Προς το περιεχόμενο

ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΟΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Δείτε τι παθαίνει κανείς….

Προς αποφυγή προβλημάτων και δυσάρεστων εκπλήξεων.

Ιδιαίτερη προσοχή στην οριστικοποίηση όλων των δηλώσεων, καθώς οι κύριοι «ανεύθυνο – υπεύθυνοι» του taxis, είναι πλέον τραγικά επικίνδυνοι…..!!!!!

 

Για ποιον λόγο είπαμε δεν μας αφήνει να κάνουμε άμεσα τροποποιητικές στις εμπρόθεσμες περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ ή την διαγραφή της που ώς τώρα κάναμε?

 

Φπα δ τριμ.2013 ημερομηνία υποβολής 15/1 (χτες) σε πελάτη μου.

Η δήλωση από λάθος μου (...)_  καταχωρήθηκε στο taxis ως χρεωστική, ενώ είναι πιστωτική.

Ταυτόχρονα το σύστημα δεν επιτρέπει την άμεση υποβολή τροποποιητικής ή ακόμα την διαγραφή της δήλωσης όπως είχε ως τώρα. Σημειώνω δε πως εφόσον είμαστε δεν έχει παρέλθει η προθεσμία 20/1 εκπρόθεσμης δήλωσης,  το θεωρώ απαράδεκτό και ισοπεδωτικό, για να μην πω καμιά ποιο βαριά κουβέντα.

Σήμερα πάλι ξημέρωσε μια άλλη μέρα.

Μου επιτρέπει να υποβάλω τροποποιητική έχοντας κρατήσει όμως το χρεωστικό υπόλοιπο της αρχικής!!!!!!!

 

Παιδιά η δήλωση είναι εμπρόθεσμή και αυτά είναι καραγκιοζιλίκια…!!!!!

 

Ακουστέ την συνέχεια.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το taxis μας λένε πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι, δηλώνουν αναρμόδιοι καθώς η εφαρμογή έτσι έχει στηθεί. Στην ΔOY ούτε καν βλέπουν στο σύστημα την συγκεκριμένη δήλωση (σήμερα το πρωί) και ακόμα και να την βλέπουν δεν υπάρχει η δυνατότητα να επέμβουν, κατά δήλωση τους. Επίσης κάτι ασάφειες περί να μιλήσω με το υπουργείο και χαιρετίσματα…… με τα οποία θα προσπαθήσω να ασχοληθώ σήμερα…!!!

 

Η πλάκα είναι πως ο συγκεκριμένος πελάτης είναι πιστωτικός καθώς είναι νέα επιχείρηση και θα παραμένει για αρκετό καιρό, εφόσον από τραγικό κ χαζό λάθος μου βγήκε χρεωστικός 700€.

Θεωρώ πως δεν υπάρχει περίπτωση να το επωμιστεί ο πελάτης το ποσό αυτό καθώς δεν φταίει σε κάτι!!!!  Και το ποιο πιθανόν πριν αρχίσουν να τρέχουν οι προσαυξήσεις να το πληρώσω εγώ, ο μλκ ο λογιστής!

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, αλλά είναι πριν την λήξη της προθεσμίας και το θεωρώ τουλάχιστον άδικό και παράλογό!!!!!!

 

Για αυτό λέμε πως το taxis πρέπει να φτιάχνετε από λογιστές , κ όχι από κομπιουτεράδες……..

Την άποψή σας παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ συμφωνώ.Θα έπρεπε πριν την ημερομηνια πληρωμής να μπορείς να διορθωνεις η να ακυρώνεις,αλλά .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Δείτε τι παθαίνει κανείς….

Προς αποφυγή προβλημάτων και δυσάρεστων εκπλήξεων.

Ιδιαίτερη προσοχή στην οριστικοποίηση όλων των δηλώσεων, καθώς οι κύριοι «ανεύθυνο – υπεύθυνοι» του taxis, είναι πλέον τραγικά επικίνδυνοι…..!!!!!

 

Για ποιον λόγο είπαμε δεν μας αφήνει να κάνουμε άμεσα τροποποιητικές στις εμπρόθεσμες περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ ή την διαγραφή της που ώς τώρα κάναμε?

 

Φπα δ τριμ.2013 ημερομηνία υποβολής 15/1 (χτες) σε πελάτη μου.

Η δήλωση από λάθος μου (...)_  καταχωρήθηκε στο taxis ως χρεωστική, ενώ είναι πιστωτική.

Ταυτόχρονα το σύστημα δεν επιτρέπει την άμεση υποβολή τροποποιητικής ή ακόμα την διαγραφή της δήλωσης όπως είχε ως τώρα. Σημειώνω δε πως εφόσον είμαστε δεν έχει παρέλθει η προθεσμία 20/1 εκπρόθεσμης δήλωσης,  το θεωρώ απαράδεκτό και ισοπεδωτικό, για να μην πω καμιά ποιο βαριά κουβέντα.

Σήμερα πάλι ξημέρωσε μια άλλη μέρα.

Μου επιτρέπει να υποβάλω τροποποιητική έχοντας κρατήσει όμως το χρεωστικό υπόλοιπο της αρχικής!!!!!!!

 

Παιδιά η δήλωση είναι εμπρόθεσμή και αυτά είναι καραγκιοζιλίκια…!!!!!

 

Ακουστέ την συνέχεια.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το taxis μας λένε πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι, δηλώνουν αναρμόδιοι καθώς η εφαρμογή έτσι έχει στηθεί. Στην ΔOY ούτε καν βλέπουν στο σύστημα την συγκεκριμένη δήλωση (σήμερα το πρωί) και ακόμα και να την βλέπουν δεν υπάρχει η δυνατότητα να επέμβουν, κατά δήλωση τους. Επίσης κάτι ασάφειες περί να μιλήσω με το υπουργείο και χαιρετίσματα…… με τα οποία θα προσπαθήσω να ασχοληθώ σήμερα…!!!

 

Η πλάκα είναι πως ο συγκεκριμένος πελάτης είναι πιστωτικός καθώς είναι νέα επιχείρηση και θα παραμένει για αρκετό καιρό, εφόσον από τραγικό κ χαζό λάθος μου βγήκε χρεωστικός 700€.

Θεωρώ πως δεν υπάρχει περίπτωση να το επωμιστεί ο πελάτης το ποσό αυτό καθώς δεν φταίει σε κάτι!!!!  Και το ποιο πιθανόν πριν αρχίσουν να τρέχουν οι προσαυξήσεις να το πληρώσω εγώ, ο μλκ ο λογιστής!

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, αλλά είναι πριν την λήξη της προθεσμίας και το θεωρώ τουλάχιστον άδικό και παράλογό!!!!!!

 

Για αυτό λέμε πως το taxis πρέπει να φτιάχνετε από λογιστές , κ όχι από κομπιουτεράδες……..

Την άποψή σας παρακαλω.

 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει λάθος. Το λάθος είναι μέρος της ζωής.

 

Αυτοί αποφασίζουν την τιμωρία του λάθους είναι εκείνοι που δεν έχουν παραδεχθεί ποτέ κανένα δικό τους λάθος.

 

Προσθέστε την αντίδρασή τη δική σας και των πελατών σας εδώ

https://docs.google.com/forms/d/1HeAhUTZc66FtRc0ZupdOh0tu3wNmx-FA6IbKHGZUBWc/viewform

 

Δείτε τη συζήτηση

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94180&view=getnewpost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα σήμερα, με μία μικρή διαφορά.

Υπέβαλα χθες χρεωστική δήλωση ΦΠΑ και δυστυχώς μετά συνειδητοποίησα ότι είχε γίνει ένα λάθος και το χρεωστικό ποσό ήταν μεγαλύτερο.

Επικοινώνησα με την ΓΓΠΣ και με ενημέρωσαν ότι μπορώ να υποβάλλω τροποποιητική.

Όντως το σύστημα ήταν ανοιχτό, στην τροποποιητική ήδη είχε στον κωδικό 403 το ποσό της αρχικής δήλωσης και έβγαλε εντολή πληρωμής με το επιπλέον ποσό χωρίς προσαύξηση αφού είναι εντός της προθεσμίας.

 

Αναφέρω το γεγονός μήπως και βοηθήσω και κανέναν άλλον συνάδελφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι άνθρωποί δεν πάνε καλά...... και δεν βλέπω να υπάρχει λύση. Στο υπουργείο βέβαια δεν σηκώνουν κανένα τηλέφωνο και άντε βγάλε άκρη!!!!!!  Θα τα βάλω απο την τσέπη μου και πολύ φοβάμαι δεν θα είμαι ο μονος. Εαν δεν κάνουν κάτι , που χλωμό το βλέπω........ αρε την ανάπτυξη μου μεσα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μόλις ήρθε σε ΟΕ, που έκανε διακοπή 20/12/13....

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛ. ΕΛΕΓΧΩΝ & ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΗΜ. ΕΣΟΔΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1
Μοσχάτο

Κατηγορία Δηλώσεων: Φ.Π.Α.
Είδος Δήλωσης: ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ Φ.Π.Α. (ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)
Περίοδος Δήλωσης: 4ο ΤΡΙΜΗΝΟ 2013

Αποδέκτης: 

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, με βάση τα στοιχεία Μητρώου του Ο.Π.Σ. TAXIS, έχετε υποχρέωση υποβολής περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. με καταληκτική ημερομηνία την :

  • 20η του μήνα, εφόσον προκύπτει χρεωστικό υπόλοιπο,
  • τελευταία ημέρα του μήνα, εφόσον προκύπτει μηδενικό ή πιστωτικό υπόλοιπο.

Εάν έχετε ήδη υποβάλει τη δήλωσή σας, μη λάβετε υπόψη το παρόν υπενθυμιστικό μήνυμα. 

Η μη συμμόρφωση με την ανωτέρω φορολογική σας υποχρέωση μπορεί να επισύρει διοικητικές ή ακόμα και ποινικές κυρώσεις,όπως προβλέπεται από τις διατάξεις του Ν.2523/1997(καθώς αφορούν φορολογικές υποχρεώσεις έως 31.12.2013). 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Από 01/01/2014 έχει τεθεί σε ισχύ ο Νόμος 4174/2013 σύμφωνα με τον οποίο :

  • Για φορολογικές δηλώσεις που υποβάλλονται μετά την 01/01/2014, ανεξάρτητα από τη χρήση, την περίοδο, την φορολογική υπόθεση ή υποχρέωση που αφορούν, προσδιορίζεται άμεσα ο φόρος, χωρίς περαιτέρω ενέργεια, ταυτόχρονα με την υποβολή της δήλωσης.
  • Προβλέπονται σημαντικές αλλαγές στα πρόστιμα και στους τόκους που επιβάλλονται, σε περίπτωση μη έγκαιρης εκπλήρωσης των φορολογικών υποχρεώσεων.

Για τις καταληκτικές ημερομηνίες μπορείτε να συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/Deadlines/documents_Deadlines/proth_fpa_vies.pdf. 

Εάν θέλετε να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνσή μας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ηλεκτρονική μας διεύθυνση:[email protected] 

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
ΧΑΡΑ ΜΑΥΡΙΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. @htheoharis Κε Γενικέ δείτε λίγο αυτό είναι σοβαρό http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94275 

     

     
  2. @Taxheaven Πληρώνει μόνο την δεύτερη δήλωση και αγνοεί την πρώτη. Μην φοβάστε, δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το έπιασε μαλλον......

 

Αφου δεν πρέπει να πληρωθεί, και βγάζει στην τροποποιητική το χρεωστικό ποσο αρχική δηλωσης προσυμπληρωμένο......????

 

ειναι πιστωτική η δηλωση ΦΠΑ, δεν πρέπει να πληρώσει. Πρέπει να ακυρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έπαθα αυτό με ΦΜΥ. Από το taxis μου είπαν να πάω με τη λάθος δήλωση στην εφορία και μετά από προσωρινό έλεγχο θα το διορθώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το προβλημα δεν ειχα και εγω και< γαυγιζα> σε αλλα ενοτητα χθεςκαι προχθες? αρχικη χρεωστικη με  τροποποιητικη  προεκυψε πιστωτικη τωρα που το συναντησαν και αλλοι και του υπεβληθει ο προβληματισμος,λετε να το φταξει?παντως αυτη η λογικη ειναι ασυλυπτη οπως ολα τα  τερατωδη προστιμα !!! ηθελα να ξερα ειναι τελειως ηλιθιοι?αν καποιος ωφειλε 50 -100ευρω π.χ σε απλογραφικα αν δεν τα ειχε στην προθεσμια ,καποια στιγμη μπορει και να τα ευρισκε και να τα εδινε τωρα που πρεπει με το καλημερα σας να δωση +1000 και βαλε θα τα παρουν ποτε,ειδικα αν δεν εχει και τιποτα στο ονομα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι και χειρότερα!!!

αλλά εδω μιλάμε για "εγκληματική" παράληψη.

 

Για παράδειγμα και στις δηλώσεις εισοδήματος είναι μια και έξω αλλά εκει υπάρχει το περιθώριο, εφόσον είσαι εντος προθεσμίας να το διορθώσεις.

Εδω έτσι οπως έχει στηθεί είναι ρώσικη ρουλέτα.....

κανονικά με το όπλο στον κρόταφο!!!!!!!

και εαν σου κάτσει......!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε λύση .

 

 
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
    Νίκης 5-7
    10180 Αθήνα
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ                                                   Tηλ.:  210-3332553/4
Fax: 210-3332559
e-mail: [email protected]

Πέμπτη, 16 Ιανουαρίου 2014


Δελτίο Τύπου

Υποβολή εμπρόθεσμης τροποιητικής περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ

Με σκοπό την αντιμετώπιση προβλημάτων κατανόησης που έχουν προκύψει κατά την υποβολή εμπρόθεσμης τροποποιητικής περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ (Δεκέμβριος 2013 & 4ο τρίμηνο 2013), διευκρινίζουμε τα εξής:

1.    Σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα Φορολογικών Διαδικασιών, από 1.1.2014 κάθε δήλωση που υποβάλλεται οριστικοποιείται άμεσα κατά το χρόνο υποβολής της. Κατά συνέπεια, δεν είναι δυνατή η ακύρωσή της από το σύστημα, όπως συνέβαινε μέχρι 31.12.13.

2.    Σε περίπτωση που έχει υποβληθεί αρχική δήλωση με λανθασμένα δεδομένα, μπορεί να υποβληθεί τροποποιητική δήλωση, στην οποία θα εμφανίζονται τα ορθά στοιχεία της επιχείρησης. Το χρεωστικό υπόλοιπο της αρχικής δήλωσης θα περιλαμβάνεται στον κωδ. 403 της περιοδικής δήλωσης.

3.    Οι δηλώσεις γίνονται αποδεκτές και χωρίς την καταβολή του οφειλόμενου ποσού, το οποίο βεβαιώνεται και εκδίδεται ταυτότητα οφειλής για την εξόφλησή του.
4.    Στην περίπτωση που με την τροποποιητική δήλωση μειώνεται το χρεωστικό υπόλοιπο της αρχικής δήλωσης, δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής του μη οφειλόμενου ποσού. Η τακτοποίηση της διαφοράς αυτής θα πραγματοποιηθεί εκ των υστέρων, λαμβάνοντας υπόψη τα δεδομένα και των δύο δηλώσεων.
5.    Για την αποφυγή κυρώσεων μη εμπρόθεσμης καταβολής και δεδομένου ότι η επιχείρηση μπορεί να καταβάλλει οποιοδήποτε ποσό και σε οποιοδήποτε χρόνο επιλέξει, οι επιχειρήσεις πρέπει να καταβάλλουν μέχρι την προβλεπόμενη προθεσμία (20.1.14) μόνο το πραγματικά οφειλόμενο ποσό. Για οποιοδήποτε οφειλόμενο τελικά ποσό δεν καταβληθεί μέχρι την προθεσμία αυτή, επιβάλλονται οι προβλεπόμενες από τον ΚΦΔ κυρώσεις.
6.    Είναι ενδεχόμενο να υπάρχει πρόβλημα υποβολής της τροποποιητικής δήλωσης, όταν αυτή υποβληθεί σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα από την υποβολή της αρχικής, καθώς απαιτείται η εκ των προτέρων ένταξή της στο σύστημα TAXIS. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να γίνει ξανά προσπάθεια υποβολής της τροποποιητικής αργότερα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με σκοπό την αντιμετώπιση προβλημάτων κατανόησης που έχουν προκύψει κατά την υποβολή εμπρόθεσμης τροποποιητικής περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ (Δεκέμβριος 2013 & 4ο τρίμηνο 2013), διευκρινίζουμε τα εξής:.

 

 

Ωραία η απάντηση και σώζει συναδέλφους που κάνανε κάποιο ανθρώπινο λάθος.

 

Αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί είχαμε πρόβλημα κατανόησης (το Υ.Ο λέει ότι είμασταν βλάκες δηλαδή), όταν είχαμε μια χρεωστική ΦΠΑ π.χ 10.000,00 ευρώ και μια τροποποιητική πιστωτική 8.000,00 και χρεωμένα στα βεβαιωμένα 10.000 και όχι 2.000 που ήταν το σωστό.

 

Δηλαδή επειδή φανταστήκαμε ότι το πιστωτικό υπόλοιπο θα μεταφερθεί στο επόμενο τρίμηνο ή μήνα, και όχι ότι θα το "φτιάξουν" με κάποιο μαγικό τρόπο είμαστε χαζοί....  :P

 

Απλώς επειδή πήξανε στις διαμαρτυρίες θα κάνουν αλχημείες πειράζοντας τα δεδομένα 2 δηλώσεων ΦΠΑ... Και όλα αυτά γιατί α) κόψανε τη διαγραφή β) στην τροποποιητική έβαζε το χρεωστικό στον 403 ενώ θα μπορούσαν λέω εγώ να μην το κάνουν και να λαμβάνεται υπόψη η τελευταία εμπρόθεσμη τροποποιητική περιοδική... Τόσο δύσκολο ήταν; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Εστειλα ΦΜΥ Δεκεμβρίου 2013 στις 14/1/2014  δεν το εχω πληρώσει ακόμα, σήμερα χρειάστηκε να κάνω τροποποιητική  σήμερα και να αυξηθεί λίγο το ποσό και στον ΦΜΥ και στην εισφορά αλλ.

 

Πάω να κάνω τροποποητική μου αφήνει να αλλάξω τα ποσά αλλά στην υποβολή με πετάει εξω και δεν καταχωρεί την αλλαγή.

 

Τι γίνεται;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

παρακαλω καποιον να μου μεταφρασει το δελτιο τυπου

οι δοσεις ισχυουν για φπα δ τριμ 2013 (10,00 +μισο +μισο) η πρεπει να πληρωθει ολο το ποσο στις 20/01/2014?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε λύση .

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

    Νίκης 5-7

    10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ                                                   Tηλ.:  210-3332553/4

Fax: 210-3332559

e-mail: [email protected]

Πέμπτη, 16 Ιανουαρίου 2014

Δελτίο Τύπου

Υποβολή εμπρόθεσμης τροποιητικής περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ

Με σκοπό την αντιμετώπιση προβλημάτων κατανόησης που έχουν προκύψει κατά την υποβολή εμπρόθεσμης τροποποιητικής περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ (Δεκέμβριος 2013 & 4ο τρίμηνο 2013), διευκρινίζουμε τα εξής:

1.    Σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα Φορολογικών Διαδικασιών, από 1.1.2014 κάθε δήλωση που υποβάλλεται οριστικοποιείται άμεσα κατά το χρόνο υποβολής της. Κατά συνέπεια, δεν είναι δυνατή η ακύρωσή της από το σύστημα, όπως συνέβαινε μέχρι 31.12.13.

2.    Σε περίπτωση που έχει υποβληθεί αρχική δήλωση με λανθασμένα δεδομένα, μπορεί να υποβληθεί τροποποιητική δήλωση, στην οποία θα εμφανίζονται τα ορθά στοιχεία της επιχείρησης. Το χρεωστικό υπόλοιπο της αρχικής δήλωσης θα περιλαμβάνεται στον κωδ. 403 της περιοδικής δήλωσης.

3.    Οι δηλώσεις γίνονται αποδεκτές και χωρίς την καταβολή του οφειλόμενου ποσού, το οποίο βεβαιώνεται και εκδίδεται ταυτότητα οφειλής για την εξόφλησή του.

4.    Στην περίπτωση που με την τροποποιητική δήλωση μειώνεται το χρεωστικό υπόλοιπο της αρχικής δήλωσης, δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής του μη οφειλόμενου ποσού. Η τακτοποίηση της διαφοράς αυτής θα πραγματοποιηθεί εκ των υστέρων, λαμβάνοντας υπόψη τα δεδομένα και των δύο δηλώσεων.

5.    Για την αποφυγή κυρώσεων μη εμπρόθεσμης καταβολής και δεδομένου ότι η επιχείρηση μπορεί να καταβάλλει οποιοδήποτε ποσό και σε οποιοδήποτε χρόνο επιλέξει, οι επιχειρήσεις πρέπει να καταβάλλουν μέχρι την προβλεπόμενη προθεσμία (20.1.14) μόνο το πραγματικά οφειλόμενο ποσό. Για οποιοδήποτε οφειλόμενο τελικά ποσό δεν καταβληθεί μέχρι την προθεσμία αυτή, επιβάλλονται οι προβλεπόμενες από τον ΚΦΔ κυρώσεις.

6.    Είναι ενδεχόμενο να υπάρχει πρόβλημα υποβολής της τροποποιητικής δήλωσης, όταν αυτή υποβληθεί σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα από την υποβολή της αρχικής, καθώς απαιτείται η εκ των προτέρων ένταξή της στο σύστημα TAXIS. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να γίνει ξανά προσπάθεια υποβολής της τροποποιητικής αργότερα.

 

 

καλησπερα. στελνουμε περιοδικη 4ου τριμηνου 2013 χρεωστικη 460€. τελικα εχει γινει λαθος και επρεπε να ειναι μηδενικη, πλεον στο taxis δεν μπορουμε να κανουμε ακυρωση αλλα μονο τροποποιητικη. μπαινοντας λοιπον να κανουμε τροποποιητικη απευθειας βγαζει το ποσο 460€ στον κωδικο 403 χρεωστικο αρχικης δηλωσης. αν πατησουμε υποβολη χωρις να πειραξουμε κατι αλλο το 460€ θεωρειτε ως πιστωτικο υπολοιπο στον κωδικο 501.

το προβλημα μου τωρα ειναι οτι το ποσο της αρχικης δηλωσης εχει βεβαιωθει σαν οφειλη. εγω λογικα δεν πρεπει να πληρωσω σωστα?

στην τροποποιητικη τωρα εχει περαστει ως πιστωτικο το ποσο 460€. μεταφερεται το ποσο αυτο και στην εκκαθαριστικη?

το ποσο των 2000€ θεωρειται ως εκροη ή μηδενιζει λογω της μηδενικης τροποποιητικης?

 

ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν εχω καταλαβει το παρακατω.μια επιβεβαιωση θα ηθελα. εχω στειλει περιοδικη χρεωστικη που θα πληρωθει στις 20/1/14. αυτο το ποσο βεβαιωθηκε και οφειλεται συμφωνα με τα νεα δεδομενα..ολα καλα μεχρι εδω. αν ο πελατης αδυνατει να πληρωσει το ποσο αυτο στις 20/1 αλλα μπορει μετα τη ληξη της προθεσμιας, το βεβαιωμενο ποσο που δεν πληρωθηκε στις 20/1 θα εξακολουθει να υπαρχει  στις βεβαιωμενες οφειλες η μηδενιζεται και τακτοποιειται μετα την εκπροθεσμη  πληρωμη του? (με ολες τις προσαυξησεις φυσικα) . Αν παραμενει στις βεβαιωμενες οφειλες ειναι σαν να πληρωνει τον ΦΠΑ λογω της αδυναμιας του στην κανονικη προθεσμια 2 φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

οε που δεν έχει υποβάλει καθόλου δηλώσεις ΦΠΑ για το 2013 και θα τις καταθέσει τώρα (γιατι θα γίνει διακοπή της οε)

τι πρόστιμα λέτε να χρεωθεί; θα αντιμετωπίσουμε κάποιο καινούριο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μόλις ήρθε σε ΟΕ, που έκανε διακοπή 20/12/13....

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛ. ΕΛΕΓΧΩΝ & ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΗΜ. ΕΣΟΔΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1

Μοσχάτο

Κατηγορία Δηλώσεων: Φ.Π.Α.

Είδος Δήλωσης: ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ Φ.Π.Α. (ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)

Περίοδος Δήλωσης: 4ο ΤΡΙΜΗΝΟ 2013

Αποδέκτης: 

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, με βάση τα στοιχεία Μητρώου του Ο.Π.Σ. TAXIS, έχετε υποχρέωση υποβολής περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. με καταληκτική ημερομηνία την :

  • 20η του μήνα, εφόσον προκύπτει χρεωστικό υπόλοιπο,
  • τελευταία ημέρα του μήνα, εφόσον προκύπτει μηδενικό ή πιστωτικό υπόλοιπο.

Εάν έχετε ήδη υποβάλει τη δήλωσή σας, μη λάβετε υπόψη το παρόν υπενθυμιστικό μήνυμα. 

Η μη συμμόρφωση με την ανωτέρω φορολογική σας υποχρέωση μπορεί να επισύρει διοικητικές ή ακόμα και ποινικές κυρώσεις,όπως προβλέπεται από τις διατάξεις του Ν.2523/1997(καθώς αφορούν φορολογικές υποχρεώσεις έως 31.12.2013). 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Από 01/01/2014 έχει τεθεί σε ισχύ ο Νόμος 4174/2013 σύμφωνα με τον οποίο :

  • Για φορολογικές δηλώσεις που υποβάλλονται μετά την 01/01/2014, ανεξάρτητα από τη χρήση, την περίοδο, την φορολογική υπόθεση ή υποχρέωση που αφορούν, προσδιορίζεται άμεσα ο φόρος, χωρίς περαιτέρω ενέργεια, ταυτόχρονα με την υποβολή της δήλωσης.
  • Προβλέπονται σημαντικές αλλαγές στα πρόστιμα και στους τόκους που επιβάλλονται, σε περίπτωση μη έγκαιρης εκπλήρωσης των φορολογικών υποχρεώσεων.

Για τις καταληκτικές ημερομηνίες μπορείτε να συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/Deadlines/documents_Deadlines/proth_fpa_vies.pdf. 

Εάν θέλετε να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνσή μας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ηλεκτρονική μας διεύθυνση:[email protected] 

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

ΧΑΡΑ ΜΑΥΡΙΔΟΥ

στην ανωτερω περιπτωση απο τη μια λεει οτι εφαρμοζονται τα προστιμα του 2523 γιατι η υποχρεωση αφορα μεχρι 31/12/13. και απο την αλλη οι δηλωσεις που υποβαλλλονται απο 1/1/14 θα εχουν τις κυρωσεις του 4174 . το ενα αναιρει το αλλο. θα τρελλαθουμε. γιατι εκει στο προσοχη λεει οτι οι δηλωσεις που υποβαλλονται  μετατην 1/1/14 ανεξαρτητως χρησης θα εφαρμοζονται τα προστιμα του 4174. αφου ο ΦΠΑ του 4ου τριμηνου 2013 θα υποβληθει μεχρι 20/1/2014 ετσι κι αλλοιως μεσα στο 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...