Προς το περιεχόμενο

ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΦΜΥ -ΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΡ.ΔΙΠΛΟΤΥΠΟΥ ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε περίπτωση που δεν οφείλω φόρο σε κανένα δίμηνο τι γινεται? εφόσον μου ζητάει να βάλω φόρο?

Δεν συμπληρώνεις καθόλου τον πίνακα με τα δίμηνα, και το στέλνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Καλησπέρα καλή δύναμη

Πάντως σχετικά με το θέμα της ανάρτησης και «ειδικά για φέτος» όπως λένε και οι κύριοι στην γενική γραμματεία, που μετά το μπάχαλο που έγινε με τον 8ψήφιο και 11ψήφιο αριθμό, που άλλα έγραφαν στις οδηγίες και άλλα στο παράδειγμα, αλλάξανε την οδηγία και …

το μαγαζί δέχεται πλέον …

ότι αριθμό από τους δύο του βάλεις …

25.Υπέβαλα ηλεκτρονικά την προσωρινή δήλωση Φ.Μ.Υ και δεν έχω αριθμό διπλοτύπου. Πώς θα συμπληρώσω την οριστική δήλωση Φ.Μ.Υ.;
Στο πεδίο του αριθμού και της χρονολογίας διπλοτύπου , θα συμπληρώσετε τον (8ψήφιο) αριθμό καταχώρησης taxisnet και την ημερομηνία υποβολής της προσωρινής δήλωσης στο taxisnet, όπως εμφανίζονται από το σύστημα (Αποθηκευμένες Δηλώσεις).
Ειδικά για φέτος
(για την υποβολή της οριστικής δήλωσης ΦΜΥ οικονομικού έτους 2012) κατά την καταχώρηση του αρ.διπλοτύπου προσωρινής δήλωσης ΦΜΥ θα γίνεται δεκτός από το σύστημα
είτε
ο 8-ψήφιος αριθμός καταχώρησης taxisnet
είτε
ο 11-ψήφιος αριθμός της ταυτότητας πληρωμής της εν λόγω προσωρινής δήλωσης ΦΜΥ.
Από :
http://www.gsis.gr/f...aq_E7.html#q_25

Τώρα για του χρόνου … βλέπουμε

Καλό κουράγιο συνάδερφοι …

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Τώρα αν μπορεί κάποιος συνάδερφος να μου εξηγήσει ποια σχέση έχουν οι παρακάτω οδηγίες, θα ήμουν ευγνώμων …

2.Ποιοι υποβάλουν Οριστική Δήλωση Φ.Μ.Υ. ;

Οριστική Δήλωση Φ.Μ.Υ. υποβάλουν όσοι παρακρατούν φόρο από ΜΙΣΘΟΥΣ και ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ.

-Και που φυσικά οφείλουν να τον αποδώσουν !!! θα συμπληρώσω και να ισχυριστώ πάλι,

ότι υποχρέωση έχουν όλοι όσοι απασχόλησαν προσωπικό !!!-

20.Πώς θα υποβάλω Οριστική ΦΜΥ στην περίπτωση που δεν όφειλα να αποδώσω καμία Προσωρινή ΦΜΥ κατά Δίμηνο ή Μήνα και έχω Σύνολο Ακαθάριστων Αποδοχών;

Θα υποβάλω την Οριστική ΦΜΥ με συμπληρωμένο στη φόρμα της δήλωσης ΜΟΝΟ τον Πίνακα «Ανακεφαλαίωση Αποδοχών και Λοιπών Στοιχείων» και το επισυναπτόμενο αρχείο.

-Δηλαδή αφού σωστά δεν παρακράτησα, τότε δεν όφειλα και να αποδώσω !!!-

Ας μου επιτρέψετε να πω και εγώ την άποψή μου : «τρεις λαλούν και δυο χορεύουν»

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Άντε τώρα να κατηγορήσεις εσύ κάποιον, ότι δεν διαβάζει τις οδηγίες.

Αφού οι οδηγίες είναι γεμάτες λάθη και σήμερα έτσι και αύριο αλλιώς.

Και δυστυχώς συνεχίζουν να έχουν και ανακρίβειες !!!

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ την ταυτότητα πληρωμής θεωρώ πιο σωστό για να ξέρουν και αν πληρώθηκε ,γιατί το δεν πληρώθηκε και άρα ακυρώθηκε τρέχα γύρευε ,το πιό σωστό όμως θα ήταν να τα συμπλήρωναν αυτοί αυτόματα και ας βάζανε ότι θέλανε.

η δε στήλη αποδοχών στην ανάλυση ανά δίμηνο τι νόημα έχει ,όταν ο φόρος πληρώθηκε κανονικά ? για να πάμε χαρτιά πέρα δώθε?

απλοποίηση λέμεεε... βρε το χρήμα μετράει ,αποδόθηκε άντε στο καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ έγραφα στον αριθμό καταχώρησης την ταυτότητα πληρωμής και στη χρονολογία την ημερομηνία λήξης της πληρωμής. Αυτά έλεγαν πριν λίγες μέρες οι συχνές ερωτήσεις, αυτό έκανα. Ας μου κάνουν μήνυση αν δεν τους αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά στην περίπτωση που σε καποια διμηνο δεν έχει φορο αλλα εχει αμοιβές τι γινεται.βγαζει μηνυμα λαθους και μονο αν προσθεσω τις αμοιβες σε καποιο διμηνο που ΄εχει φορο το δεχεται.

ετσι όμως δεν θα υπάρχει ασυμφωνία με τα ηδη δηλωθεντα στις περιοδικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Στην οριστική βάζουμε και τα τεκμαρτά από χρήση αυτοκινήτων ΙΧ που έχουν τα στελέχη και τα μέλη της διοίκησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΤΟΠΑΛ

τελικά στην περίπτωση που σε καποια διμηνο δεν έχει φορο αλλα εχει αμοιβές τι γινεται.βγαζει μηνυμα λαθους και μονο αν προσθεσω τις αμοιβες σε καποιο διμηνο που ΄εχει φορο το δεχεται.

ετσι όμως δεν θα υπάρχει ασυμφωνία με τα ηδη δηλωθεντα στις περιοδικές?

Στή στήλη ποσά φόρου βάζεις € 0,01 και στο επόμενο δίμηνο βάζεις € - 0,01(μείον). Στήν στήλη Αριθμός διπλοτύπου τον αριθμό 1 για το πρώτο δίμηνο, τον 2 για το δεύτερο δίμηνο κ.ο.κ. Με αυτό τον τροπο κατάθεσα Οριστική δήλωση και την δέχθηκε, μου έδωσε και αριθμό καταχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στή στήλη ποσά φόρου βάζεις € 0,01 και στο επόμενο δίμηνο βάζεις € - 0,01(μείον). Στήν στήλη Αριθμός διπλοτύπου τον αριθμό 1 για το πρώτο δίμηνο, τον 2 για το δεύτερο δίμηνο κ.ο.κ. Με αυτό τον τροπο κατάθεσα Οριστική δήλωση και την δέχθηκε, μου έδωσε και αριθμό καταχώρησης.

Το γεγονός ότι το δέχτηκε το σύστημα, δε σημαίνει ότι είναι και σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 21.Πώς θα υποβάλω Οριστική ΦΜΥ όταν έχω και περίπτωση για την οποία δεν οφειλόταν φόρος σε κάποια περίοδο και συνεπώς δεν όφειλα να υποβάλλω για την περίοδο αυτή Προσωρινή ΦΜΥ ;
  • Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προσθέσω τις ακαθάριστες αποδοχές για τις οποίες δεν όφειλα να υποβάλλω Προσωρινή ΦΜΥ στην αντίστοιχη στήλη της αμέσως προηγούμενης ή επόμενης εγγραφής του Πίνακα «Ανάλυση των Ποσών Φόρου, Τελών Χαρτ. και Εισφοράς ΟΓΑ που αποδόθηκαν κατά Δίμηνο ή Μήνα», ώστε να συμφωνήσουν οι Συνολικές Ακαθάριστες Αποδοχές των δυο πινάκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γερνώ και ξεχνώ.....

έχω την βεβαιότητα ότι πέρυσι μετά την αποστολή μου έδινε στην προβολή της δήλωσης και την πρώτη σελίδα και τον εσωτερικό πίνακα με τα αναλυτικά στοιχεία.

Φέτος ενώ έγινε δεχτό το αρχείο μου δίνει εκτύπωση μόνο την πρώτη σελίδα κι όχι τα αναλυτικά στοιχεία του εσωτερικού του εντύπου.

Υπάρχει αλλαγή ή έκανα κανένα λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. 25.Υπέβαλα ηλεκτρονικά την προσωρινή δήλωση Φ.Μ.Υ και δεν έχω αριθμό διπλοτύπου. Πώς θα συμπληρώσω την οριστική δήλωση Φ.Μ.Υ.;

  2. Στο πεδίο του αριθμού και της χρονολογίας διπλοτύπου , θα συμπληρώσετε τον (8ψήφιο) αριθμό καταχώρησης taxisnet και την ημερομηνία υποβολής της προσωρινής δήλωσης στο taxisnet, όπως εμφανίζονται από το σύστημα (Αποθηκευμένες Δηλώσεις). Ειδικά για φέτος (για την υποβολή της οριστικής δήλωσης ΦΜΥ οικονομικού έτους 2012) κατά την καταχώρηση του αρ.διπλοτύπου προσωρινής δήλωσης ΦΜΥ θα γίνεται δεκτός από το σύστημα είτε ο 8-ψήφιος αριθμός καταχώρησης taxisnet είτε ο 11-ψήφιος αριθμός της ταυτότητας πληρωμής της εν λόγω προσωρινής δήλωσης ΦΜΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γερνώ και ξεχνώ.....

έχω την βεβαιότητα ότι πέρυσι μετά την αποστολή μου έδινε στην προβολή της δήλωσης και την πρώτη σελίδα και τον εσωτερικό πίνακα με τα αναλυτικά στοιχεία.

Φέτος ενώ έγινε δεχτό το αρχείο μου δίνει εκτύπωση μόνο την πρώτη σελίδα κι όχι τα αναλυτικά στοιχεία του εσωτερικού του εντύπου.

Υπάρχει αλλαγή ή έκανα κανένα λάθος;

Φέτος δέιχνει μόνο τη πρώτη σελίδα...πέρυσι να είμαι ειλικρινής δε θυμάμαι πως το εμφάνιζε.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αρχείο του Υ.Ο. ενώ γράφω κανονικά επωνυμία,ΑΦΜ,επάγγελμα διεύθυνση κ.λ.π. στην εκτύπωση του αρχείου δεν εμφανίζει ούτε το επάγγελμα ούτε την διεύθυνση. Κάνω εγώ κάτι λάθος ή έτσι είναι το πρόγραμμα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ, ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗ Ε7?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό το χάλι.

εκτός απο μια που έφυγε κανονικά, όλες οι άλλες βγάζουν μήνυμα

1) Πρέπει να έχουν τιμή τα πεδία Ακαθάριστες αποδοχές και φόρος στον Πίνακα 2

2) Κάθε γραμμή του πίνακα ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΠΟΣΩΝ ΦΟΡΟΥ για να γίνει αποδεκτή θα πρέπει να έχει τιμές στα:

Ένδειξη περιόδου, Περίοδος Απόδοσης, στον Φόρο και Στοιχεία διπλοτύπου (Αριθμό και Χρονολογία)

Εννοείται ότι είναι συμπληρωμένα όλα.

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
21.Πώς θα υποβάλω Οριστική ΦΜΥ όταν έχω και περίπτωση για την οποία δεν οφειλόταν φόρος και συνεπώς δεν όφειλα να αποδώσω Προσωρινή ΦΜΥ ;

Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προσθέσω τις ακαθάριστες αποδοχές για τις οποίες δεν όφειλα να υποβάλω Προσωρινή ΦΜΥ στην αντίστοιχη στήλη της αμέσως προηγούμενης ή επόμενης εγγραφής του Πίνακα «Ανάλυση των Ποσών Φόρου, Τελών Χαρτ. και Εισφοράς ΟΓΑ που αποδόθηκαν κατά Δίμηνο ή Μήνα», ώστε να συμφωνήσουν οι Συνολικές Ακαθάριστες Αποδοχές.

Αυτό σημαίνει πως αν έχω πχ μια περίοδο που έπρεπε να υποβάλω προσωρινή και άλλες 5 που δεν είχα φόρο, τότε θα βάλω όλες τις αποδοχές και το φόρο σε μιά γραμμή κι όχι αναλυτικά τα δίμηνα;

Σωστά το ερμηνεύω;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει πως αν έχω πχ μια περίοδο που έπρεπε να υποβάλω προσωρινή και άλλες 5 που δεν είχα φόρο, τότε θα βάλω όλες τις αποδοχές και το φόρο σε μιά γραμμή κι όχι αναλυτικά τα δίμηνα;

Σωστά το ερμηνεύω;

ευχαριστώ

Ναι όλες μαζί σε μια γραμμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...