Προς το περιεχόμενο

ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΟΙΚ.ΕΤΟΥΣ 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη επισκεπτης

Σωστά ( κι αν δεν έχει και 750,00 € αποδείξεις τότε συν 116,25 € )

Σ" ευχαριστω πολυ, το γνωριζω για τις αποδειξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Ναι πρέπει να γραφεί (ως έχουμε υποχρέωση από φέτος) και στον 175, για να υπολογιστεί με 3%

Ξεχνώντας ότι άλλαξε και αυτό, δεν το έγραψα εκεί.

Ζητώ συγνώμη και ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Ναι ρε γμτ... αλλά βλακεία δεν είναι...????

Αν δλδ δηλώσεις εισόδημα από ενοίκια στον 105, δεν θα έπρεπε να παίρνει κατευθείαν το 3%..???

Τι διπλοεγγραφές και βλακείες είναι πάλι φέτος...?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε γμτ... αλλά βλακεία δεν είναι...????

Αν δλδ δηλώσεις εισόδημα από ενοίκια στον 105, δεν θα έπρεπε να παίρνει κατευθείαν το 3%..???

Τι διπλοεγγραφές και βλακείες είναι πάλι φέτος...?????

Να" χουμε να γραφουμε, και να γινει, ευκολα το λαθος.θα επρεπε να χτυπαει στην εκκαθαριση και να μην επιτρεπει υποβολη.αλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε γμτ... αλλά βλακεία δεν είναι...????

Αν δλδ δηλώσεις εισόδημα από ενοίκια στον 105, δεν θα έπρεπε να παίρνει κατευθείαν το 3%..???

Τι διπλοεγγραφές και βλακείες είναι πάλι φέτος...?????

Να" χουμε να γραφουμε, και να γινει, ευκολα το λαθος.θα επρεπε να χτυπαει στην εκκαθαριση και να μην επιτρεπει υποβολη.αλλα....

Αγαπητοί συνάδερφοι καλησπέρα.

Δεν έχετε λάθος σκεπτικό, αλλά θα σας πω μια περίπτωση (μάλλον σπάνια), έχω πελάτη που έχει μισθώσει ένα μαγαζάκι 22 μ2 σε κάποιον που το χρησιμοποιεί σαν αποθηκούλα (όχι επαγγελματική μίσθωση). Στην περίπτωση αυτή δεν θα το γράψω στο 175 και θα επιβαρυνθεί με 1,5% αντί για 3%. Θα μου πείτε τώρα φραγκοδίφραγκα και θα έχετε δίκιο. Όμως είναι ένα πραγματικό γεγονός και αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς (όσο μας αφήνουν), θα πρέπει να το κάνουμε έτσι.

Πάντως με το όλο σκεπτικό, το λογισμικό που κάνω χρήση, ήταν μέχρι πριν λίγες ώρες ακριβώς ευθυγραμμισμένο !!! ...

Υπολόγιζε με μόνη εγγραφή στον 105, 3% αλλά προχωρούσε και περισσότερο …

αν καταχωρούσες και στον 175 … υπολόγιζε 2 φορές το εισόδημα για συμπληρωματικό φόρο … δηλαδή τελικά 6%.

Καλή συνέχεια, καλό κουράγιο …

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδερφοι καλησπέρα.

Δεν έχετε λάθος σκεπτικό, αλλά θα σας πω μια περίπτωση (μάλλον σπάνια), έχω πελάτη που έχει μισθώσει ένα μαγαζάκι 22 μ2 σε κάποιον που το χρησιμοποιεί σαν αποθηκούλα (όχι επαγγελματική μίσθωση). Στην περίπτωση αυτή δεν θα το γράψω στο 175 και θα επιβαρυνθεί με 1,5% αντί για 3%. Θα μου πείτε τώρα φραγκοδίφραγκα και θα έχετε δίκιο. Όμως είναι ένα πραγματικό γεγονός και αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς (όσο μας αφήνουν), θα πρέπει να το κάνουμε έτσι.

Πάντως με το όλο σκεπτικό, το λογισμικό που κάνω χρήση, ήταν μέχρι πριν λίγες ώρες ακριβώς ευθυγραμμισμένο !!! ...

Υπολόγιζε με μόνη εγγραφή στον 105, 3% αλλά προχωρούσε και περισσότερο …

αν καταχωρούσες και στον 175 … υπολόγιζε 2 φορές το εισόδημα για συμπληρωματικό φόρο … δηλαδή τελικά 6%.

Καλή συνέχεια, καλό κουράγιο …

Μπάμπης Κ.

Εχεις δικιο.

θα ηθελα να ρωτησω κατι.σε αυτους τους κωδικους 175-176 γραφεται επισης το ακαθαριστο εισοδημα που προκυπτει απο την εκμισθωση γαιων.αν το ποσο στον 909-910 ειναι μεγαλυτερο απο το ποσο του 101-102 ποιο ποσο θα αναγραφει στον 175-176, το πραγματικο η το αντικειμενικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδερφοι καλησπέρα.

Δεν έχετε λάθος σκεπτικό, αλλά θα σας πω μια περίπτωση (μάλλον σπάνια), έχω πελάτη που έχει μισθώσει ένα μαγαζάκι 22 μ2 σε κάποιον που το χρησιμοποιεί σαν αποθηκούλα (όχι επαγγελματική μίσθωση). Στην περίπτωση αυτή δεν θα το γράψω στο 175 και θα επιβαρυνθεί με 1,5% αντί για 3%. Θα μου πείτε τώρα φραγκοδίφραγκα και θα έχετε δίκιο. Όμως είναι ένα πραγματικό γεγονός και αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς (όσο μας αφήνουν), θα πρέπει να το κάνουμε έτσι.

Πάντως με το όλο σκεπτικό, το λογισμικό που κάνω χρήση, ήταν μέχρι πριν λίγες ώρες ακριβώς ευθυγραμμισμένο !!! ...

Υπολόγιζε με μόνη εγγραφή στον 105, 3% αλλά προχωρούσε και περισσότερο …

αν καταχωρούσες και στον 175 … υπολόγιζε 2 φορές το εισόδημα για συμπληρωματικό φόρο … δηλαδή τελικά 6%.

Καλή συνέχεια, καλό κουράγιο …

Μπάμπης Κ.

Η αποθηκούλα, όχι επαγγελματική μίσθωση, πάει στις μισθώσεις κατοικιών, έχω την εντύπωση.... δεν το δίνει ξεκάθαρα βέβαια... αλλά δεν έχω δει και μίσθωση αποθήκης - ξεχωριστά, μόνο για ιδιωτική χρήση (όχι για επαγγελματική).....

ΠΟΛ.1008/18.1.2007

Κοινοποιούμε κατωτέρω τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 3 και του άρθρου 26 του Ν.3522/2006 «Μεταβολές στη Φορολογία Εισοδήματος, απλουστεύσεις στον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων και άλλες διατάξεις» και παρέχουμε τις ακόλουθες οδηγίες για την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή τους:

1. Με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 3 του Ν.3522/2006, ορίζεται ότι το τέλος χαρτοσήμου που επιβάλλεται στα μισθώματα από εκμίσθωση κατοικιών που αποκτώνται από 1.1.2007 μέχρι και 31.12.2007, περιορίζεται στο 1,5% συν εισφορά ΟΓΑ 20% επί του χαρτοσήμου, σύνολο 1,8% και από 1.1.2008 αυτό καταργείται.

Η μείωση αυτή του συντελεστή κατά 50%, δηλαδή από 3% (πλέον εισφοράς 20% υπέρ ΟΓΑ) που ήταν, σε 1,5% (πλέον εισφοράς 20% υπέρ ΟΓΑ) μετά την εφαρμογή του νόμου και η κατάργησή του από 1.1.2008 και μετά, καταλαμβάνει μόνο τις εκμισθώσεις κατοικιών γενικά, κυρίων ή δευτερευουσών ή εξοχικών και όχι επαγγελματικών χώρων, καταστημάτων, γραφείων, αποθηκών κ.λπ. για τα οποία εξακολουθεί να ισχύει το τέλος χαρτοσήμου της παρ. 2 του άρθρου 13 του Κώδικα Τελών Χαρτοσήμου, δηλαδή το 3% (μαζί με την εισφορά ΟΓΑ σύνολο 3,6%).

Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω ρύθμιση εφαρμόζεται, με την προϋπόθεση ότι ο μισθωτής (ενοικιαστής) είναι φυσικό πρόσωπο που μισθώνει οικία ή διαμέρισμα για την ικανοποίηση των στεγαστικών του αναγκών ή της οικογένειάς του. Ευνόητο είναι ότι στη μίσθωση της κατοικίας συμπεριλαμβάνονται και η αποθήκη και το γκαράζ που ενδεχομένως υπάρχουν και μισθώνονται μαζί με την κατοικία. Εκμισθωτής μπορεί να είναι οποιοδήποτε πρόσωπο, φυσικό ή νομικό, κερδοσκοπικού ή μη χαρακτήρα, Δημόσιο, Δήμος ή Κοινότητα κ.λπ.

Διευκρινίζεται ότι μειωμένο χαρτόσημο καταβάλλεται και στην περίπτωση κατά την οποία επιχείρηση ενοικιάζει κατοικία για τις ανάγκες υπαλληλικού προσωπικού της και όχι για επαγγελματικούς σκοπούς αυτής.

Η ισχύς αυτών των διατάξεων αρχίζει από 1.1.2007 και αφορά τα εισοδήματα από εκμισθώσεις κατοικιών γενικά, που αποκτώνται από την ημερομηνία αυτή και μετά.

Οπότε, κωδικός 103 και όχι 105........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποθηκούλα, όχι επαγγελματική μίσθωση, πάει στις μισθώσεις κατοικιών, έχω την εντύπωση.... δεν το δίνει ξεκάθαρα βέβαια... αλλά δεν έχω δει και μίσθωση αποθήκης - ξεχωριστά, μόνο για ιδιωτική χρήση (όχι για επαγγελματική).....

Οπότε, κωδικός 103 και όχι 105........

Συνάδερφε καλησπέρα και πάλι.

Το μίσθιο είναι κατάστημα , η χρήση είναι αποθήκη (εκμισθωτής το κάνει χρήση ιδιωτικής αποθήκης). Άρα κατά την άποψή μου, τα μισθώματα (πελάτης μισθωτής), πάνε στον 105 και βέβαια όχι, όπως προανέφερα και στον 175.(αφού δεν αφορά επαγγελματική μίσθωση)

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο.

θα ηθελα να ρωτησω κατι.σε αυτους τους κωδικους 175-176 γραφεται επισης το ακαθαριστο εισοδημα που προκυπτει απο την εκμισθωση γαιων.αν το ποσο στον 909-910 ειναι μεγαλυτερο απο το ποσο του 101-102 ποιο ποσο θα αναγραφει στον 175-176, το πραγματικο η το αντικειμενικο?

Συνάδερφε καλησπέρα και σε εσένα.

Κατά την άποψή μου το μεγαλύτερο, στο οποίο θα υπολογιστεί και ο φόρος.

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε καλησπέρα και σε εσένα.

Κατά την άποψή μου το μεγαλύτερο, στο οποίο θα υπολογιστεί και ο φόρος.

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

ευχαριστω που μπαινεις στον κοπο και απαντας.

εχουν ξεφυγει φετος, κατι λιγοστες εκκαθαρισεις που εχω κανει, οι φοροι ειναι πραγματικα υπερβολικοι.

περυσι εκαναν την π@π@ρι@ με τις αποδειξεις και φευγανε γελωντας, αλλα φετος θα" χουμε κλαματα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω που μπαινεις στον κοπο και απαντας.

εχουν ξεφυγει φετος, κατι λιγοστες εκκαθαρισεις που εχω κανει, οι φοροι ειναι πραγματικα υπερβολικοι.

περυσι εκαναν την π@π@ρι@ με τις αποδειξεις και φευγανε γελωντας, αλλα φετος θα" χουμε κλαματα. :(

Παρότι είμαι ερασιτεχνικά συνάδελφος -με επαγγελματίας λογιστής- επιβεβαιώνω τη σφαγή.... κάνω κάθε χρόνο τις δηλώσεις της οικογένειάς μου και διαφόρων συγγενών και εκεί που πέρσυ είχαν επιστροφή €1.500 φέτος πρέπει να πληρώσουν €4.000 !!!! ταβλάς!!!

το μεγάλο πρόβλημα που δεν πιάνουν οι περισσότεροι είναι οτι όσοι είχαν εισόδημα από ενοίκια πέρσυ λόγω αποδείξεων δεν είχαν προκαταβολή φόρου οπότε φέτος τους έρχεται σχεδόν 2πλάσιο .... πολλαπλά εγκεφαλικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

ευχαριστω που μπαινεις στον κοπο και απαντας.

εχουν ξεφυγει φετος, κατι λιγοστες εκκαθαρισεις που εχω κανει, οι φοροι ειναι πραγματικα υπερβολικοι.

περυσι εκαναν την π@π@ρι@ με τις αποδειξεις και φευγανε γελωντας, αλλα φετος θα" χουμε κλαματα. :(

Δυστυχώς έχει αρχίσει και συμβαίνει, κυριολεκτικά !!!. Οι νεώτεροι απλά φεύγουν βρίζοντας αλλά κάποιοι πιο πολύ ηλικιωμένοι, που πραγματικά και το λέω με μεγάλη λύπη αυτό, δεν μπορούν να το αντέξουν, ούτε οικονομικά αλλά ούτε και … συναισθηματικά.

Ήρθε ένας κύριος προχτές (παππούς), αξιοπρεπής με όλη τη σημασία της λέξης (την έννοια της, την έχουν ξεχάσει αυτοί που αποφασίζουν για μας, χωρίς εμάς και όχι μόνο), με 9800,00 σύνταξη, ένα σπιτάκι και με μηδέν παρακράτηση φόρου από το ταμείο του (παρεμπιπτόντως οι διαταγές για παρακράτηση στα ταμεία που χορηγούν συντάξεις, δεν ισχύουν...) και με 3000,00 αποδείξεις, χωρίς άλλες δαπάνες και όταν του είπα ότι ο φόρος του θα είναι 480,00€, έβαλε τα κλάματα ... λέγοντας μου: «παιδί μου, σήμερα η φαρμακοποιός μου, μου είπε ότι από 10% που πλήρωνα για τα φάρμακα της καρδιάς μου, θα πληρώνω 25, πόσα άλλα ακόμη να αντέξω;».

Τι να πεις σ΄ αυτόν και σε τόσους άλλους (ολοένα και περισσότερους) ανθρώπους της ίδιας ή και ακόμη χειρότερης κατάστασης;

Το αίσχος του κράτους ¨πρόνοιας¨ και όχι μόνο, σε όλο του το μεγαλείο !!! (επιεικής έκφραση)

Καλό βράδυ, καλή ξεκούραση

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αμαλία

Kαλημέρα. Για ιδιόχρηση καταστήματος(δικό μου το κτίσμα και το δουλεύω εγώ), πώς θα βρω το ποσό της ιδίοχρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Kαλημέρα. Για ιδιόχρηση καταστήματος(δικό μου το κτίσμα και το δουλεύω εγώ), πώς θα βρω το ποσό της ιδίοχρησης?

Καλημέρα σας

Ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα:

μ2 Χ τιμή ζώνης Χ συντελεστής παλαιότητας Χ διορθωτικός συντελεστής Χ 3,5% (έως 5%)

Διορθωτικός συντελεστής:

Τιμή ζώνης ή εκκίνησης

Μέχρι 440 ευρώ 1,10

Πάνω από 440 έως 734 ευρώ 1,20

Πάνω από 734 έως 1.174 ευρώ 1,30

Πάνω από 1.174 ευρώ 1,40

Συντελεστής παλαιότητας:

0,90 για κτίσματα 1-5 ετών,

0,80, για 6-10,

0,75 για 11-15,

0,70 για 16-20,

0,65 για 21-25 και

0,60 για άνω των 25 ετών.

Καλό υπόλοιπο

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αμαλία

Καλημέρα σας

Ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα:

μ2 Χ τιμή ζώνης Χ συντελεστής παλαιότητας Χ διορθωτικός συντελεστής Χ 3,5% (έως 5%)

Διορθωτικός συντελεστής:

Τιμή ζώνης ή εκκίνησης

Μέχρι 440 ευρώ 1,10

Πάνω από 440 έως 734 ευρώ 1,20

Πάνω από 734 έως 1.174 ευρώ 1,30

Πάνω από 1.174 ευρώ 1,40

Συντελεστής παλαιότητας:

0,90 για κτίσματα 1-5 ετών,

0,80, για 6-10,

0,75 για 11-15,

0,70 για 16-20,

0,65 για 21-25 και

0,60 για άνω των 25 ετών.

Καλό υπόλοιπο

Μπάμπης Κ.

Κύριε Μπάμπη ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε!

Οι τιμές ζώνης ή εκκίνησης είναι διαφορετικές για τα καταστήματα από αυτές των κατοικιών? αν ναι, πού μπορώ να βρώ τις τιμές ζώνης για τα καταστήματα?

ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Κύριε Μπάμπη ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε!

Οι τιμές ζώνης ή εκκίνησης είναι διαφορετικές για τα καταστήματα από αυτές των κατοικιών? αν ναι, πού μπορώ να βρώ τις τιμές ζώνης για τα καταστήματα?

ευχαριστώ και πάλι!

Καλησπέρα

κοιτάξτε εδώ:

http://www.et.gr/ind...mid=203&lang=el

Αν δεν μπορέσετε να βρείτε αυτό που σας ενδιαφέρει, συμβουλευτείτε το τμήμα κεφαλαίου της ΔΟΥ, που ανήκει το ακίνητο.

Καλό μεσημέρι

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αρθρο 22 παρ.4 ν.2238/94

Ειδικά, για τις περιοχές που δεν ισχύει το αντικειμενικό σύστημα προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων, το ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα δεν μπορεί να είναι ανώτερο από το τέσσερα τοις εκατό (4%) της πραγματικής αξίας της οικοδομής κατά το χρόνο της φορολογίας.

Στις εκτός αντικειμενικού προσδιοριμού περιοχές έχουμε το μικτό σύστημα δηλ.με συγκριτικά από ΔΟΥ η αξία του οικοπέδου και Κ-3 για τα κτίσματα.π.χ. αξία οικοπέδου 10.000,00 (από τα συγκριτικά της Δ.Ο.Υ.)+ αξία κτίσματος 40.000,00 (υπολογισμένη με Κ-3)=50.000,00 ευρώ αξία καταστήματος.Ιδόχρηση είναι μέχρι 4%. επί της αξίας.

Η ιδιόχρηση πώς πάει...

(συνολική αξία ακινήτου) 50.000,00 χ 4%=2.000,00 ευρώ ή

(αξία κτίσματος) 40.000,00 χ 4%=1.600,00 ευρώ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ελένη

Πρίν την τελική υποβολή της δήλωσης μέσω Taxis (και αυτό ισχύει από πέρυσι), το πρόγραμμα του Υ.Ο. σου κάνει εκκαθάριση. Συνεπώς ελεύθερο είναι.

Καλημέρα σας! Επειδή θέλω να μάθω πόσα θα πληρώσω πριν οριστικοποιήσω την δήλωσή μου στο taxisnet με ποιο τρόπο θα το κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια βοηθεια παρακαλω.απο τις πολλες φορες που πατησα για να δω την εκκαθαριση κλειδωσε και δεν δειχνει την εκκαθαριση πια,αυτο ξεκλειδωνει ή τι στελνω και φαινεται μονο στο τελοσ η εκκαθαριση αφου έχει σταλθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλεισε και ανοιξε παλι το συστημα

Ευχαριστώ αλλά το 'χω κάνει και πάλι δεν μου βγάζει την εκκαθάριση πριν το οριστικοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...