Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ Ε9 ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2013


Trip_Accountant

Ερώτηση

Ξεκίνησε η υποβολή Ε9 για τη χρήση 2012;;;

Ούτε ο chuck norris δεν το ήξερε, αλλά ενας πελάτης μου πρωί πρωί μου έφερε συμβόλαιο του 2012...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ο Χ. Θεοχάρης αναφέρει ότι μετά το πέρας της Εκκαθάρισης και της έκδοσης των εκκαθαριστικών ΦΑΠ 2013 θα ανοίξει το σύστημα για διορθώσεις. Αναμένεται να γίνει γύρω στις 15/10 και θα είναι ανοικτό μέχρι τέλος του έτους (οπότε αναμένω να συμπαρασύρει και τον Πίνακα 2 των φυσικών προσώπων, αλλά και τα Ε9 των νομικών προσώπων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδιά τι γίνεται πάλι???

 

γιατί σε ε9 που πέρασα αλλαγές στον πίνακα 1 και οριστικοποίησα δεν είναι οριστικοποιημένο, ενώ βλέπω την απόδειξη υποβολής?? τι βλακεία είναι πάλι αυτό ρε γαμ@το?? εεεε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα δώθηκε.. χειρότερα υπάρχει άραγε? :angry:  τι κορόιδα με πατέντα......

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15424

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειμαι άραγε η μόνη που έμεινε με δεκάδες ¨ εκκρεμή ¨ ε9 λόγω έλλειψης παροχης ΔΕΗ ,

λόγω πολλών εκρεμοτήτων αλλά και λόγω και δικής μου έλλειψης χρόνου ;;;;

Και τελικά  γιατί ενώ θα έπρεπε να έχω πανικοβληθεί ...είμαι για πρώτη φορά στη ζωή μου τόσο χαλαρη;;;;

Δειγμα παραφροσύνης η απλά " επαγγελματικής ωρίμανσης " αφού πλέον κουράστηκα να τρέχω σαν παλαβή

να προλάβω τις προθεσμίες που μας κυνηγούν και κανείς να μη λέει ποτέ ευχαριστώ και ούτε και να πληρώνει....

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΕΛΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ,ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΕΙΤΕ ΟΧΙ,ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ?ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΕΙΔΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΔΗΛΩΜΕΝΑ,ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΟΙΚΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με την οριστικοποίηση της περιουσιακής κατάστασης

 

Το όλο θέμα είναι καθαρά τεχνικό.
Ο πίνακας 2 άνοιξε για όλους (ακόμα και γι αυτούς που είχαν οριστικοποιήσει ) για διευκόλυνση .
'Οσοι λοιπόν είχαν μεταβολές στον πίνακα 1 ,επικαιροποίησαν και τον πίνακα 2 , και οριστικοποίησαν δεν θα χρειαστεί να οριστικοποιήσουν εκ νέου.

Εσωτερικά στην ΓΓΠΣ φαίνεται αυτό, και δεν απαιτούν εκ νέου οριστικοποίηση.  Απλά στο περιβάλλον που βλέπουμε εμείς ως χρήστες φαίνεται ότι δεν είναι οριστικοποιημένη η περιουσιακή κατάσταση (ακόμα και από αυτούς που οριστικοποίησαν) γιατί μόνο έτσι τεχνικά μπορούν να γίνουν μεταβολές στον πίνακα 2 από τους λοιπούς υπόχρεους που έχουν αλλαγές εκεί.

 

Συνεπώς όσοι έχουν οριστικοποιήσει την περιουσιακή τους κατάσταση δεν θα χρειαστεί να κάνουν τίποτα.

Θα βγει ανακοίνωση από το ΥΠΟΙΚ που θα το εξηγεί  καλύτερα.

 

Αυτά τα μάθαμε τώρα , αφού είχαμε αναρτήσει ήδη το άρθρο στην κεντρική σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ,ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΡΙΣΤΟΙΚΟΠΟΙΗΣΗ?ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Να κάνω μια ερώτηση κ εγώ.. Έστειλα ε9 με αγροτεμάχια απο αποδοχή κληρονομιάς αντί πλήρους κυριότητας με ψιλή, τι κυρώσεις θα υπάρξουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Να κάνω μια ερώτηση κ εγώ.. Έστειλα ε9 με αγροτεμάχια απο αποδοχή κληρονομιάς αντί πλήρους κυριότητας με ψιλή, τι κυρώσεις θα υπάρξουν?

προλαβαίνεις εφόσον είναι ανοικτό 'εως 14/10/13 να κάνεις αναίρεση και μετά τις διορθώσεις σου όπως λέει και ο συνάδελφος πιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το εξής. Τι νόημα έχει να κάνεις οριστικοποίηση περιουσιακής κατάστασης αν προηγουμένως έχεις οριστικοποιήσει υποβολή Ε9;

Το δεύτερο δεν συνεπάγεται το πρώτο;

 

Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει καμία μεταβολή στο έτος 2013 ή συγκεκριμένα φέτος άλλαξε τον πίνακα 1 και έκανε υποβολή Ε9

και δεν ξαναμπεί στο pc του μέχρι το τέλος του έτους, δεν θα οριστικοποιήσει μόνο του το taxis την περιουσιακή του κατάσταση, στο τέλος της προθεσμίας, ώστε με το νέο έτος να φαίνεται σε xls η περιουσία του όπως φαίνεται 1-1-2014 και σε pdf αυτή που είχε μέχρι 1-1-2013;

 

Συγνώμη αλλά αν δεν το λύσουν αυτό είναι πρόβλημά τους.

 

Το υπουργείο φροντίζει συνεχώς να πράττει έτσι ώστε να αισθανόμαστε βλάκες :)

 

Σχετικά με την οριστικοποίηση της περιουσιακής κατάστασης

 

Το όλο θέμα είναι καθαρά τεχνικό.
Ο πίνακας 2 άνοιξε για όλους (ακόμα και γι αυτούς που είχαν οριστικοποιήσει ) για διευκόλυνση .
'Οσοι λοιπόν είχαν μεταβολές στον πίνακα 1 ,επικαιροποίησαν και τον πίνακα 2 , και οριστικοποίησαν δεν θα χρειαστεί να οριστικοποιήσουν εκ νέου.

Εσωτερικά στην ΓΓΠΣ φαίνεται αυτό, και δεν απαιτούν εκ νέου οριστικοποίηση.  Απλά στο περιβάλλον που βλέπουμε εμείς ως χρήστες φαίνεται ότι δεν είναι οριστικοποιημένη η περιουσιακή κατάσταση (ακόμα και από αυτούς που οριστικοποίησαν) γιατί μόνο έτσι τεχνικά μπορούν να γίνουν μεταβολές στον πίνακα 2 από τους λοιπούς υπόχρεους που έχουν αλλαγές εκεί.

 

Συνεπώς όσοι έχουν οριστικοποιήσει την περιουσιακή τους κατάσταση δεν θα χρειαστεί να κάνουν τίποτα.

Θα βγει ανακοίνωση από το ΥΠΟΙΚ που θα το εξηγεί  καλύτερα.

 

Αυτά τα μάθαμε τώρα , αφού είχαμε αναρτήσει ήδη το άρθρο στην κεντρική σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η συμπλήρωση του αριθμού παροχής ΔΕΗ στον πίνακα 1 θεωρείται αλλαγή;;;;;  γιατί εγώ σε όσους πρέπει να οριστικοποιήσουν Ε9 μόνο επειδή έχουν αγροτεμάχια δεν το έκανα μέχρι τις 27/9 και τώρα ο πίνακας 1 είναι κλειστός. Τι προτείνετε να κάνω οριστικοποίηση τώρα και διόρθωση μετά ή κατευθείαν διόρθωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...