Προς το περιεχόμενο

ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΟΙΚ.ΕΤΟΥΣ 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα καλό μήνα, καλή δύναμη.

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι δεν κάνει και υπολογισμό της εισφοράς αλληλεγγύης και του τέλους επιτηδεύματος.

Αδράζοντας εδώ την ευκαιρία, μιας και βλέπω ότι χρησιμοποιείτε το πρόγραμμα της epsilon, θα ήθελα να ρωτήσω, κατά τον υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης όταν οι αντικειμενικές δαπάνες είναι πάνω από τα δηλωθέντα εισοδήματα και κάνετε χρήση κεφαλαίων προηγούμενων ετών (βάση του άρθρου 19 του ΚΦΕ), υπολογίζει αυτή στα δηλωθέντα εισοδήματα ή στις αντικειμενικές δαπάνες;

Το ρωτώ, γιατί έπεσε στα χέρια μου το πρόγραμμα της παραπάνω εταιρείας για την συμπλήρωση και εκκαθάριση της Ε1 από δωρεάν διανομή εφημερίδας, το οποίο υπολογίζει την εισφορά, πάνω στο δηλωθέν εισόδημα και όχι στις αντικειμενικές δαπάνες που είναι μεγαλύτερες, λανθασμένα.

(Ν 3986/11 άρθρο 29 παρ. 2).

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Και εξακολουθεί να το κάνει......

Ευχαριστώ ρε Μπάμπη, τους έστειλα παρατήρηση ήδη για να το διορθώσουνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για επίπεδο συναδέλφων. Η παρακάτω ερώτηση έγινε από πολλούς και στο φόρουμ αλλά και στα σχόλια των ειδήσεων:

"Σχετικά με την παράταση της ΠΟΛ.1107 των δηλώσεων Ε5 2012 μέχρι 18/5/2012 συμπεριλμβάνονται το Ε3 και η φορολογική αναμόρφωση χρήσης 2011, τα οποία λήγουν σήμερα το βράδυ 30-4-2012 ?Αυτό δεν το διευκρινίζει ρητά το Υπ.Οικον.

Κάποια απάντηση από συνάδελφο ? Ευχαριστώ".

οντως ασχετη ερωτηση η καλυτερη ερωτηση ασχετου, ομως πολλες φορες πανω στην ενταση ,μπορει ο καθενας να μπλοκαρει και να ρωτησει κατι εντελως κουτο

αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και ασχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εξακολουθεί να το κάνει......

Ευχαριστώ ρε Μπάμπη, τους έστειλα παρατήρηση ήδη για να το διορθώσουνε....

Ευχαριστώ πολύ συνάδερφε για την ανταπόκριση.

Δυστυχώς (και το λέω με κάθε ειλικρίνεια), μου επαληθεύετε μέρος από τα παραπάνω γραφόμενά μου, στο ότι “μεγάλες εταιρείες του χώρου”, δημοσιεύουν δυνατότητες του λογισμικού τους, μη λαμβάνοντας υπόψη όλες τις σχετικές διατάξεις που αφορούν σ΄ αυτές (που στη συγκεκριμένη περίπτωση, της εισφοράς αλληλεγγύης, δεν είναι και πολλές) και αφήνοντας σοβαρά κενά (λάθη) στην καθημερινή μας εργασία και κατ΄ επέκταση στις παρεχόμενες από εμάς υπηρεσίες, φορτώνοντάς μας πολλές φορές πρόσθετη εργασία (υπολογισμοί με το χέρι, επαληθεύσεις κλπ), αφήνοντας εμάς (όπως γράφετε σε άλλη δημοσίευσή σας) να γίνουμε “beta testers” .

Τελικά και σχετικά με το θέμα (και αναφέρομαι εδώ στην αγαπητή συναδέρφισσα riapapou που ξεκίνησε το θέμα αλλά και στους άλλους συναδέρφους που γράφουν γι΄ αυτό) μήπως αντί

στο να αναζητούμε δωρεάν λύσεις ως αναφορά την εκκαθάριση ή να περιμένουμε την εφαρμογή του taxis net (αλήθεια σε αυτό το λογισμικό πως εφαρμόζονται όλες τις διατάξεις και υπολογίζονται όλα σωστά;)

θα πρέπει να ασκήσουμε περισσότερη πίεση, στις εταιρείες που συνεργαζόμαστε, (και όχι αφιλοκερδώς) για πιο σωστή και αποτελεσματική ανταπόκριση από μέρους τους γι΄ αυτήν, αλλά και για πολλές άλλες δυνατότητες;

Γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν μπορώ να φανταστώ σήμερα δυστυχώς, λογιστικό φοροτεχνικό γραφείο, που να θέλει να προσφέρει αξιόπιστες και σοβαρές υπηρεσίες, να μπορεί να ανταποκριθεί στις τεράστιες απαιτήσεις του χώρου, χωρίς αντίστοιχων δυνατοτήτων, “εμπορικό” λογισμικό.

Και πάλι ευχαριστώ και καλή δύναμη.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Dikens__9

Συγνώμη αλλά πληρώνουμε ένα κάρο λεφτά στις εταιρείες για να έχουμε οι λογιστες αυτά τα προγράμματα.Αν είναι δωρεάν όλα συνάδερφοι,το επόμενο βήμα θα είναι η δωρεάν παραλαβή φορ.δήλωσης και ο νοών νοείτω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα.

Να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα....

Φυσικά και πρέπει να έχουμε γνώσεις και να μπορούμε να ελέγχουμε και με το χέρι την εκκαθάριση. Δεν είπα ποτέ το αντίθετο.

Συμφωνώ πως οι εταιρίες λογισμικού που όλοι πληρώνουμε πρέπει να μας παρέχουν εφαρμογή εκκαθάρισης του φόρου εισ/τος,όπως και άλλες εφαρμογές βέβαια.

΄Οταν ρώτησα για δωρεάν πρόγραμμα εκκαθαρισης φόρου, δεν το έκανα ούτε επειδή δεν μπορώ να κάνω με το χέρι την εκκαθάριση, ούτε και επειδή θέλω να κάνω τζάμπα την δουλειά μου!

Έτσι κι αλλιώς πληρώνουμε ένα κάρο λεφτά στις εταιρείες για να έχουμε οι λογιστες αυτά τα προγράμματα (όπως λέει και ο επισκέπτης Dikens_9)

Ο μόνος λόγος που το ζήτησα ήταν να υπάρχει η δυνατότητα ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ με την εκκαθάριση που βγάζει το προγράμμα του καθενός και με το την εκκαθάριση του Υ.Ο.

Αυτό ήταν όλο.....καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε το Βήμα την Κυριακή νομίζω ,

αλλά επιτέλους πρέπει όλοι οι Σύλλογοι κ μη να πιέσουν να απαιτήσουν το πρόγραμμα της εκκαθάρισης απο το κράτος να δωθεί δωρεάν .

ΠΩΣ ΒΑΖΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΥΠΟΧΡΕΟ ΣΤΟ CD ΑΠΟ ΤΟ ΒΗΜΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ Κώστα, αλλά.....

Έτσι όπως τα έχουνε κάνει, για να είσαι σε θέση να κάνεις εκκαθάριση μια οποιασδήποτε δήλωσης, πρέπει να διαβάζεις από το πρωί μέχρι το βράδυ για φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων.... Και πάλι κάτι θα σου ξεφύγει, δεν παίζει.....

Και τι να πρωτοθυμάσαι, εταιρικά, φορολογία νομικών, κβσ, φπα, εργατικά, ασφαλιστικά κτλ κτλ κτλ......

Κάθε μέρα φορτώνετε 5-10 αποφάσεις, εγκύκλιους, ΠΟΛ..... Τι να πρωτοδιαβάσεις και τι να πρωτοθυμηθείς ργτ.....

Τόσο διάβασμα, ούτε στο πανεπιστήμιο δεν έριξα.......

Υγ: δεν αναφέρομαι καν σε αυτούς που δεν διαβάζουν καθόλου και περιμένουν έτοιμες απαντήσεις.... κάποια στιγμή, η αγορά θα μιλήσει από μόνη της.....

Οσο πιο διεφθαρμενο ειναι ενα κρατος, τοσο πληθυνονται οι νομοι. ΤΑΚΙΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα.

Να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα....

Φυσικά και πρέπει να έχουμε γνώσεις και να μπορούμε να ελέγχουμε και με το χέρι την εκκαθάριση. Δεν είπα ποτέ το αντίθετο.

Συμφωνώ πως οι εταιρίες λογισμικού που όλοι πληρώνουμε πρέπει να μας παρέχουν εφαρμογή εκκαθάρισης του φόρου εισ/τος,όπως και άλλες εφαρμογές βέβαια.

΄Οταν ρώτησα για δωρεάν πρόγραμμα εκκαθαρισης φόρου, δεν το έκανα ούτε επειδή δεν μπορώ να κάνω με το χέρι την εκκαθάριση, ούτε και επειδή θέλω να κάνω τζάμπα την δουλειά μου!

Έτσι κι αλλιώς πληρώνουμε ένα κάρο λεφτά στις εταιρείες για να έχουμε οι λογιστες αυτά τα προγράμματα (όπως λέει και ο επισκέπτης Dikens_9)

Ο μόνος λόγος που το ζήτησα ήταν να υπάρχει η δυνατότητα ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ με την εκκαθάριση που βγάζει το προγράμμα του καθενός και με το την εκκαθάριση του Υ.Ο.

Αυτό ήταν όλο.....καλή συνέχεια!

Αγαπητή συναδέρφισα καλησπέρα και καλή δύναμη.

Συμφωνώ με το νόημα της δημοσίευσής σας, που θέλετε για σιγουριά και ένα δεύτερο -κατά προτίμηση δωρεάν- πρόγραμμα εκκαθάρισης φόρου εισοδήματος.

Με βάση όμως προσωπική εμπειρία με προβλήματα εκκαθάρισης εμπορικού λογισμικού, παρατηρώ όπως έγραψα και πιο πάνω (και ας μου επιτραπεί η έκφραση), μια «ελαφρότητα» στην αντιμετώπιση των εταιρειών παραγωγής για την δυνατότητα αυτή, η οποία είναι απαραίτητο, κατά την ταπεινή μου άποψη, εργαλείο για το λογιστή-φοροτεχνικό.

Πώς όμως,

όταν οι εταιρείες που συνεργάζεσαι και όχι όπως προείπα αφιλοκερδώς, δεν σου εμπνέουν εμπιστοσύνη με τα λάθη και τις παραλείψεις τους,

να εμπιστευτείς κάποιο δωρεάν λογισμικό;

Δυστυχώς και όσα ελεύθερα λογισμικά έχουν πέσει στα χέρια μου, έχουν εξίσου αλλά και πολλές φορές περισσότερα προβλήματα σ’ αυτή τη δυνατότητα !!!. (δείτε παραπάνω δημοσίευσή μου για πρόσφατο δωρεάν λογισμικό μέσω εφημερίδας, αλλά και άλλου μέσω διαδικτύου)

Και εκεί δεν έχεις –ή τουλάχιστον εγώ δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία αυτή- κάποιον να κάνεις παρατηρήσεις ή να πιέσεις για διόρθωση.

Μήπως και ζητώ συγνώμη για την επανάληψη, οι εταιρείες – συνεργάτες μας θα πρέπει να κάνουν περισσότερη και πιο αξιόπιστη δουλειά και πάνω σε αυτό το κομμάτι, δεχόμενες και τις δικές μας παρατηρήσεις; (γεγονός που μάλλον σε μικρή έκταση γίνεται …)

Τέλος και για απόδειξη των όσων γράφω, θα ήθελα να αναφέρω, ένα από τα λάθη που εξακολουθούν να υφίσταται (μετά από αυτά που διορθώθηκαν) στο δικό μου λογισμικό (εννοείται εμπορικό μεγάλης εταιρείας του χώρου και όχι δωρεάν), το οποίο εξακολουθεί να υπολογίζει έκπτωση 1,5% έως 118,00€ , για υποβολή μέσω διαδικτύου της δήλωσης, στο φόρο και λοιπά συμβεβαιούμενα ποσά (εισφορές και τέλη), ενώ αυτή έχει καταργηθεί με την παρ. 2 του άρθρου 38 του Ν.4024/11 , από την χρήση του 2011 !!!

Καλή συνέχεια

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή συναδέρφισα καλησπέρα και καλή δύναμη.

Συμφωνώ με το νόημα της δημοσίευσής σας, που θέλετε για σιγουριά και ένα δεύτερο -κατά προτίμηση δωρεάν- πρόγραμμα εκκαθάρισης φόρου εισοδήματος.

Με βάση όμως προσωπική εμπειρία με προβλήματα εκκαθάρισης εμπορικού λογισμικού, παρατηρώ όπως έγραψα και πιο πάνω (και ας μου επιτραπεί η έκφραση), μια «ελαφρότητα» στην αντιμετώπιση των εταιρειών παραγωγής για την δυνατότητα αυτή, η οποία είναι απαραίτητο, κατά την ταπεινή μου άποψη, εργαλείο για το λογιστή-φοροτεχνικό.

Πώς όμως,

όταν οι εταιρείες που συνεργάζεσαι και όχι όπως προείπα αφιλοκερδώς, δεν σου εμπνέουν εμπιστοσύνη με τα λάθη που και τις παραλείψεις τους,

να εμπιστευτείς κάποιο δωρεάν λογισμικό;

Δυστυχώς και όσα ελεύθερα λογισμικά έχουν πέσει στα χέρια μου, έχουν εξίσου αλλά και πολλές φορές περισσότερα προβλήματα σ’ αυτή τη δυνατότητα !!!. (δείτε παραπάνω δημοσίευσή μου για πρόσφατο δωρεάν λογισμικό μέσω εφημερίδας, αλλά και άλλου μέσω διαδικτύου)

Και εκεί δεν έχεις –ή τουλάχιστον εγώ δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία αυτή- κάποιον να κάνεις παρατηρήσεις ή να πιέσεις για διόρθωση.

Μήπως και ζητώ συγνώμη για την επανάληψη, οι εταιρείες – συνεργάτες μας θα πρέπει να κάνουν περισσότερη και πιο αξιόπιστη δουλειά και πάνω σε αυτό το κομμάτι, δεχόμενες και τις δικές μας παρατηρήσεις; (γεγονός που μάλλον σε μικρή έκταση γίνεται …)

Τέλος και για απόδειξη των όσων γράφω, θα ήθελα να αναφέρω, ένα από τα λάθη που εξακολουθούν να υφίσταται (μετά από αυτά που διορθώθηκαν) στο δικό μου λογισμικό (εννοείται εμπορικό μεγάλης εταιρείας του χώρου και όχι δωρεάν), το οποίο εξακολουθεί να υπολογίζει έκπτωση 1,5% έως 118,00€ , για υποβολή μέσω διαδικτύου της δήλωσης, στο φόρο και λοιπά συμβεβαιούμενα ποσά (εισφορές και τέλη), ενώ αυτή έχει καταργηθεί με την παρ. 2 του άρθρου 38 του Ν.4024/11 , από την χρήση του 2011 !!!

Καλή συνέχεια

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Kύριε Μπάμπη, επειδή έχω διαβάσει κι άλλα θέματα που έχετε δημοσιεύσει παλιότερα και ξέρω σε ποια εταιρία λογισμικού αναφέρεστε (έχω κι εγώ την ίδια :mellow: )

όντως υπολογίζει κάποια πράγματα λάθος, όπως μπορεί να κάνουν και άλλες εταιρίες (δεν το γνωρίζω αυτό - υποθέτω..).

Αφού λοιπον τα προγράμματα που έχουμε πληρώσει δεν είναι αξιόπιστα και η εφαρμογή στο gsis δεν έχει ανοίξει ακόμα

και επειδή άνθρωποι είμαστε και κάτι μπορεί να υπολογίσουμε λάθος με τον υπολογισμό στο χέρι,το ερώτημα είναι:

Τι πρέπει να κάνουμε εμείς σαν λογιστές για να γίνει σωστά η δουλειά μας?

Υ.Γ. Επίσης καλή συνέχεια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kύριε Μπάμπη, επειδή έχω διαβάσει κι άλλα θέματα που έχετε δημοσιεύσει παλιότερα και ξέρω σε ποια εταιρία λογισμικού αναφέρεστε (έχω κι εγώ την ίδια :mellow: )

όντως υπολογίζει κάποια πράγματα λάθος, όπως μπορεί να κάνουν και άλλες εταιρίες (δεν το γνωρίζω αυτό - υποθέτω..).

Αφού λοιπον τα προγράμματα που έχουμε πληρώσει δεν είναι αξιόπιστα και η εφαρμογή στο gsis δεν έχει ανοίξει ακόμα

και επειδή άνθρωποι είμαστε και κάτι μπορεί να υπολογίσουμε λάθος με τον υπολογισμό στο χέρι,το ερώτημα είναι:

Τι πρέπει να κάνουμε εμείς σαν λογιστές για να γίνει σωστά η δουλειά μας?

Υ.Γ. Επίσης καλή συνέχεια! :)

Αγαπητή συναδέρφισσα και πάλι καλησπέρα.

Δεν θα μπορούσα ποτέ και για κανένα λόγο να κάνω υποδείξεις.

Μπορώ όμως να καταθέσω ταπεινά τις απόψεις μου στην ερώτηση που κάνετε.

Πιστεύω βέβαια, ότι από τα γραφόμενά μου καταλαβαίνει ο καθένας, ότι δεν υποστηρίζω, αλλά ούτε και έχω πρόθεση να θίξω, καμία εταιρεία λογισμικού, αλλά ταυτόχρονα διατηρώ το δικαίωμα να κρατώ επιφυλάξεις τόσο γι' αυτή που προσωπικά κάνω χρήση, όσο και για τις υπόλοιπες του χώρου, όσο μικρές ή μεγάλες θέλουν να λέγονται ή πραγματικά να είναι, αλλά και πολύ περισσότερο θα έλεγα στις δωρεάν διανομές – υπηρεσίες, που παραδοσιακά κυκλοφορούν την περίοδο υποβολής των φορολογικών δηλώσεων, για προφανώς διαφημιστικούς αλλά και άλλους σκοπούς (αναφέρομαι για την δυνατότητα σύνταξης δήλωσης και εκκαθάρισης φόρου εισοδήματος, αλλά θα μπορούσα και για άλλες δυνατότητες) και να προσπαθώ πρωτίστως για εμένα και έπειτα και γι' αυτές, να γίνω καλύτερος .

Έτσι αυτό που κάνω είναι αφενός,

όποτε έχω χρόνο ή ενδοιασμούς και σχεδόν πάντα σε οποιαδήποτε νέα λειτουργία, ελέγχω τα αποτελέσματα του λογισμικού μου, τουλάχιστον για τις περιπτώσεις που καλούμαι να αντιμετωπίσω επαγγελματικά και αφετέρου,

τις περισσότερες φορές γνωστοποιώ τα κενά, λάθη, παραλείψεις, δυσλειτουργίες ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, στην εταιρεία παραγωγής του, προς διόρθωση ή βελτίωση, πράγμα που πιστεύω ότι δε γίνεται, ενώ θα έπρεπε, από όλους τους συναδέρφους. (και εδώ έχουν ευθύνη και οι εταιρείες, αλλά είναι μια άλλη συζήτηση)

Τα τελευταία χρόνια κάνω το δεύτερο και μέσα από αυτή τη φιλόξενη κοινότητα, πιστεύοντας ότι θα μπορούσα να “βοηθήσω” συναδέρφους, που κάνουν κοινή χρήση, να αποφύγουν σφάλματα, που τυχόν δεν έπεσαν στην αντίληψή τους ή δεν αντιμετώπισαν ακόμη, έως ότου διορθωθούν και όπως αναφέρουν πολλοί από αυτούς -και συμφωνώ μαζί τους-, κάποιες φορές μπορεί να μας εκθέσουν ανεπανόρθωτα. Εδώ θα πρόσθετα ότι κατά την άποψή μου αυτό, θα έπρεπε να γίνεται απ' όλους μας και ανεξαρτήτως εταιρείας λογισμικού που χρησιμοποιούμε για αλληλοπροφύλαξη, περιμένοντας και εγώ βοήθεια από τους συναδέρφους, για να αποφύγω τα λάθη που κάνω.

Όλα τα παραπάνω, όπως έγραψα και σε άλλη δημοσίευσή μου, απαιτούν γνώσεις, κόπο, χρόνο και τελικά αυξημένο κόστος εργασίας από εμάς,

που τις περισσότερες φορές, για να μην πω όλες ...

δεν αναγνωρίζεται αλλά και δεν πληρώνεται ... από ... κανέναν !!!

Φυσικά όλα αυτά οφείλονται στο γεγονός, που προσωπικά διαπιστώνω με θλίψη, ότι κάποιοι από εμάς τους εμπλεκόμενους, (λογιστές – εταιρείες παραγωγής), δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους ...

Καλή δύναμη

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΩΣ ΒΑΖΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΥΠΟΧΡΕΟ ΣΤΟ CD ΑΠΟ ΤΟ ΒΗΜΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

EINAI ΓΙΑ ΕΝΑ ΥΠΟΧΡΕΟ.ΣΒΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΛΗΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΚΑΙ ΓΡΑΨΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ.

ΑΜΑ ΗΤΑΝΕ ΕΤΣΙ ΜΕ ΜΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ , ΘΑ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα καλό μήνα, καλή δύναμη.

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι δεν κάνει και υπολογισμό της εισφοράς αλληλεγγύης και του τέλους επιτηδεύματος.

Αδράζοντας εδώ την ευκαιρία, μιας και βλέπω ότι χρησιμοποιείτε το πρόγραμμα της epsilon, θα ήθελα να ρωτήσω, κατά τον υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης όταν οι αντικειμενικές δαπάνες είναι πάνω από τα δηλωθέντα εισοδήματα και κάνετε χρήση κεφαλαίων προηγούμενων ετών (βάση του άρθρου 19 του ΚΦΕ), υπολογίζει αυτή στα δηλωθέντα εισοδήματα ή στις αντικειμενικές δαπάνες;

Το ρωτώ, γιατί έπεσε στα χέρια μου το πρόγραμμα της παραπάνω εταιρείας για την συμπλήρωση και εκκαθάριση της Ε1 από δωρεάν διανομή εφημερίδας, το οποίο υπολογίζει την εισφορά, πάνω στο δηλωθέν εισόδημα και όχι στις αντικειμενικές δαπάνες που είναι μεγαλύτερες, λανθασμένα.

(Ν 3986/11 άρθρο 29 παρ. 2).

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Και εξακολουθεί να το κάνει......

Ευχαριστώ ρε Μπάμπη, τους έστειλα παρατήρηση ήδη για να το διορθώσουνε....

Το λοιπόν....

Για να αποκαταστήσουμε την αλήθεια.....

Η εκκαθάριση που έκανα περιλάμβανε ποσά στον 301 και στον 719 (αγορά αυτοκινήτου)....

Ωστόσο, για τον υπολογισμό της γαμωεισφοράς, συγκρίνουμε μόνο με αυτά του άρθρου 16... όχι του 17....

Εγώ μπερδεύτηκα, καθώς είδα το

Για την επιβολή της εισφοράς, που προβλέπεται με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 29 του ν. 3986/2011, λαμβάνεται υπόψη το ετήσιο συνολικό καθαρό ατομικό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο του φυσικού προσώπου ή σχολάζουσας κληρονομιάς, των οικονομικών ετών 2011 έως και 2015 (χρήσεις 2010 έως και 2014).

και παρασύρθηκα....

Το πρόγραμμα της epsilon το έκανε σωστά.... Οπότε, οφείλω ένα συγγνώμη στην ε........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα καλή εβδομάδα.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση (προφανώς πιο πολύ οι συνάδερφοι που το χρησιμοποιούν, αλλά και η εταιρεία για την αποκατάσταση της αλήθειας).

Ας προσέξουν όμως –όσοι βέβαια το κάνουν χρήση- το πρόγραμμα της εταιρείας από την δωρεάν διανομή μέσω εφημερίδας, που εκεί το πρόβλημα, εξακολουθεί να υφίσταται. (ενημέρωση προγράμματος 09/04/12, δεν υπάρχει πιο πρόσφατη)

Καλή δύναμη

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Καλησπέρα

Επίσης ας προσέξει όποιος συνάδερφος χρησιμοποιεί το παραπάνω ελεύθερο πρόγραμμα της epsilon, το γεγονός ότι, υπολογίζει συμπληρωματικό φόρο στα εισοδήματα από εκμίσθωση καταστημάτων,γραφείων κλπ (κωδ.105-106) 1,5% αντί του ορθού 3%.

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Επίσης ας προσέξει όποιος συνάδερφος χρησιμοποιεί το παραπάνω ελεύθερο πρόγραμμα της epsilon, το γεγονός ότι, υπολογίζει συμπληρωματικό φόρο στα εισοδήματα από εκμίσθωση καταστημάτων,γραφείων κλπ (κωδ.105-106) 1,5% αντί του ορθού 3%.

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

σε υποβολή που έκανα με ενοίκιο καταστήματος στο εκκαθαριστικό (ΓΓΠΣ) μου υπολόγισε 1,5% 3% δεν είναι για πάνω από 300τμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

σε υποβολή που έκανα με ενοίκιο καταστήματος στο εκκαθαριστικό (ΓΓΠΣ) μου υπολόγισε 1,5% 3% δεν είναι για πάνω από 300τμ?

Καλημέρα

Άρθρο 9 2238/1994

7. Αν στο συνολικό εισόδημα περιλαμβάνεται και εισόδημα από ακίνητα, εκτός από το απαλλασσόμενο εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά, το ακαθάριστο ποσό αυτού υποβάλλεται και σε συμπληρωματικό φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή ενάμισι τοις εκατό (1,5%). Ειδικώς, ο συντελεστής του πρώτου εδαφίου αυξάνεται σε τρία τοις εκατό (3%) εφόσον η επιφάνεια κατοικίας υπερβαίνει τα τριακόσια (300) τετραγωνικά μέτρα ή πρόκειται για επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση.

καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Διάβασα ότι η ΓΓΠΣ υπολογίζει 1,5 αλλά δεν γνωρίζω γιατί ... τα καταστήματα δεν είναι επαγγελματικές στέγες; Δεν ξέρω πως το βλέπουν.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Επίσης ας προσέξει όποιος συνάδερφος χρησιμοποιεί το παραπάνω ελεύθερο πρόγραμμα της epsilon, το γεγονός ότι, υπολογίζει συμπληρωματικό φόρο στα εισοδήματα από εκμίσθωση καταστημάτων,γραφείων κλπ (κωδ.105-106) 1,5% αντί του ορθού 3%.

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Συμπληρώνεις και τον 175..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Συμπληρώνεις και τον 175..???

Καλημέρα

Ναι πρέπει να γραφεί (ως έχουμε υποχρέωση από φέτος) και στον 175, για να υπολογιστεί με 3%

Ξεχνώντας ότι άλλαξε και αυτό, δεν το έγραψα εκεί.

Ζητώ συγνώμη και ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Δεν κατάλαβα νομίζω μπερδευτήκαμε,

ο 175 αφορά κατοικίες, όχι γραφεία,. Εγω μετέφερα οτι στο ποσό του κωδικού 105 (εισόδημα από γραφεία) στο εκκαθαριστικό του Taxisnet επιβλήθηκε συμπληρωματικός φόρος 1,5% και όχι 3%. Φαίνεται οτι θα έπρεπε να είναι 3 αλλά δεν είναι.... και στις προηγούμενες χρονιές πάντως 1,5% ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Δεν κατάλαβα νομίζω μπερδευτήκαμε,

ο 175 αφορά κατοικίες, όχι γραφεία,. Εγω μετέφερα οτι στο ποσό του κωδικού 105 (εισόδημα από γραφεία) στο εκκαθαριστικό του Taxisnet επιβλήθηκε συμπληρωματικός φόρος 1,5% και όχι 3%. Φαίνεται οτι θα έπρεπε να είναι 3 αλλά δεν είναι.... και στις προηγούμενες χρονιές πάντως 1,5% ήταν.

Καλησπέρα καλή δύναμη

Ο κωδ. 175 αφορά από φέτος και οποιοδήποτε ακίνητο (οικίες, καταστήματα κλπ) και ανεξαρτήτως τετραγωνικών μέτρων, εκμισθώνεται για επαγγελματική ή εμπορική χρήση.

Ως εκ τούτου, θα έπρεπε να συμπληρωθεί και ο κωδ. 175, σε μίσθωση καταστήματος, αν βέβαια αφορούσε επαγγελματική ή εμπορική χρήση. Τότε και πάλι από φέτος, συμπλ. φόρος 3%.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο, το λέει από φέτος και στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες... πάντως δεν φαίνεται να το ξέρει ο κόσμος δεν έχει διευκρινιστεί όπως θα έπρεπε...

Δεν θα έπρεπε τότε να το ελέγχει μόνο του και να βγάζει μήνυμα σε περίπτωση που έχεις συμπληρώσει τον κωδικό 105-109 και δεν έχει συμληρωθεί ο κωδικός 175? απλό θα ήταν...

Δηλαδή να καταλάβω... από φέτος έτσι απλά μαζί με το χαρτόσημο έχει επιβληθεί επιπλέον φόρος 3,6%+3%=6,6% στα εισόδημα από επαγγελαματικά ενοίκια...? πάνε καλά....???

Ο κόσμος δεν έχει πάρει ακόμα χαμπάρι τι φορολογικά μέτρα έχουν περάσει και πόσο θα τους κοστήσει και προβλέπω πολλά εγκεφαλικά και καρδιακά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκεπτης

Καλησπέρα καλή δύναμη

Ο κωδ. 175 αφορά από φέτος και οποιοδήποτε ακίνητο (οικίες, καταστήματα κλπ) και ανεξαρτήτως τετραγωνικών μέτρων, εκμισθώνεται για επαγγελματική ή εμπορική χρήση.

Ως εκ τούτου, θα έπρεπε να συμπληρωθεί και ο κωδ. 175, σε μίσθωση καταστήματος, αν βέβαια αφορούσε επαγγελματική ή εμπορική χρήση. Τότε και πάλι από φέτος, συμπλ. φόρος 3%.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

δηλαδη

απο ενα ακινητο 50τμ καταστημα, απο το οποιο εισεπραξε 3000,00 ευρω, θα πληρωσει 108,00 χαρτοσημο και ογα χαρτοσημου, συμπηρωματικο φορο 90,00 ευρω, προκαταβολη 49,50.

κωδικος 105 =3000,00

κωδικος 175 =3000,00

σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη

απο ενα ακινητο 50τμ καταστημα, απο το οποιο εισεπραξε 3000,00 ευρω, θα πληρωσει 108,00 χαρτοσημο και ογα χαρτοσημου, συμπηρωματικο φορο 90,00 ευρω, προκαταβολη 49,50.

κωδικος 105 =3000,00

κωδικος 175 =3000,00

σωστα?

Σωστά ( κι αν δεν έχει και 750,00 € αποδείξεις τότε συν 116,25 € )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...