Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιστροφή Απο Ικα Σε Μητερες Το 50% Των Εργατικών Εισφορών Του Κλάδου Σύνταξης


FAZEXA

Ερώτηση

αγαπητοι μου συναδελφοι μηπως καποιος καταλαβε καλλιτερα απο μενα τη εγγυκλιο του ΙΚΑ 15/3-2-2010 για την επιστροφη του 50% των εργατικων εισφορων σε γυναικες που εγιναν μητερες απο 3/4/2008 και μετα? διοτι εγω μαλλον χανω λαδια.και τα θελω πιο λιανα απο καποιον πιο εξυπνο απο του λογου μου για να τα καταλαβω

1)οταν στο ενα σκελος αναφερει 1 ετος απο την αδεια λοχειας ενοει 56μερες πριν τον τοκετο?

2) εαν ενοει τις 56 μερες πριν ητοι περιπου 2μηνες +την εξαμηνη ας πουμε οτι την παιρνει =8 μηνες δηλαδη σε αυτη την περιπτωση που ειναι και η συνηθεστερη επιστρεφει το 50% απο τις εισφορες των 4 υπολειποντων μηνων εως την συμπληρωση ετους ?

3)ο εργοδοτης απο εδω και στο εξης που θα πληροφορηθει την εγγυκλιο υποχρεουται απο την αρχη που θα επιστρεψει στην εργασια της ή αρχης γενομενης απο την διαρκεια της ισοχρονης προς το μειωμενο ωραριο αδειας (εαν κανει χρηση) να κραταει το 50% ή θα κραταει κανονικα το 100% και το 50% θα επιστραφει μετα απο το ΙΚΑ στην εργαζομενη μητερα κατοπιν αιτησης της ? και δεν το κανει ειναι αραγε παραβαση προς το ΙΚΑ?

4) για ποσα ετη πριν της 3/4/2008 ισχυει αναδρομικα η εγγυκλιος?

5) για να μην το ψαχνω εαν καποιος το ξερει απεξω ποσο ειναι συνολο ο κλαδος συνταξης ?

ευχαριστω τον εναν θεο που θα μου λυσει το γριφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

και οσο αφορα γυναικες που ειναι συγγενεις πρωτου βαθμου με τον εργοδοτη,,ισχυει παλι η επιστροφη εισφορων η δεν παιζει καποιο ρολο;;; που ειναι ασφαλισμενες κανονικα ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγαπητοι μου συναδελφοι μηπως καποιος καταλαβε καλλιτερα απο μενα τη εγγυκλιο του ΙΚΑ 15/3-2-2010 για την επιστροφη του 50% των εργατικων εισφορων σε γυναικες που εγιναν μητερες απο 3/4/2008 και μετα? διοτι εγω μαλλον χανω λαδια.και τα θελω πιο λιανα απο καποιον πιο εξυπνο απο του λογου μου για να τα καταλαβω

1)οταν στο ενα σκελος αναφερει 1 ετος απο την αδεια λοχειας ενοει 56μερες πριν τον τοκετο?

λοχείας είναι η άδεια μετά τον τοκετό, η πριν τον τοκετό είναι κυοφορίας

2) εαν ενοει τις 56 μερες πριν ητοι περιπου 2μηνες +την εξαμηνη ας πουμε οτι την παιρνει =8 μηνες δηλαδη σε αυτη την περιπτωση που ειναι και η συνηθεστερη επιστρεφει το 50% απο τις εισφορες των 4 υπολειποντων μηνων εως την συμπληρωση ετους ?

3)ο εργοδοτης απο εδω και στο εξης που θα πληροφορηθει την εγγυκλιο υποχρεουται απο την αρχη που θα επιστρεψει στην εργασια της ή αρχης γενομενης απο την διαρκεια της ισοχρονης προς το μειωμενο ωραριο αδειας (εαν κανει χρηση) να κραταει το 50% ή θα κραταει κανονικα το 100% και το 50% θα επιστραφει μετα απο το ΙΚΑ στην εργαζομενη μητερα κατοπιν αιτησης της ? και δεν το κανει ειναι αραγε παραβαση προς το ΙΚΑ?

μεχρι 31/03/2010 δεν θα τα παρακρατούμε και θα τα αιτείται η εργαζόμενη απο το ΙΚΑ... Για μετά την 01/04/2010 ...θα μας πληροφορήσουν με επόμενη εγκύκλιό τους :P μην τα θες κι εσύ όλα με την μία! τόσο κόπο έκαναν να σκεφτούν αυτή την απιστευτη μ.... τι ήθελες να τους βγει με μιά μόνο εγκύκλιο???

4) για ποσα ετη πριν της 3/4/2008 ισχυει αναδρομικα η εγγυκλιος?

αναδρομικά απο 03-04-2008 όχι νωρίτερα

5) για να μην το ψαχνω εαν καποιος το ξερει απεξω ποσο ειναι συνολο ο κλαδος συνταξης ?

6,67 http://www.ika.gr/gr/infopages/ergo/pososta.cfm#m...

ευχαριστω τον εναν θεο που θα μου λυσει το γριφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και οσο αφορα γυναικες που ειναι συγγενεις πρωτου βαθμου με τον εργοδοτη,,ισχυει παλι η επιστροφη εισφορων η δεν παιζει καποιο ρολο;;; που ειναι ασφαλισμενες κανονικα ναι

θα πρέπει να βρούμε πως αναλύονται τα ποσοστά των μειωμένων κρατήσεων...

στο side δεν το βρήκα

με 18,43% & 9,22% δεν νομίζω πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγαπητοι μου συναδελφοι μηπως καποιος καταλαβε καλλιτερα απο μενα τη εγγυκλιο του ΙΚΑ 15/3-2-2010 για την επιστροφη του 50% των εργατικων εισφορων σε γυναικες που εγιναν μητερες απο 3/4/2008 και μετα? διοτι εγω μαλλον χανω λαδια.και τα θελω πιο λιανα απο καποιον πιο εξυπνο απο του λογου μου για να τα καταλαβω

...................................................................................................

5) για να μην το ψαχνω εαν καποιος το ξερει απεξω ποσο ειναι συνολο ο κλαδος συνταξης ?

ευχαριστω τον εναν θεο που θα μου λυσει το γριφο

Για να λέει ότι θα τους επιστραφεί ποσοστό 3,33% σημαίνει ότι ολόκληρο είναι 6,66%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστω πολυ δικιο ειχες οτι η λοχειας ειναι βεβαια μετα τον τοκετο βλακεια δικη μου απο κεκτημενη ταχυτητα

και σιγα την μεγαλη παροχη δεν ειναι δα και τοσο μεγαλο ποσο στα 1000 ευρω μικτα ειναι 33 ευρω αν υπολογισα σωστα αντε οσες το δικαιουται εως 31/3/2010 κατι θα παρουν διοτι εχουν καταβληθει ολοκληρα τα ασφαλιστρα μετα εαν η εκπτωση γινεται απο τον εργοδοτη και καποια εχει συμφωνηση πανω του βασικου νομιζεις οτι θα της τα δινει? θα της λεει εμεσα ή αμεσα παρε εσυ τα 1000 ή 1500 εσυ και αυτα δικα μου διοτι εισαι υψιλομισθη στην ουσια ετσι που το εκαναν ο εργοδοτης θα κερδιζει ετσι τουλαχιστον πιστευω εγωτο μελλον θα δειξει απο τα παραπονα που τυχον υποβληθουν και εδω. το μονο που θα κατορθωσουν θα ειναι να κανουν μπαχαλο τις ΑΠΔ διοτι πολλοι μπορει να μην το μαθουν εγκαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να λέει ότι θα τους επιστραφεί ποσοστό 3,33% σημαίνει ότι ολόκληρο είναι 6,66%.

ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διορθωστε με αν κανω λαθος

επισης αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν καποια ασφαλισμένη εληξε η λοχεία της πριν της 3/4/08 και το ενα ετος μετα την λοχεια λογικα συμπεριλαμβάνεται στην χρονική περίοδο απο 3/4 και μετα δικαιούται και εκεινη επιστροφή αναδρομικών

σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διορθωστε με αν κανω λαθος

επισης αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν καποια ασφαλισμένη εληξε η λοχεία της πριν της 3/4/08 και το ενα ετος μετα την λοχεια λογικα συμπεριλαμβάνεται στην χρονική περίοδο απο 3/4 και μετα δικαιούται και εκεινη επιστροφή αναδρομικών

σωστά;

ΕΓΩ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ

αφου η εγγυκλιος μεταξυ αλλων λεει :

καταλαμβάνει τόσο τις γυναίκες που απέκτησαν ή θα αποκτήσουν παιδί μετά την 3/4/2008, όσο και τις περιπτώσεις εργαζομένων γυναικών που έχουν τεκνοποιήσει πριν τις 3/4/2008 και για όσο χρονικό διάστημα υπολείπεται μέχρι τη συμπλήρωση του 12μήνου, μετά το μήνα που έλαβε χώρα ο τοκετός ή την λήξη επιδότησης λόγω λοχείας. Στην τελευταία ωστόσο περίπτωση, η καταβολή των μειωμένων εισφορών γίνεται από τις 3/4/2008 και για όσο χρονικό διάστημα υπολείπεται μέχρι την συμπλήρωση του 12μήνου που ακολουθεί τον μήνα που έλαβε χώρα ο τοκετός ή έληξε η επιδότηση λόγω λοχείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να λέει ότι θα τους επιστραφεί ποσοστό 3,33% σημαίνει ότι ολόκληρο είναι 6,66%.

6,67% είναι..

αρα έπρεπε να τους δώσουν 3,335 ήτοι 3,34

αλλά φαντάσου ούτε το 0,5 "υπέρ του μαθητή δεν τους δίνουν"!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστω πολυ δικιο ειχες οτι η λοχειας ειναι βεβαια μετα τον τοκετο βλακεια δικη μου απο κεκτημενη ταχυτητα

και σιγα την μεγαλη παροχη δεν ειναι δα και τοσο μεγαλο ποσο στα 1000 ευρω μικτα ειναι 33 ευρω αν υπολογισα σωστα αντε οσες το δικαιουται εως 31/3/2010 κατι θα παρουν διοτι εχουν καταβληθει ολοκληρα τα ασφαλιστρα μετα εαν η εκπτωση γινεται απο τον εργοδοτη και καποια εχει συμφωνηση πανω του βασικου νομιζεις οτι θα της τα δινει? θα της λεει εμεσα ή αμεσα παρε εσυ τα 1000 ή 1500 εσυ και αυτα δικα μου διοτι εισαι υψιλομισθη στην ουσια ετσι που το εκαναν ο εργοδοτης θα κερδιζει ετσι τουλαχιστον πιστευω εγωτο μελλον θα δειξει απο τα παραπονα που τυχον υποβληθουν και εδω. το μονο που θα κατορθωσουν θα ειναι να κανουν μπαχαλο τις ΑΠΔ διοτι πολλοι μπορει να μην το μαθουν εγκαιρα.

ράβε ξηλωνε δουλειά να μην σου λείπει

ημαρτον δηλαδή, ότι του έρχετε του καθενός το πρωί που ξυπνάει το κάνει εγκύκλιο :P

θα μας κανουν μπάχαλο τις περιοδικές

θα μας κάνουν να τσακωθούμε με τις εργαζόμενες γιατί δεν μπορείς να της πεις ότι θα πάρεις παραπάνω χρήματα (εκείνη θα καταλάβει αύξηση γιατί αυτό θέλει να καταλάβει) και μετά τον χρόνο θα της πεις τωρα επανερχόμαστε... :D:blink::)

ημαρτον σε τι χώρα ζούμε!

είδαμε και πάθαμε να εξηγήσουμε στις εργαζόμενες την ΑΠΑΤΗ ΑΠΑΤΗ ΑΠΑΤΗ ΑΠΑΤΗ του υπουργείου με το 6μηνο τώρα έχουμε άλλα

μα επίτέλους

δεν πάει άλλο

θα ζητήσω πολιτικό άσυλο στην Αλβανία

δεν είμαστε κράτος πιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα...!!!

Ήθελα να επισημάνω ότι το ποσοστό είναι επί των εισφορών, όπως αναφέρεται στην εγκύκλιο. Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι το 3.34% δεν είναι ποσοστό επί του μικτού μισθού αλλά υπολογίζεται από το σύνολο των εισφορών. Και αν δεν κάνω λάθος αυτό σημαίνει μικρότερο ποσό επιστροφής!Όπως κ να'χει, το όλο θέμα αφορά γερούς...λύτες!!!

Εγώ πήγα ήδη στο ΙΚΑ που υπάγομαι κ κατέθεσα την σχετική αίτηση. Η εταιρεία στην οποία εργάζομαι μας είχε ειδοποιήσει κ έτσι δηλαδή έμαθα για το θέμα, και μας έδωσε τη σχετική βεβαίωση εργοδότη. Παράλληλα, είχα τη ληξ.πράξη γέννησης του παιδιού (2009) κ το βιβλιάριο υγείας. Όμως στο ΙΚΑ δεν ήξεραν να μου πουν τίποτα παραπάνω από το ότι θα στείλουν την αίτηση στο ΙΚΑ που υπάγεται η εταιρεία κ ότι από εκεί θα μου επιστρέψουν τα χρήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω κανει την αιτηση απο 29/4/2010 ...και ακομη...περιμένω να με ειδοποιησουν για την επιστροφη....

εχει λάβει καμμια μητερα την επιστροφη μέχρι σημερα; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

εχω κανει την αιτηση απο 29/4/2010 ...και ακομη...περιμένω να με ειδοποιησουν για την επιστροφη....

εχει λάβει καμμια μητερα την επιστροφη μέχρι σημερα; :)

Γνωρίζω 2 που τα πήραν.

Ξαναρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω κανει την αιτηση απο 29/4/2010 ...και ακομη...περιμένω να με ειδοποιησουν για την επιστροφη....

εχει λάβει καμμια μητερα την επιστροφη μέχρι σημερα; :)

μάλλον καθυστερησες να κανεις την αιτηση.Γνωστή μου από αίτηση 2/2010 πηρε τα χρηματα ιουλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη επισκέπτης

εχω κανει την αιτηση απο 29/4/2010 ...και ακομη...περιμένω να με ειδοποιησουν για την επιστροφη....

εχει λάβει καμμια μητερα την επιστροφη μέχρι σημερα; :rolleyes:

Προσωπικά έκανα την αίτηση 26/2/10 και πήρα τα χρήματα στις 5/5/10.

Σήμερα 7/9/10 που ξαναρώτησα για μια φίλη αν δικαιούται να κάνει τώρα την αίτηση με διαβεβαίωσαν ότι μπορεί.

Επιμείνεται στο τηλ. που αναγράφεται στην εγκύκλιο ->210-5215248 για τις όποιες διευκρινήσεις/απορίες σας.

Πάντως, και τις δύο φορές που τους τηλεφώνησα με κατατόπησαν ευγενέστατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γέννησε 19-6-2009 δεν πήρε 6μηνο ΟΑΕΔ λόγω ελλείψει κάποιων λίγων ενσήμων ( ήθελε 200 ενσημα είχε 175) τέλη Αυγούστου 2009 επέστρεψε στην εργασία της κανονικά μετά τη λήξη του 4μήνου,

και 22/4/2010 απολύθηκε, σήμερα παίρνει ταμείο ανεργίας, δικαιούται την εν λόγω επιστροφή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ενημερωση του θεματος επειδη ειμαι "παθούσα", πηρα επιστροφη για 2 παιδια απο το Ικα, αλλα λογω αναδρομικης εγκυκλιου που βγηκε 2 ιουλιου '10, που ελεγε πως απο Απριλιο κ μετα ο εργοδοτης υποχρεουται να καταβαλει μεσα στο μισθο τα χρηματα αντι για το ικα, εγινε μπερδεμα μιας και απρ-μαϊο-ιουν. ο εργοδοτης μου ειχε κανει κανονικα τις εισφορες του κι εγω δεν ηξερα απο που να παρω τα χρηματα μου. τους υπολοιπους μηνες εως τη ληξη του 12μηνου μου τα εδωσε κανονικα. τελικα μετα απο πιεσεις και ψαχνοντας το εγω το θεμα, ειναι στη διαδικασια να κανουν διορθωτικη AΠΔ και περιμενω εξελιξεις για το ποτε θα παρω τα χρηματα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

IKA ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡ. : 15/3.2.2010

Μείωση σε ποσοστό 50% των εισφορών του

κλάδου Κύριας Σύνταξης που βαρύνουν τις μητέρες ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. –

Ε.Τ.Α.Μ. κατά το δωδεκάμηνο απασχόλησης που ακολουθεί το μήνα τοκετού.

Επιστροφή των εισφορών που παρακρατήθηκαν από 3/4/2008 χωρίς νόμιμη αιτία.........................μπλα,μπλα,μπλα.

.........................στο τελος,για μην το γραφω ολο καταληγει

Τονίζεται ότι, επειδή το προς επιστροφή ποσό αφορά τις εισφορές των εργαζομένων

μητέρων και όχι αξιώσεις του εργοδότη, η επιστροφή τους θα πραγματοποιείται

χωρίς τη διενέργεια ουσιαστικού ελέγχου, παρά μόνο με τη προσκόμιση των

δικαιολογητικών που προαναφέρθηκαν. Ευνόητο είναι ότι τα περί επιστροφής

εισφορών αφορούν το χρονικό διάστημα από 3/4/2008 και μέχρι 31/3/2010. Για τον

τρόπο καταχώρισης στην Α.Π.Δ. από 1/4/2010 και εφεξής και τη διαχείριση στο

πλαίσιο του Ο.Π.Σ./Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. των περιπτώσεων που αφορούν στο ανωτέρω

χρονικό διάστημα θα ακολουθήσουν οδηγίες με νεώτερη εγκύκλιό μας.

Αυτη λοιπον την <νεωτερη> :P εγκυκλιο την εχει καποιος υποψιν?ή παει και αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολλαα ευχαριστω! εξυπηρετικος ,οπως παντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας!Θα μπορούσε κάποιος συνάδερφος να με ενημερώση αν οι μειωμένες εισφορές ισχύουν και για ασφάλιση ΙΚΑ-ΕΤΕΑΜ με ποσοστά εργαζ. 16,50% και εργοδ. 28,56% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερας σας ,θα ηθελα και εγω να ρωτησω κατι στις δυο εγκυκλιους που αναφερεται ο κυριος Τασος :

"Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι το χρονικό διάστημα καταβολής των μειωμένων εισφορών, επεκτείνεται μετά τον μήνα που ακολουθεί τον τοκετό, μόνο σε περίπτωση λήξης της επιδότησης λόγω λοχείας και ότι η καταβολή μειωμένων εισφορών αφορά σε χρονικό διάστημα πραγματικής απασχόλησης της ασφαλισμένης.

Για κάθε άλλο διάστημα απουσίας από την εργασία της δικαιούχου μητέρας, για οποιοδήποτε λόγο, (κανονική άδεια, άδεια άνευ αποδοχών, εξαμηνιαία ειδική άδεια μητρότητας, ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια φροντίδας παιδιού), δεν καταβάλλονται μειωμένες εισφορές."

δηλαδη αν πρεπει να παρω την κανονικη μου αδεια και επιδομα αδειας δεν εχω μειωμενες εισφορές και επισης γιατι μιλαει για την εξαμηνιαια ειδικη αδεια μητροτητας εφοσον ο εργοδοτης δεν πληρωνει κατι αυτη την περιοδο?

"Τέλος, υπενθυμίζουμε ότι, ασφαλιστικές εισφορές για Δώρα Εορτών και Επίδομα Αδείας καθώς και για πρόσθετες αποδοχές (π.χ. επίδομα ισολογισμού), που αφορούν απασχόληση της μητέρας, η οποία έλαβε χώρα εκτός του κρίσιμου χρονικού διαστήματος των δώδεκα (12) μηνών, θα επιστρέφονται εφόσον η καταβολή τους και κατ’ επέκταση η παρακράτηση των αντίστοιχων ασφαλιστικών εισφορών πραγματοποιήθηκε εντός του δωδεκαμήνου." εδω μπορει να μου πει καποιος τι θελουν να πουνε τα εντος και εκτος δωδεκαμηνου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...