Προς το περιεχόμενο
  • 0

200 μέρες για επίδομα ΙΚΑ λοχείας, προσμετράται η άδεια;


AggelosN

Ερώτηση

Καλημέρα, έχω μία περίπτωση ασφαλισμένης που ασφαλίστηκε στις 25/7/2011 με πλήρες ωράριο και προβλέπεται να γεννήσει 20/4/2012.

Αν πάρει την άδειά της κανονικά 56 ημέρες πριν τον τοκετό έχει 175 ένσημα μέχρι τότε.

Τα ένσημα που παίρνει όσο είναι σε άδεια προσμετρώνται για να μπορέσει να πάρει το επίδομα του ΙΚΑ; Ή θα χάσει το επίδομα του ΙΚΑ (και επομένως και του ΟΑΕΔ) για 25 ένσημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα, έχω μία περίπτωση ασφαλισμένης που ασφαλίστηκε στις 25/7/2011 με πλήρες ωράριο και προβλέπεται να γεννήσει 20/4/2012.

Αν πάρει την άδειά της κανονικά 56 ημέρες πριν τον τοκετό έχει 175 ένσημα μέχρι τότε.

Τα ένσημα που παίρνει όσο είναι σε άδεια προσμετρώνται για να μπορέσει να πάρει το επίδομα του ΙΚΑ; Ή θα χάσει το επίδομα του ΙΚΑ (και επομένως και του ΟΑΕΔ) για 25 ένσημα;

Εαν δεν εχει 200 μερες τα δυο προηγουμενα χρονια, πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου,δεν παιρνει τιποτα...για κοιτα μηπως..,μηπως, λεω εγω τωρα..π.χ να μπορεστε με τον γιατρο ,αφου του εξηγησετε, να γινει τιποτα.. ωστε να της εδινε πιθανη ημερομηνια 1 μηνα αργοτερα απο την πραγματικη,και αυτο τον μηνα να τον καθιση μετα,μεχρι να συμπληρωση συνολο τις 119 μερες.διοτι αν παει χαρτι γιατρου με την <πραγματικη> πιθανη ημερομηνια ο εργοδοτης,βασει νομου,ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ,να της δωση αδεια 56 μερες πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση. Οπότε τα ένσημα της άδειας δεν υπολογίζονται...

Για τις παροχες μητροτητας , ΟΧΙ.Πρεπει να τα εχεις πριν απο την απαιτηση για να τις παρης

.Η μονη λυση και δες την ΠΟΛΥ σοβαρα,και γινεται , ειναι αυτη του Γιατρου... που σου προειπα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχα την εντύπωση ότι τα 25 ένσημα (που δικαιούται εφόσον έχει κλείσει έτος) επειδή προηγούνται του τοκετού μετράνε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχα την εντύπωση ότι τα 25 ένσημα (που δικαιούται εφόσον έχει κλείσει έτος) επειδή προηγούνται του τοκετού μετράνε κανονικά.

Ο ερωτων , οπως το ρωτησε, εσεις καταλαβατε οτι μιλουσε για αυτα τα 25 που αναφαιρεις?????εγω παντως αλλο...καταλαβα.. ;)

αυτα βεβαια και μετρανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ερωτων , οπως το ρωτησε, εσεις καταλαβατε οτι μιλουσε για αυτα τα 25 που αναφαιρεις?????εγω παντως αλλο...καταλαβα.. ;)

αυτα βεβαια και μετρανε.

Μιλάω για τα ένσημα που παίρνει η εργαζόμενη όσο βρίσκεται σε άδεια τοκετού. Από την άδεια τοκετού 52 ημέρες απ'όσο ξέρω παίρνει ένσημα για ένα μήνα. Αυτά προσμετρούνται για τα 200 ένσημα που χρειάζονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η προϋπόθεση για την καταβολή του επιδόματος μητρότητος είναι η ασφαλισμένη να έχει πραγματοποιήσει τουλάχιστον 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση του Ι.Κ.Α. στα 2 τελευταία έτη από την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Για τη συμπλήρωση των 200 ημερών εργασίας λαμβάνονται υπ'όψη και οι ημέρες ασθενείας για τις οποίες η εργαζόμενη ασφαλισμένη πληρώνεται από τον εργοδότη της.

Βλ. Εγκ.ΙΚΑ 4/15.1.2010 (επισυνάπτεται).

Επί του θέματος, στα 175 ένσημα θα προσμετρηθούν και τα 13 της ασθένειας (αφού η ασφαλισμένη βρίσκεται στο πρώτο εργασιακό έτος), οπότε ο συνολικός αριθμός των ενσήμων θα είναι 175+13=188. Συνεπώς δεν δικαιούται τα επιδόματα του Ι.Κ.Α., δυστυχώς. Εκτός κι αν της βγάλετε 25 ημέρες ασθενείας και ό,τι γίνει, αν και επειδή θα πάει ακριβώς 200 το Ι.Κ.Α. θα το ψάξει σίγουρα (μου έχει τύχει σε τέτοιες οριακές περιπτώσεις). Βέβαια αν τα ένσημα είναι 199 το Ι.Κ.Α. απλώς σου λέει ότι είσαι άτυχη, αν όμως είναι από 200-210 το ψάχνει αρκετά.

EG_4_15-1-20101.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η προϋπόθεση για την καταβολή του επιδόματος μητρότητος είναι η ασφαλισμένη να έχει πραγματοποιήσει τουλάχιστον 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση του Ι.Κ.Α. στα 2 τελευταία έτη από την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Για τη συμπλήρωση των 200 ημερών εργασίας λαμβάνονται υπ'όψη και οι ημέρες ασθενείας για τις οποίες η εργαζόμενη ασφαλισμένη πληρώνεται από τον εργοδότη της.

Βλ. Εγκ.ΙΚΑ 4/15.1.2010 (επισυνάπτεται).

Επί του θέματος, στα 175 ένσημα θα προσμετρηθούν και τα 13 της ασθένειας (αφού η ασφαλισμένη βρίσκεται στο πρώτο εργασιακό έτος), οπότε ο συνολικός αριθμός των ενσήμων θα είναι 175+13=188. Συνεπώς δεν δικαιούται τα επιδόματα του Ι.Κ.Α., δυστυχώς. Εκτός κι αν της βγάλετε 25 ημέρες ασθενείας και ό,τι γίνει, αν και επειδή θα πάει ακριβώς 200 το Ι.Κ.Α. θα το ψάξει σίγουρα (μου έχει τύχει σε τέτοιες οριακές περιπτώσεις). Βέβαια αν τα ένσημα είναι 199 το Ι.Κ.Α. απλώς σου λέει ότι είσαι άτυχη, αν όμως είναι από 200-210 το ψάχνει αρκετά.

Ευχαριστώ γιατρέ ήσουν κατατοπιστικότατος :rolleyes:

Είχα διαβάσει ότι λαμβάνονται τα ένσημα από την ημερομηνία τοκετού αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω πως λειτουργεί η άδεια.

Είμαι σε ακριτικό νομό, ελπίζω το τοπικό ΙΚΑ να είναι πιο χαλαρό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η γυναικα μου εχει τα ακολουθα ενσημα .

11/2009 17

12/2009 11

02/2011 03

03/2011 25

04/2011 25

05/2011 25

06/2011 25

07/2011 25

08/2011 25

09/2011 23

και ΠΗΤ 07/11/2011

παρακαλω αν γνωριζεται αν συμπληρωνονται τα 200 ενσημα για επιδομα λοχειας γιατι στο ικα μου λενε να γενησει και μετα να κανω τα χαρτια. Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θελει 200 ενσημα απο 7/11/2011-7/11/2009. χωρις τον 11ο/2009 εχει 187 της λειπουν αλλα 13 .αν λοιπον αυτα τα 13 απο τα 17 που γραφεις στον 11ο/09, τα εχει στο διαστημα , απο, 7/11/2009-30/11/2009 παιρνει,αν οχι σε βλεπω να το παλευεις για 2-3 ενσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σας!

Η ξαδερφη μου εχει ΠΗΤ 24/9/2012

Δουλευε μεχρι τις 6/12/2010 και μετα ηταν στο ταμειο ανεργειας...Εχει δλδ απο το 2010 περιπου 54 ενσημα...Αν γινει αμεση προσληψη με 30 ενσημα το μηνα παλι δεν καταφερνει να φτασει τα 200 εγκαιρως..της ειπε ενας λογιστης οτι ισως θα μπορουσε για τον Μαρτιο να παρει εργοσημα αφου χρονικα εχει το περιθωριο ακομα και ετσι να φτασει τα 200 αλλα δεν ηξερε να της πει αν τα εργοσημα τα δεχονται για το επιδομα μητροτητας..Επισης τα ασθενειας προσμετρουντε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σας!

Η ξαδερφη μου εχει ΠΗΤ 24/9/2012

Δουλευε μεχρι τις 6/12/2010 και μετα ηταν στο ταμειο ανεργειας...Εχει δλδ απο το 2010 περιπου 54 ενσημα...Αν γινει αμεση προσληψη με 30 ενσημα το μηνα παλι δεν καταφερνει να φτασει τα 200 εγκαιρως..της ειπε ενας λογιστης οτι ισως θα μπορουσε για τον Μαρτιο να παρει εργοσημα αφου χρονικα εχει το περιθωριο ακομα και ετσι να φτασει τα 200 αλλα δεν ηξερε να της πει αν τα εργοσημα τα δεχονται για το επιδομα μητροτητας..Επισης τα ασθενειας προσμετρουντε?

Γιατι να μην δεχονται τα εργοσημα? κανονικα ενσημα δεν ειναι? επισης τα ενσημα της ασθενειας, μετρανε κανονικα για τις 200 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ειρήνη Χατζηχρηστου

Καλησπέρα σας

Έχω ακριβωσ το ιδιο προβλημα με Biskanio λιγο παραπάνω. Εχω πητ 21/08/2012 και χωρις τον Αυγουστο του 2010 εχω 193

ενσημα.

εγω θα γεννησω ομως με καισαρικη 8/8/2012. ΣτοΙΚΑ μου είπαν να μ ην υπολογιζω καθολου τον Αυγουστο του 2010 για τα 200

ενσημα που απιατουνται τα τελευταια 2 χρόνια πριν την ΠΗΤ. Υπαρχει πειπτωση να ειναι 2 χρονια πριν την πραγματικη ημερομηνια τοκετού? και

να μετριουνται τα ενσημα τπου Αυγουστου. Αν ναι είανι καλύτερα να καταθε΄σω τα χαρτιά μου αφου γεννησώ? Ελπιζω να βγαινει ακποια ακρή

απο αυτα που γράφω και να μπορείτε να με βοηθεσετε!Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας,

Εχω μια απλή ερώτηση: στα 200 ενσημα προσμετρούνται και αυτά τα 150 μέσα στα τελευταία 2 χρόνια, που έχω απο την προηγούμενη επιδότηση προστασίας μητροτητας απο ΟΑΕΔ?

Γραφουν πάντος ότι θεωρούνται σαν πραγματικός χρόνος εργασίας.

Μετά την λήξη 6μηνου έπαιρνα άδεια άνευ αποδοχών απο την δουλειά, και τώρα μεχρι τον επόμενο τοκετό δεν ξέρω αν θα έχω αρκετές δεδουλεμένες μέρες αν δεν μετράνε αυτά τα 150 ενσημα για μητρότητα απο ΟΑΕΔ.

Παρακαλώ πολύ αν κάποις γνωρίζει, να μου απαντήσει η να μου το επιβεβαιώσει. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας,

Εχω μια απλή ερώτηση: στα 200 ενσημα προσμετρούνται και αυτά τα 150 μέσα στα τελευταία 2 χρόνια, που έχω απο την προηγούμενη επιδότηση προστασίας μητροτητας απο ΟΑΕΔ?

Γραφουν πάντος ότι θεωρούνται σαν πραγματικός χρόνος εργασίας.

Μετά την λήξη 6μηνου έπαιρνα άδεια άνευ αποδοχών απο την δουλειά, και τώρα μεχρι τον επόμενο τοκετό δεν ξέρω αν θα έχω αρκετές δεδουλεμένες μέρες αν δεν μετράνε αυτά τα 150 ενσημα για μητρότητα απο ΟΑΕΔ.

Παρακαλώ πολύ αν κάποις γνωρίζει, να μου απαντήσει η να μου το επιβεβαιώσει. Ευχαριστώ

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_P12_111_7-5-2012.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή τι ποσό θα πρέπει να πληρώσει;

\

απο οτι το εχω συζητησει πληρωνεται

Βασει του 25πλασιου του ανειδ. εργατη που ηταν τοτε που πηρες το εξαμηνο επι του οποιου καταβαλλεις εξ ολοκληρου εσυ τις εισφορες που αναλογουν σε αυτο ήτοι 45,06% αφαιρωντας απο το 45,06% , το ποσοστο κλαδου συνταξης του εργαζομενου 6,67% . το οποιο στο παρακρατουσε ο ΟΑΕΔ, τοτε που επαιρνες το εξαμηνο, και σου εδινε τα υπολοιπα οποτε μενει υπολοιπο εισφορων να καταβαλλης εσυ,38,39%.

Ενδεικτικα σου λεω 25πλασιο ανειδ. εργατη 1/5/2009-30/6/2011 ηταν 826 ευρω χ 38,39%=317 ευρω το μηνα χ 6 μηνες=1902 ευρω για ολο το εξαμηνο.

απο 1/7/2011-31/12/2011 25πλασιο ανειδ. εργατη ηταν 839,25 χ 38,39%=322 χ 6=1932 για τους 6 μηνες.

***Δεν ξερω αν ,

α)επειδη απο 1/9 καταργειται η εισφορα υπερ ΟΕΚ και ΟΕΕ συνολο 2,45%,που εχουν μεσα τα ενσημα σου την αφαιρεσουν...

β) μην τυχον ..τελικα μπορεις να το πληρωσης με το τωρινο ημερομισθιο του ανειδ. εργατη επειδη και οι παροχες που θα παρης ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΟΥ. και μου φαινεται και...λογικο. ρωτησε το αν...τελικα το κανεις, διοτι αυτοι ειναι ολοι η..λιθιοι.

οποτε το κοστος κατεβαινει και ας πουμε το 1900 γινεται 1500 ευρω.

Τελος ταπεινη μου... γνωμη ειναι οτι αν εχεις τουλαχιστον αλλα 50 ενσημα ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΟΚΕΤΟ.και εξαγοραζοντας το εξαμηνο, συμπληρωνεις τα 200, σε συμφερει κατα πολυ, διοτι πρωτον θα παρης τις παροχες του ΙΚΑ και δευτερον , μετα θα δικαιουσαι και το εξαμηνο απο τον ΟΑΕΔ, για το οποιο συνολο θα παρης χονδρικα ,3.700 ευρω + αναλογιες δωρων και επιδοματος αδειας ισως περναει τις 4,000!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κάνω κι εγω μια ερώτηση: έχω συμπληρωμένα 200 ένσυμα πριν την ημερομηνία τοκετού.επομένως και δικαιούμαι επίδομα. Σε αυτη τη φάση ειμαι άνεργη και με προσλαμβάνουν στα κοινωφελούς εργασίας. Ωστόσο, επειδή από την άλλη εβδομάδα δικαιούμαι άδεια, και επειδή ο μισθός σε αυτά θα είναι μικρότερος από τον μισθό που έπαιρνα πέρυσι, αρνήθηκα τη θέση (γιατι θα ήταν μικρότερο και το επίδομά μου). Ωστόσο προβληματίζομαι... Αν δεχόμουν τη θέση, θα προσμετρώνταν τα ένσυμα αυτά για κάρτα ανεργίας αργότερα; 5 μήνες θα δούλευα, εκ των οποίων οι 4 άδεια.... Ευχαριστω πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...