Προς το περιεχόμενο

ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΔ - ΕΤΕΑ


mantalena123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 year later...

υπαρχει αποφαση του ΙΚΑ που εξαιρει τα νεα κρεοπωλεια απο τον 07/2012 να μην πληρωνουν εισφορες στο ΙΚΑ ωσ νεοια υτοαπασχολουμενοι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει αποφαση του ΙΚΑ που εξαιρει τα νεα κρεοπωλεια απο τον 07/2012 να μην πληρωνουν εισφορες στο ΙΚΑ ωσ νεοια υτοαπασχολουμενοι???

Συμφωνα με το αρθ 37 παρ1 & 2 Ν 4052/2012 υπαγονται την ασφαλιση του ΕΤΕΑ μονο οι ηδη αυτοαπασχολουμενοι Κρεοπωλες, αλλα επειδη το ΕΤΕΑ δεν εξεδωσε σχετικες διαταξεις, οι διαταξεις αυτες εχουν ισχυ απο 1/12/2013 οπως οριζεται απο το αρθ 1 του Ν 4225/2013

Συνεπως οσοι αυτοαπασχολουμενοι εχουν απογραφει στο ΙΚΑ εως 30/11/2013 συνεχιζουν την ασφαλιση τους στο ΕΤΕΑ και η ασφαλιση αυτη θεωρειται ισχυρη.

Σχετικες με το θεμα οι παρακατω εγκυκλιοι του ΙΚΑ

Στην εγκυκλιο 8/2014 στη σελ 5 αναγραφεται ποιοι ειναι υποχρεοι αυτοαπασχολουμενοι σε απογραφη

GEN_E40-16_17-1-2014 ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧ ΕΤΕΑ.pdf

EG_8_2014.pdf

GEN_E40_810_30-12-2013.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Γεια σας συνάδελφοι,

Έστειλε κανένας Α.Π.Δ. 1ου / 2017 για επικουρικό αυτοαπασχολουμένου, βάσει του Ν. 4387/16 ? Μου βγάζει σφάλμα 332 ''οι αποδοχές δεν συμφωνούν με την ασφαλιστική κατηγορία''. Υποθέτω δεν το έχουν ρυθμίσει ακόμα τα ''παιδιά'' στο ΟΠΣ ΙΚΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, naxos_accounting said:

Γεια σας συνάδελφοι,

Έστειλε κανένας Α.Π.Δ. 1ου / 2017 για επικουρικό αυτοαπασχολουμένου, βάσει του Ν. 4387/16 ? Μου βγάζει σφάλμα 332 ''οι αποδοχές δεν συμφωνούν με την ασφαλιστική κατηγορία''. Υποθέτω δεν το έχουν ρυθμίσει ακόμα τα ''παιδιά'' στο ΟΠΣ ΙΚΑ....

Οντως τα παιδια δεν το εχουν ρυθμισει ακομα γιατι πλεον δεν ειναι ΟΠΣ-ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
On 7/2/2017 at 11:31 PM, naxos_accounting said:

Γεια σας συνάδελφοι,

Έστειλε κανένας Α.Π.Δ. 1ου / 2017 για επικουρικό αυτοαπασχολουμένου, βάσει του Ν. 4387/16 ? Μου βγάζει σφάλμα 332 ''οι αποδοχές δεν συμφωνούν με την ασφαλιστική κατηγορία''. Υποθέτω δεν το έχουν ρυθμίσει ακόμα τα ''παιδιά'' στο ΟΠΣ ΙΚΑ....

Καλησπέρα συνάδελφε,

Τελικά κατάφερες να στείλεις την Α.Π.Δ. ;

Τι αποδοχές έβαλες για τον υπολογισμό της εισφοράς; Την βάση υπολογσμού του Ε.Φ.Κ.Α.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, ξαναπροσπάθησα σήμερα να στείλω, αλλά και πάλι δεν την αποδέχτηκε το σύστημα.

Εγώ βάζω τον ΚΠΚ, τον κωδικό ειδικότητας και τον ΚΑΔ που μας είχε δώσει η εγκύκλιος του ΙΚΑ για τους αυτοαπασχολούμενους που από τον 12ο / 2013 και μετά έπρεπε να αποδίδουν τις εισφορές του πρώην ΤΕΑΧ, στο ΙΚΑ, με το σύστημα της ΑΠΔ. Το μόνο που αλλάζω είναι η βάση υπολογισμού, βάσει του Ν. 4387/16. Ποσοστό εισφορών 7% επί της βάσης υπολογισμού. 

Μου βγάζει το σφάλμα με κωδικό 322: 

ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, naxos_accounting said:

Συνάδελφοι, ξαναπροσπάθησα σήμερα να στείλω, αλλά και πάλι δεν την αποδέχτηκε το σύστημα.

Εγώ βάζω τον ΚΠΚ, τον κωδικό ειδικότητας και τον ΚΑΔ που μας είχε δώσει η εγκύκλιος του ΙΚΑ για τους αυτοαπασχολούμενους που από τον 12ο / 2013 και μετά έπρεπε να αποδίδουν τις εισφορές του πρώην ΤΕΑΧ, στο ΙΚΑ, με το σύστημα της ΑΠΔ. Το μόνο που αλλάζω είναι η βάση υπολογισμού, βάσει του Ν. 4387/16. Ποσοστό εισφορών 7% επί της βάσης υπολογισμού. 

Μου βγάζει το σφάλμα με κωδικό 322: 

ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Προφανως δεν εχουν αναπροσαρμοσει τον ελεγχο στο νεο πoσοστο και ελεγχει αποδοχες με βασει την ασφ/κη κατηγορια.

Επικοινωνησε με τις ηλεκτρονικες υπηρεσιες του ΙΚΑ/ΕΦΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα σήμερα μνμ στην τεχνική υποστήριξη των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του ΙΚΑ και κρατάω μικρό καλάθι ως προς μια έγκαιρη και έγκυρη απάντηση...

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξεχαστηκα και εστειλα οπως την προηγουμενη των κρεοπωλων με οακετο καλυψης 265 αποδοχες 762,04 λογω πρωτησ κλασης πρωην οαεε και εισφορες 53,34 και την πηρε κανονικα

το σωστο πλεον ειναι το 7% του 586,08 , σωστα???μεχρι τον 05/2019

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξεχαστηκα και εστειλα οπως την προηγουμενη των κρεοπωλων με οακετο καλυψης 265 αποδοχες 762,04 λογω πρωτησ κλασης πρωην οαεε και εισφορες 53,34 και την πηρε κανονικα

το σωστο πλεον ειναι το 7% του 586,08 , σωστα???μεχρι τον 05/2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν , naxos_accounting said:

Το μηνιαίο εισόδημα * 7% με κατώτατο όριο το 586,08 * 7%.

ναι εννοουσα σε ζημια ή κατω του 7032

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν , d_anastasia said:

ναι εννοουσα σε ζημια ή κατω του 7032

 

πριν μία ώρα, d_anastasia said:

εγω ξεχαστηκα και εστειλα οπως την προηγουμενη των κρεοπωλων με οακετο καλυψης 265 αποδοχες 762,04 λογω πρωτησ κλασης πρωην οαεε και εισφορες 53,34 και την πηρε κανονικα

το σωστο πλεον ειναι το 7% του 586,08 , σωστα???μεχρι τον 05/2019

Συναδέλφισα μήπως μπορείς να ανεβάσεις τον πινακα αποδοχών που αντιστοιχούν στίς κλάσεις ΟΑΕΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μία ώρα, d_anastasia said:

εγω ξεχαστηκα και εστειλα οπως την προηγουμενη των κρεοπωλων με οακετο καλυψης 265 αποδοχες 762,04 λογω πρωτησ κλασης πρωην οαεε και εισφορες 53,34 και την πηρε κανονικα

το σωστο πλεον ειναι το 7% του 586,08 , σωστα???μεχρι τον 05/2019

Συναδέλφισα μήπως μπορείς να ανεβάσεις τον πίνακα αποδοχων που αντιστοιχούν οι ασφαλιστικές εισφορές ΟΑΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον δεν ισχυει ο πινακας αποδοχων που αντιστοιχει στις ασφαλιστικες κλασεις, αλλα υπολογιζεται βασει εισοδηματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

επιχειρηση κρεοπωλειο  με ζημια το 2015 και 2016 , οπως εγραψα παραπανω ειχα κανει λαθος τον ιανουαριο και ειχα στειλει με την πρωτη ασφαλιστικη κατηγορια 762,04 και ειχα υπολογιζει το 7%  και μου την ειχε παρει κανονικα το συστημα

τωρα που βαζω αποδοχες 586,08 λογω ζημιας και αφου καταργηθηκαν οι ασφαλιστικες κλασεις και το 7% αυτου στις εισφορες εργοδοτη μου εμφανιζει μηνυμα  ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

τι γινεται;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,για τις εισφορές δικηγόρων με πάγια αντιμισθία και την υπαγωγή τους στην ΑΠΔ με αντίστοιχα ΚΠΚ πότε θα αποφασίσουν να εκδώσουν σχετική εγκύκλιο?έχουμε κάτι νεότερο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Έχουμε κάποιο νέο σχετικά με τους αυτοαπασχολούμενους Χημικούς που πρέπει να υποβάλλουν για τον εαυτό τους Α.Π.Δ. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...