Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ Ε.Α. ΞΕΝΟΔΟΧΟΥΠΑΛΛΗΛΟΥ


επισκέπτη ΚΙΚΟΣ

Ερώτηση

ΞΕΝΟΔΟΧΟΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ 7 ΜΗΝΕΣ

ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ?

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΤΙΘΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 14 ΗΜΕΡΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΞΕΝΟΔΟΧΟΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ 7 ΜΗΝΕΣ

ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ?

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΤΙΘΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 14 ΗΜΕΡΕΣ

ΑΔΕΙΑ 20/12 *7= 11,67

Αρα 12 μέρες άδεια αν εργάζεται πενθήμερο και 24/12* 7= 14 ημέρες για 6 ήμερο.

Το επίδομα αδείας είναι το ανάλογο σε κάθε περίπτωση με την άδεια ΑΛΛΑ δεν μπορεί να ξεπεράσει

Τα 12,5 ημερομίσθια για υπάλληλο και 13 για εργατοτεχνίτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λύστε μου μια απορία. Υπαρχουν εργαζόμενοι που δουλευουν 6 ημέρες.

διοτι αναφερεις για 6ημερο 14 ημέρες. Δωστε μου ενα παραδειγμα.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαν συμβατικό οράριο έχουν καθοριστεί οι 40 ώρες.

Στο σύστημα εξαήμερης απασχόλησης το Σάββατο θεωρούταν εργάσιμη ημέρα δηλαδή το ωράριο κατανέμεται σε 6 ημέρες δηλ 40/6 =6,67 ώρες περίπου την ημέρα. Και Κυριακή υποχρεωτική μέρα ανάπαυσης.

Στο σύστημα της πενθήμερης απασχόλησης , το εβδομαδιαίο συμβατικό ωράριο , χωρίς να μειώνεται, κατανέμεται σε 5 αντί για 6 ημέρες της εβδομάδας. Δηλαδή 8 ώρες την ημέρα. Έτσι , οι εργαζόμενοι δικαιούνται 2 ημέρες ανάπαυσης , Κυριακή & Σάββατο ή μια άλλη ημέρα.

Παράδειγμα 6 ήμερης απασχόλησης θα μπορούσε να είναι οι πωλήτριες στα εμπορικά καταστήματα . Διότι η επιχείρηση είναι ανοιχτεί 6 ημέρες.

Δεν ξέρω κατά πόσο σε κάλυψα…

Εγώ κάπως έτσι καταλαβαίνω την διαφορά τώρα κάθε παρατήρηση και επισήμανση δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Παράδειγμα 6 ήμερης απασχόλησης θα μπορούσε να είναι οι πωλήτριες στα εμπορικά καταστήματα . Διότι η επιχείρηση είναι ανοιχτεί 6 ημέρες.

Δεν ξέρω κατά πόσο σε κάλυψα…

Εγώ κάπως έτσι καταλαβαίνω την διαφορά τώρα κάθε παρατήρηση και επισήμανση δεκτή.

Η επιχειρηση (εμπορικο κατάστημα κτλ μπορει να δουλευει 6 η & 7 ημέρες)

Το ερωτημα ειναι για τον εργαζόμενο. Επι 6ημερης εργασιας ??????

Μετα απο την αλλαγη που πολυ σωστα ερμηνευεις, υπαρχουν εργαζόμενοι (συμφωνα με το νομο) που να επιτρέπεται να εργαζονται 6 ημέρες??????? ΟΧΙ

αρα γιατι αναφερεται ο υπολογισμός ? ποιον η ποτε εξυπηρετει?

ρωταω οχι γιατι το εγραψες σλλσ ειναι μια απορια μου εδω και χρονια διοτι το βλεπω να αναφερεται στη βιβλιογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η επιχειρηση (εμπορικο κατάστημα κτλ μπορει να δουλευει 6 η & 7 ημέρες)

Το ερωτημα ειναι για τον εργαζόμενο. Επι 6ημερης εργασιας ??????

Μετα απο την αλλαγη που πολυ σωστα ερμηνευεις, υπαρχουν εργαζόμενοι (συμφωνα με το νομο) που να επιτρέπεται να εργαζονται 6 ημέρες??????? ΟΧΙ

αρα γιατι αναφερεται ο υπολογισμός ? ποιον η ποτε εξυπηρετει?

ρωταω οχι γιατι το εγραψες σλλσ ειναι μια απορια μου εδω και χρονια διοτι το βλεπω να αναφερεται στη βιβλιογραφία.

Το αν θα δουλευει 5 ή έξι ημερες κάποιος εξαρτάται απο την ΣΣΕ . Εδώ(Ξενοδοχείο) μπορεί να δουλεύει και 6 ημέρες , είναι θέμα ταξης και δωματίων του ξενοδοχείου . Αλλά η Σοφία μιλάει για ημέρες αδείας και όχι για αποδοχές αδείας . Η ερώτηση είναι για αποδοχές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η επιχειρηση (εμπορικο κατάστημα κτλ μπορει να δουλευει 6 η & 7 ημέρες)

Το ερωτημα ειναι για τον εργαζόμενο. Επι 6ημερης εργασιας ??????

Μετα απο την αλλαγη που πολυ σωστα ερμηνευεις, υπαρχουν εργαζόμενοι (συμφωνα με το νομο) που να επιτρέπεται να εργαζονται 6 ημέρες??????? ΟΧΙ

αρα γιατι αναφερεται ο υπολογισμός ? ποιον η ποτε εξυπηρετει?

ρωταω οχι γιατι το εγραψες σλλσ ειναι μια απορια μου εδω και χρονια διοτι το βλεπω να αναφερεται στη βιβλιογραφία.

Έχεις δίκιο γιατί για να ισχύσει στην πράξη το 6 ήμερο πρέπει κάποιος να εργάζεται 6,67 ώρες . Πράγμα που ποτέ δεν γίνεται αλλά εργάζεται 8 ώρο. Ετσι ακόμα και 6 ημέρες να λειτουργεί η επιχείρηση πάντα παίρνει ο εργαζόμενος ρεπό μία μερα συν την Κυριακή άρα ουσιαστικά 5 ημέρες εργασίας. Αυτό δεν εννοείς ?

Λογική την βρίσκω την απορία σου… ίσως να μπαίνει στην βιβλιογραφία μπας και κανένας ακολουθήσει το 6,67…

Ειλικρινά δεν ξέρω…θα ήθελα κάποιου όμως και εγώ την βοήθεια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...