Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ


NIKOLAOS80

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

   ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΩ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΑ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΣΚΗΣΗ (ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ)

ΠΡΩΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση. Η έναρξη της πρακτικής είναι 1/10/14. Τότε δεν είχα προσέξει το συγκεκριμένο πεδίο του εντύπου. Ημουν τόσο σίγουρη πως η πρακτική τει δεν δηλώνεται..........  Διάβασα πως το έντυπο Ε3-3 δεν έχει συγκεκριμένη προθεσμία ακόμη, και είπα μήπως γλυτώσω το πρόστιμο :(

Το οποίο πρόστιμο πόσο είναι; Διότι μου φαίνεται ότι είμαστε πολλοί που καιγόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αριθμ. 29502/85/1.9.2014
Τροποποίηση και συμπλήρωση της υπ' αριθ. 5072/ 6/25.02.2013 απόφασης του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας (ΦΕΚ Β7449/25.02.2013), περί επανακαθορισμού των όρων και προϋποθέσεων ηλεκτρονικής υποβολής στοιχείων για θέματα αρμοδιότητας του Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας (ΣΕΠΕ) και Οργανισμού Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ), όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με την υπ' αριθ. 28153/126/28-08-2013 απόφασή του (ΦΕΚ Β'/2163/30.08.2013

 

Ε3.3: Αναγγελία έναρξης / μεταβολών Πρακτικής Άσκησης σε εργοδότη ωφελούμενου από συγχρηματοδοτούμενα από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο προγράμματα απασχόλησης που συνδυάζονται με την κατάρτιση.

Το έντυπο Ε3.3 (Αναγγελία έναρξης / μεταβολών Πρακτικής Άσκησης σε εργοδότη ωφελούμενου από συγχρηματοδοτούμενα από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο προγράμματα απασχόλησης που συνδυάζονται με την κατάρτιση) υποβάλλεται υποχρεωτικά ηλεκτρονικά το αργότερο τρεις (3) εργάσιμες ημέρες πριν την έναρξη της θεωρητικής κατάρτισης ή πρακτικής άσκησης του ωφελούμενου από συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα. Άρθρο 4 παράγραφος  iii) της απόφ. με  Αριθμ. 29502/85/1.9.2014.

Σε περίπτωση μεταφοράς του ωφελούμενου σε άλλο παράρτημα της επιχείρησης ο εργοδότης συμπληρώνει το έντυπο Ε3.3 ως προς τα στοιχεία παραρτήματος εργοδότη το αργότερο εντός τριών (3) εργασίμων ημερών πριν τη μεταφορά του ωφελούμενου. Σε περίπτωση διακοπής ή λήξης της πρακτικής άσκησης του ωφελούμενου ο εργοδότης έχει την υποχρέωση να αναγγείλει τη λήξη ή τη διακοπή της εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από το γεγονός αυτό.  Άρθρο 4 παράγραφος  iii) της απόφ. με  Αριθμ. 29502/85/1.9.2014

 

Διορθώσεις δεν μπορούν να γίνουν με νέα ηλεκτρονική υποβολή.

Σε περίπτωση παρέλευσης των προβλεπόμενων προθεσμιών, ηλεκτρονική υποβολή δεν είναι δυνατή κατά τη μεταβατική περίοδο, αλλά ακολουθείται η διαδικασία της κατάθεσης με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΣΕΠΕ ή/και του ΟΑΕΔ με ανάλογη εφαρμογή των προβλεπόμενων κυρώσεων από την κείμενη νομοθεσία περί εκπρόθεσμης υποβολής .

Εξαιρούνται οι περιπτώσεις των εντύπων E3.1, E3.2, Ε3.3 και Ε3.4 για τα οποία είναι δυνατή η ηλεκτρονική υποβολή και μετά την παρέλευση των προβλεπόμενων προθεσμιών χωρίς επιβολή κυρώσεων.  Άρθρο 4 παράγραφος στ  και  άρθρο 8 της απόφ. με  Αριθμ. 29502/85/1.9.2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω απάντηση από την κεντρική υπηρεσία του Σεπε πως τα υπο-έντυπα Ε3 .1,2,3,4 δεν αφορούν την πρακτική τει. Και ειδικά το Ε3.3 αφορά μόνο την πρακτική άσκηση των απασχολούμενων με τα voucher. Αρα η δική μας περίπτωση εμπίπτει στην "κοινή" πρόσληψη.

Θα πάω αύριο στο τοπικό Σεπε Ν.Ιωνίας να με ενημερώσουν. Πάντως σε κάθε υποκατάστημα Σεπε, δίνουν και διαφορετική απάντηση (τηλεφωνικώς). πχ στην Αγ.Παρασκευή μία ευγενέστατη κυρία μου απάντησε πως και να μην το δηλώσω, θεωρεί πως είναι παράλογο να επιβληθεί πρόστιμο σε τέτοια περίπτωση, εφ΄όσον δεν αφορά παράνομη και αδήλωτη εργασία, με τις προυποθέσεις που ορίζει ο νόμος, δλδ την ύπαρξη της σύμβασης με το τει, την υποχρεωτικότητα της πρακτικής άσκησης για την λήψη του πτυχίου και την φοιτητική ιδιότητα του απασχολούμενου και πως κανένας ελεγκτής δεν θα πρέπει να βάλει πρόστιμο. Ομως τελικά, κανείς μας δεν μπορεί να εμπιστευτεί την κρίση του κάθε ελεγκτή. Ελπίζω να βρώ αύριο κάποια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μίλησα από το πρωι με δύο ΣΕΠΕ σχετικά με τις πρακτικές των ΤΕΙ.

Το ένα είπε κατάθεση ηλεκτρονικά.

Το άλλο είπε μην καταθέτεις εκτός και αν είναι επιχορηγούμενο με χρήματα από την ΕΕ.

Τους είπα ότι είναι απλά πρακτική ΤΕΙ με επιδότηση από τον ΟΑΕΔ, και μου λένε μην καταθέτεις.

Καλό ακούγεται αλλά αν βρούμε πρόβλημα στη λήξη του εξαμήνου και στη διαδικασία της επιδότησης από τον ΟΑΕΔ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο Σεπε Ν.Ιωνίας, κατηγορηματικά, μου απάντησαν πως δεν καταθέτουμε  για πρακτική ΤΕΙ. Και φυσικά δεν παραλαμβάνουν τυχόν εκπρόθεσμες, εφ΄όσον δεν υπάρχει η υποχρέωση κατάθεσης για την συγκεκριμένη περίπτωση. Τα ίδια λέει και ο ΟΑΕΔ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα το αναφέρω ακόμη μια φορά Αναγγελία δεν γίνεται και δεν γινόταν ποτέ στον οαεδ το ΛΕΕΙ και  εδώ --> http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=630&Itemid=764&lang=el#A19

''Επισημαίνεται ότι δεν απαιτείται αναγγελία πρόσληψης στο σύστημα ΙΚΑ-ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ για την πρακτική άσκηση των σπουδαστών  ΑΤΕΙ ή ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ)''

 

 

Αλλά έπρεπε για πληροφοριακούς λόγους να δηλωνόταν ο πίνακας προσωπικού,  το τι γίνεται τώρα με τον πίνακα προσωπικού που δεν υποβάλετε χωριστά είναι το θέμα  και θεορώ πως επειδή το ήθελαν για πληροφοριακούς λόγους δεν θα υπήρχε  πρόβλημα εαν δεν τον είχε υποβάλει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διορθώστε με εάν κάνω λάθος... αλλά η ουσία νομίζω οτι είναι αυτή:

Εξαιρούνται οι περιπτώσεις των εντύπων E3.1, E3.2, Ε3.3 και Ε3.4 για τα οποία είναι δυνατή η ηλεκτρονική υποβολή και μετά την παρέλευση των προβλεπόμενων προθεσμιών χωρίς επιβολή κυρώσεων."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διορθώστε με εάν κάνω λάθος... αλλά η ουσία νομίζω οτι είναι αυτή:

Εξαιρούνται οι περιπτώσεις των εντύπων E3.1, E3.2, Ε3.3 και Ε3.4 για τα οποία είναι δυνατή η ηλεκτρονική υποβολή και μετά την παρέλευση των προβλεπόμενων προθεσμιών χωρίς επιβολή κυρώσεων."

Τα θέματα είναι δύο:

1. Έχει κάνει κανείς εκπρόθεσμη υποβολή προσλήψεων πρακτικής ώστε να μας πει λεπτομέρειες και τυχόν προβλήματα;

2. Αν δεν κάνουμε υποβολή προσλήψεων πρακτικής που θα κολήσουμε; Μήπως μας ζητηθούν σε μελλοντικό έλεγχο του ΙΚΑ, ή στον ΟΑΕΔ όταν υποβάλλουμε τα δικαιολογητικά για την επιχορήγηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τον ιούλιο του 2014 που πήγα τα δικαιολογητικά για επιδότηση εξαμήνου πρακτικής τει δε μου ζήτησαν ούτε πρόσληψη,ούτε πίνακα.Ρώτησε για τα δικαιολογητικά στον οαεδ πριν κάνεις τη σύμβαση με το σπουδαστή.Κατα τη γνώμη μου, δε χρειάζεται τίποτα για πρακτική τει,μόνο σύμβαση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τον ιούλιο του 2014 που πήγα τα δικαιολογητικά για επιδότηση εξαμήνου πρακτικής τει δε μου ζήτησαν ούτε πρόσληψη,ούτε πίνακα.Ρώτησε για τα δικαιολογητικά στον οαεδ πριν κάνεις τη σύμβαση με το σπουδαστή.Κατα τη γνώμη μου, δε χρειάζεται τίποτα για πρακτική τει,μόνο σύμβαση.  

Ναι αλλά τον Ιούλιο δεν κάναμε προσλήψεις στα παιδιά της πρακτικής.

Τώρα όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τώρα λίγο θα βγω εκτός θέματος και θα αναφερθώ στα voucher. τώρα δηλαδή θα κάνει ο εργοδότης πλέον αναγγελία πρόσληψης για τα voucher με Ε3.3 κτλπ? γιατί μέχρι τώρα ξέρω ότι γινότανε μόνο ένα συμφωνητικό με το ΚΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τώρα λίγο θα βγω εκτός θέματος και θα αναφερθώ στα voucher. τώρα δηλαδή θα κάνει ο εργοδότης πλέον αναγγελία πρόσληψης για τα voucher με Ε3.3 κτλπ? γιατί μέχρι τώρα ξέρω ότι γινότανε μόνο ένα συμφωνητικό με το ΚΕΚ.

Νομίζω πως αναφέρεται στη υποχρέωση των ΚΕΚ για πρόσληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρει κανείς τι παίζει τελικά ,για πτυχιακή τει εξάμηνο?χρειάζεται πρόσληψη ποιό ε ειναι -πίνακας προσωπικού-λήξη και οτι άλλο πρέπει?

Θα μας τρελάνουν ,άλλο λέει ο ένας άλλο ο άλλος ,οι υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα υπαρχει καποια απαντηση αν απαιτειται αναγγελια προσληψης σε πρακτικη ΤΕΙ ?

Και αν απαιτειται πρεπει να υποβληθει πριν τη εναρξη εργασιας ή ισχυει η υποβολη χωρις προστιμο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρείς δλδ ότι πρέπει να γίνει αναγγελία πρόσληψης?

κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση..

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σχετικά με πρόσληψη για πρακτική τει θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω αν λύσατε αυτό το θέμα οι προηγούμενοι κι αν απαιτείται υποβολή ενιαίου Ε3Ε4

 

Ακόμη αν γνωρίζετε:

Εξακολουθεί να ισχύει αμοιβή με το 80% του ανειδίκευτου;

όταν ο φοιτητής είναι κάτω των 25 ισχύει το μειωμένο ημερομίσθιο με 80%

Ασφαλίζεται πάλι με πακετο 210 και 1% επί του τεκμαρτού της 12ης ασφαλιστικής;

και το τελευταίο 

στη σύμβαση με το τει βλέπω ότι ο ασκούμενος δικαιούται και 5 μέρες άδεια.

νομίζω παλιότερα δεν εδικαιούνταν ούτε άδεια, ούτε επίδομα, ούτε δώρα εορτών.

Εχει αλλάξει κάτι σ' αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας 

 

παρακαλω μια βοηθεια αν ξερει καποιος 

 

εχω απο 9/2/2015 πρακτικη ΤΕΙ σε καδ 5512 (ξενοδοχειο) βαζω κωδικο ειδικοτητας υπαλληλος υποδοχης (πραγματικη εργασια) ειδικη περιπτωση 14 πακετο καλυψης 210 και τεκμαρτο  σταθερο 40,45χ18 ασφαλιστικα  ημερομισθια δηλαδη αποδοχες 728,10, εισφορες εργοδοτη  1% 7,28  και τυπο αποδοχων 01  στελνω ΑΠΔ και μου βγαζει κωδικο λαθους 45  ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΔ ΙΚΑ,ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ  σκεφτομαι μηπως εχει σχεση με το ταπιτ που ενταχτηκε στο ικα και κατι λειπει?  η κατι κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας 

 

παρακαλω μια βοηθεια αν ξερει καποιος 

 

εχω απο 9/2/2015 πρακτικη ΤΕΙ σε καδ 5512 (ξενοδοχειο) βαζω κωδικο ειδικοτητας υπαλληλος υποδοχης (πραγματικη εργασια) ειδικη περιπτωση 14 πακετο καλυψης 210 και τεκμαρτο  σταθερο 40,45χ18 ασφαλιστικα  ημερομισθια δηλαδη αποδοχες 728,10, εισφορες εργοδοτη  1% 7,28  και τυπο αποδοχων 01  στελνω ΑΠΔ και μου βγαζει κωδικο λαθους 45  ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΔ ΙΚΑ,ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ  σκεφτομαι μηπως εχει σχεση με το ταπιτ που ενταχτηκε στο ικα και κατι λειπει?  η κατι κανω λαθος?

γεια σας..

 

δείτε εδώ..

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94939

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας 

 

παρακαλω μια βοηθεια αν ξερει καποιος 

 

εχω απο 9/2/2015 πρακτικη ΤΕΙ σε καδ 5512 (ξενοδοχειο) βαζω κωδικο ειδικοτητας υπαλληλος υποδοχης (πραγματικη εργασια) ειδικη περιπτωση 14 πακετο καλυψης 210 και τεκμαρτο  σταθερο 40,45χ18 ασφαλιστικα  ημερομισθια δηλαδη αποδοχες 728,10, εισφορες εργοδοτη  1% 7,28  και τυπο αποδοχων 01  στελνω ΑΠΔ και μου βγαζει κωδικο λαθους 45  ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΔ ΙΚΑ,ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ  σκεφτομαι μηπως εχει σχεση με το ταπιτ που ενταχτηκε στο ικα και κατι λειπει?  η κατι κανω λαθος?

Καλησπέρα,

 

Πρέπει να μπεί  "Τύπος Αποδοχών 13" - Τεκμαρτές αποδοχές.  Πιθανότατα γι'αυτό χτυπάει λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Για πρακτική φοιτητή που η επιχ/ση θα πληρωθεί από τον ΟΑΕΔ και όχι με εσπα κλπ

στο ΣΕΠΕ ηλεκτρονικά ποιον τύπο αναγγελίας πρόσληψης επιλέγω?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...