Προς το περιεχόμενο

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!1

Εχω μια βεβαιωση από τόκους καταθέσεων ως εξης:

MIKTOI TOKOI: 3.165,79

MEION ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΝΤΕΣ ΦΟΡΟΙ:316,57

KAΘΑΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΚΟΥΣ:2.849,22

ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔ.ΤΟΥ Ε1 ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!1

Εχω μια βεβαιωση από τόκους καταθέσεων ως εξης:

MIKTOI TOKOI: 3.165,79

MEION ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΝΤΕΣ ΦΟΡΟΙ:316,57

KAΘΑΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΚΟΥΣ:2.849,22

ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔ.ΤΟΥ Ε1 ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

659 Το ποσο των καθαρων τοκων

433 ο φορος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

ΕΧΩ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 6.000 ΕΥΡΩ .

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΡΕΙΣ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ (ΑΥΤΟΣ, Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ).

ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΤΩΝ 6.0000 ΕΥΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟ ΜΟΝΟ(ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΤΕΚΜΗΡΙΟΥ), Η ' ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΔΙΑΙΡΕΘΕΙ ΜΕ 3?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και γω μια ερωτηση, Πατερας και ανηλικος υιος συνδικαιουχοι σε λογαριασμο με αρκετες καταθεσεις, ο πατερας απεβιωσε εντος του 2010 και εχει τωρα βρεθει ο υιος με τις καταθεσεις στο ονομα του? Πρεπει να δηλωσει τις κατεθεσεις? Θα πρεπει να πληρωθει καποιος φορος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Παναής

6000/3 ..

Προκύπτει από κάπου επίσημα αυτός ο τρόπος υπολογισμού και κατανομής των τόκων καταθέσεων;

Εδώ 9 στους 10 λογαριασμούς έχουν τυπικούς συνδικαιούχους (τέκνα κλπ)

Εγώ π.χ. έχω προσωπική προθεσμιακή όπου έλαβα τόκους 600 ευρώ το 2010 και τυπικά έχω μέσα τα 2 ανήλικα παιδιά μου.

Θα το κάνω διά 3;;;

Αφού ο λογαριασμός είναι κοινός και ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ καρπώνεται τους τόκους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<br>Προκύπτει από κάπου επίσημα αυτός ο τρόπος υπολογισμού και κατανομής των τόκων καταθέσεων;<br><br>Εδώ 9 στους 10 λογαριασμούς έχουν τυπικούς συνδικαιούχους (τέκνα κλπ)<br><br>Εγώ π.χ. έχω προσωπική προθεσμιακή όπου έλαβα τόκους 600 ευρώ το 2010 και τυπικά έχω μέσα τα 2 ανήλικα παιδιά μου.<br><br>Θα το κάνω διά 3;;;<br><br>Αφού ο λογαριασμός είναι κοινός και ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ καρπώνεται τους τόκους!!!<br>
<br><br>Και γω αυτης της άποψης είμαι!!!Ο καθενας απο τους δικαιουχους μπορει θεωρητικά να πάρει από 1 ευρώ εως το ανώτατο πόσο των τόκων, δεν του λέει κανένας να πάρει μέχρι το 1/3!!!!!!!<br>Στην δική μου περίπτωση που είναι ανάγκη ο ένας από τους τρεις δικαιουχους να εμφανίσει οποσδήποτε εισόδημα μεγάλο για να καλύψει τεκμήριο, θα του βάλω ολόκληρο το ποσό και θα βάλω υπεύθυνες δηλώσεις των άλλων δυο δικαιούχων ότι δεν αξιώνουν το ποσο από τους τόκους των καταθέσεων για το 2010.<br>Θα πρέπει όμως να βγει πάντως μια επίσημη απάντηση από το Υπουργειο για τη μεταχείριση του συγκεκριμένου θέματος για να μην κάνει ο καθένας ό,τι θέλει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4 τράπεζες που συνεργάζομαι όταν ζητώ τέτοια βεβαίωση αυτή αναγράφει επάνω είτε ότι εκδίδεται μόνο σε 1 πρωτότυπο είτε δεν το αναγράφει αλλά δεν μου δίνεται ποτέ 2ο πρωτότυπο αλλά μόνο φωτοτυπία αυτού.

Αυτό προφανώς το κάνουν οι τράπεζες κατόπιν κεντρικών οδηγιών από τις νομικές τους υπηρεσίες για να βεβαιωθούν ότι δεν θα μπει πάνω από μία φορά η ίδια βεβαίωση σε διαφορετικές Φορολογικές Δηλώσεις και βρεθούν και οι ίδιες έκθετες και κατηγορούμενες σε πιθανό έλεγχο.

Με το παραπάνω δεδομένο καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι από τη στιγμή που νομικά ο Κοινός Λογαριασμός ανήκει εις ολόκληρον σε όλους και όχι αναλογικά σε κάθε δηλωμένο όνομα, είναι δυνατό μόνο ένας συνδικαιούχος να δηλώσει πως έλαβε τους τόκους και να τους δηλώσει στο 659.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι η φόρμουλα Τόκοι/Δικαιούχοι δεν προκύπτει από κάπου σύμφωνα με τα όσα γνωρίζω ενώ οι Υπεύθυνες Δηλώσεις είναι πλεονασμός. Ας μη γινόμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως και ας μη δυσκολεύουμε με περισσότερη γραφειοκρατία την ίδια μας τη ζωή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόκοι καταθέσεων κοινού λογαριασμού

Ερώτηση: «Διατηρώ κοινό τραπεζικό λογαριασμό με τα δύο παιδιά μου, στον οποίο κατατίθενται μόνο δικά μου εισοδήματα (σύνταξη, ενοίκια, κτλ.). Σε περίπτωση που τα παιδιά μου προβούν σε αγορά ακινήτου που η αξία του υπερβαίνει τα δικά τους εισοδήματα, για να μη θεωρηθεί η επιπλέον αξία του ακινήτου ως τεκμήριο κτήσης περιουσιακών στοιχείων, είναι νόμιμο να επικαλεσθούν ότι η διαφορά καλύφθηκε από ανάληψη εκ του προαναφερθέντος κοινού τραπεζικού λογαριασμού;».

Oι τόκοι καταθέσεων αποτελούν χρηματικά ποσά τα οποία ο φορολογούμενος μπορεί να επικαλεστεί για να καλύψει ή να περιορίσει τη διαφορά μεταξύ συνολικής τεκμαρτής δαπάνης και δηλούμενου εισοδήματος. Ζήτημα έχει προκύψει πώς καλύπτεται ή περιορίζεται η διαφορά αυτή στην περίπτωση που δικαιούχοι των τόκων καταθέσεων είναι περισσότεροι του ενός. Η διοίκηση έχει δεχθεί(έγγραφο υπουργείο Oικονομίας και Oικονομικών 1005727/86/ Α 0012/2001) ότι σε περίπτωση τραπεζικού λογαριασμού κατάθεσης μετρητών σε ονόματα καταθετών περισσοτέρων του ενός, το ποσό των τόκων μετά την αφαίρεση του φόρου μερίζεται ισομερώς μεταξύ των καταθετών του κοινού λογαριασμού.

O προϊστάμενος όμως της αρμόδιας ΔOΥ έχει την εξελεγκτική εξουσία να προσδιορίσει σε άλλη βάση το ποσό των τόκων που αναλογεί σε κάθε συνδικαιούχο του κοινού λογαριασμού. Η χρήση του κοινού λογαριασμού της κατάθεσης από έναν μόνο συγκαταθέτη, ακόμη και στην περίπτωση που υπάρχει έγγραφη βεβαίωση των άλλων συγκαταθετών ότι δεν σκοπεύουν να κάνουν χρήση του ποσού των τόκων, δεν είναι δυνατή, εκτός αν ο προϊστάμενος της ΔOΥ με βάση τα πραγματικά περιστατικά προσδιορίσει κατά την κρίση του τα ποσά των τόκων που αντιστοιχούν στους συγκαταθέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και συμπληρώνω τη δημοσίευση του σούλη πραγματικά περιστατικά( όπως για παράδειγμα οτι τα ποσά του λογαριασμού προέρχονται αποκλειστικά από καταθέσεις του ενός μόνο δικαιούχου) και σκέφτομαι: εάν από τα διαχρονικά δηλούμενα εισοδήματα εμφαίνεται αδυναμία για συμμετοχή στις καταθέσεις κάποιοιυ ή κάποιων από τους συνδικαιούχους τότε ισχυροποιείται η χρησιμοποίηση από τους έχοντες τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν τους τόκους αυτούς. Αλλά βέβαια πάντα έγκειται στην κρίση του προισταμένου της ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλημέρα, βλέπω ότι το θέμα ανοίχτηκε για πέρσι, αλλά με τις νέες αλλαγές για φέτος, αν γίνεται, θα ήθελα να ρωτήσω, ΑΝ με τα νέα μέτρα, η δήλωση των τόκων καταθέσεων αποτελεί τεκμήριο και χρειάζεται να κατατεθούν επιπλέον αποδείξεις (αγαθών, υπηρεσιών) για το ποσό αυτό (των τόκων), για να μην υπάρξει επιπλέον αύξηση φόρου ;

Απ' όσο γνωρίζω, με την αυτόνομη φορολόγηση τόκων καταθέσεων, εξαντλείται η φορολογική υποχρέωση. Και ότι τα ποσά των κωδ. 659-660 ΔΕΝ προστίθενται σε τυχόν υπόλοιπα δηλωμένα εισοδήματα, και ότι χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για κάλυψη τεκμηρίου. Και ότι τέλος, μπορούν να χρησιμοποιηθούν (ή/και να προστεθούν στα άλλα δηλωθέντα) για υπολογισμό οι διάφορες τακτικές και έκτακτες εισφορές. Τί γίνεται όμως με την ανάγκη κατάθεσης αποδείξεων για την αποφυγή επιπλέον φόρου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φετος μονο εισφορα αλληλεγγυης πληρωνεις εαν το συνολικο εισοδημα μαζι με τους τοκους ειναι πανω απο 12000 ευρω

Το γνωρίζω για την εισφορά αλληλεγγύης, μιας και πέρσυ πλήρωσα ~890€, υπολογισμένα από τόκους καταθέσεων για κάλυψη τεκμηρίου.

Δεν ρώτησα όμως αυτό. Ρώτησα ΑΝ απαιτείται συλλογή αποδείξεων για δηλωμένους τόκους καταθέσεων ~6000 ε (το ατομικό φορολογητέο εισόδημα είναι 8000€ - το τεκμαρτό μικρότερο ), ώστε να μην μπει φόρος "εισοδήματος" (τεκμαρτού ή μη) που θα μπορούσε να αποφευχθεί, αν καταβάλλονταν οι αποδείξεις αυτές. Και ποιό είναι το ύψος τους ; είναι πχ. μόνο 25% *8000 = 2000 ? ή, 25% *14000 = 3500 ?

ΥΓ. Από την απάντησή του παραπάνω φίλου -asdas- περί προγράμματος, έψαξα για το είδος του φόρουμ και μόλις κατάλαβα ότι πρόκειται για κοινότητα λογιστών. Δεν το γνώριζα, Δεν είμαι λογιστής. Έγώ έκανα μια γενική (google) αναζήτηση για το θέμα και το φόρουμ σας ήταν από τα πρώτα αποτελέσματα στη λίστα, κι έτσι έκανα την ερώτηση. Ελπίζω να μην ενόχλησα και κάποιος να μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τόκοι καταθέσεων είναι αυτοτελώς φορολογούμενα εισοδήματα. Αποδείξεις χρειάζεται να δηλώσεις για τα εισοδήματα που φορολογούνται με τις γενικές διατάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει υποχρέωση για την δήλωση τον τόκων;;;;

Ρωτάω γιατί μεχρι πέρυσι και αφού δεν επηρέαζε άμεσα το εκκαθαριστικό, συνήθως τους δήλωνε κάποιος μόνο για κάλυψη τεκμηρίου.

Φέτος όμως προκύπτει εισφορά αλληλεγγύης και σε πολλές φορές φτάνει σε 3% επι του καθαρού ποσού με αποτέλεσμα να γίνεται ασύμφορη η δήλωση.

Μπορεί να γίνει διασταύρωση με την τράπεζα σε κάποιον που δεν θέλει να τα δηλώσει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει υποχρέωση για την δήλωση τον τόκων;;;;

Ρωτάω γιατί μεχρι πέρυσι και αφού δεν επηρέαζε άμεσα το εκκαθαριστικό, συνήθως τους δήλωνε κάποιος μόνο για κάλυψη τεκμηρίου.

Φέτος όμως προκύπτει εισφορά αλληλεγγύης και σε πολλές φορές φτάνει σε 3% επι του καθαρού ποσού με αποτέλεσμα να γίνεται ασύμφορη η δήλωση.

Μπορεί να γίνει διασταύρωση με την τράπεζα σε κάποιον που δεν θέλει να τα δηλώσει;;;

Καλησπέρα

Πιστεύω ότι μπορεί να γίνει διασταύρωση με τις τράπεζες, αλλά ταυτόχρονα δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου διάταξη που να ορίζει την υποχρέωση τέτοιων εισοδημάτων.

Αν θέλετε την άποψή μου, αλλά και άλλων συναδέλφων, διαβάστε και αυτά:

http://www.taxheaven...60

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τόκοι καταθέσεων είναι αυτοτελώς φορολογούμενα εισοδήματα. Αποδείξεις χρειάζεται να δηλώσεις για τα εισοδήματα που φορολογούνται με τις γενικές διατάξεις

Ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ αυτό είχα καταλάβει, αλλά ήθελα μια επιβεβαίωση από ειδήμονα επι του θέματος.

Υπάρχει υποχρέωση για τη δήλωση των τόκων;;;;

Ρωτάω γιατί μεχρι πέρυσι και αφού δεν επηρέαζε άμεσα το εκκαθαριστικό, συνήθως τους δήλωνε κάποιος μόνο για κάλυψη τεκμηρίου.

Φέτος όμως προκύπτει εισφορά αλληλεγγύης και σε πολλές φορές φτάνει σε 3% επι του καθαρού ποσού με αποτέλεσμα να γίνεται ασύμφορη η δήλωση.

Μπορεί να γίνει διασταύρωση με την τράπεζα σε κάποιον που δεν θέλει να τα δηλώσει;;;

Δεν είμαι και ο πιο ειδικός, αλλά επειδή διαβάζω καθημερινά όλες τις οικονομικές ειδήσεις από 3-4 ειδικά σάϊτ, θυμάμαι ότι προ μηνός περίπου, κάπου (αλλά δεν θυμάμαι πού) διάβασα ότι φέτος ξεκίνησε διασταύρωση στοιχείων καταθέσεων (χρονικά παράλληλα με την άρση του απορρήτου) ακριβώς για το σκοπό που αναφέρεσαι.

Συνεπώς, τους δηλώσεις δεν τους δηλώσεις, το ποσοστό που τους αναλογεί για την έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης θα σου έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρωτηση σχετική με τοκους αλλα απο καταθεσεις σε λογαριασμο στο εξωτερικό ..μηπως οι τοκοι καταθεσεων εξωτερικου πρεπει υποχρεωτικα να δηλωνονται στο ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΛΛΟΠΑΠΗΣ ΠΡΡΟΕΛΕΥΣΗΣ κωδ 295?? και αν αυτο ισχυει στο 295 δηλωνεται ο μικτος τοκος η το καθαρο εισοδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...