Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΡΓΟΣΗΜΟ - ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ


G-MEL

Ερώτηση

ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΙΚΙΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΠΩΣ ΑΠΟ 1/1/12 ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΓΟΣΗΜΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΗΝΝΗΜΕΝΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δυο ερωτήσεις για το εργόσημο σε εργάτες-γης.

1.Πρακτικά το εργόσημο μπορεί να κοπεί σε οποιονδήποτε, ακόμα και αν δεν είναι εργάτης γης έτσι; Σε αυτήν την περίπτωση βέβαια χάνονται οι εισφορές; Ρωτάω γιατί πρακτικά ένας που θέλει να βάλει έναν εργάτη δεν ξέρει αν όντως αυτός είναι γραμμένος στον ΟΓΑ ή του λέει ψέμματα.

 

2 Αν το εργόσημο κοπεί σε κάποιον που στον ΟΓΑ δεν φαίνεται εργάτης-γης αλλά αγρότης οι κρατήσεις από το εργόσημο αφαιρούνται από τις ασφαλιστικές εισφορές;

 

 

1) το αν είναι γραμμένος στον ΟΓΑ δεν νομίζω να σε πειράζει. Να τον έχεις ασφαλισμένο έχει σημασία. Στην κατάσταση αγοράς εργόσημου δεν αναφέρεται πουθενα ο αριθμός μητρώου ΟΓΑ.

2) Οι κρατήσεις αφαιρούνται απο της ασφαλιστικές εισφορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε διαχείριση εμπορικού κέντρου γίνεται? από το Β. που παρέθεσες αντιλαμβάνομαι πώς μπορεί να απασχοληθεί με εργόσημο καθαρίστρια σε εμπορικό κέντρο(εννοείται ότι έχει λάβει ΑΦΜ η διαχείριση του εμπορικού). Και αν γίνεται , πρέπει να γίνει απογραφή της διαχείρισης στο ΙΚΑ λαμβάνοντας ΑΜΕ ή όχι?

??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) το αν είναι γραμμένος στον ΟΓΑ δεν νομίζω να σε πειράζει. Να τον έχεις ασφαλισμένο έχει σημασία. Στην κατάσταση αγοράς εργόσημου δεν αναφέρεται πουθενα ο αριθμός μητρώου ΟΓΑ.

2) Οι κρατήσεις αφαιρούνται απο της ασφαλιστικές εισφορές...

Σε περιπτωση που κοπεί εργόσυμο σε αγρότη μη ενταγμένο στο καθεστώς τον εργατών γής οι ασφαλιστικές εισφορές(10%) πανε υπερ των άπορων κορασίδων.

Στην καλύτερη περίπτωση, εφόσον προηγηθεί ενσταση στον ΟΓΑ με αιμα δακρυα και ιδρώτα, μπας και εξετάσουν την περίπτωση μεμονωμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανώνυμη βιομηχανική εταιρία έχει ως κύρια δραστηριότητα παραγωγή οικοδομικων υλικών (τούβλα).Για την παραγωγή τους έχει στην ιδιοκτησία της κάποια χωράφια απο τα οποία  κάνει εξόρυξη αργύλου για να το χρησιμοποιήσει ώς ύλη για τα τούβλα.Κάποια απο αυτά τα χωράφια έχουν και ελιές.Για να μαζέψει τις ελιές μπορει να χρησιμοποιήσει άτομα μα εργόσημα ή επειδή είναι ανώνυμη βιομηχανική πρέπει να κάνει πρόσληψη κανινικά με ικα?Θα ήθελα την αποψή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε διαχείριση εμπορικού κέντρου γίνεται? από το Β. που παρέθεσες αντιλαμβάνομαι πώς μπορεί να απασχοληθεί με εργόσημο καθαρίστρια σε εμπορικό κέντρο(εννοείται ότι έχει λάβει ΑΦΜ η διαχείριση του εμπορικού). Και αν γίνεται , πρέπει να γίνει απογραφή της διαχείρισης στο ΙΚΑ λαμβάνοντας ΑΜΕ ή όχι?

 

θα έλεγα πως όχι, επειδή δεν προκύπτει από κάπου. Δείτε κι εδώ.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16846

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βοήθεια, αντί να πληρώνω εργόσημο μηνιαίως το πλήρωνα ανά τρίμηνο όλο το 2015. Υπάρχει ελπίδα να μου το φτιάξουν στο ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Β) Προσωπικό που παρέχει υπηρεσίες καθαρισμού και κηπουρικής κοινόχρηστων χώρων πολυκατοικιών, αμειβόμενο με την ώρα ή την ημέρα, σε τακτά ή μη χρονικά διαστήματα, είτε προς έναν, είτε προς περισσότερους του ενός εργοδότες, για την ίδια μισθολογική περίοδο, το οποίο υπάγεται στην ασφάλιση του Ι.Κ.Α. - Ε.Τ.Α.Μ., μη παρέχον την υπηρεσία αυτή ως υπαλληλικό προσωπικό εταιρείας ή ως μέλος εταιρείας.

Αν όμως η καθαρίστρια παρέχει την υπηρεσία αυτή με εξαρτημένη εργασία ,δεν ισχύει το εργόσημο. Έτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω από την παραπάνω φράση,σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 24/1/2016 at 10:46 ΠΜ, PETROS GRIVAS said:

Ανώνυμη βιομηχανική εταιρία έχει ως κύρια δραστηριότητα παραγωγή οικοδομικων υλικών (τούβλα).Για την παραγωγή τους έχει στην ιδιοκτησία της κάποια χωράφια απο τα οποία  κάνει εξόρυξη αργύλου για να το χρησιμοποιήσει ώς ύλη για τα τούβλα.Κάποια απο αυτά τα χωράφια έχουν και ελιές.Για να μαζέψει τις ελιές μπορει να χρησιμοποιήσει άτομα μα εργόσημα ή επειδή είναι ανώνυμη βιομηχανική πρέπει να κάνει πρόσληψη κανινικά με ικα?Θα ήθελα την αποψή σας.

Αν δεν κάνω λάθος στις ΑΕ δεν μπορείς να έχει εργόσημο , οπότε θα πρέπει να κάνεις κανονικά πρόσληψη Ε3 ,Ε4  κτλ αλλά η ασφάλιση μπορεί να είναι στο ΟΓΑ ως εργάτες γης . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζομενη ( απο τριτη  χωρα ) με  εργοσημο   ποσα  ημερομισθια πρεπει  να εχει  ετησια  για  ανανεωση  αδειας  εργασιας  και  δικαιωμα  ιατρικης  ασφαλισης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω μια ΟΕ  Παροχης Υπηρεσιων   θελει να ασχοληθει και με τον γεωργικο τομεα

νοικιαζει καποια χωραφια τα οποια και  καλλιεργει   στα ΕΛΤΑ μας ειπανε οτι δεν μπορει ενα νομικο προσωπο να εχει εργοσημο ισχυει αυτο¨?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Σ ΚΩΣΤΗΣ said:

Εχω μια ΟΕ  Παροχης Υπηρεσιων   θελει να ασχοληθει και με τον γεωργικο τομεα

νοικιαζει καποια χωραφια τα οποια και  καλλιεργει   στα ΕΛΤΑ μας ειπανε οτι δεν μπορει ενα νομικο προσωπο να εχει εργοσημο ισχυει αυτο¨?

 

αστο να λεει το ΕΛΤΑ

 

http://www.oga.gr/download.php?k=ergosimo-odigies-ergodotis.pdf

 

http://www.oga.gr/#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, parmgr said:

Ν' ΑΣΕ ΚΑΛΕ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

ΟΦΕΙΛΩ ΤΣΙΠΟΥΡΟ ( 1 ΛΙΤΡΟ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...