γράφουμε στο βιβλίο αλλαγής και πουθενά αλλού?

Τα πρόστιμα μας περιμένουν στην γωνία και όλα είναι στημένα στο πόδι....

βορειοελλαδιτες, πεστε στα αφεντικα σας να προσλαβουνε κανα φτωχο, εκει στην θεσσαλονικη και τις καλες μερες ειχατε ανεργια, δωστε σε κανα φτωχο να φαει, οχι φαταουλες μοναχοφαηδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα άνοιξε από ότι είδα Τελικά η εφαρμογή και από ότι κατάλαβα βάζουμε μόνο το Α.Φ.Μ.την ημερομηνία που θα κάνουμε την τροποποίηση και το ρεπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή μπερδεύτηκα, σε περίπτωση τροποποίησης ωραρίου και όχι συμπληρωματικού, κάνω συμπληρωματικό ωραρίου;

ΟΧΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ (ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ) ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΩΡΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΥΠΕΡΩΡΙΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΤΟ ΕΡΓΑΝΗ ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εμενα με ρωτησε γνωστος οτι ο "συναδελφος" θα του φτιαξει τα βιβλια να μην πληρωσει φορο, και προσεξα οτι τα χρεωλυσια τα περναγε εξοδα, τον ενημερωσα οτι αυτο δεν ισχυει και θα βρει τον μπελα του. Ο γνωστος με χιλιοπαρακαλαει να αναλαβω εγω αλλα αυτο δεν παιζει χρονια τωρα,  λες να ειμαι προσελκυτης ρε βορειοελλαδιτη?

Καταρχάς δεν κατάλαβα την επίθεση / ειρωνεία σου επί προσωπικού.

Δεν γνωριζόμαστε και από χθες “ρε”..... (αλήθεια από πού είσαι γιατί το προφίλ σου δεν έχει στοιχεία)

 

Το τι κάνεις εσύ με τους γνωστούς και φίλους σου είναι δικό σου θέμα.

Το τι κάνεις με τους πελάτες σου για να τους προστατέψεις είναι πάλι δικό σου θέμα.

Το τι υπογράφεις σαν λογιστής στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης αυτό αφορά τον έλεγχο........

 

Ο κάθε “λογιστάκος” για να πάρει πελάτες ακυρώνει συναδέλφους και φυσικά η λέξη κλειδί στους πελάτες είναι “θα πληρώσεις λιγότερα”.

Δεν λέω ότι υπάρχουν και συνάδελφοι που δεν γνωρίζουν , αλλά αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης.

 

Αφού είσαι τόσο σωστός με τον “γνωστό” σου γιατί δεν του προτείνεις έναν άλλον “σωστό” συνάδελφο να πάει να αποφύγει τα ενδεχόμενα πρόστιμα?

 

βορειοελλαδιτες, πεστε στα αφεντικα σας να προσλαβουνε κανα φτωχο, εκει στην θεσσαλονικη και τις καλες μερες ειχατε ανεργια, δωστε σε κανα φτωχο να φαει, οχι φαταουλες μοναχοφαηδες

 

Εσύ δηλαδή που το λες στα “αφεντικά σου” σε ακούνε και το πράττουν έτσι?

Παρεμπιπτόντως εγώ δεν έχω “αφεντικά” αλλά πελάτες ;)  τους οποίους επιλέγω εάν θα συνεργάζομαι μαζί τους ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΧΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ (ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ) ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΩΡΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΥΠΕΡΩΡΙΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΤΟ ΕΡΓΑΝΗ ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ

Δημιούργησαν καινούργια εφαρμογή από σήμερα στο εργάνη ( Εισαγωγή Ε4 Συμπλ. Ωραρίου – Ατομικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή μπερδεύτηκα, σε περίπτωση τροποποίησης ωραρίου και όχι συμπληρωματικού, κάνω συμπληρωματικό ωραρίου;

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/21592

"Άρθρο 55.

1. Α. Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας,

 

Ωστόσο οι λεπτομέρειες για την εφαρμογή της διάταξης θα εξειδικευτούν με εγκύκλιο του υπ. Εργασίας που σύμφωνα με πληροφορίες θα υπογραφεί άμεσα (ίσως και εντός της ημέρας).

 

άρα και στο βιβλίο και ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...