Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΦΠΑ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ


john12stef

Ερώτηση

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω όταν γίνεται τροποποιητική φπα πρέπει να συμπληρωθούν μόνο οι κωδικοί που λοίπουν ή πρέπει να γινει η δήλωση ξανά από την αρχή και να συμπληρωθούν σωστά όλοι οι κωδικοί;

 

παραδείγμα σε πιστωτική φπα 1ο τριμήνου δεν είχαν περαστεί τα έσοδα και ο αντίστοιχος φπα, γίνεται η τροποποιητική, θα περαστούν μόνο τα έσοδα και ο φπα τους ή γίνεται η δήλωση από την αρχή και περνάω και τα έξοδα με τον φπα στους αντίστοιχους κωδικούς;

 

το αποτέλεσμα είναι πάλι πιστωτικό αλλα μικρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλημερα

ερωτηση λιγο κουφη αλλα πρωτη φορα μου συμβαινει.

την τροποποιητικη του φπα την υποβαλλω χειρογραφη στη ΔΟΥ ή υπαρχει τροπος να γινει ηλεκτρονικα?

αν παω στην δου ρωτανε για ποιο λογο γινεται η τροποποιητικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την τροποποιητική την υποβάλεις ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ, επίλεγοντας υποβολή τροποποιητικής μέσα από τη επιλογή επεξεργασία δήλωσης, του αντίστιχου τριμήνου. Χειρόγραφα υποβάλεται ΜΟΝΟ αν υπάρχει ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ αδύναμια του συστήματος να την παραλάβει.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα περάσεις ΟΛΑ τα ποσά από την αρχή (Εισροές, Εκροές), σαν να υποβάλεις αρχική 1ου τριμήνου και όχι μόνο τα ποσά που θες να διορθώσεις, γιατί μετά δεν θα μπορείς να συμφωνείς την Εκκαθαριστική με το βιβλίο. Το "αποδεικτικό" υποβολής θα σου λέει Εκπρόθεσμη αλλά αγνοήσε το. (Το βγάζει γιατί έχει περάσει η "νομιμή προθεσμία")  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χειρόγραφα υποβάλεται ΜΟΝΟ αν υπάρχει ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ αδύναμια του συστήματος να την παραλάβει.

και για περιοδικές από 4ο τρίμηνο 2010 και πίσω.

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η περιοδικη που θελω να τροποποιησω ειναι του οκτωβριου 2013,διαβαστε ομως.

το φπα του 10/2013, μιλαμε για γ κατηγοριας,ειναι πιστωτικο 10000,00 το εστειλα και εγω για να ησυχασει το κεφαλι μου.τωρα η αε θελει να παρει δανειο απο τραπεζα και θελει να εμφανισει τιμολογια αγορας μεσα στον νοεμβριο και μου ζηταει να κανω τροποποιητικη του οκτωβριου και να βαλω το τιμολογιο μεσα στον νοεμβριο .πως εγω μπορω να δικαιολογηση κατι τετοιο σε περιπτωση ελεγχου?

αν ακυρωσω το τιμολογιο του οκτωβριου τι αιτιολογια να βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

Μπερδεμένη περίπτωση και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά δια της νομίμου οδούς.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να τους πεις ότι εγώ το κάνω, αλλά σε περίπτωση ελέγχου αναλαμβάνετε εσείς την ευθύνη, γιατί αυτό που λες είναι εμέσως πλην σαφώς κάτι σαν "καθυστέρηση" πληρωμής ΦΠΑ, 

 

Γιατί ακόμα και να έχεις μη οριστικοποιημένες εγγραφές, και να το έκανες διαγραφή και να το περνούσες έστω και με "καθυστέρηση" μέσα στον Νοέμβριο πάλι θα υπήρχε η αρχικη ΦΠΑ, και αν το έψαχναν στο taxis θα βλέπαν έστω και σαν ακυρωμένη (αν ήταν χρεωστική) η την υποβολή της τροποποιητικής που αυξάνει το πιστωτικό υπόλοιπο...

 

Για μένα τους λες τα πράγματα όπως έχουν, και μετά αποφασίζεις, γιατί από την μια αν το κάνεις χωρίς να τους το πεις, μετά θα καηγορούν εσένα που τους έκανες "ζημία" αλλά από την άλλη αν δε τους το κάνεις, θα λένε ότι δεν θες να του εξυπηρετήσεις

 

Πάντως αν υπάρχει κάποιο άλλο κόλπο και δεν το γνωρίζω ας το πεις κάποιος άλλος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η εταιρεια μου ζηταει και τα ρεστα γιατι εστειλα την περιοδικη αφου ειχα προθεσμια μεχρι το τελος του μηνα αφου ηταν πιστωτικη.

δεν μπορω να δικαιολογησω σε περιπτωση ελεγχου να ακυρωσω το δ.α. και μετα το τιμολογιο που ειναι κομμενα τον σεπτεμβριο και οκτωβριο αντιστοιχα.

τελικα μιλαμε για 5 τιμολογια  αξιας το καθενα απο 17000,00 -18000,00

εδω σε θελω μαγκα μου,οπως λενε.

θα ηθελα τις γνωμες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

(Με λίγα λόγια έρχεσαι σε αυτό που έλεγα πριν ότι πάλι φταίει ο λογιστής...)

 

Το θέμα δεν είναι "τόσο| τα τιμολόγια αλλά η αξία τους. Πχ στη περίπτωση σου 5Χ17000=85000 ευρώ Χ23%= 19550 ευρώ ΦΠΑ το οποίο το "θα καταβάλεις" με "καθυστέρηση" ενός μηνός. Αν ήταν μικρής αξίας δεν θα "έτρεχε" τίποτα. Αλλά εδώ δε μιλάμε για 5,10, 20 ευρώ.

 

Αλλά και πάλι έστω ότι ακυρώνεις τα Δ.Α. και τα Τ.Π. (που για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον τα πρωτότυπα για να τα καρφιτώσεις με τα αντίγραφα, γιατί ακυρωτικό ΔΕΝ μπορείς να κόψεις πλέον, άσε που πάλι θα έπρεπε να έχεις πρωτότυπα του πελάτη) ή έστω κόβεις πιστωτικά με ημερομηνία λίγο μεταγενέστερη με αιτιολογία "ΛΑΘΟΣ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ" (που σε 1 άντε το παίρνει το ποτάμι, αλλά σε 5 και με τέτοια αξία; )  Τι γίνεται με τα εκτυπωμένα βιβλία;  Τι γίνεται που θα βρουν τα "ίδια" τιμολόγια με τις ίδιες τιμές με διαφορετική ημερομηνία; Έστω ότι είναι αθερώρητα όπως ισχύει και στα απλογραφικά (γιατί πλέον ασχολούμαι αποκλειστικα με απλογραφικα και δεν ενημερώνομαι τόσο για θέματα διπλογραφικών βιβλιων  αλλά λίγο πολύ ισχύουν οι ίδιες διατάξεις για έκδοση στοιχείων) πως θα διαγράψεις από αυτά τις οριστικοποιημένες εγγραφές; (Γίνεται αλλά δε ξέρω πόσο θα το αναλάβει να το κάνει η εταιρία του λογισμικού και με τι κόστος) Τι γίνεται όμως αν υπάρχουν κάποια που πρέπει να είναι θεωρημένα; Γιατί ακόμα και να υποβάλεις την τροποποιητική, θα υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε αυτή και στις εκτυπώσεις.

 

Αν τα βιβλία είναι αθεώρητα και μπορείς να ακυρώσεις τις αντίστοιχες εγγραφές (ή δεν τις έχεις οριστικοποιήσει), τότε θα μπορείς να κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις και διαγραφές των εγγραφών και μετά να εκτυπώσεις εκ νέου τα βιβλία με τις "σωστες" εγγραφες, αλλά εδώ πάλι ερχέται ξανά το θέμα ότι θα φαίνεται και η αρχική, αλλά και η τροποποιητική ΦΠΑ που η δεύτερη θα έχει μεγαλύτερο πιστωτικό υπόλοιπο οπότε κάτι θα έβρισκε ο έλεγχος, και θα μπορούσε να στηριχτεί κάπου για να ρίξει πρόστιμο.

 

Στην περίπτωση σου, μόνο αυτό μπορεί να γίνει που λέω πιο πάνω αλλά με κάθε επιφύλαξη για το τι συνεπάγεται αυτό, και μετά σε περίπτωση ελέγχου να πεις έκανα λάθος από βιασύνη στην υποβολή της, και μόλις έκανα ελεγχο και το βρήκα, έστειλα τροποποιητική σύμφωνα με αυτό που υπάρχει στα βιβλια, οπότε θα έχεις και έναν καλό λόγο να μην μπορούν να πουν τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή η συνάδελφος μας μπέρδεψε αρκετά, παρακαλώ όπως μας ξεκαθαρίσει τα ακόλουθα:

 

Λες οτι το ΦΠΑ 10/2013 είναι πιστωτικό 10.000,00 ευρώ. Αυτό είναι βάσει δηλώσεως που απέστειλες ή εγγραφών βιβλίου/ισοζυγίου;

 

Τα τιμολόγια (πωλήσεως υποθέτω) που αναφέρεις, είχαν καταχωρηθεί ή όχι;

 

Φίλε MitsG, τα βιβλία είναι αθεώρητα από 1/1/2013, δεν υπάρχει λόγος εκτύπωσης σε θεωρημένο, απλά οριστικοποιείς τις εγγραφές μέχρι την ημερομηνία υποβολής της δηλώσεως ΦΠΑ.

 

Πρόστιμο δεν πρόκειται να πληρώσεις Froufrou, εφόσον καταθέσεις ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ την χρεωστική τροποποιητική δήλωση ΦΠΑ έως και τις 20/11/2013 (αφορά τον επίμαχο Οκτώβριο) και καταβάλει η εταιρεία 10,00 ευρώ.

 

Σε έλεγχο, γιατί να προκληθεί θέμα; "Ξέχασα να καταχωρήσω τα τιμολόγια, δεν ενημέρωσα από το εμπορικό (εάν έχετε) κλπ", αφού θα υποβληθεί η χρεωστική δήλωση Οκτωβρίου 2013 έως και την Τετάρτη 20/11/2013, ποιό το πρόβλημα;

 

Αν σφάλω κάπου, ας με διορθώσει η συνάδελφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ότι τα απλογραφικά είναι αθεώρητα το ξέρω, απλά δεν ήμουν τόσο σίγουρος για τα διπλογραφικά, γιατί έχω χρόνια που τα έχω "παρατήσει".(και άρα δε δίνω τόση σημασία σε ότι έχει σχέση με αυτά)

 

Απο εκεί και πέρα, από όσο κατάλαβα η συνάδελφος είπε ότι υπέβαλε ΦΠΑ και βγήκε πιστωτική 10000, και ότι τα τιμολόγια έχουν ήδη εκδοθεί. (και μάλλον έχουν ενημερωθεί και οι αντίστοιχες εφαρμογές)

 

Η εταιρία της ζήτησε, αυτά τα τιμολόγια του Οκτωβριου να "ακυρωθούν"  (άρα μείωση τον εκροών και αύξηση του πιστωτικού υπολοίπου) και να κοπούν τον Νοέμβριο (δηλαδή μεταγενέστερα) και εκεί είναι κάπως το μπέρδεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μάλιστα....

 

Μαλακίας το ανάγνωσμα...

 

Greek επιχειρηματίας...

 

Τουλάχιστον, δεν αντέχουν να τηρήσουν τα "πατροπαράδοτα" και να "τακτοποιήσουν" την απογραφή στον Ισολογισμό, για χρηματοδότηση;

 

Εναλλακτικά, ας πουν στην τράπεζα "Ορίστε, έιχαμε πωλήσεις τον Οκτώβριο και συνεχίζουμε τις αγορές μας ΚΑΙ τον ίδιο μήνα, καθότι υπάρχει ενδιαφέρον και κίνηση από πλευράς πελατών" (Εξαρτάται και τι πουλά η "εταιρεία").

 

Πες τους οτι οι εποχές που δέναμε στα σκυλιά τα λουκάνικα, πέρασαν ανεπιστρεπτί. Να σοβαρευτούν και να κάνουν πραγματικά επιχειρηματικά πλάνα και όχι αρπακολατζίδικα, στο πόδι και με τεφτεράκι.

 

Κατά τ' άλλα, θα φαει και η εταιρεία και ο πελάτης της το κεφάλι τους, εάν προσπαθήσουν να ακυρώσουν πραγματικό γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμ. για αυτό λέω και εγώ ότι αυτό δε γίνεται με νόμιμο τρόπο.

 

ΜΟΝΟ με "κομπίνα" αλλά αν την κάνει, μετά όποιος την κάνει ας αναλάβει τις ευθύνες του. (Που μάλλον ο επιχειρηματίας θα κάνει την  "πάπια" και θα πει ότι φταίει ο λογιστής.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή η συνάδελφος μας μπέρδεψε αρκετά, παρακαλώ όπως μας ξεκαθαρίσει τα ακόλουθα:

 

Λες οτι το ΦΠΑ 10/2013 είναι πιστωτικό 10.000,00 ευρώ. Αυτό είναι βάσει δηλώσεως που απέστειλες ή εγγραφών βιβλίου/ισοζυγίου;

 

Τα τιμολόγια (πωλήσεως υποθέτω) που αναφέρεις, είχαν καταχωρηθεί ή όχι;

 

Φίλε MitsG, τα βιβλία είναι αθεώρητα από 1/1/2013, δεν υπάρχει λόγος εκτύπωσης σε θεωρημένο, απλά οριστικοποιείς τις εγγραφές μέχρι την ημερομηνία υποβολής της δηλώσεως ΦΠΑ.

 

Πρόστιμο δεν πρόκειται να πληρώσεις Froufrou, εφόσον καταθέσεις ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ την χρεωστική τροποποιητική δήλωση ΦΠΑ έως και τις 20/11/2013 (αφορά τον επίμαχο Οκτώβριο) και καταβάλει η εταιρεία 10,00 ευρώ.

 

Σε έλεγχο, γιατί να προκληθεί θέμα; "Ξέχασα να καταχωρήσω τα τιμολόγια, δεν ενημέρωσα από το εμπορικό (εάν έχετε) κλπ", αφού θα υποβληθεί η χρεωστική δήλωση Οκτωβρίου 2013 έως και την Τετάρτη 20/11/2013, ποιό το πρόβλημα;

 

Αν σφάλω κάπου, ας με διορθώσει η συνάδελφος.

Tο φπα που εστειλα ηταν βασει ισοζυγιου της γενικης λογιστικης.Τα τιμολογια καταχωρηθηκαν πρωτα στο εμπορικο και αυτοματα πηγαν στην λογιστικη.Οτι λεει το εμπορικο τα λεει και η λογιστικη(αποθηκη-αγορες-προμηθευτης).

 

 

 

Το ότι τα απλογραφικά είναι αθεώρητα το ξέρω, απλά δεν ήμουν τόσο σίγουρος για τα διπλογραφικά, γιατί έχω χρόνια που τα έχω "παρατήσει".(και άρα δε δίνω τόση σημασία σε ότι έχει σχέση με αυτά)

 

Απο εκεί και πέρα, από όσο κατάλαβα η συνάδελφος είπε ότι υπέβαλε ΦΠΑ και βγήκε πιστωτική 10000, και ότι τα τιμολόγια έχουν ήδη εκδοθεί. (και μάλλον έχουν ενημερωθεί και οι αντίστοιχες εφαρμογές)

 

Η εταιρία της ζήτησε, αυτά τα τιμολόγια του Οκτωβριου να "ακυρωθούν"  (άρα μείωση τον εκροών και αύξηση του πιστωτικού υπολοίπου) και να κοπούν τον Νοέμβριο (δηλαδή μεταγενέστερα) και εκεί είναι κάπως το μπέρδεμα...

 

Εγω δεν μπορω να αιτιολογησω την αλλαγη ημερομηνιας των δ.α που ηταν καταχωρημενα τον σεπτεμβριο και τιμολογια που ειναι τον οκτωβριο.

Ειναι πολλη μεγαλο το ποσο του φπα που πρεπει να διαγραφη τον οκτωβριο και να παει στον επομενο μηνα.

Στεναχωριεμαι πολυ γιατι εξαιτιας μου που εστειλα την περιοδικη τοσο γρηγορα μπορει η εταιρεια να μην μπορεσει να παρει το δανειο για να πληρωσει τις υποχρεωσεις της.

Αλλα απο την αλλη ας με ενημερωναν τι σκοπο ειχαν ,τα δαχτυλα μου να μυρισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

Παρατήρησα καθυστερημένα πως έχω βάλει λάθος ποσό στην περιοδική ΦΠΑ του 3ου τριμήνου οπου είναι πιστωτική.
Αν κάνω τροποποιητική τώρα πριν την περιοδική του 4ου. Θα υπάρξει κάποιο πρόστιμο?
Αν δεν το κάνω μπορώ να κάνω κάποιο συμψηφισμό στην Εκκαθαριστική?
Ευχαριστώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανερχομαι στο προηγουμενο τροποποιητικη φπα 10-2013  οπου κατα λαθος μπηκε προκαταβολη ενδοκοινοτικης και στις εισροες και στις εκροες  δεν προκυπτει καμια διαφορα  μονο μειωνονται ισοποσα οι εισροες και οι εκροες  αν υποβληθει  1-2014 δεν εχει προστιμο ?

και γενικοτερα οι περιοδικες που συνηποβαλλονται με την εκκαθαριστικη  για διορθωσεις π.χ. απαλλασομενων εσοδων  (μικροποσα τοκων )  με αυτα  τι γινεται εχετε  καταλαβει  < ειμαι σε πανικο >  ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

 

πως θα πληρώσω αυτό το πρόστιμο?

μου βγάζει εκπρόθεσμη την τροποποιητική, αλλά μετά τι;;;

θα απευθυνθώ στη ΔΟΥ?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η τροποποιητικη πιστωτικη δεν εχει πρόστιμο μεχρι και τη χρηση του 2013. Από το 2014 και μετα εχει 100€...

 

Μηπως ...καποιος ξερει σε τι Νομο,Πολ,Αποφαση κλπ,κλπ  βασιστηκε ο συναδελφος και το λεει αυτο? διοτι απο την ΔΟΥ Π.φαληρου μολις χθες μου εστηλαν προστιμο  100 ευρω για τροποποιητικη φπα που υποβληθηκε 31/1/2014 και  αφορουσε ετος 2013 για μειωση κατα 400 ευρω, του χρεωστικου υπολοιπου αρχικης,  η οποια (αρχικη) υποβληθηκε εμπροθεσμα 13/1/2014.

 

Καλη νυχτα σε ολους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μηπως ...καποιος ξερει σε τι Νομο,Πολ,Αποφαση κλπ,κλπ βασιστηκε ο συναδελφος και το λεει αυτο? διοτι απο την ΔΟΥ Π.φαληρου μολις χθες μου εστηλαν προστιμο 100 ευρω για τροποποιητικη φπα που υποβληθηκε 31/1/2014 και αφορουσε ετος 2013 για μειωση κατα 400 ευρω, του χρεωστικου υπολοιπου αρχικης, η οποια (αρχικη) υποβληθηκε εμπροθεσμα 13/1/2014.

Καλη νυχτα σε ολους

Η τροποποιηση των προστιμων ψηφιστηκε αργοτερα απο το φετινο Ιανουαριο. Αλλα ουτως η αλλως λαθος δεν ειναι το προστιμο αφου αφορα χρηση 2013;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα!μηπως γνωριζετε αν εκπροθεσμη δηλωση φπα η οποια αυξανει το χρεωστικο της αρχικης,εχει προστιμο?διαβαζω οτι εφοσον η αρχικη ηταν εμπροθεσμη τοτε δεν υπαρχει κανενα προστιμο.ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...