Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια διευκρίνιση αν γνωρίζει κανείς. Έστω κάποιος με εισόδημα 15000 ευρώ και αυτοκίνητο 1400κ.εκ(3600 τεκμήριο) το οικονομικό έτος 2010. Επίσης είχε δηλώσει στον κωδικό 049 αποδείξεις 5000 ευρώ. Επιθυμεί να κάνει ανάλωση κεφαλαίου. Ποιός ο σωστός τρόπος υπολογισμού????

α) 15000-3000 (τεκμαρτή ατομική δαπάνη διαβίωσης) -3600(αυτοκίνητο)=8400

β) 15000-5000(πραγματικές δαπάνες διαβίωσης λόγω αποδείξεων)-3600(αυτοκίνητο)=6400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνιση αν γνωρίζει κανείς. Έστω κάποιος με εισόδημα 15000 ευρώ και αυτοκίνητο 1400κ.εκ(3600 τεκμήριο) το οικονομικό έτος 2010. Επίσης είχε δηλώσει στον κωδικό 049 αποδείξεις 5000 ευρώ. Επιθυμεί να κάνει ανάλωση κεφαλαίου. Ποιός ο σωστός τρόπος υπολογισμού????

α) 15000-3000 (τεκμαρτή ατομική δαπάνη διαβίωσης) -3600(αυτοκίνητο)=8400

β) 15000-5000(πραγματικές δαπάνες διαβίωσης λόγω αποδείξεων)-3600(αυτοκίνητο)=6400

Με τα δεδομένα που δίνεις, για τη χρήση 2009: 15000-2900=12100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο σχετικές ερωτησούλες:

1. Σε όσους είναι μεγαλύτεροι απο 65 στην ανάλωση του οικ.ετους 2011 (αφού πέρσι εφαρμόστηκε 1η φορά) οι αντικειμενικές δαπάνες θα υπολογίζονται με την έκπτωση 30% ή κανονικά ;

2. Σχετικά με την αναστολή του πόθεν εσχες για ανέγερση- αγορα ακινήτων , η δαπάνη που αφορά την αγορά ανέγερση , σε μελλοντική ανάλωση κεφαλαίου θα περιληφθεί στην πλευρά των δαπανών του έτους που επικαλούμαστε προς ανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά στην ανάλωση αφαιρούνται οι δαπανες που προσδιορίζονται απο τα αρθρα 16 και 17 και για τους

ανω των 65 για το 16 ειναι μειωμένες κατά 30%.Τωρα η δαπάνη για τα ακίνητα που δεν έχει ποθεν έσχες εως

2013 ,στην ανάλωση θα πρέπει να αφαιρεθεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά στην ανάλωση αφαιρούνται οι δαπανες που προσδιορίζονται απο τα αρθρα 16 και 17 και για τους

ανω των 65 για το 16 ειναι μειωμένες κατά 30%.Τωρα η δαπάνη για τα ακίνητα που δεν έχει ποθεν έσχες εως

2013 ,στην ανάλωση θα πρέπει να αφαιρεθεί κανονικά.

Η λέξη λογικά είναι το σημείο κλειδί...

Το πρόγραμμα της EPSILON παίρνει αυτόματα το συνολο για τισ δαπανες του 16 χωρίς την έκπτωση πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη λογικά είναι το σημείο κλειδί...

Το πρόγραμμα της EPSILON παίρνει αυτόματα το συνολο για τισ δαπανες του 16 χωρίς την έκπτωση πάντως

Αρχηγέ μου

Καντους ενα τελεφον να δουμε τι παίζει και πέσ μα ς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και όλες ,

1) Ερώτηση :

Οικ Ετος 2011 (χρήση 2010) αγορά ακινήτου έστω 80.000 την 17/12/2010 (χωρίς τεκμήριο) εισόδημα 50.000 δλδ -30.000.

Αυτό το αρνητικό ποσό θα ληφθεί υπ΄όψιν στην ανάλωση κεφαλαίου του ΟικΈτους 2012

(χρήση 2011)?

Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και όλες ,

1) Ερώτηση :

Οικ Ετος 2011 (χρήση 2010) αγορά ακινήτου έστω 80.000 την 17/12/2010 (χωρίς τεκμήριο) εισόδημα 50.000 δλδ -30.000.

Αυτό το αρνητικό ποσό θα ληφθεί υπ΄όψιν στην ανάλωση κεφαλαίου του ΟικΈτους 2012

(χρήση 2011)?

Καλή δύναμη.

Διαβάστε με προσοχή τις σχετικές διατάξεις. Επίσης και την αρθρογραφία που υπάρχει στον κόμβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι, με την πικρή διαπίστωση ότι αρκετοί συνάδελφοι, αφαιρούν πλέον των δαπανών των άρθρων 16 και 17 τού Κ.Φ.Ε. (Για τον προσδιορισμό ανάλωσης κεφαλαίου) και τής ...Παναγίας τα μάτια! Δηλαδή τον κωδικό 049 "Δαπάνες αγοράς αγαθών και παροχής υπηρεσιών" και ότι άλλο έχει ...καταβληθεί-αναλωθεί από τον φορολογούμενο με αποτέλεσμα, τουλάχιστον τα κοντινά έτη να εξαφανίζονται και να πληρώνει φόρο ο εκάστοτε πελάτης ...

Και όπως έχει αναφερθεί και πιο πάνω, στηρίζονται μόνο και μόνο στην "συνήθεια" της εκάστοτε τοπικής Δ.Ο.Υ. και των περίφημων χαρτιών ... Άντε βγάλε άκρη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο σχετικές ερωτησούλες:

1. Σε όσους είναι μεγαλύτεροι απο 65 στην ανάλωση του οικ.ετους 2011 (αφού πέρσι εφαρμόστηκε 1η φορά) οι αντικειμενικές δαπάνες θα υπολογίζονται με την έκπτωση 30% ή κανονικά ;

2. Σχετικά με την αναστολή του πόθεν εσχες για ανέγερση- αγορα ακινήτων , η δαπάνη που αφορά την αγορά ανέγερση , σε μελλοντική ανάλωση κεφαλαίου θα περιληφθεί στην πλευρά των δαπανών του έτους που επικαλούμαστε προς ανάλωση;

Η λογική του καθενός λογαριάζει διαφορετικά...

Τα ποσά είναι οπως εχουν οριστικοποιηθεί με την δήλωση, για το 16 όποιο ειναι το τελικό ποσό ως αντικειμενική δαπάνη που έχει υπολογιστεί για την εκάστοτε χρήση, αυτό θα ληφθεί υπόψη για μελλοντικούς υπολογισμούς.

Για ανέγερση ή αγορά απο την στιγμή που δεν αποτελούν τεκμήρια και δεν υπολογίζονται στην εκάστοτε δήλωση δεν θα το λαμβάνω υπόψη (μέχρι νεωτέρας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά έχει ανέβει πουθενά αυτό το έντυπο και δεν το πήρα είδηση ?

http://www.taxdevil.gr/entypa/summary/2-entypa-forologikon-diloseon-2012/28-entypo-analosis-kefalaiou-proigoymenon-eton-excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκεπτης
Με τα δεδομένα που δίνεις, για τη χρήση 2009: 15000-2900=12100

Μια διευκρίνηση σχετικά με τις χρονιες 2008 και 2009.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι τα 2900 μπαίνουν μόνο αν δεν υπάρχουν δαπάνες διαβίωσης (16 και όσα ισχυον για αυτές τις χρονιές περί τεκμηρίων)

Τα 2900 θα προστεθούν σε αυτές τις χρονιές με τις όποιες δαπάνες απόκτησης (17)

Σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκεπτης

Μια διευκρίνηση σχετικά με τις χρονιες 2008 και 2009.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι τα 2900 μπαίνουν μόνο αν δεν υπάρχουν δαπάνες διαβίωσης (16 και όσα ισχυον για αυτές τις χρονιές περί τεκμηρίων)

Τα 2900 θα προστεθούν σε αυτές τις χρονιές με τις όποιες δαπάνες απόκτησης (17)

Σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε και τα δικά μου, γιατί θέλω με κάποιον να τα μοιραστώ:

Φορολογούμενος με εισόδημα 15.000 και τεκμήρια 9.500.

Εκκαθάριση 790 ευρώ, φορολογείται κανονικά για το μισθό του.

Επιμένει να του κάνω ανάλωση κεφαλαίου για το μισθό του!!!

Έτσι ακριβώς όπως το γράφω...!!!Τους το είπε η κουμπαρα τους ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΗΣ ΔΟΥ.

Όταν λέω: δεν κατάλαβες καλά, η απάντηση είναι ότι είναι δύσκολο να γίνει και δεν ξέρω να το κάνω.

Πείτε τώρα εσεις κάτι αν μπορείτε!!!

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε και τα δικά μου, γιατί θέλω με κάποιον να τα μοιραστώ:

Φορολογούμενος με εισόδημα 15.000 και τεκμήρια 9.500.

Εκκαθάριση 790 ευρώ, φορολογείται κανονικά για το μισθό του.

Επιμένει να του κάνω ανάλωση κεφαλαίου για το μισθό του!!!

Έτσι ακριβώς όπως το γράφω...!!!Τους το είπε η κουμπαρα τους ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΗΣ ΔΟΥ.

Όταν λέω: δεν κατάλαβες καλά, η απάντηση είναι ότι είναι δύσκολο να γίνει και δεν ξέρω να το κάνω.

Πείτε τώρα εσεις κάτι αν μπορείτε!!!

Καλημέρα

Καλημέρα

Προσωπικά θα τον είχα στείλει ήδη ... στην ... κουμπάρα του.

Καλό κουράγιο.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Προσωπικά θα τον είχα στείλει ήδη ... στην ... κουμπάρα του.

Καλό κουράγιο.

Μπάμπης Κ.

XAXA!!

Είναι 4 δηλώσεις της οικογένειάς τους. Αυτήν δεν την έχω στείλει και θα επιστραφεί για να γίνει από την κουμπάρα που ξέρεο.

Καλή Δύναμη σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΛΕΞΗΣ

Συγχαρητήρια για την καλή δουλεία που κάνετε.

Θα ήθελα και εγώ να θέσω μία ερώτηση, για όσους γνωρίζουν.

Φορολογούμε με τα αντικειμενικά κριτήρια με μεγαλύτερο ποσό από ότι είναι το πραγματικό μου εισόδημα. Για την ακρίβεια μου λείπουν 6.000 ευρώ τα οποία θέλω να τα καλύψω με ανάλωση κεφαλαίου από προηγούμενο έτος.

Πιο συγκεκριμένα θέλω την ανάλωση να την κάνω απ' το έτος 2009. Επειδή διάβασα ότι "τα έτη πρέπει να είναι συνεχόμενα και να τελειώνουν στην προηγούμενη χρήση από αυτή που θα επικαλεστώ την ανάλωση" σημαίνει ότι πρέπει να αναφέρω και τα έτη 2010 και 2011, δεν το καταλαβαίνω πλήρως αυτό. Σκοπός μου είναι να χρησιμοποιήσω μόνο το 2009.

Επίσης το ποσό που μπορώ να χρησιμοποιήσω (μετά την αφαίρεση των τεκμηρίων) είναι περίπου 10.000 ευρώ.

Μπορώ να αναφέρω στον κωδικό μόνο τα 6.000 και τα υπόλοιπα 4.000 να μείνουν για μελλοντική χρήση;

Και τέλος τι γίνεται τα επόμενα χρόνια. Αν ξαναχρειαστώ να κάνω ανάλωση κεφαλαίου, το 2009 το ξεχνάω εντελώς (ολόκληρο ή τις 6.000) καθώς και τα έτη 2010 και 2011 εφόσον πρέπει να μπουν κι αυτά; Σ' αυτή την περίπτωση από που θα μπορώ να κάνω ανάλωση; Απ' τα παλιότερα έτη π.χ. το 2003 και να σταματώ στο 2009 όπου έχω ήδη χρησιμοποιήσει;

Ευχαριστώ για την υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΛΕΞΗΣ

Με λίγο καλύτερο ψάξιμο καταλήγω ότι πρέπει υποχρεωτικά να βάλω και τα 3 έτη (2009-2010-2011). Κατά τον υπολογισμό του κεφαλαίου, αν προκύπτει αρνητικό υπόλοιπο σε κάποιο έτος, υπολογίζετε κι αυτό, και συμψηφίζετε στο τελικό άθροισμα και των 3 ετών το οποίο πρέπει να είναι θετικό για να μπορείς να το επικαλεσθείς.

Επίσης πρέπει να μπει στον κωδικό το ποσό που σου λείπει (δηλ. 6000) και όχι το συνολικό θετικό ποσό που τυχόν έχεις.

Μου μένει βέβαια η απορία για το τι γίνετε τα επόμενα χρόνια. Μπορείς απ' τις συγκεκριμένες χρονιές να αναλώσεις το υπόλοιπο κεφάλαιο που σου απομένει (αφού αφαιρεθούν δηλ. τα 6000 που έχουν χρησιμοποιηθεί) ή πρέπει να ανατρέξεις σε παλαιότερα έτη πριν το 2009;

Επίσης να ρωτήσω και κάτι που ξέχασα.

Επειδή το συγκεκριμένο θέμα (με την κάλυψη του ποσού των 6000) το έχει η σύζυγος και όχι ο υπόχρεος,η ανάλωση του κεφαλαίου θα αφορά τα εισοδήματα μόνο της συζύγου ή υποχρεωτικά υπολογίζονται και του υπόχρεου και μπορούν κι αυτά (τα εισοδήματα του υπόχρεου δηλ.) να υπολογισθούν υπέρ της συζύγου.

Ευχαριστώ και πάλι, προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...